Serialele coreene

Serialele coreene | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Am impresia ca sunt in situatia de a deveni dependenta de anumite seriale coreene care se difuzeaza pe canalele noastre tv.
Daca nu as fi atat de impatimita incat sa le caut pe diverse site-uri in avans, nu as fi observat popularitatea si succesul acestora.
Am analizat ce anume ma atrage la acest gen de serial.
In primul rand calitatea, calitatea unui film asa cum poate sa o aprecieze un simplu observator prin comparatie, dar mai ales si aici insist, interesul pt. acuratetea istorica!
Unele costume sunt documentare de arta, obiceiurile conforme cu perioadele istorice in care se desfasoara scenariile sunt remarcabile, dramatismul scenariilor, precizarile care confirma ca drama se axeaza pe fapte istorice autentice te fac sa regreti ca noi nu beneficiem de cronici care sa ne redea cu aceeasi acuratete fapte istorice din trecutul nostru.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

DAAA!! Si mie se par foarte frumoase, mai ales din perspectiva costumelor si a decorurilor de-a dreptul uimitoare. Pacat ca nu prind decat foarte rar cate unul si nu imi pot da seama ce se intampla. Noroc ca mama care e fan declarat ma tine la curent desi tot nu pot identifica in film ce imi povesteste. Tata, de exemplu, intr-o vreme era strigat prin curte JUMONG. Cert e ca le poti fura toata casa cand e acest serial la tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bravo Aka, ai avut curaj sa raspunzi la acest topic!
Cine ma cunoaste de mai mult timp stie ca mai postez subiecte controversate.
Cine nu ma cunoaste se intreaba de ce nu mi-am exprimat preferinta la subiectul cu seriale preferate.
Cum as putea eu sa apar cu preferinta pt. romantioasele mele seriale istorice coreene pe langa bestialele seriale care trateaza crima si mintea criminalilor psihopati pe toate fatetele?
Categoric mult mai jenant!
Avem stiri pe cam toate canalele tv care se intrec in a transmite cele mai oribile crime, violuri, talharii, etc.
Avem canale specializate care ne transmit non-stop documentare despre crime, autopsii, etc.
Circula pe DVD-uri o intreaga industrie cu CSI-uri.

Nu pot sa mint, am urmarit la saturatie, da chiar la saturatie am ajuns, aceste seriale sau documentare!
Acum, probabil ca o reactie benefica a psihicului meu, am ajuns sa urmaresc selectiv si cu nespus interes serialele coreene de pe TVR1("Felicitari si mare recunostinta!") si documentarele exceptionale ale BBC-ului de pe History Viasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

EU! EU! EU sunt fan declarat al serialelor coreene! Cum, la ora la care sunt difuzate pe tvr, inca nu sunt acasa si deci nu le prind, le urmaresc pe internet. Astfel am avut ocazia sa urmaresc si alte seriale, in afara celor difuzate la tv. Timp sa fie, ca seriale bune sunt cu duiumul, m-as uita toata ziulica la ele, daca as putea. Acum urmaresc pe net serialul care se transmite pe tvr, insa inainte de acesta am urmarit un serial care m-a uns la suflet, se numeste Sunkgungwan Scandal (sper ca am scris bine) e un serial istoric cu si despre studenti si, bineinteles, cu frumoasa poveste de dragoste.
Nu stiu daca ati observat dar si postul National TV a inceput sa difuzeze de ceva timp seriale coreene. Sunt de luni pana joi, de la ora 20.15. Ma bucura faptul ca pe acelea le pot vedea si eu (desi recunosc ca "Destinul regelui" nu l-am urmarit, dar o sa-l vad pe net, nu-l scap eu)

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 35+ cu Ioana Teodora
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Revin, tare as vrea sa invioram subiectul asta. Nu suntem decat 3 fane declarate ale serialelor coreene pe acest forum? Parca nu-mi vine sa cred... Ieri am terminat de urmarit pe net un serial absolut superb, preferatul meu, impreuna cu Yi San (Furtuna la palat) si Sungkyukwan Scandal. Se numeste Faith (The Great Doctor), actorul principal e un pustiulica de 25 de ani (in comparatie cu mine e un pustiulica ) dar joaca extraordinar. Are o privire care te topeste, efectiv. Nu-i de mirare ca are o multime de fane, din cate am citit pe net despre el. Inainte de Faith am urmarit serialul Time Slip Dr. Jin, pe aceeasi tema ca si Faith, cea a calatoriei in timp, insa nici pe departe la fel de frumos. A fost bun sia cela, mai ales ca e cu actrita mea preferata, insa ca subiect mi s-a parut mult mai incalcit si mai greu de priceput pentru mine. Plus ca avea niste secvente in momentul operatiilor chirurgicale, mult prea detaliate.
Acum am inceput sa urmaresc serialul City Hunter, e un serial modern, cu actiunea in zilele noastre si e cu acelasi actor din Faith (sper sa-i revad acea privire "topitoare" ) si cu actrita mea preferata, Park Min Young. Si o sa caut pe net sa vad daca evenimentele istorice din serial au avut loc si in realitate. Daca da, atunci inseamna ca si acest serial poate intra la categoria istorice, insa la istoria moderna. .
Ce alte seriale am mai urmarit in ultimul an de cand am postat ultima oara aici (enumar doar ce-mi aduc aminte, ca au fost multe intr-un an): God of war (Zeul razboiului) istoric, fain, cu un final previzibil si cu prea putin romantism pentru gustul meu., Painter of the Wind (Pictorii regelui, difuzat si pe TVR) asemanator ca subiect cu Sungkyukwan Scandal insa cu un final trist, care nu mi-a placut si pe care nu l-am inteles decat dupa ce am citit pe wikipedia cate ceva despre acel pictor (sau pictorita, pt ca nu se stie exact daca a fost barbat sau femeie). Am mai vazut "Printesa Ja Myung Go", iarasi cu frumusetea asta de actrita, Park Min Young si nu pricep in ruptul capului cum printul Hodong n-a iubit-o pe ea ci pe sora ei. Evident, din nou, final previzibil si trist. Serialul asta l-am urmarit imediat dupa ce am nascut, mai apoi l-a difuzat si TVR.
Luptatorul Baek Dong Soo, inca un serial care te tine cu sufletul la gura, mi-a placut si acesta mult, si de asemenea, Copacul cu radacini adanci (difuzat si pe tvr), un serial profund, din care cu adevarat ai ce invata (pe langa istoria lor). Momentan cam astea mi le amintesc. Exista niste bloguri romanesti care difuzeaza aceste seriale cu subtitrare in romana iar ce nu am gasit in romana am gasit pe site-urile televiziunilor coreene cu subtitrare in engleza. Iar pe site-urile din urma sunt atatea seriale incat cred ca mi-ar trebui inca o viata sa le pot vedea pe toate.
Da, recunosc, sunt clar dependenta, innebunita si tot ce mai vreti voi. Le ador. Ii iubesc pe actori, actorii mei preferati sunt Lee Seo Jin (cel care l-a jucat pe Yi San in Furtuna la palat) si Lee Min Ho, pustiulica din Faith. Sunt actori fff expresivi, care intra perfect in pielea personajului jucat, iar Seo Jin mi se pare si frumos foooc! Actrita mea preferata am spus cine e, si nu doar pt ca e frumoasa ci pentru ca efectiv te face sa-i iubesti personajul.
Acum, ca aseara am terminat de vizionat Faith, am acelasi sentiment tampit ca la finalul fiecarui serial care ma pasioneaza: sentimentul de dor, de regret ca s-a terminat, de dorinta de a revedea anumite scene...clar o sa-l mai vad o data, dar nu acum, mai las sa treaca ceva timp.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Pe langa serialele CSI, pe care le ador, am vazut si filme coreene, 2 doar, Giuvaerul palatului si Furtuna la palat! Foarte frumoase mi s-au parut amandoua, am invatat atatea, ce poate n-as fi avut de unde sau nu m-a interesat in mod deosebit, de la modul de a se imbraca, pana la relatii umane, sociale, afective privitoare la societatea coreana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Valentinag, daca ti-au placut acele 2 seriale mentionate de tine, sigur iti vor mai placea si Jumong, Concubina Regelui, Regatul dintre vanturi, Copacul cu radacini adanci... Au fost difuzate pe tvr, dar le gasesti si online fara probleme.
Acum pe tvr se difuzeaza Kim Suro, regele de fier, este serialul care mi s-a parut cel mai putin reusit din tot ce am vazut pana acum...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Hai c-o sa le caut si le iau pe rand.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Super, abia astept sa schimbam impresii.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Valentinag, daca ti-au placut acele 2 seriale mentionate de tine, sigur iti vor mai placea si Jumong, Concubina Regelui, Regatul dintre vanturi, Copacul cu radacini adanci... Au fost difuzate pe tvr, dar le gasesti si online fara probleme.




Valentina sa incepi cu "Copacul cu radacini adanci" pt. ca este ceva deosebit si mai este unul despre pictori care este remarcabil, imi pare rau ca nu mai stiu cum se numeste.
Serialul despre doctorul Hur Jun care ruleaza acum in reluatre pe TVR1
se bazeaza pe un fapt real.
Am vazut un documentar despre medicina traditionala coreeana facut de Coreea de Sud in care era prezentat un muzeu cu portretul acestui doctor la loc de cinste, a carui carte de medicina este de referinta. Documentarul prezenta un spital fabulos unde se practica in conditii uluitoare acest mod de terapie alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nah, uite ca Hur Jun l-am ratat, dar o sa-l caut pe net sa-l vad si eu.
Intr-adevar Copacul cu radacini adanci e f interesant, tot asa, bazat pe evenimente istorice. Mie imi pare doar rau ca se termina prost pentru personajele principale.
Acum urmaresc pe net o comedie productie 2012, Strong Colors, are numai 4 episoade dar comentariile lasate de cei care au vizionat serialul sunt f incurajatoare.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput