Strugurasi de sept-oct 2011 **04**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellena_d

Fetelor, am o super urgenta! Va rog din suflet, ajutati-ma cumva ca innebunesc! Eu NU MAI AM LAPTE, deci l-am trecut exclusiv pe lapte praf de la Milupa-Milumil, adica tot asta i-am dat de cand l-am adus acasa de la maternitate in completare cu laptele meu. Problema este ca am impresia ca nu ii mai place, se baloneaza de la el, se constipa, si nu mai vrea sa bea Sunt disperata la modul cel mai jalnic, azi am stat pt 400 ml amarati (pe toata ziua vb) dupa el cu bibe in mana cu cate 100 ml din care MAXIM tragea 40 ml Deci innebunesc! Rog din suflet fetele care dau LP sa-mi spuna si mie ce LP e mai bun la gust, eu stiu...si sa nu il baloneze asa, of doamne! Maine e botezul=alta zi data peste cap pt el







Ionela am citit povestea nasterii lui Tudor pe blogul tau, f frumos povestesti, m-ai emotionat, ca intotdeauna

Fetelor, eu cred ca maine mint preotul , ma duc sa-mi faca Molifta si "uit" sa ii spun cealalta pb a mea Vreau sa fiu prezenta la botezul fiului meu .

Sei, nici sa nu te gandesti sa nu ne incuscrim, am zis!

Nb fetelor, va rog din suflet, scoateti-ma cumva din kkt-ul asta ca nu mai pot, innebunesc, am ajuns sa ii dau si cu seringa dar se ineaca saracul, nu pot asa, nu e normal!!! Nici eu nu mai stiu ce e normal, dupa ziua de azi!

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !


Hellena eu as cumpara cite un bocanel de fiecare firma, hip, nan, millupa etc si as incerca diferit la fiecare masa sa compar care ii merge si care nu, poate nu e raspunsul tocmai asteptat de tine, insa eu tot timpul compar evident ca sunt cheltuieli mai mari. Eu asa am procedat cu scutecele pina am descoperit ca fetitei mele inca nu are vreun prod de scutece care sa ii mearga bine asa ca eu am in casa si pampers toate tipurile lor, huggis, puffies, molfix etc si i pun diferit scutec la fiecare schimbare ca sa nu se irite la fundulet, deoarece lq fetite e mai problematic. Nu este poate un exemplu elocvent, dar ai putea tu sa fqci comparatie asa in mincare.

Eu am asistat la botezl fiicei mele, preotul chiar mia zis ca pot tine fetita in brate eu, nu am avut inca cm dar marinache tia raspuns ce sa faci ca sa nu te simti vinovata., Felicitari cu increstinarea lui Petru


P.s.scuzati greselile scriu de pe tablet si veghez fetita.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza

Lena.. ma bucur ca te descurci cu vibrocilul, si eu sunt f multumita, mai ales ca piti sta cuminte..
f nice papucei..

Lore... ce frumoasa poza... avem strugurasi pe alese..

May...
nici noi nu stam bine, ii pun supozitor la 5 zile, insa mi-i se pare foarte mult, caca e verzui si pute.. probabil intra in putrefactie, am zis ca e prea mult atat probabil am sa o las mai putin de acum.. Siropul e ceva natural pe baza de extract de pere, prune, smochine, si inca cateva fructe.. insa am inceput de vineri ( nu se pune ca a facut caca cu supozitor), ieri nimik, azi urmeaza sa ii dau, inca nimik, mai astept, daca intr-o saptamana nu are efect renunt.. Se numeste Lass Baby
Noi am inceput dupa 7-8 sa avem colici tot mai putin, sa nu mai fie balonata, evident ca daca mananc ceva mai "interzis" plange la o basinuta, insa per total e f ok, nu mai plange, nu mai screme.. acum nu mai avem deloc (ieri am mancat si salata de vinete).. nu au disparut brusc , ci la inceput plansul nu a mqai fost isteric, apoi s-au redus reprizele, apoi era numai agitatie, iar acum deloc.. si noaptea nu o mai ridic dupa masa (de prin sapt 9-10 am scapat cam de tot)
Eu m-am obisnuit cu ea in pat, ma mai apropiu de ea din greseala prin somn, dar ma trezesc imediat cum o simt, la un mom dat , la inceput stateam cu cotu sub cap si ii impingeam ei capul, si eu m-am speriat rau , insa de atunci m-am mai invatat.. Oricum e mai bine fiecare in patul ei.

Ionela.. super povestea nasterii.. si imi place cum povestesti multt...

Hellena
.. de ce sa nu te lase sa intri cu "problema", eu cred ca (sper) ca am evoluat de la astfel de traditii..
Cu LP imi pare rau dar nu stiu ce sa zic...
Sa ne pove de botez...

Alex... ma bucur ca sunteti bine.. o sa iti raspund la chestionar.. Frumoasa povestea Clarei..
Eu am ales naturala si asa a fost, nici epidurala nu a vrut sa-mi faca desi am cerut la un mom dat.. Nu regeret nici o secunda ca am nascut asa, regret doar ca am acceptat calmantul moasei

MArryan
..cu sotu.. toti sunt din aceeasi oala , a meu s-a mai invatat acum la cumparaturi simple ca daca nu vai de el..
Ce masa imbelsugata.. ma bucur ca Valeria e mai bine..

Noi suntem ff cuminti de 2 zile... si am scos primul sunet complex : AILE.., dupa ce am zis si agu ieri ...


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Stie cineva cum e cu plata indemnzatiei? La cat timp dupa depunerea dosarului se vireaza prima indemnizatie?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Stie cineva cum e cu plata indemnzatiei? La cat timp dupa depunerea dosarului se vireaza prima indemnizatie?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Oana evident depinde si de judet , cum isi impart banii si cat de operativi sunt, insa din ce am auzit la noi in Cluj se vireaza cam dupa 3 luni de la depunerea dosarului...
Tu l-ai depus?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Hellena si eu i-am dat lp in completare cam o saptamana cand eram mai stresata si nu prea mai aveam lapte, i-am dat Aptamil 1 si la inceput l-a luat mai greu pt ca nu ii placea biberonul, dar dupa aia a fost bine, dar sa te uiti pe cutie sa vezi cat e bun dupa ce a fost desfacut pt ca am auzit pe cineva care s-a intoxicat copilul de la lp desfacut de mai mult de 4 sapt., am mai avut o cutie de Nan, l-am luat pt ca din ala ii dadusera la maternitate de vreo 2 ori,i-am dat in prima zi cand am ajuns acasa si dupa aia l-am aruncat ca pe ala scria doar 3 sapt. De ce nu incerci sa reiei productia de lm, pe mine m-a ajutat Galafor si suc de morcovi. Sunt femei care din cauza stresului mananca f mult pacat ca nu facem parte din categoria aia, nici eu cand sunt suparata nu pot sa mananc deloc.
si tin pumnii cu botezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

sei, multumesc.

eu de cateva zile sunt vesnic somnoroasa. va citesc dar n-am spor sa scriu. am nevoie de somn!!! buhuhuhu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Ionela, superba povestea lui Tudor!

Alex, foarte frumos ai povestit nasterea Clarei.
eu am facut cezariana pt ca asa am vrut. nu regret nicio secunda decizia luata.eu m am simtit f bine, copilul a fost perfect.daca ar fi sa o iau e la capat: cezariana anytime. baga chestionarul sa raspundem.


aa, neata...scuze

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Multumesc Oana! Acu' ma gandesc, dar nu imi reuseste prea bine. Sunt treaza de la 2 si Clara mea plange de la 9. Nu doarme, bineinteles! Sunt in asentimentul tau cu cezariana, asta e si motivul pentru care incerc sa fac niste valuri:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci sei. noi am facut cacaea azi singurica de 2 ori. dupa 6 zile.

alex, eu am facut cezariana ca a fost pelviana. ma batea gandul de naturala inainte sa vedem ca pitica nu a vrut sa se intoarca, dar acum, dupa ce am vazut ce e prin maternitaile romanesti, dupa ce am auzit de tot felul de cazuri horror de nasteri naturale gen impins copilul inapoi etc etc, nasterea naturala e taiata clar de pe lista.


mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MAy bravo.. eu nu am avut curaj sa o las mai mult de 4-5 zile...
Hai mai ca nu e nici asa rau in spitalele romanesti ( sau na , poate la CLuj totusi nu e ASA rau), desi si pitik a avut de suferit din cauza moasei..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, si eu am auzit tot de 3 luni...ce distrusi! De pe 23 intru in cic. acum imi strang actele. bine ca stiu ...tre sa imi fac o noua ordine in ultimii bani pe care ii iau..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput