Strugurasi de sept-oct 2011 **04**

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria


Klau, bebe e agitat ca sunteti in preajma apogeului colicilor. Asta cu cere botezul e babism. Cu bebeii din alte religii cum e? cei ce se boteaza la maturitate???



De acord cu tine ionela. Dar cum sa ii conving si pe ceilalti??? (inclusiv sotul)

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza

Pynkisor, exact aceleasi masuri le are si Ayu la 2 luni

Nanna, felicitari pt mica ta crestina

Sunt putin uparata pt ca de vreo 2 zile, Ayu imi scoate cam mult laptic afara, adik scoate laptic si dupa vreo doua ore dupa masa,si scoate in sensul ca isi uda un pic hainuta la gat, o fi refluxul ala de care tot vorbeati voi? cum se manifesta?

In rest, ma bucur mult ca e frumos afara zilele astea,am stat ieri cu el afara vreo 2 ore si ceva,a fost frumos

va doresc o zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Pinkisor.. bravo pentru raportul bun...
Fetita e constipata nu eu, iar eu nu pot manca seminte de in pentru ca imi provoaca colici mari (mie)

Bujo.. lactoza luai tu sau ii dadeai lui Filip? Am renuntat la siropul prescris de doctorita ca cica regleaza, pentru ca varsa mai mult, oare ar trebui sa insist? cica e pe baza de plante, si i-i l-am dat doar 5 zile... off..
Am zis ca in cel mai rau caz , mai o tin 1 luna asa cu supozitor si de la 4 luni incep sa ii dau suc de fructe..


Camady.. si noi am luat doar vreo 450-500 maximm, luni avea oricum sub 500 luate, si de atunci a facut caca..

Ionela
ce ritmuri ati dansat?

Klau.. cere botezul.. haha .. si ce zice ca dupa botez se linisteste, sa nu aiba soacra vreo surpriza, noi dupa botez ne-am schimbat program, am plans mai mult, desi mama imi zicea inainte : lasa ca vezi dupa botez ce cuminte va fi..

Nanna..O dau cu apa termala si pentru ca are iritatii, dar si pt a schimba serul .. eu am spalat-o de la inceput cu ser, iar apoi am trecut la apa termala, cu apa de la robinet nu o spal decat la baita , insa uneori o mai "limpezesc" cu ser
In legatura cu cremele, eu sunt de acord ca sunt bune , insa eu am o banuiala ca tocmai de la crema i-a aarut dermatita seboreica, deoarece crema incarca fata si fata ei neffind uscata i-am facut mai mult rau, de asta am dus-o la derma.Poate fetita prietenei avea fata uscata si era iritata de la frig, nu avea iritatii de la fata mai grasa, oricum multumesc , sper sa nu te superi pt "argumentul" meu, insa deja imi e frica sa ii mai dau orice, crema cu care am dat-o am luat-o dupa sfaturile dr pediatru si i-a facut rau, toate siropurile care i-i le-am dat i-au facut rau, deci cred ca o sa merg pe instinctul de mama .. Neopreol am auzit si eu ca e bun, o sa ma documentez mai amanuntit despre el, daca e bun pt fata ei si il voi lua..
Poze nu ne mai servesti?

Zubi
nu e refluxul, probabil manaca mai mult decat are nevoie, iarfaptul ca scoate mai dupa cateva ore, zic eu ca e din cauza ca nu ragaie suficient, asa face Ela in fiecare dimineata , insa eu noaptea nu o mai ridic..


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Good mornin'

Pinkysor, noi ecografie de sold nu am facut si nici nu o sa facem decat daca o sa fie ceva vizibil. Pediatra s-a uitat si a spus ca nu e cazul. Stiu ca sunt si cazuri in care poate sa existe si sa nu se observe decat la ecografie, but what are the odds?
Oricum din cate am vazut eu, majoritatea bebeilor care au fost erau la limita, si i-au tot chemat din luna in luna sa urmareasca evolutia. Ti se da tratament doar daca e nasol.
O prietena a fost de vreo 5 ori si la urma i-a spus sa poarte cate 2 pampersi si gata. Ea spune k nu a meritat atatia bani aruncati pe ecografii.

Klau_ditza, si noi daca nu reusim sa facem botezul pana pe 15 dec il facem in ianuarie :)

Ionela, la voi colici, la noi "hai sa rontaim tzitzi" si eu m-a plimbam la 2 noaptea. Eram asa suparata pe sotul meu care s-a culcat. Am adormito putin pe asta mica si am puso in patut,stiam ca nu rezista mai mult de cateva minute si eu m-am dus sa imi spal dintii . cand am venit tati o legana in brate. Macar l-am trezit un pic...pai cum, numai eu? Sotul mi-a spus sa ii dau suzeta, dar parca simt ca nu pot inca

Nanna, folosim apa termala ca sunt cu bubite
Neopreol contine si antibiotic, deci e ca si fucidin sau orice alt unguent cu antibiotic. Eu cred k daca nu e necesar nu e bine sa folosim antibiotic.

Klau_ditza, eu pe sotul meu il conving usor dand exemplu bebeii vostri. Tu poti sa spui, uite pe forum sunt x copii botezati care sunt la fel de agitati, pentru ca trec prin puseu (asta in cazul in care el considera ca puseul este doar un concept teoretic)

Zubi, ce fain ca ati stat afara.La noi in Iasi e tare urat si frig :(
Legat de voma, verifica daca nu il strang hainutele. Maia a vomat o data mai nasol si era cu o pereche de pantalonasi noi, care dupa am vazut k o cam strangeau. Poate e o coincidenta dar merita verificat. In plus tine-l cat mai mult in verticala, sau macar 45 de grade dupa masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Pinkisor .. noi am facut eco de sold, din cate am vazut la Cluj , vb si cu alte mamaici multi pediatri iti fac trimitere doar de control, fara sa fie ceva vizibil sau sa fie cazul, doar preveniv..
Noi am facut la 2 luni, cu trimitere de la pediatru.. si nu avem nimic..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Am pregatit o cafeluta si fulgi de ovaz cu lapte si miere! Cine pofteste e invitata la mine!

Pana acum nu a facut febra de la vaccin si se simte f bine, sper sa nu faca azi. E asa de frumos afara si noi nu putem iesi am zis sa nu-l scot azi ca-i mai slabit de la vaccin. Ce ziceti gresesc?

Lena, asa ne-a zis si noua pediatra ca nu are rost sa facem eco sold.

Sei, stiu ca fetita e constipata saracuta de ea. Chiar nu stiu ce sa-ti zic

Zubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

CAP NOU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pinkysor, si la voi e frumos afara? Au fost fete care au scos bebe afara dupa vaccin.
Numai la Iasi e ceata, si urat?

Noi nu mai iesim deloc, pentru ca nu mai scapam de mucisori, ii scot dimineata si seara, de fiecare data iese ceva... sper sa fie ok pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Oana, din experienta mea de la primul baietel (de acum 2 ani si 9luni) cam in 2 luni jumate/ 3luni se vireaza prima data indemnizatia de crestere copil.

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Stie cineva cum e cu plata indemnzatiei? La cat timp dupa depunerea dosarului se vireaza prima indemnizatie?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Lena, mie mi-a zis dr dupa controlul de la 6 saptamani ca pot merge la sala si pot sa lucrez pe stepper, bicicleta, banda, dar nu aerobic, nici abdomene.Si la inot pot merge si la masaj anticeluliticca am celutita pe mine la greu

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Neata

Alex, vreau si eu filmuletul cu Pilates. Dupa ceza faci deja sport?
As iesi si noi afara, dar avem mucusori si am deschis doar fereastra, am facuto sarmaluta si atat.

Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput