Strugurasi de sept-oct 2011 **05**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, Maia nu transpira. La noi sunt reci piciorusele si manutele de obicei.
Poate ne vedem la odiseea 2013 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

sei, nu o imbraci prea gros in casa?
cate grade ai?

noi am avut iar parte de isterii si refuzat mancarea. nu stiu ce se intampla...

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Chiar.. s-au mai modoficat la culoare ochisorii puiutilor vostri? in ce sens?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


la mara s-a modificat foarte putin culoarea ochilor. sunt un albastru inchis spre gri. f f putin s-a mai deschis culoarea dar nu sa fie albastru deschis. cik bebelusii care raman cu ochii albastri se cunosc de mititei, au albastrul asta mai deschis... pf. e frumoasa oricum... :)

lena si eu am mancat dulceata de capsuni si nici prin cap nu mi-a trecut ca ar putea fi un alergen pt bibi. hm! despre dulciurile din comert si alte rontaieli mi-a zis si mie pediatra ca nu sunt deloc bune pt bebe si ca pot fi puternic alergene! buhuhu si tare bune mai erau napolitanele si Twix-urile. si ma mai intreb de ce am slabit pana acum cu viteza melcului, vorba lui sei. :)

oanaiasi ce frumos ca i-ai luat hainute de pe daninline. sunt asa faine!zi-ne ce ai cumparat! eu voiam sa ajung zilele astea la Vaslui la depozitul Nan ca tot e sotul in concediu pana luni, dar asa de bine ca fix acum s-a stricat masina de spalat, boilerul, instalatii de apa la chiriasii nostri si umbla de bezmetic sotul. am amanat festinul vestimentar. apropo, ai idee cat costa body-urile la depozit? pe site stiu ca-s 14 lei bucata.


fetelor va tot aud ca adorm copii vostri ba singuri in patut, ba cu caruselul... mara nu adoarme decat cu tita in gura. rar rar adoarme tinuta in brate dar in nici un caz sa o pun in patut si sa adoarma asa... singura. oare e rost sa imi fac griji? citeam intr-o carte ca dandu-i sa suga mereu ca sa adoarma bebe retine ca e singurul mod in care poate adormi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Ionela, mami salveaza-ma? Astea cu capsuni, zmeura e si pentru mami care alapteaza sau doar pt bebe?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Pai daca bebe da semne de ceva ... nu mai papi din astea. In principiu niciun aliment( exceptie facand fasolea, varza, mazarea...) nu e interzis in perioada alaptarii. Cu toate astea pot aparea reactii la unii copii
Unii fac eritem fesier cand mamica mananca citrice
Mihnea mi-a facut eritem cand am mancat rodie
Urmaresti copilul... dac aceva nu mai papi... dar oricum nu e ca atunci cand papa bebe direct



Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara!!
Sau poate buna dimineata?
Deci purced la strigarea catalogului :
[b]Atoshika(trimit sms maine)
Abmarina
MAria_scu(trimis pm)
Maria26 (trimit sms maine)
Alayna( am trimis mail,poate raspunde)
Oana_s(trimis pm)
Idanuca
Andreea_t(trimis pm)
Ancaroro
Elly_b(trimis pm)
Hellenutza23(trimis pm)
Lai
Caty2585(trimis pm)


Plus ca mai sunt fetele de care nu mai stim nimic de mult timp ...

Revin dimineata ,acum mi s-a facut somn...




Fii ajutorul lui Mos Nicolae Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

lali ce faci la ora asta pe forum?

lore fata mea de exemplu nu mai adoarme cu sanul in gura de fiecare data
si nu e tocmai bine, acum trebuie sa o legan pana ametesc uneori, iar in patut o pun adormita bine, treaza o pun degeaba, a adormit o singura data fara interventii. Cert e ca de cand doarme in patut doarme mai bine ( si eu la fel ca o pazeam toata noaptea ), eu o iau in pat cu mine cand pleaca sotul la serviciu dimi. Oricum eu nu ma stresez sa o invat sa adoarma intr-un anumit fel, important e sa adoarma iar daca cel mai repede adoarme cu sanul in gura, din punctul meu de vedere e perfect, nu te mai stresa, are timp sa se invete sa adoarma si altfel.
Si eu am mancat twix-uri in ultimele doua zile, zici ca sunt alergeni in ele?, nu mai pun gura.

Eu m-am trezit sa ma mulg, noaptea e mai mult laptic, maine merg la coafor si am strans provizii pt sot, sa vedem cum s-o descurca sa i-l dea, am cumparat si o seringa preventiv

sei si mie mi se pare ca o imbraci cam gros? dar probabil ca la voi e mai rece, nu aveti 26 de grade ca noi

may si fata mea are mese cand suge ff putin, nu stiu cantitatea dar sunt convinsa ca nu ajunge la nici 60, trage de cateva ori, atat. Eu nu ma mai stresez cu cat mananca, cum mananca pentru ca ajung la nebuni. Pana la urma tot cat vrea ea mananca, cand am insistat cu sanul a dat afara tot, mai bine o las in pace.Nici nu am mai cantarit-o in ultima vreme, o sa o cantareasca marti la dr si gata

Ionela multumim mult de raspunsul legat de dulceturi, ma cam panicasem si eu putin, ma gandeam ca am mancat ca o inconstienta ceva ce face rau bebelinei. Voi cum mai stati cu colicii?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare mamici de bibici si bibice!

Nu am citit o zi pe forum si m-am trezit in zori sa imi savurez cafeaua si posturile voastre de pe forum. Doar noaptea si dimineata am ragazul asta.
Sa povestesc pe rand
Lumina in dormitorul bibicei- sotzul a descoperit intr-o seara in care nu adormea Clara ca ea era distrasa de culori, jucarii, asa ca i-a stins lumina si a adormit. Avem o lampa rosie de la IKEA care o fascineaza. Bec mic.
Kaka- Nici Clara nu mai face asa des. Facem bicicleta, masaj pe burtica, masaj la baie, putin, dar in reprize dese si reuseste sa faca cel putin o data serios in 24 de ore. Atunci iese kka din scutec, aproape ca vrem sa trecem la urmatorul nr de pampers, ca prea multe haine am murdarit.
Iesit afara- La noi sunt 0 grade si iesim intr-un costum de plus cu caciulita+gluga. O mai infas intr-o paturica groasa si e intotdeauna calda. N-am racit pana acum si ne asteptam sa scada temperaturile cat de curand.
Muzica+dans - la noi functioneaza bine muzica populara, in special perinita . Am calatorit mult cu masina cat eram insarcinata si ascultat CD-uri cu muzica populara, de petrecere, lautareasca, romante. Nu suntem in RO, deci avem apetenta pentru muzica romaneasca autentica. La perinita inceteaza sa planga intotdeauna, iar cantecele de leagan nu au acelasi efect.
Exercitii pentru noi - Mie ginecoloaga mi-a spus ca la trei saptamani dupa cezariana pot sa incep sa fac exercitii. Am reusit cateva sesiuni de jogging, dar din lipsa timpului, am renuntat. Merg mult pe jos, nu mai mananc dulciuri si se vede. Azi imi propun sa incep Pilates. Doamne-ajuta! Cel mai mult ma omoara celulita?
Voi ati incercat vreun remediu anticelulitic care chiar sa functioneze? Eu ma creia o pauzasc de mama focului, sunt fana sport si tot degeaba. Gena proasta castiga intotdeauna si eu trebuie sa imi ascund picioarele.

Ma intorc la citit!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu am mancat mazare.
n-am stiut ca-i interzisa.
n-a fost nicio schimbare la bibi. aceiasi colici...

aseara a adormit la 10 jumate
bine, a avut criza de isterie de la 8 jumate la 9 jumate.
dar tot e bine. ca noi aveam colici intre 9 si 12.
si azi dim la 6 dim cine era cu okii deschisi mari?
mi-a luat o ora s-o adorm la loc.


mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Sei eu pe Eva o imbrac cu bady cu maneca lunga si o salopeta si tot are picioarele transpirate si cateodata reci.Chiar vroiam sa va intreb si eu despre asta.O fi lipsa de calciu?
Culoarea ocilor e un gri spre albastru.Eu trag nadesde sa ramana albastri ca ea e brunetica.


camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

sei la noi culoarea ochilor se modifica de la gri albastru spre caprui (cel putin asa se pare)

Noi aseara dupa baita am papat bine si.... am stins lumina. Bebe a dormit de la 21 la 3.30, a papat si a mai dormit pana la 6.30 (oricum programul de trezire e la 5-6 every day).

legat de alimentatie si alaptat, mie pediatra mi-a zis ca pot manca ORICE. Sa introduc toate alimentele treptat. Insa nu am avut curaj...

Alex, spor la treaba daca te apuci de pilates. Eu am avut o tentativa acu 2 zile insa imi alunecau picioarele pe parchet si am zis ca trebuie sa imi iau sosete anti-alunecare. Ce de scuze !!! A;ta data eram mai ambitioasa

It's a boy !!!

Mergi la inceput