Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Diana nu stiu cum fac dar eu ma autodisciplinez. Imi vin pofte doar de produse pe care le pot procura rapid

Doar gandul ca trebuie sa fac nu stiu ce, sau sa astept sa-mi faca cineva ceva....imi alunga pofta, se duce pe pustiiii :)))))

Pup dulce!



Elly 15+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Pe mine ma intriga diferenta asta de stari, pofte, greturi intre sarcini. La ambele sarcini anterioare mi-am dat seama ca sunt insarcinata inainte sa vina ziua in care trebuia sa-mi vina CM din cauza greturilor puternice, iar acum... ninica.
Ce provoca greturi, pofte la unele sarcini si de ce la altele nu provoaca?

Sa fim sanatoase, cu bebei sanatosi!
Deea 10+ cu miez dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Elly, esti norocoasa! Mie parca cu cat imi e mai greu, cu atat imi e mai pofta! Bine, eu sunt si innebunita de bucatarit, imi place mai mult sa le fac decat sa le mananc, insa in ultima vreme nu prea am mai avut energie de asta.

Eu incerc sa ma conving ca nu, nu imi e pofta! Dar dupa vreo saptamana ce numai aia vad in fata ochilor, trebuie sa accept si sa ma conformez

Diana 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea celelalte sarcini la ce varste s-au oprit in evolutie si ce simptome ai avut? Scuze de intrebare, stiu ca doare, raspunzi doar daca doresti.
Fetelor acum ca am mancat supa...careia evident ca am uitat sa-i pun sare, ma mai gandesc la o rodie dar cum magazinul e departe...
Eu, daca bebe o sa stea cuminte la burtica, o sa trec de la 53 kg la 80 kg.

Elena 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Am primit de la serviciu legea protectiei mamei. Ca se vorbea zilele trecute de 16 ore acordate gravidei pentru analize, iata si legea:
Art. 15
Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide dispensa; pentru consultatii prenatale în limita a maximum 16 ore pe luna, în conditiile prevazute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigatiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fara diminuarea drepturilor salariale.
Daca vreti legea, v-o trimit pe mailul comun.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea_Deeutza

As ruga-o din suflet pe Ramonika sa-mi spuna daca in acele 2 saptamani, in care doctora a spus ca sarcina era oprita din evolutie, a avut vreun simptom, a simtit ceva, orice informatie ar fi utila, cu toate ca sunt constienta ca nu trebuie sa fie si la mine la fel.



noroc ca am vazut din intamplare mesajul tau, ca nu am mai citit toate paginile. deci daca vrea sa ma mai intrebe cineva ceva sa-mi dea PM.

ca sa-ti raspund la intrebare, nu am avut nici un simptom, in afara de 2 pete maronii pe chilot cu aprox. 2 sapt. inainte de a pierde sarcina. doctorita mi-a zis ca nu e normal sa apara nici o sangerare in sarcina si ca trebuia sa vin atunci la medic (desi probabil tot era oprit din evolutie si nu ar fi facut nici o diferenta vizita atunci decat ca probabil mi-ar fi facut ciuretajul mai repede).
eu nu m-am dus atunci pentru ca:
1. nu am mai avut alte sangerari, doar alea 2 pete.
2. am citit pe net multe cazuri cand femeile au avut sangerari si mai mari si au dus totusi sarcina la bun sfarsit.
si 3. trebuie sa recunosc ca m-am gandit si la bani, eu m-am gandit ca sarcina e ok si daca mergeam la medic n-as fi scapat fara macar o eco si consult, ceea ce inseamna peste 200 lei la privat unde mergeam eu.

in schimb m-a intrebat daca aveam simptome de sarcina care deodata s-au oprit. eu i-am zis ca n-am avut deloc simptome de sarcina, nici pana la 8 saptamani cand am facut eco de confirmare sarcina si am vazut samburelul, era ok, ii batea inima.
si nici la sarcina precedenta cu Sandra n-am avut deloc simptome, greturi etc. deci la mine asta era irelevant.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Addya si eu vroiam sa deschid subiectul despre eco de morfologie fetala. Mie doctorita mi-a recomandat niste medici dintre care n-am retinut decat Herghelegiu(asta fiind primul nume rostit de ea impreuna cu afirmatia "cel mai bun din tara in domeniu") Am citit apoi pe net si evident parerile sunt impartite, ca intotdeauna. Eu nu stiu pe nimeni care a fost personal la el, deci e vorba doar de renumele dansului ca fiind foarte bun. Este insa extrem de ocupat si am inteles ca programari se fac cam cu 3 luni inainte. Am mai auzit de Dr Iosup, pe care ti l-au recomandat si fetele. Dansul are chiar pagina de net personala, poti sa cauti cu google. Si cam al treilea nume ce l-am gasit in Top sa zic asa, e Dr Albu despre care de asemenea am auzit o multime de lucruri bune. La Dr Albu merge o prietena cu probleme de fertilitate, el e genetician si e foarte bun pe partea asta plus FIV, banuiesc ca si pe eco fetala trebuie sa fie foarte bun. Altii nu mai stiu, cu siguranta sunt mult mai multi dar poate nu la fel de renumiti. Eu spun acum de Bucuresti.
Zilele astea ma pusesem si eu sa ma uit pe unde sa ma programez pt eco de trim 2, desi e foarte devreme dar cand am auzit ca la medicii astia cu renume se fac programari cu 3-4 luni inainte m-a apucat stresu.

Despre pofte, eu acum nu mai am pofte. Caut sa mananc ceva cat de cat, insa trebuie sa am grija sa fie ceva destul de neutru si sanatos. Neutru in sensul ca sa nu fie nici prea acru, nici dulce, deloc picant, nici gras si greu de digerat. In categoria asta intra painea(de preferat prajita) si alte produse de panificatie(covrigei, sticksuri, grisine...) Si sanatos adica legume si fructe dar si acolo trebuie sa am mare grija. Am avut si eu o perioada scurta de pofte cand am poftit la iaurt cu fructe(care era si destul de sanatos), clatite si sarmale. Pofta cu sarmalele mi-a trecut rapid. Am mancat si eu ca lacoma 7 de-o data, mai mult inghitite intregi decat mestecate. Si cine credeti ca le dadea afara aproape nedigerate, dupa cateva ore bune? Dar nu m-am stresat, m-am gandit ca mai bine ca le-am dat afara, poate nici nu imi faceau bine. Si iar am poftit la o masa de la McDonalds care a avut fix aceeasi soarta si sotul a zis ca mai bine ca am dat-o afara ca oricum era toxica si nu trebuia sa ajunga la bebe.

Andreea, 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Buna fetelor!
N-am mai dat pe-aici de un car de vreme....dar gata, promit sa intru zilnic.
In sfarsit sunt de-a voastra, adica am reusit sa gasesc dr care sa imi convina, azi am fost la primul control din sarcina.....totul e aproape ok. Am analize de facut, cred ca vineri merg sa le fac. Stau cam nasol cu tensiunea, sper s-o duc ca si la prima sarcina.....cu tratament. Dr mea s-a cam speriat cand a auzit ca primul copil a avut 3850 g...m-a cam facut sa inteleg ca n-as prea putea naste natural din cauza de bebe mare..deja la ecografie dupa masuratori e mai mare cu 5 zile decat dupa UM. Om vedea......
Mie imi mai trecuse starea de greata de vreo saptamana, acum vad ca de 2 zile iar m-a luat.....Pofte nu prea am..am avut o perioada cand mancam tot ce era otetos. Acum m-am linistit, mananc covrigi la greu.
Va pup!

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si cu fratior sau surioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Multumim din suflet Ramonik pentru raspunsul la intrebarea Andreei, pe noi doua ne-a cam cuprins disperarea pentru ca ne-au disparut simptomele de sarcina, in rest eu una nu am avut nici un fel de sangerare sper ca nici Deea.
Recuperare cat mai rapida si fizica si psihica.


Elena 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

buna seara,
da ce productive sunteti..am pierdut aproape un capitol in 2 zile...o sa o iau in ordine...
SHOSHONIK,la multi ani fericiti alaturi de sotul tau!
CRIXY,eu de cand am ramas insarcinata tot imi doresc sa cumpar lucrusoare pt copil...iubesc lucrurile mici,incepand de la hainutze,la jucarii,papucei...dar sincer de data asta mi-a fost frica...am zis sa-l vad fixat,sa-i vad inimioara,sa-l vad bine la eco,sa iasa bine analizele....si uite acum astept in continuare sa treaca amniocenteza...parca nu mai apuc...
HILDEGARD,imi pare rau pt stresul prin care treci,eu am doua prietene care au avut ciclu peste sarcina,una din ele a avut menstruatie normala,la intervalele obisnuite pana a aflat ca e gravida in 4 luni,una a avut o hemoragie puternica cu cheaguri si era de fapt gravida in 2 luni(ea se gandea deja la fibrom uterin...).Ambele au dat nastere cu bine unor baieti grasani si sanatosi.Sper sa-ti fie bine!
ANNITA_O,am luat-o razna de la cat am citit sau si tu sangerai??Deja intru iar in depresie..Sper sa-ti iei concediu medical si sa-ti cauti de tine,nu mai da prin gropile Romaniei...las pe altii
YLARI,situatia ta mi se parea tragicomica cand am citit-o...parca te vedeam fugind cu satra de caini dupa tine........apoi am simtit groaza si panica din sufletul tau in fata primejdiei in care te aflai singurica cu puiutzul tau..Ai grija de tine,un vaccin antirabic iti mai lipseste de facut
RALUCA.C bun venit si sarcina linistita!
DEEA sper sa mai rezisti un pic pana la programare!Inteleg perfect cum e cu asteptarea in incertitudine...si eu numar zilele pana pe 23 cand voi face amniocenteza.Fii tare si mai ales nu-ti pierde speranta!
DIANA85,ce sa-ti zic decat ca suntem colege de contractii.De doua zile si eu ma dopez cu nospa si scobutil si magneB6...ma doare burtik destul de tare,mai ales seara si noaptea...si ma doare cu tot cu sale...ma crizeaza destul de tare.Dar tinem sub control.
ELLISHOR,sper ca esti bine!
RAMONIK,te pup si pe tine!Fii tare in continuare !Dau de stire dupa amniocenteza!
Aaaa si nu v-am zis ca si noi avem in casa una bucata catzel mops in varsta de 5 luni,supercumintel si jucaus cu care tati se antreneaza noaptea afara la pipi,pt cand va plange bebe mic.Atunci speram sa nu scoata copilul afara si la caine sa-i dea picaturile de colici sau suzeta.
Si celorlalte fete le doresc liniste maxima si sarcina usoara!


Virginia 15+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput