Strugurasi de sept-oct 2011 **05**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!!

Theea mare pentru tine,nu a fost cu intentie,cel mai probabil eroare de copiere, ca la "burtici" era trecut Lenard pe prima pagina a ultimului capitol. Imi cer scuze ca nu am verificat nici una dintre noi de mai multe ori. Nu stiu daca te-am strigat la catalog pentru ca am strigat pe cele care mi-au sarit in ochi ca si nume , reluand capitolele de la scutece. Promit sa refac prima pagina, inclusiv cu cele care nu ne-au dat nici un semn dinainte sa ne mutam aici.
Acum plec spre sora mea,cu intarziere ca ieri am avut o gramadoaie de treaba si nu am reusit nici sa intru aici nici sa pelc la sora-mea.

Irik te imbratisez strans mami, nici nu stiu ce sa iti spun,am ramas muta cand am citit mesajul tau.


Scriu mai multe diseara ,acum strang diverse de prin casa, adorm copiii de pranz... de astea.

Va pup pe toate toate.



Fii ajutorul lui Mos Nicolae Fii ajutorul lui Mos Craciun
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

buna fetele,

incerc sa intru sa ma pun la curent cu voi. am vazut pozele, toti bebeii sunt superbi, unu mai frumos ca altul.

Ieri am avut premiera, primul somn de 1 ora jumate din viata lui. Sper ca o luam pe drumul cel bun. La noi suzeta merge doar afara cand il pun in carucior, in rest sanul meu este suzeta lui.
Noi nu avem nici un program si zilele si noptile sunt haotice, are crampe mari, da parturi foarte mari si zgomotoase dar nemirositoare. A luat in greutate extraordinar de bine, 1.200 in prima luna. E foarte viguros, in spital deja isi ridica caputzul, azi l-am suprins ca si-a intors capul de pe o parte pe alta singur.
De dormit doarme unde apuca, cateodata la el in pat ziua, noaptea cu mine ca ma suge non stop, in leagan, in carucior, in patul lui alex, de multe ori la san, de multe ori cand il tin sa eructeze el doarme de n-are nici o treaba...
Zicea cineva de tresarit, se intampla foarte des si la noi, se sperie in somn, l-am pus pe burta sa doarma de la 2 saptamani si parca e mai ok, pe spate tresare foarte des.
Noi in casa avem 22-23 de grade si il imbrac in body tip maieu, bluzita si pantalon din acela putin flausat sau de trening, noaptea in salopeta intreaga si neinvelit, ca noaptea facem 24 de grade.
Cred ca in weekendul acesta ne vom intra si noi in normalitatea relatiilor de cuplu, mi-e groaza dar sigur o sa ne relaxeze pe amandoi.
La capitolul slabit, mai am 2 kile de dat jos, dar nu ma intereseaza ca am o foame constanta non stop si mananc variat. Mai putin fasole si varza si afumat sau condimentat, dar fructe si legume, lactate, cereale, oua, carne toata ziua, sunt o mica masina de mancat si nu ma simt nicioadata satula.

va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Ziua buna si din partea noastra

Sei, a mea isi suge pumnul dar eu prefer suzeta in loc de pumn

Azi merg cu ea la pediatru.Nu mai astept pana saptamana viitoare cand face 3 luni.Nu am programare dar sper sa ma primeasca.Are cabinetul langa mine si oricum ies cu micuta la plimbare.Mi-a recomandat-o 2 doctori.

Azi m-am muls si i-am dat din biberon.Mi-a mancat 70 ml.Asa o sa procedez pana saptamana viitoare cand face 3 luni.Ma mulg si ii dau cu biberonul, ca sa vad cat ia in greutate.





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)




E riscant sa faci asta mai mult decat ocazional. Se poate invata cu bibe si sa refuze sanul, apoi, in principiu, tu la pompa scoti mai putin decat scoate bebe direct si pompa nu stimuleaza creierul asa ca poate scadea lapticul cantitativ.
Daca vrei cu orice pret sa stii cat papa eu spun asa: scoti la pompa... pui fata la san... cand nu mai trage ii dai cu lingurita/seringa, cana...
Asta e evident parerea mea... tu faci cum crezi


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

salut!

noi abia ce am sosit de la pediatru. diagnostic: dermatita atopica. tratament: apa termala+ crema Avent Trixera. cauza: 99,9% alergie. pentru ca deja am renuntat total la lactate de vreo 2 saptamani si nu a disparut de tot trebuie sa mai caut si alti alergeni: lana, puf, pene, detergenti, cosmetice, E-uri din mancare, condimente,samd. background-ul meu alergic este si el pus la socoteala ca factor de contributie. asta e. multumesc lui Dumnezeu ca e ceva ce are rezolvare, nu e un capat de lume. o sa ii fac o poza de aproape marei sa vedeti ce considera pediatra mea dermatita atopica.
alte problemute:
- i-am zis ca se trezeste des sa pape noaptea - mi-a zis ca e inca mica sa o las in pace. la cantar are 5540g ceea ce inseamna ca nu a crescut deloc in 8 zile... nu s-a aratat insa ingrijorata pediatra, zice sa revin la cantar peste 2 saptamani.
- nasuc infundat noaptea. rezolvarea: nu mai putin de 60% umiditate, nici un grad mai mult de 22 in camera, daca se poate si 21. asta rezolvam. de umiditate e drept ca nu ne-am prea ocupat. rezolvam si asta.
- kk urat mirositor uneori: e normal cik.

deci bucuroasa dupa vizita de la pediatru, un pic suparata insa ca m-am certat rau de tot cu sotul. ma gandesc ca m-oi fi transformat si eu intr-o zgripturoaica de la oboseala si ganduri pt mara. ehm. noi ne-am certata atat de rar si atat de bland pana acum, dar de cand cu mara parca in loc sa fim fericiti, gasim o groaza de motive de nemultumire si nervi.

candidez la functia de D-na Problema . :))))


noi am facut o ultima incercare ieri cu suzeta. le-am sterilziat pe toate cele 4 din dotare si am asteptat un moment in care isi roade pumnii. a fost mega simpatica ce fete facea cand ii baga vreo suzeta in gura. le-as scuipat oricum pe toate si isi facea greata de la ele. deci, clar e ultima oara cand mai pun suzeta in gura ei. degetele inca nu a reusit sa le suga, se zgarie maimutica pe cerul gurii cu unghiile si se stramba. :))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

salutare,

va multumesc frumos tuturor mamicilor pentru urarile adresate Valerie, este fetita mare la mama care spre deosebire de alte zile exact ieri, a inceput sa gingureasca cu vocale si cu strigate lungi ris in hohote cind isi vede Motanul si maimuta jucarie

ieri nu am reusit sa intru ca fetita mea 99% din zi imi sta in brate din cauza refluxului si amortesc toate nu mai rezist sa revin la calculator

astazi am fost la control asa ca balanta e urmatoare:
am adaugat 840 grame exact ca in prima luna-5700 grame
avem 60 cm cu 4 mai mult fata de luna precedenta
refluxul va trece pe la 4-5 luni continuam cu phosphalugel desi noi il scuipam mi a zis ca insist.
No colici de ieri- tshiiii sa nu auda Valeria
o fi si ceaiul de chimion + bifidobacteriile care i le dau ...in orice caz fata mea e mai relaxata de ieri
tot ieri urmind sfatul ionelei legat de reflux, fetita nu a mai regurgitat asa cum o facea in zilele precedente.....deci se poate si functioneaza....doar sa vrei

la dopler ma bucurat doamna doctor ca fluxul arterial sa inchis asta imi dadea emotii si ginduri negre celalalt sistolic se va inchide treptat pina la un anisor....am scapat de medicatie oricum distanta fata de acum o luna sa micsorat ceea ce e fr bine.

Valeria tot tresare si mult se sperir...dar eu nu cred in babisme sau daca ii citeste ceva preotul ii va trece, desi cred mult in Dumnezeu.
Eu tot aplic regula pe burta, cind vrea sta cind nu nu... o tin in brate de imi refuza miniile complet sa o mai tin...si inafara de sot nu am pe nimeni sa ma ajute, soacra nu vrea..asta e.
si eu sunt fr obosita si epuizata dar mereu i8mi zic inca putin si va fi mai bine decit acum.

Si daca tot am serbat asa in familie 3 lunite a Valeriei, tot ieri a ajuns coletul cu hainute din franta, i-am luat o rochita impletita fr frumoasa si 5 malete diferite culori si model pentr iarna grosute, sunt fr fericita ca sunt la asteptarile mele.

de kg mai am inca multe de dat...dar cit alaptezi nu ma gindesc sa slabesc dupa daaaaaa

va pup si mai revin cum pot, merg ca mi-a amortit mina, o tin pe pitika in brate si cu stinga scriu.....asa ca iertati-mi greselile.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Fetiliii am observat ca nu toate avem la semnatura varsta bebelusului, sau data nasterii, eu cand citesc de greutati sau cat papa bebele vostru ma si uit direct sa vad cat are varsta, deci propunere nationala: Vuneti va rog data nasterii in dreptul numelui la semnatura

ionela stii ce-i fain la noiż ca fata mea manaca mai mult din bibe decat de la san, insa niciodata nu refuza sanul, trage cu pofta, se mai si joaca, se murdareste cu laptic de numa, aaaaah, dar nu-mi dau seama daca-mi goleste sanul, adica nu se mai simte pietroi, dar bag pompa dupa ea si mai scot 5o din fiecare(in conditiile in care eu scot 12o-18o la o masa)

may din experienta personala besinutele miros cu atat mai urat cu cat sta caca mai mult in intestin

andra e normal sa-ti cada parul, va trece de la sine

si si probleme cu memoria e foarte auzit dupa nastere...

loredana asa-i, daca mama e nitel atopica, si bebe mosteneste. Eu sunt o uscaciune iar Dani a avut de ex, coaja in cap vana la 8 luni. la 18 luni i-am facut testele de alergie(care cica n-ar fi concludente pana dupa 4-5 ani) si cica n-ar avea alergie la nimic, dar intre primele lui cuvinte era inclus: mami, pica(mami, ma mananca!!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Buna ziua mamici,

ne am intors si noi de la vaccin.maria a fost cuminte, a plans un pic dar am calmat o repede. avem 58 cm si 4.500 kg. suntem foarte multumiti de cum a crescut.

suflul sistolic nu s a auzit nici acum. speram ca dispare.

Doctorta a vazut si hemangiomul. se pare ca incepe sa se remita spontan.

daca ati sti cat sunt de fericita!!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Uu ce de bbei controlati..

Lore.. imi pare rau pt dermatita atopica, chiar vreau sa ii vad bubitele, noua ne-au trecut aproape de tot pe frunte, pe obraz mai are pt ca se scarpina, eu o dau cu multa apa termala si am dat-o cu bepanthene..
acum cate grade aveti? am obs si eu ca doarme mai bine in 21,5 decat in 23 grade, cu umezeala.. eu nu atiu cat avem insa seara pun un scutecel ud pe calorifer , si am scapat de nasucul infundat
Cu certurile cu sotul.. lasa ca trec, acum e o perioada incarcata de stres , oboseala, inf noi... in curand mara va fi numai motiv de drGOSTE..

Oana ... super vesti, ai gagica mare.. ma bucur ca i-i se reabsorb hemangioamele.. mie tare mi-i frica ca parca ii apare unu pe mana, deja e cat un banut, firisoare movulii f dese...

Marryan.. ma bucur ca scapati de colici, asa va trece si refluxul.. ma bucur ca dialogati deja...
cat despre speriat, si Ela se sperie des si tare, azi noapte cand am pus mana pe ea sa o iau la papa asa s-a speriat de taree... vrem poze cu hainutele si modelul..
super vestea si cu doopler...

azi numai vesti bune...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci de raspunsuri. da, probabil sta kk mai mult prin intestine si de aia miros basinutele asa rau.
of, sper sa se regleze cu cacacea asta...

noua ne-a aparut un hemangion pe mana. eu cred ca pediatru se inseala.
intr-o noapte s-a udat la umar cu lapte si i-am bagat un tampon de san ca sa n-o mai haiesc s-o schimb asa adormita (tampita si eu ca puteam sa-i bag altceva) si a doua zi de dimineata i-a aparut o pata rosie acolo.
eh, asta s-a intamplat acum o luna.
vreo 2 sapt n-am dat cu nimic. apoi s-a tot extins cu pete rosii pe umar is pe manuta in jos.
am fost la dr si mi-a dat o crema sa-i dau. i-am dat, nimic. mi-a dat alta crema cu antibiotic.
s-au mai estompat petele dar n-au disparut.
cand am fost cu ea la dr pt raceala, s-a uitat la pete si a zis ca de fapt e hemangion si ca e posibil sa apara si dupa nastere si ca e pura coincidenta ca a aparut cand am pus eu tamponul ala.
dar nu m-a convins. eu tot astept sa dispara si cred ca e o alergie la materialul tamponului.

am mancat un mar.
sa vedem reactiile :D





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, chiar daca e hemangiom nu trebuie sa iti faci griji. cam toate se resorb.necesita rabdare , atat. bine ca nu e intr o zona in care sa ii afecteze functionarea (ochi de ex)...si treaba asta e valabila pt cele tuberoase. daca e plan nu i nicio problema.

poate nici nu e hemangiom. E cam tarziu sa apara la 3 luni aproape.

felicitari tuturor pt masuratori si vesti bune!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput