Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

intru si eu rapid sa va salut. nu am avut timp sa citesc , dar va spun despre noi. am fost la control 6900kg si 68 cm . asadar incepem oficial diversificarea pt ca se pare ca nu il mai ingrasa laptele meu . intr-un fel ma bucur pt ca prea ma stresam ca nu mananca , ca nu se ingrasa.
azi am facut banana cu biscuit granulat pt primele luni, cu 2 picaturi de portocala si zahar , reteta de la pediatra. totul omogenizat. aveam o frica sa nu scuipe tot. dar dupe ce i-a dat de gust se certa cu mine cand ii luam lingurita din gura. dupa ce a papat tot a mai supt si 100 de lapte , sunt tare bucuroasa ca a papat , sper sa continue asa.
as mai scrie dar fug ca trebuie sa vedem o casa , pt ca vrem sa ne mutam , mucegaiul aici iar e in floare dupa ce am zugravit asta vara. asa ca singura solutie ramane mutatul , desi e incomod tare.
va pup

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna si de la noi!

Fetele, acum 10 min Luca s-a intors de pe spate pe burtica
era pe covorasul lui de joaca inconjurat de jucarii si cand m-am uitat la el,el era pe burta cu o jucarie in mana si gata gata sa cada din pat.L-am intors pe spate si el s-a intors din nou pe burtica.Nu prea stie cum sa-si scoata manuta de sub corp dupa ce se intoarce ,dar l-a ajutat mami care-i tare mandra de baietel mare ce are
Deci,cam asta despre noi momentan.Inca sunt in extaz pentru ca eu nu l-am fortat niciodata,in schimb mai faceam cu el rostogoale din astea prin pat (cam cum ziceu fetele in siteul dat de Andra)

va pup pe toate ca tare-s fericita!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Felicitari Luca!!! Tine-o tot asa!!!

Roberta, dar de ce zahar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Gliana, ma bucur ca te simti bine la coafor!!! Eu abia astept ora 7 sa vina sa o ia sotul, dapoi o zi by myselfchiar ca tanjesc dupa una!

Tocamai ne am intors de la children centre. A fost frumos, mie mi a placut, am sa merg in fiecare marti, daca nu merg la londra. Lui Imi i a placut si nu i a placut!! Ce am descoperit ca i a placut foarte mult a fost atunci cand o mamica i a pus o carpa pe fata si i o lua de pe fata si iar i o punea... I a placut tare. Acum e obosita de numai, ca a adormit instant la san! Pe ei ii oboseste si jumate de ora de joaca la varsta asta! Era o atmosfera frumoasa, cu vreo 15 mamici cu bebei de diferite varste. Lumini pe tavan, o goaza de jucarii... A propos de asta, Lisssa i am sugestionat prietenei mele noua jucarie la care ai pus link ul. Super mini trambulina aia!! Daca as fi din nou copil!!!! Daca nu i o cumpara ea baietelului ei, cu siguranta am sa i o cumpar eu lui Imi imediat ce sta bine in fundut. Vezi, vezi, iar ma tentezi!!! Nu zic ca nu i frumos sa fii tentat!!! Vreau te rog filmulet cu Ana ta in jucaria aia, please!

Adra, eu am nuca macinata, oara sa iasa mai bun tortul de mere cu nuca decat cu gem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Merci Oana!

Exact asta vroiam si eu sa intreb:Roberta de ce zahar la un bebe asa mic???

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84
banana cu biscuit granulat pt primele luni, cu 2 picaturi de portocala si zahar , reteta de la pediatra.


Ca sa vezi cum difera parerile pediatrilor ... Dupa regulile de la noi (si cred ca nu numai), reteta asta este o colectie de greseli:
- nu se incepe diversificarea cu toate alimentele deodata, ci pe rand, cu cate unul
- fara gluten pana la 6 (sau 8) luni (apropo de biscuiti)
- fara zahar (oricum banana are prea mult)

Asa ca, cine sa-i mai inteleaga pe doctorii astia ?

Normal ca i-a placut, ca e dulce foc !


*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Felicitari Luca!

Roberta sunt chiar surprinsa de reteta ta! Cate bordeie atatea obiceie..nu o sa inteleg niciodata de ce doctorii au pareri atata de diferite cand vine vorba de diversificare...spre exemplu mie mi-a spus ca banana am voie sa ii dau abia dupa 6 luni...cat despre zahar...eu stiam ca pana la un an fara zahar si sare!

De ieri am incepu cu sucul de mar...si nici nu-i place , nici nu-i displace...mai vedem maine...oricum ii place lingurita

Cereale nu am inceput pt ca ieri nu a gasit ...in seara asta o sa ii dau

Miha f tare ca aveti astfel de centre...daca am avea cred ca as sta numai acolo...eu sunt putin stresata ca ma gandesc ca poate nu o stimulez cat trebuie pe bubu si nu as vrea sa stagneze dincauza ignorantei mele..nu ma simt chiar ignorant a dar na..ma gandesc ca poate imi scapa ceva...saptamana asta vreau sa o duc la masaj in schimb...ma chinui de o luna si nu am reusit dar saptamana asta mi-am propus

Am vazut pozele...copiii sunt absolut superbi...

Lissa jucaria aia vreau sa i-o cumpar Sarei si mai e inca una de la vtech parca...cred ca o sa i-o aduca mos craciun. :)

Pupici la toate...s-a trezit mandra si vrea papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Haha.... era o poza pe FB cu Iustin al lui Ramona si Ruxandra Alexiei... Si Ariannna Ary a amintit ceva de nora.... Deci, baietelul lui Mamutz e fan Eliza, Iustin e al Ruxandrei, atunci Imi se declara fan Petru de Anaemi.... dar si pusculeanu de Florina!! Asta ca sa mai lase cativa baietei si la celelalte domnisoare, altfel se declara fan al tuturor baieteilor de pe odisee!!!Mihaela, cea mai fericita cu mic [font=Script MTBold] Imogen Tara
21.07.2011[/font=Script MT Bold] Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



da????? bineeeeeeee, las' ca vii tu la Suceava

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Vreau sa fiu si fan Eric!!!! Iti dai seama ca daca l vad ma topesc!!! Si cel mai probabil am sa l vad pe el inaintea oricui caci familia mea e din Suceava!! Asa ca.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d spune:

ce emotionant...a aparut odiseea de iul-aug 2012....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citindu-va pe voi, am realizat brusc ca nici macar nu mi-a trecut prin minte sa-i iau ceva lui Filipel de mos Nicolae sau de Craciun, dar pt Eva m-am gandit. Rezulta ca-s o mama denaturata, dar rauuuu


MihaH, eu pun miezul intreg de nuca sau/si stafide


Mergi la inceput