Strugurasi de sept-oct 2011 **05**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Am revenit si eu, nu cu vesti foarte bune.

Vineri am ajuns la urgenta cu matzuca mea. Am scris eu pe aici (desteapta de mine) ca nu ii aspir nasucul ca nu pare a se impune. Ei, vineri seara, cand mi s-a trezit, inainte de baita, mi s-a sufocat fetita. S-a trezit intr-un plans isteric/violent pe care nu il mai auzisem si cand am ridicat-o din pat a mai plans putin si pauza. Nu mai zicea nici mac, nu simteam ca respira, nu facea nimic. Noroc ca era mama mea la mine, mi-a smuls-o din brate si a inceput sa o invarta, la un moment dat i-au iesit muci din nas, dar grosi pe ambele nari. Am crezut ca mor, am si acuma imaginea ei cum era invartita de mama, si ea nimic, parca era un obiect. Ce mai, a fost crunt. Intre timp sotul a chemat smurd-ul dar si micuta isi revenea, la modul ca tot tacuta era, speriata mai degraba, dar respira. Se poate sa fi respirat si atunci cand ne-am panicat, nu s-a invinetit deloc, a fost doar f rosie, dar era cred ca speriata de la faptul ca nu a stiut sa respire cu nasucul infundat.

Pe urma a urmat partea a doua, ajunsa la Spital mi-au consultat-o, au zis ca e ok fetita clinic, si au ajuns si ei la concluzia ca din cauza nasucului neaspirat "s-a sufocat", dar trebuia sa ma internez pt. supraveghere. Am facut-o si pe asta (pt. iubita mea) desi a fost cea mai urata experienta a vietii mele din ultimii ani, sederea in conditiile mizere din spitalele din Ro, desi am avut si eu rezerva mea unde am stat numai cu micuta. Nici nu are rost sa povestesc despre indiferenta personalului, cum asteptau toti bani ca sa ma bage in seama, despre mizeria de acolo, despre faptul ca toata lumea, inclusiv personalul erau raciti. Mi-e sila, dar asta e, nu are rost sa ma mai lamentez, imortant e ca iubita mea e ok, Slava Domnului. Era sa pierd si lapticul in Spital, dar e ok acuma, ma mulg ca si pana acuma intre 900-950 ml/zi.

In rest micuta mea e o dulce, zambeste, gangureste galagios mai nou, se uita mai mult la jucarii, etc, doar ca, ciudat si mie de cand mi-a venit din Spital mi-a cam refuzat lapticul, nu mai bea portia ei de 100 ml. Se poate ca din cauza suzetei supte excesiv, pt ca in Spital am folosit-o f des, sa fie cuminte vezi Doamne. :(

Mai vroiam sa zic ca a mea a obisnuit-o mama sa doarma numai in patutul ei, o las acolo dupa ce ne jucam, o hranesc si ii schimb scutecul. Sta singurica si dupa putin timp adoarme. Noaptea mi se trezeste numai o singura data sa bea laptic, nu o schimb.

Mai sunt putin suparata ca de 5 zile (incluse zilele cat am stat in Spital), nu a pus decat 50 de g, dar asta sa fie cel mai mare bai, recuperam noi.

Cam astea sunt noutatile.

Am uitat sa scriu ca si eu arat f naspa dupa nastere, am inca 72 de kg, am linia negra inca si ma simt odioasa, miros toata ziua a laptic de la muls, etc. Dar din nou (eu ma plang, eu ma consolez ), cel mai important e sa fie matza mea sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

A functionat si la noi caruselul
Acum se uita la animalute si e tare cumintica sa vedem cat dureaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iris_k
Prin cate ati trecut.Si noi suntem cu mucisori. Dupa acest episod ii mai faci ceva in afara de aspirat. Mie mi-a dat pediatra picaturi, dar nu i-as da...
Ma bucur ca sunteti bine amandoua.
E super fain ca adoarme in patut singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Lena, la ce picaturi te referi? Eu ii pun doar ser fiziologic sa nu ii irit mucoasa. Asa mi-au zis sa fac in Spital pt. ca, bineinteles, eu ii aspiram nasucul si acolo, alea erau prea nepasatoare, abia le vedeam fatza. Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iris_k,pediatra mi-a prescris Colargol de 1%.

Mi-a spus sa o aspir (doar dak e nevoi) sa pun ser fiziologic si apoi picaturi.

Tu cum curati nasucul?
Eu inainte puneam ser si apoi aspiram, ea mi-a zis invers. A spus doar dak sunt cojite sau uscati sa pun ser sau apa de mare inainte de a aspira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

May, Sei va multumesc !

Si voi aveti niste fetite foarte frumoase si speciale.

Asa dor mi-a fost de voi. Azi, de cum am inceput sa va scriu ma simt mult mai energica si plina de viata.

Sei, tocmai ce am pus ceva poze. Astep sa vina cele de la botez ca sa va delectez putin.

Aveti idee unde pot posta un filmulet ca sa-l vedeti pe Andrei?

Eu am fost la control la o luna si ne-a dat verde. Luni facem 2 luni, dar pana acum nu am avut curaj sa iau initiativa, iar sotul meu sta in expectativa pentru ca eu l-am pus la distanta din ziua in care ne-a dat verde. Sper sa prind curaj. Legat de contraceptie, dr meu mi-a spus sa folosim prezervative, nimic altceva pentru ca ne dorim si o surioara pentru Andrei.

Sunt atat de happy, de aproape 2 luni, hai o luna si ceva, de cand am luat wrap-ul nu am avut timp sa caut un filmulet cu detalii de utilizare (cel de pe wrap.ro nu mergea la mine). Acum am gasit unul si il am pus pe mine, astept sa se trezeasca Andrei sa-l pun in el. Sunt tare curioasa daca o sa-i placa.

Nimic pe lumea asta nu ma face mai fericita ca privirea inocenta si zambetul baiatului meu. Il iubesc!





Cea mai fericita 21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

A functionat 20 minute caruselul. Tot e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Andreea sunt sigura k o sa ii placa. daca sta langa mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

A functionat 20 minute caruselul. Tot e bine


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Este foarte bine, Andrei se plictiseste dupa maxim 10 minute si parca nici nu urmareste animalutele pre mult. Ma gandesc sa-i iau alt carusel, imi place asta: www.dinoland.ro/p-6628-carusel-cu-telecomanda-peek-a-boo.aspx" target="_blank">http://www.dinoland.ro/p-6628-carusel-cu-telecomanda-peek-a-boo.aspx. Acum avem unul imprumutat de la primi pasi.



Cea mai fericita 21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May.. ce frumoase sunteti Amandoua.. ce rochita avemm

Iris.. prin cate ati trecut.. bine ca sunteti bine si acasa..

Andreea .. superb piciul.. mai noi numai bbei unu si unu avem..Iti dau feedback pozitiv la site.. am comandat de mai multe ori de la ei..

Noi ne sugem degetul... mai avem sugative intre pici?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput