Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (202)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel
celelalte? nu mai aveti nimic de spus?



ba da, eu, ca si asa nu am spor la scris abstractul pt conferitna din australia de la anu'. dar numai ce ma linsiti coelga, ca cica datorita deferentei de ora, avem timp pana maine la ora 5 dupa amaiza. mai am o speranta ca gasesc o idee sa ii dau pe astia pe spate si sa imi accepte articolul.

in alta ordine de idei, ce vroaim eus a va zic, este ca sambata mi s-a umflat pipota de mama de baiat talentat. a avut alex primul lui turneu de baschet si deshi nu prea vroia sa mearga, nu ii palce competitia, a mers pana la urma. iar acolo a facut furori cu cheful luid e joaca, cu coordonarea msicarilor, cu placerea cu care juca si mai ales cu cat de multe punte a marcat. au venit parinti de la echipele adverse sa ne felicite pt cum joaca baiatul, ca si cand noi am fo avut un merit. poate taica-su,c a i-a facut cunsotinta pt prima data cu terenuld e baschet cand avea 6 saptamani, de era mai mare mingea decat el.

si nu ca ar fi baiatul nsotru, dar zauc a a jcuat bine. se msica pe teren mai bine decat cei de 10-11 ani, clar mult mai bine decat cei de sub 8 ani, categoria lui. daca os a o tina tot asa, o sa ajunga departe, desi e tare devreme de facut prognoze. oricum, os a va pun poze sa vedeti ce baschetbalist are mama.

iar odo, de pe banca, a zis ca vrea sa joace si ea. bine, ea vrea sa faca tot ce face frate-su, repsectiv sa mearga la inot, sa joace baschet. in plus, sambata m-a intrebat de vreo 2 ori ea cand o sa fie mama, ca vrea si ea sa fie mama.

altfel, bune sanatosi, tarash ca in fiecare zi de luni. acum fug sa il iau pe alex de la scoala mai devreme si sa mergem la spital la un control, ca de vre un an de zile ii tot curge sange din nas, cam de vreo 2-3 ori pe luna, sid estul de mult. am tot asteptat, dar chiar nu mai vreau. am cele mai negre scenarii in cap si vreau sa mi le scot pe toate. cred ca medicul de familie deja ma stie de paranoia si a inceput sa imi dea analizele pe care i le cer. sa vedem ce o fi, sa ma linsitesc si eu.

va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

wow, Dana, felicitari pt baschetbalistul minune!!! o fi al doilea Magic Johnson! bafta!

te asteptam cu vesti bune de la dr!

Lumi si zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

buna fetelor!

Lumi, asa laud-o si pe Cris!

Si apropo laude -- si sa fii frate mai mic (ma rog, sora in cazul de fata )
Lara a invatat un cantec in engleza la scoala, ca fac engleza acum in clasa I si am repetat de cateva ori cu ea acasa (ca ea inainte nu a mai facut engleza) si uite asa tot repetand, seara apare si Annika si incepe sa cante cot la cot cu Lara, de am ramas masca

Ylari, cred ca te-ai speriat cu cazatura -- nu cred insa sa-l fi afectat cumva pe bebe. Pacat de pantaloni, dar vorba lui Cleo, probabil nu i-ai mai fi purtat mult.

Si eu m-am ofticat la greu, ca o pereche de cizme luate din Viena iarna trecuta mi-au disparut -- le-am cautat si prin casa si prin garaj, nu sunt si pace!
Nu ramane decat ca le-am lasat la munte, la pensiunea unde am fost de Paste.
Daca erau un ac, as fi zis ca nu le-am vazut ... dar erau ditamai cizmele, cum oi fi plecat fara sa le vad?! in fine, nu stiu unde sunt -- mi-e ciuda ca le-am pierdut

Alsyh, la restaurantul ala din Mobexpert poate veni oricine si copiii se pot juca sau organizeaza doar evenimente anume si trebuie rezervata camera pt. copii?

Danah, bravo pt. micul basketballist! sa-l incurajati, ca cine stie ... vorba lui Lumi, al doilea Michael Jordan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna dimineata, pe unde umblati??? haideti la o , va rog!


Aseara am fost la teatru cu o prietena, tati a facut pe baby-sitterul si , sa-l laud, s-a descurcat de minune

Adriana, da, din ce am observat au venit acolo si alti copii, parintii s-au asezat la mese, ei au mers la joaca. E inca liber, probabil nu stie lumea de el.

Dana, felicitari pt basketbalist si la mai mare! Imi imaginez ce-a fost in inima ta si ma bucur!

Hai, fetelor, dati vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alysh daca-i vb de cafeaaaaa.....


Adriana mersi!

Dana felicitari, cred ca ai inima cat un pepenoi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Fetelor, am innebunit.

Azi dimi am citit un articol despre copiii abandonati. Am citit si despre un centru unde sunt copii abandonati si bolnavi in stadiul terminal..nu am putut sa-l citesc pana la capat. Dar m-am umflat de plans.

L-am sunat pe Stef si l-am implorat sa sune la Budimex (acolo o cunoaste pe asistenta sefa) sa intrebe cati copii sunt la sectia abandonati si sa intrebe ce au nevoie: lucruri, pampersi, jucarele, etc.
Si sa-mi faca cumva o intrare acolo, in apropierea Craciunului.

Imi doresc atat de mult sa ajung acolo si sa-i iau in brate, sa le spun o vorba buna si sa le ofer ceva cat de mic. Sper sa reusesc ceva.
O sa va tin si pe voi la curent si daca va prisoseste ceva in casa sa ne intalnim cumva sa le pot duce.

Eu (din pacate) am dat hainutele desi asta am avut mereu in cap, sa ajung acolo. La un moment dat n-am mai avut loc de ele efectiv si le-am dat ca o fraiera. Ma refer la hainutele f mici care ar fi probabil necesare intr-un spital.

Simtem nevoia sa sa spun......bine ca acum am primit de lucru si nu mai am timp sa ma gandesc. Dar trebuie neaparat sa fac asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Alysh: eu am jucarii, mai ales plusuri, cat de mici sunt copilasii? Hainute nu mai am din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alysh sa-mi spui si mie pt ce varste si cam ce pot trimite si eu, cam am , mai mult mici. Cat despre mers acolo...din pacate, mult nu-i vei putea ajuta si te va durea ca naiba la plecare, cica nu vei mai fi om, asa povestesc cei care au incercat consolarea asta pt putin timp...te schimba si te afecteaza din radacini cum se agata ei de tine, cum vor sa-i iei, cum cer iubire mititeii de ei. Of, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

pt donatii, noi am profitat de actiunile de pe desprecopii.
Sunt asociatii, persoane calificate, specializate pe asa ceva, organizatii, care cu asta se ocupa. Lucrurile ramase, le-am donat la parohia Glodeanu si inca o asociatie - Sf Stefan - fiind permanent in pana de timp, am cautat sa le stranga in Bucuresti (un timp am colectat si eu si a dus verisoara mea direct la o familie la tzara).
La Glodeanu, se va construi un ONG si vor face si o mini cantina a saracilor, plus o mini biblioteca - acolo vom dona si din cartile stranse si care nu le putem mut (adicalea cateva sute...)

Alysh, eu nu as putea sa fac psihic asta -am o limita f. joasa a tolerantei. Am fost prin Budimex pt cateva ore, de cateva ori, am vazut alaturi copii cu probleme, chiar daca fugitiv, chiar daca in brate la mamele lor - si nu am taria fizica nici psihica si nici pregatirea speciala pt a intretine o relatie cu ei. In plus, aici la cursul de franceza ni s-a prezentat un film, pe o tema asemanatoare, cu persoanele care fac voluntariat in spitale: de genul clovnii care ii vedem prin filme, ce merg sa se amuze cu copiii. Aceste pers. chiar daca sunt voluntari, sunt bine pregatiti psihologic, de la studenti/absolventi de psihologie, pana la foste cadre medicale, etc. pt ca reactia lor, chiar inconstienta, poate face mai mult rau decat bine unui copil - eu de ex. am reactionat visibil (practic am tresarit de spaima) in Spitalul de arsuri si plagi deschise, desi stiam ca unchiul era la a15a interventie...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

alysh, nus tiu cum sa fac, dar si eu as trimite ceva haintute. am dat multe, dar mai am. eu tot le pun in saci si le bag in containerele de la supermaketul nsotru, cu speranta ca o sa ajunga la ceva copii amarati, chair daca nu din romania.

cat despre ce zice lorich, are dreptate. eu imi amintesc si acum o faza de cand eram mica, sa fi avut 6-7 ani, si se faceau acele defilari de 1 mai. eram cu mama sa ne uitam la defilare, dupa ce trecuse scoala mea. si cumva ne-am asezat fix langa un grup de copii de la orfelinatul din oras. era acolo o fetita mai mica decat mine, de vreo 4-5 ani si efectiv s-a agatzat de mama si ridica mainile si zicea "mama" cu un glas asa de stins... stiu ca m-a afectat atunci, desi eram mica si zic eu superficiala, dar cu anii, acea imagine m-a afectat si mai tare. cel putin de cand sunt mama... imi revine imaginea aceea in minte f des.

mama stiu ca a mangaiat-o atunci si cand am plecat i-a dat o esarfa de a ei. ma intreb cum o fi strans esarfa aia in fiecare noapte in bratze si o fi mirosit-o? (puff, ca imi vine sa si plang acum)

ce o fi fost in sufletul fetitei, o fi semanat mama mea cu mama ei? ce sperantza s-a fi aprins cand a vazut-o pe mama mea?

mult timp am trait cu ideea ca mi-ar palcea sa infiez un copil. acum, nu numai ca procedura este foarte greoaie, iar aici este deja prea tarziu pt noi (ca varsta) sa mai avem sanse sa infiem. dar pe de alta parte m-am gandit ca desi fac bine unui copil, pe cati neindreptatesc? e drept oare sa aleg unul din multii care sufera?

asa si cu tine, strangi un copil in brate, ii arati ce bine e la pieptul unui adult, ii arati ca poate si mai cald decat in patul de fier in care sta tot timpul, apoi pleci, ca asta este, trebuie sa pleci. si el, copilul, cu ce ramane? cu durerea? cu seranta ca paote sa fie mai bine, dar in realitate lui ii este rau si rece in continuare?

sa nu ma judecati gresit, asta nu inseamana ca acei copii nu merita imbratishari, ca oamenii care fac asta greshesc. sunt numai niste intrebari fara raspuns ale mele. probabil ca greshite.

e nevoie de ajutor, dar in mod constant, acei oameni care au grija de ei zi de zi sa stie sa imbratzisheze, sa o faca sincer si cu caldura. evident ca au nevoie si de ajutorul material.

ete na, ca m-a lovit si pe mine plansul.

fetelor, multumesc de felicitarile pt alex. sa dea domnul sa se tinad e treaba cu baschetul, ca nu e rau. dar si cu invatatura.... (na, mama crescuta in comunism). apropo azi vin notele (calificativele) pt prima parte din an. am emtoii, deshi nu ar trebui.

am fsot cu el ieri la dr, asa cum v-am zis. mi-au ieshit gandurile negre din cap (nici nu va zic ce scenarii aveam, ca radetzi de mine). cica are niste vase de sange care sunt mai la suprafata intr-una dintre nari. mi-a dat o crema, sa isi dea dimineatza si seara timp de o luna si dupa aia mergem din nou la control. cica de obicei trece cu crema asta, dar daca nu, o sa ii faca o cauterizare mica, cu un tampon cu nu stiu ce.

acum am alti gargauni in cap: am vazut ca pe crema asta scrie ca e facuta cu 1% cortizon, si iar s-a deschis cutia cu ganduri negre. nu am inceput inca sa ii dau, abia azi o iau de la farmacie, trebuie sa mai studiez problema.

Mergi la inceput