Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Numa ce am pus si eu tarta la cuptor. Cica e extraordinara!!! Dar eu am facut ceva modificari la reteta... Anaemi am vazut ca si tu esti tare pasionata de gatit si mai postezi pe alte subiecte despre ce gatesti. Eventual am sa pun reteta acolo, ca sa nu supar fetele. Daca cineva o vrea, pot pune link ul si pot descrie ce modificari am facut la ea.

Imia adormit in sfarsit pe la 9 si ceva, cred ca a obosit cat a plans saraca si a adormit sugand... Mi e atat de mila de ea!! Cred ca este vorba de dinti, dar am sa rog pe aia care o cantaresc sa se uite luni sa vada daca i s au umflat gingiile.. ca eu nu ma pricep.

Mariaruxi, la fel si Imi, daca o lasi intr-un loc, intr-o anumita pozitie, peste o vreme o gasesc in alt loc si in alta pozitie. Mi e si frica sa o mai las, poate o cadea de pe pat!! Isi suge degetele la greu si a mea, cate doua, cate trei uneori!! Eu nu cred ca e vorba ca nu ai lapte, eu cred ca suptul degetelor ii calmeaza fie pentru ca le e imflamata gingia, fie pentru ca se simt la tzati..

Anca, Florina, bunica mea cand a fost aici era obsedata de curent!! Cred ca cel mai popular cuvant in romaneste pe care l a auzit al meu e CURENT!!
De aia o imbraca pe Imi in casa ca la polul nord!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mamutz, bravo cu sportul!!! Daca tot a venit frigul in Romania, macar ai o alternativa, aceea de a face sport, daca afara e prea frig de plimbat! Aici azi au fost 18 grade!! Si se tot anunta astfel de temperaturi. Am scos o pe Imi doar intr un hanorac! Cu caderea parului ma confrunt si eu, dar din pacate nu am descoperit ce sa fac... Cand locuiam in Iasi, mergeam la un coafor unde avea un tratament special impotriva caderii parului, dar nu mai tin minte cum se cheama.

Ilida, bravo pentru concediu si locurile minunate pe care le ati vizitat!!!

Alexia, poza de la avatar cheers me up!!! Este o dulce!!!

AlyMih, cum e cu gelul? E mai bine?

ANCA, multumesc pentru clarificarile cu indemnizatia!! Tot e bine ca primesti si 85% din salariu. Aici, daca era cazul sa ma fi calificat pentru concediu de maternitate platit din partea angajatorului, primeam 90% din salariu timp de 6 saptamani si 50% din salariu pana la 9 luni. Dupa 9 luni nu mai primesti nimic... Dar cum nu m am calificat pentru concediu platit, am doar ajutorul de la stat care aici e de 600 lire, bani pe care ii primesc toate mamicile care nu se califica pentru maternitatea platita de la angajator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

ADRA, multumesc pentru incurajarile cu jucaria aia!! Chiar crezi ca e prea mica pentru jucaria aia, cand pe cutie scrie 0-6 luni???Offf, alti bebelusi deja sunt super experti in a se juca cu toate jucariile si in rostogoliri si a mea nu e interesata de asa ceva!!
Imi pare rau ca lui Filip nu i place cu masina. Imi adora masina si de la noi pana la bunici la cardiff nu scoate nici pas... si e de mers cu masina cam 2 ore jumate!! Cand mergem la londra schiauna... Ciudat, nu? De parca nu ar fi tot cu masina!!

Babylicious, scumpica multumesc pentru cuvintele tale frumoase, ca intotdeauna!!. Imi pare bine ca mai poti s o lasi pe Eliza cu prietena ta. Te mai relaxezi si tu. Am sa pun maine reteta la tarta!!

Anca, bine ca te ajuta sotul, eu dupa cum am mai mentionat, daca nu ar fi el as innebuni!!! Si eu nu am cu cine s o las aici, caci suntem departe de Londra unde sunt toti prietenii mei!!

Fecian esti de a dreptul nemaipomenita cum povestesti de iubitica ta!!! E o pretioasa mica si curioasa!!

Fecian, oare se mai pune problema de colici la varsta lui Imi, adica 3 luni jumate?? Si sambata trecuta mi a plans isteric si nu am mancat mancare indiana... Azi am incercat si Infacolul de disperare ca nu mai tacea!! Si nu l mai folosisem de 2 saptamani!!! Imi pare rau si la tine de incidentul cu ciorba de burta!

ANAEMI, ma bucur ca v ati simtit bine la agapa. Daca tu zici ca Petru era asa acum o luna, intre a mea si al tau e aproximativ o luna, deci sa speram ca in curand se va potoli si Imi. AlyMih esti mai norocoasa, tu ai mai putin de asteptat pana puiul tau se va calma, caci e un pic mai mare ca Imi!
Distractie placuta la Covasna, ne va fi dor de tine si te asteptam inapoi cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Night night la toata gasca si ne revedem maine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Salutare!!
Multumim de urari


revin maine ca sunt rupta de oboseala


miha, unii copii pot avea colici pana la 6-8 luni. deci...grija cu mancarea, poate nu ii place


fug la somn ca nu mai pooooot

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Oana, ti-am trimis un mesaj pe FB, privitor la tratament, ca sa nu plictisim aici

Miha, producatorii de jucarii trag f mult de limitele de varstala care se recomanda jucaria. Adica, daca este o jucarie potrivita pentru 3-6 luni, ei vor pune 0-9 luni. Tot asa si la cartile pentru copii.
Acum logic daca o iei, un copil de 0 luni nu va fi interesat de nicio jucarie, il doare-n scutec de ce ii cumpara ma-sa si ta-su. De fapt, pana pe la 3 luni nu prea-i intereseaza mare lucru, dar perioada de la 3 la 6 luni este un fel de perioada de aur, cu multe evolutii spectaculoasa.

Nu te ingrijora daca Imi a ta nu se rasuceste si alte cele, asa a fost Eva mea, o puturosica, a stat in fund tarziu, aproape ca n-a mers de-a busilea, cand altii alergau, ea abia invata sa mearga. Avantaj eu, cand alte mame alergau dupa copii sau ii culegeau de pe jos, a mea statea langa mine, ne uitam pe carti, adunam frunze, ii spuneam povesti, probabil d-aia a si vorbit f devreme. Eheee, toate astea au trecut, Eva e acum o cataratoare si o zvapaiata si jumatate, nici nu stie sa mearga, ea alearga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna dimineatza....o cafeluta???
Ana ce super ca va plimbati...bravo voua!

Miha eu cred ca e de la mancarea indiana,nu trebuie neaparat sa aibe colici,ci doar sa fie sensibila la unele alimente...uite eu am papat vineri fistic,si ieri il durea burtica nu tare dar se scremea si dadea parturi,si el nu mai are colici cam de 2 saptamani...

Deci bb al meu a facut ieri 3 luni si are 6600 si 60cm...deci si-a dublat greutatea la 3 luni,in loc de 4...offf si cand ma gandesc ce stresata eram la inceput ca nu prea papa,ca nu se trezea,ca dormea mult...ce trece timpul!aaaaa si nu imi vine sa cred ca am reusit sa alaptez exclusiv pana acum....acum sunt convinsa ca o sa pot si mai mult....

Aaaaaa legat de progresul copiilor....sunt tare diferiti,daca va arat ce facea Razvi intre 5-6 luni,doc mea cand a venit si l-a vazut atunci nu ii venea sa creada....unii avanseaza mai repede altii nu...rares rade dar nu cu hohote,gangureste mult,dar numai daca vorbesc eu cu el,nu cu jucarii,acum a inceput sa prinda si el jucarii,dar doar daca ii dau el deschide pumnuletul,dar daca sunt atarnate nu da semne sa doreasca sa le prinda....in schimb sta mult cu mainile in gura... poate o sa caut filmulete sa il vedeti pe razvi!

Va pup,o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Nu ma intelegeti gresit ca nu vreau sa ma laud cu razvi....dar eu sunt ferm convinsa ca rares nu o sa faca cum facea razvi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Cat despre bagatul mainilor in gurita este absolut normal, asa incep ei sa cunoasca lumea, incepe perioada orala, obisnuiti-va, vor lua la molfait tot ce e in jur si nu trebuie intrerupti. Si dureaza pana spre 8-9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty


Alexia, poate ma clarifici si pe mine (sau cine stie) care e diferenta daca alegi 1 an sau 2 ani la indemnizatie? De ce se pierd bani daca alegi 2 ani? Nu prea le am cu regulile in Romania, dar sunt curioasa!
Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

Pai Miha daca stai 2 ani acasa primesti lunar 85% din salariu;daca incepi serviciul inainte de un an primesti de la stat 500ron pe luna plus salariul intreg, de asta se pierd bani.




Anca 85%,nu 75???eu asa stiam....



Mami de Razvan si Rares

Uite ca acum m-ai pus in incurcatura si nu mai stiu exact, oricum intre concediu de sarcina si lauzie si indemnizatie una e 75% si una e 85%, dar nu mai stiu exact cat la fiecare, oricum eu am inceput serviciul si nu ma mai intereseaza aspectul asta.

Mergi la inceput