Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Adra cu sampon bio ma spal si eu, sunt multumita de el in sensul ca imi place cum se aranjeaza si ca nu tb. spalat din 2 in 2 zile, dar de picat tot pica. Tu ce sampon ai testat si ti-a facut bine d.p.a.d.v.? Sa stii ca te admir foarte mult pentru ca iti faci timp de copii, de blog, de noi, de casa

Felicia ma bucur ca ai intrat sa ne povestesti de gaza ta. Seamana cu Matei al meu pentru ca si lui ii place la nebunie sa-l tin in brate si sa-l plimb prin casa ca sa vada tot ce e in jutul lui. E super happy cand ma vede.
Sper ca esti mai bine!

Anca indemnizatia e 75% din salar, nu mai e 85%. Cand ai depus dosarele pt. alocatie si indemnizatie? Mi se pare ciudat ca nu ai primit nimic. Si mie mi s-a spus ca voi primi indemnizatia dupa 3 luni de la depunerea dosarului, dar mi-au depus banii dupa 2 luni si-o sapt. Alocatia am primit-o dupa o luna, am avut chiar un soc pt. ca a intrat atat de devreme. Inseamna ca in BV exista alte prioritati atunci cand se imparte bugetul.

Miha si eu stiu ca bebeii alaptati pot avea colici pana la 6-8 luni. Eu nu cred ca mai are colici pt. ca nici M nu mai are, dar daca mananc ceva ce lui nu-i prieste patim la fel ca voi. Dupa ce-i dau bonnisan se linisteste. Eu mananc de toate de vreo luna si atunci mai sufera si el din cand in cand.
Cum a iesit tarta?

Ilida sa va fie de bine concediul, ma bucur ca v-ati relaxat.

Stie cineva cum e mai bine pt. digestia bebeilor sa mancam varza: gatita sa cruda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Oana, ti-am trimis un mesaj pe FB, privitor la tratament, ca sa nu plictisim aici




Vreau si eu.

La multi ani Filipeilor!
Anamaria distractie placuta si drum bun!

La multe lunite
MAYA-MARIA de cereline
CARLA-MARIA de alinaoprea! Poate mai intrati pe la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Salutare!!
Multumim de urari


revin maine ca sunt rupta de oboseala


miha, unii copii pot avea colici pana la 6-8 luni. deci...grija cu mancarea, poate nu ii place


fug la somn ca nu mai pooooot

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Are dreptate Lisa. Miha prima mea finuta a avut colici pana la 1 an, terorista rau pt parintii ei, altfel f draguta si frumusica.
Cred ca de cate ori ai mancat mancare indiana biata Imi a avut de tras, eu te-as sfatui sa renunti la ea cat mai alaptezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Nu ma intelegeti gresit ca nu vreau sa ma laud cu razvi....dar eu sunt ferm convinsa ca rares nu o sa faca cum facea razvi....



Mami de Razvan si Rares


Apoi daca nu ne laudam cu copii atunci cu cine? Ani de zile mi/am dorit sa am cu cine sa ma laud si eu si sa imi spuna cineva mama. Deci abia asteptam filmuletele cu Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Varza teoretic nu avem voie deloc, dar poti incerca cruda, daca tolereaza e perfect. Si eu vreau sa incerc varya cruda. Sucul de varza cruda e f bun pt stomac, deci ar trebui sa nu ii faca probleme lui bebe.
Copii vostri stau cuminti unde ii puneti? Apoi bobo de asta nu e un grasan cred, ca nu ar sta o secunda nemiscat, e exact ca in burtica cand nu stiam cand mai apuca si el sa doarma. Se rasuceste si se suceste incontinuu si da din maini si din picioare de zici ca inoata pe uscat. Si cand ajunge intr/o pozitie in care nu ii place (f des pe burta) si nu mai poate sa se suceasca altfel se pune pe vaietat, sa il intoarca mama. Sa te tii cand o sa o ia din loc. Si cat mai multe jucarele in jur daca se poate.

Ramona ne/ai cam parasit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Carmen, nu-i vorba de bio neaparat, ci de a fi cat mai natural cu putinta, fara SLS, fara parabeni. Eu folosesc un sampon baza de la Mayam, personalizat de mine cu jojoba si cocos. Dar mie nu-mi cade parul, adica imi cade ca in fiecare toamna, mai mult decat in restul anului.

Paula iti trimit mesajul, dar timp sa calculez n-am avut, ca am facut plastilina cu Eva, si apoi a trebuit sa si modelam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu am mancat salata de varza, Filip n-a reactionat. Varza gatita nu prea imi place.
Filip nu sta linistit, odata pus pe pat incearca sa se ridica, sa se rasuceasca, da din maini si din picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Multumesc Andra!
Pufi te-am visat azi noapte, ma mutasem cu sotul la parintii tai acasa si nu intelegeam ce cauti si tu pe acolo. Chiar ma enervai. Si a fost un vis lung dar nu mai tin minte decat atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Multumesc pt. raspunsurile legate de varza. Matei a avut dureri de burtica atunci cand am mancat sarmale si musaca. Maica-mea mi-a cumparat 2 verze si nu stiam cum e mai bine sa le consum.

Mamutz cand il las pe pat da din maini si din picioare, insa el isi petrece cea mai mare partea timpului la mine in brate. Spre ex. acum doarme de 2 ore, daca era pe pat ar fi dormit 20 min, max. 30. De intors de pe o parte pe alta nu prea presteaza, cred ca e cam lenes. Al meu nu mi se pare foarte agitat sau poate nu-mi dau seama ca sta mai mult cocotat. Nici in burta nu pot sa zic ca a fost miscaret.

Adra spune-mi si mie de pe ce site iti comanzi samponul, vad ca sunt mai multe. Tot de-acolo iti iei si uleiurile? Da-mi reteta completa, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:


AlyMih, cum e cu gelul? E mai bine?

Miha nunici un efect ii apa de ploaie

Mergi la inceput