Perle de Emma

Perle de Emma | Autor: Eliza

Link direct la acest mesaj

Emma are aproape 4 ani si perlele nu au intarziat sa apara. M-am gandit sa le scriu aici mai mult ca un o cutiuta cu amintiri pentru mai tarziu. Ea e bilingva(romana-engleza) prin urmare si perlele sunt bilingve :).
1. La 2 ani 7 luni, incercam sa o facem sa se culce singura. Dupa poveste, mangaiat pe spate pup de seara , ies din camera. In 5 minute o aud vorbind, dar nu inteleg prea bine ce zice. Deschid usa usor si o vad in fundulet cu pana la frunte si zicand "Are febra! Are febra!" . Dupa ce i-am pus termometru si ne-am lamurit ca nu e nici o febra s-a culcat probabil gandindu-se la un noua pozna pentru a doua zi.

2. Intr-o noapte se trezeste si ma cheama sa-i dau apa. Ma duc si apoi intru la baia de langa camera ei. Si o aud strigand din camera ei " Mami, ce faci acolo? Sa nu folosesti colacelul meu la WC. Cel mai bine du-te la tine!" , clar are un simt al proprietatii foarte dezvoltat.

3. A scapat niste jucarii pe jos si zice " Oh my gosh!". Eu ma fac ca nu inteleg si zic "Ce zici?", la care ea " Oh my gosh means Vai de capul meu, ce nu stii?"

3. In masina zice sa jucam ceva :"Mami, tu zici ceva si eu zic Of Course", dupa cateva de genul " Dimineata mancam cereale", "In we mergem la film" incerc sa o pacalesc "In seara asta Emma se culca singura" si raspunsul vine promp "No, thank you!". Ii zic, parca jocul era altfel, si ea "Nu ne jucam cu somnul"

4. Acum 6 luni vedea cam 10-20 minute de desne in fiecare seara si apoi incepea scandalul cu "mai vreau"," nu te mai iubesc ca nu ma lasi la desene", asa ca pedeapsa a fost fara TV 2 saptamani. Apoi a uitat de TV si nici noi nu am insistat. Apoi a inceput sa se joace pe Ipad in masina pana la gradi. Si cand ne apropiam de gradinita a inceput sa faca scandal ca ea nu a terminat nu stiu ce joc. Sotul ii zice "ai grija cu scandalul". Dupa vreo 3 min de pauza o adud " Hai ia-l ca nu vrem sa se intample cu IPad-ul ce s-a intamplat cu televizorul".

5. Vorbind mai mult engleza la gradinita romana o exerseaza doar cu noi, asa ca ii vine greu sa inteleaga cum e cu genurile sau cu accordurile si pune totul la feminin sau traduce din engleza: "caiata(caietul", "esti bolnavioara tati?", "sunt foame", "sunt frig", "mi-am schimbat mintea", "cine il cheama pe baiatul asta?".



Va urma...:)


Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

[quote]citat din mesajul lui Eliza

" Oh my gosh means Vai de capul meu, ce nu stii?"

Ii zic, parca jocul era altfel, si ea "Nu ne jucam cu somnul"

Hai ia-l ca nu vrem sa se intample cu IPad-ul ce s-a intamplat cu televizorul".

"mi-am schimbat mintea",
[quote]

E foarte simpatica Emma, mi-au placut mai ales astea de mai sus, insa "mi-am schimbat mintea", mi se pare geniala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Ioana, multumim!

Mai multe:
1. Imi uit portofelul la servici si dupa lectia de inot insist sa mergem la birou sa-l iau ca nu stateam linistita cu toate actele lipsa. Ne intoarcem, il iau dar era deja destul de tarziu. Cand intru in masina imi zice " Mami, te rog sa fii mai atenta si sa nu mai uiti portofelul la servici", "Nu-l mai uit, promit", la care ea "S-o vedem si pe-asta!".

2. O anuntam ca anul viitor o sa aiba un fratior sau o surioara. Ea insista ca e surioara. Eu ii spun ca nu putem sa alegem si ne bucuram indiferent de ce o sa fie. Raspunsul ei "Hai sa facem asa: daca e sister o luam acasa , daca e brother il lasam la spital si mergem in alta zi sa luam o sister!".

3.Aseara, dupa ce la pranz a dormit 3 ore nu mai avea somn. Si a inceput sa ne cheme pe rand sa ne povesteasca intamplari de la gradinita, din excursie si pe la 11 dupa al 4-lea apel ii zic ca gata eu sunt obosita si ma duc sa ma culc. O aud din camera ei "Mami, I am talking a lot!". Pana si ea a tras conclzia asta:)




Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

1.Pentru ca tot insista ca vrea sa taie si ea cu cutitul i-am zis ca pana nu creste nu are voie sa puna mana pe cutit. Acum am primit o foaie de la gradinita sa o completam cu diverse lucruri despre ea: ce mancare ii place, culoarea favorita, etc. La intrebarea "Ce vreai sa faci cand o sa fii mare?" raspunsul Emmei a fost "Vreau sa pun mana pe cutit!". Bine ca raspunsul asta nu l-a dat noua si nu la gradinita ca ma trezeam cu un telefon.

2.Azi ma duc sa fac dus si o las cu taica-su jos jucandu-se. Dupa nici 5 minute: ""Mommy, come downstairs, there is a big fight here!" "Who?" "Daddy and me!"

Eliza de Emma + (DPN 20.04.2012)
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza

La intrebarea "Ce vreai sa faci cand o sa fii mare?" raspunsul Emmei a fost "Vreau sa pun mana pe cutit!".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Pozna de weekend: ne imbracam sa mergem la o petrecere de copii ea era gata, eu in baie, facand ultimile retusuri. De obicei nu ma machiez, dar acum am zis sa imi dau cu putin fard pe pleoape. Ea era acolo si uita la mine, dupa care dispare subit. Taica-su zice "parca vad ca face ce faci tu!". Ma duc dupa ea la baie si iese fericita cu 3 marcare permanente in mana. "Ce-ai facut?" Si ea incepe sa dea repede din pleoape. Era colorata toata cu mov si rosu si foarte satisfacuta zice "Nu am depasit, am dat numai pe pleaope"(asta ca tot o bat eu la cap cand coloreaza sa nu mai depaseasca marginile). Si da-i si freaca cu crema si apa termala ca na erau si permanente si pielea pe pleaope foarte sensibila. Pana la urma s-a luat dar cred ca pana nu mai creste renunt de tot la machiat.

Si inca una de vara trecuta din Romania: aici pepenii nu au samburi sau daca au sunt foarte mici si moi. Mergem in vacanta in Romania si dupa masa fratele meu taie un pepene. La care Emma " Eu nu mananc pepene din asta ca e murdar" si arata cu mana la seminte.

Eliza de Emma + (DPN 20.04.2012)
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Aseara, incercand sa-si puna pijamaua pentru noapte nu gasea decat bluze de pijama:
-Mami, I am missing two pantaloni!


Eliza de Emma + (DPN 20.04.2012)
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Super cum isi schimba ea mintea... Tare draguta e Emma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Pozne mai noi:
-Pentru ca se tot scula bosumflata i-am zis ca se scoala cu fundul in sus. Intr-o zi la pranz era cu boticul pus si la intrebarea ce ai raspunde "m-am trezit cu fundul in cap)
- Ce avem la desert? - Fructe! - Off! Am obosit de fructe!( traducere de la I am tired off...)
- Bunica isi vopseste parul. Cand o vede Emma zice : - Si asta zici tu ca e rosu frumos?

Eliza de Emma + (DPN 20.04.2012)
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Dimineata isi facuse obiceiul sa se joace pe IPad cu tati. Mami a interzis asta pentru ca era tot timpul in intarziere la gradi. Intr-o dimineata se duce la tati care era pe IPad si-i zice " tati, parca mami a zis sa tai Ipad-ul dimineata, dar daca cauti jocuri pentru mine e ok"

Eliza de Emma + (DPN 20.04.2012)
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Emma uitandu-se la surioara ei
- Cate kilodrame are Iris acum?

Mergi la inceput