Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***364***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Olga, zilele astea trimit si eu lista cu copiii pt care facem pachete



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, Injinerului eu i-am spus INGI cu "g" pentru ca imi place cum suna dar vad ca toate l-ati preluat cu "j"

Ian habar nu are ce-i cu Moshu; "lista de Mosh a lui Ian" e impropriu denumita asa pentru ca el ii spune Moshu socrului meu (asta a fost dorinta lui exprimata inca de cind Ian era bebe). Si, daca vreau sa-i povestesc si-i arat imagini, imi spune "nuuu, ata nu-i Ociu".

In ceea ce priveste papusa Gazulinei: nici mie nu-mi plac papusile "atotfacatoare" exact din ratiunile expuse de Pisigri iar de Eliza m-am indragostit deja din povestile Gazei. In ceea ce priveste uzul limbii romane as opta pentru: carti, cd-uri cu muzica pentru copii, proiector cu carti in limba romana etc.


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Eu nu o o sa-i cumpar lui Ian ce-si doreste el pentru ca...eu stiu mai bine

Insa, stau inca in stand-by pentru ca nu stiu daca e posibil sa-i pregatim camera noua; oricum ar fi, un set de trenulete cu masa ii iau sigur si mai vedem.

Un magazin de la noi a adus LEGO original (da, stiu, unul singur intr-un oras intreg) si i-as lua de Mos Nicolae dar penntru ca imi place mie; Ian nu s-ar bucura! Si, de aici, imi vine in minte o intrebare pentru voi: le luati copiilor ceva ce stiti ca o sa-i bucure sau ceva ce considerati voi ca ii e util, ceva educativ, chiar daca stiti ca acest cadou va fi primit cu mai putina bucurie?

Sa va mai povestesc ceva: centrul de joaca unde tot mergem in ultima vreme e intr-un soi de mini-mini-mini-mall . Aici mergeam si inainte pentru ca are lift si scari rulante Aproape de fiecare data, Ian isi alege cite o locomotiva din Thomas si/sau baloane de sapun. Ieri am fost din nou si cu Mark sa-si aleaga cadoul de ziua lui si, ca sa fie ok si pentru Ian, l-am lasat si pe el sa-si aleaga niste jucarii; eu as fi vrut foarte mult sa-si aleaga unele din lemn pentru care eu am facut o pasiune. Nici vorba "nu pace", "nu pace"; asa ca, pina la urma am luat: o locomotiva , o carte cu o locomotiva pe coperta, baloane de sapun, o dracie cu bile si un set de facut inghetata din plastelian.
Daca as fi ales eu, in afara de plastelina, nu as fi luat nimic. Alegerile lui -desi pe el l-au bucurat- mie mi s-au parut cam aiurea pentru ca aerau cam...nefolositoare.


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

buna cafeaua, sunt deja la a 2-a
sanatate copilashilor cu febra. apropo de asta cika nu ar fi tocmai indicat (mi-a spus un cunoscator de retetare) ca dupa o viroza, ceva antibiotic, sa-l expui iarasi la gradi , ca cika n-ai facut nimik, se poate prinde iar"crocobaurul". ceea ce asa e in majoritatea cazurilor.
voi ce parere aveti, dupa spusele dr? cum e ?
ideea e normal ca treb sa-l duci dc n-ai incotro sau ma rog, asa e normal, insa cika nu imediat...adika sa-l mai tii 3-4 zile tot asa in mediu fara crocobauri.am fost coerenta?
La ce aduce Mos Caciun?
Sigur barbie, hana montana, cat mai mov si cu atute-stelute, si cocote, bobo mov, insa eu am in plan asa: hainute, bune, vb Adelei, niste ghetute bune(ca mai are unele mov si-s mari), + o bucatarie sau masuta cu scaunel, carti sau o perna cu Alba ca Zapada, ceva din povesti clar.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Eu nu o o sa-i cumpar lui Ian ce-si doreste el pentru ca...eu stiu mai bine

Insa, stau inca in stand-by pentru ca nu stiu daca e posibil sa-i pregatim camera noua; oricum ar fi, un set de trenulete cu masa ii iau sigur si mai vedem.

Un magazin de la noi a adus LEGO original (da, stiu, unul singur intr-un oras intreg) si i-as lua de Mos Nicolae dar penntru ca imi place mie; Ian nu s-ar bucura! Si, de aici, imi vine in minte o intrebare pentru voi: le luati copiilor ceva ce stiti ca o sa-i bucure sau ceva ce considerati voi ca ii e util, ceva educativ, chiar daca stiti ca acest cadou va fi primit cu mai putina bucurie?


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis







Pai te contrazici. Ori ii iei ce stii tu ca "tu stii mai bine" ori iei ce vrea el....

Ma scuzi, dar nu inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Eu nu o o sa-i cumpar lui Ian ce-si doreste el pentru ca...eu stiu mai bine

Insa, stau inca in stand-by pentru ca nu stiu daca e posibil sa-i pregatim camera noua; oricum ar fi, un set de trenulete cu masa ii iau sigur si mai vedem.

Un magazin de la noi a adus LEGO original (da, stiu, unul singur intr-un oras intreg) si i-as lua de Mos Nicolae dar penntru ca imi place mie; Ian nu s-ar bucura! Si, de aici, imi vine in minte o intrebare pentru voi: le luati copiilor ceva ce stiti ca o sa-i bucure sau ceva ce considerati voi ca ii e util, ceva educativ, chiar daca stiti ca acest cadou va fi primit cu mai putina bucurie?

Sa va mai povestesc ceva: centrul de joaca unde tot mergem in ultima vreme e intr-un soi de mini-mini-mini-mall . Aici mergeam si inainte pentru ca are lift si scari rulante Aproape de fiecare data, Ian isi alege cite o locomotiva din Thomas si/sau baloane de sapun. Ieri am fost din nou si cu Mark sa-si aleaga cadoul de ziua lui si, ca sa fie ok si pentru Ian, l-am lasat si pe el sa-si aleaga niste jucarii; eu as fi vrut foarte mult sa-si aleaga unele din lemn pentru care eu am facut o pasiune. Nici vorba "nu pace", "nu pace"; asa ca, pina la urma am luat: o locomotiva , o carte cu o locomotiva pe coperta, baloane de sapun, o dracie cu bile si un set de facut inghetata din plastelian.
Daca as fi ales eu, in afara de plastelina, nu as fi luat nimic. Alegerile lui -desi pe el l-au bucurat- mie mi s-au parut cam aiurea pentru ca aerau cam...nefolositoare.


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis

Ina ce aduce Moshu' e sfant, adiak le imbini ce stii ac-i palce si ceva provocator, de ex altceva dar folositor, sa-i dezvolte interesul, curiozitatea.
as adauga la thomas si ce-a mai luat el, o cutie cu scule de jucarie sa se faca ca le repara, din lemn, ca tot iti plac tie, nu stiu acum am dat si eu un exemplu.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

buna cafeaua, sunt deja la a 2-a
sanatate copilashilor cu febra. apropo de asta cika nu ar fi tocmai indicat (mi-a spus un cunoscator de retetare) ca dupa o viroza, ceva antibiotic, sa-l expui iarasi la gradi , ca cika n-ai facut nimik, se poate prinde iar"crocobaurul". ceea ce asa e in majoritatea cazurilor.
voi ce parere aveti, dupa spusele dr? cum e ?
ideea e normal ca treb sa-l duci dc n-ai incotro sau ma rog, asa e normal, insa cika nu imediat...adika sa-l mai tii 3-4 zile tot asa in mediu fara crocobauri.am fost coerenta?
La ce aduce Mos Caciun?
Sigur barbie, hana montana, cat mai mov si cu atute-stelute, si cocote, bobo mov, insa eu am in plan asa: hainute, bune, vb Adelei, niste ghetute bune(ca mai are unele mov si-s mari), + o bucatarie sau masuta cu scaunel, carti sau o perna cu Alba ca Zapada, ceva din povesti clar.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009



Io am alergie la Hanah Montana si Barbie.
Daca o sa am o fetita jur pe rosu ca nu o sa o imbrac in roz si nu o sa i-o arat pe Hanah Montana.

Nu stiu ce am in dimineata asta, parca sunt impotriva a tot si toate:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Si ca sa fiu si mai impotriva va zic ca nu cred ca ma bag la actiunea cu copii initiata de Olga pentru ca o sa merg la copiii de la Casa Lidia, unde am fost si anul trecut si la batranii de la caminul unde ne-am certat cu personalul pentru ca nu le-au dat mancarea (anul asta o sa le dam pachetele personal).

O sa ma uit si eu pe lista si daca am ceva strict pentru un copilas de acolo cu mare drag o sa dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

In alta ordine de idei, io am uitat cand trebuie sa imi vina Moshul meu.
Initial am zis ca pe 12, apoi ca pe 14. Parca sunt capiata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Prima fraza era o gluma corelata cu lista lui Ian de azi dimineata cind a spus ca vrea "azoi"; Azoiul este televizor iar televizoare avem peste tot, mai putin in camera lui; deocamdata consider ca NU are nevoie; la asta se referea "io stiu mai bine"; in plus, cred ca a spus "azoi" pentru ca se uiat le tv cind l-am intrebat.

De cind a crescut, il las pe el sa aleaga ce cumparam -despre jucarii e vorba- cind sintem impreuna iar cind sint fara el, tin cont de "pasiunile" lui: i-am luat laptop pentru ca ii placea si i s-a stricat, ii iau trenuri, baloane si bile de toate dimensiunile si culorile, creioane, carioci, plastelina etc. Printre ele, mai strecor cite o jucarie din lemn sau o carte. Uneori ii pla, alteori nu.


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput