Strugurasi de sept-oct 2011 **04**

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Scuze ca raspund asa, dar astept sa se trezeasca din clipa in clipa copilutii

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Fetelor, bb daca vomita, asa un pic mai mult decat regurgitat, cand se recomanda sa il alaptezi urmatoarea data...? In sensul k el vrea imediat dupa ce a vomitat sa manance.. trebuie sa astepti vreo perioada?

Noi tot cu muci, o simt ca respira greu, folosesc cam de 2 ori pe zi vibrocilul, oare nu e prea des. CAt de tare se poate aspira... ca mie imi este frica sa nu o ranesc.
GAta nu mai sta la pufuri si aspirat, imi trebuie indemanare ca sa reusesc sa ii scot mucisorii :(


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena, bebe poate fi pus la san imediat ce s-a linistit putin dupa ce a regurgitat. Deci nu pui fata agitata si nervoasa... inati o calmezi si apoi poate suge... nu pateste nimic....

Daca pui setr inainte de aspirare poate fi aspirata de cate ori e nevoie... nu ii faci rau... In general e bine sa o aspiri inainte de alaptare daca respira greu pemntru ca altfel va inghiti aer si o va durea burtica... si de aici colici... si chiar poate voma ( mai inghite si muci ... asa ca reteta e completa)




Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Despre fular, e mai rau cu fular decat fara!!! se umezeste de la respiratie si apoi trage aer umed si rece...

Revin la Didi, citeste ce ti-am lasat... si incerc pe seara, cand culc copii sa iti mai scriu. Astept si impresiile tale despre ce ai citit. Adica unde te regasesti si unde nu. Pentru mine, greva suptului a fost cel mai greu episod de cand alaptez.... puseele nu mi s-au poarut tot atat de complicate. Putere mamico! La Mihnea am avut 2 episoade: 1 la 2-3 luni si unul pe la 9 luni. Nu se intarca sigur, dovada ca e inca alaptat



Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

Citat:
citat din mesajul lui loredanar
eu am o lampa cu un bec de 15W. e si pt supraveghere dar eu daca strig orice sursa de lumina nu vad sa ii bag tita in gura. :))




ma gandeam sa aprind lumina doar cand hranesc bebe si in rest.... pe intuneric sa dormim. Oare e ok?

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George


daca iti iei un bec de putere mica nu vad de ce nu l-ai tine mereu aprins, dar, din nou, la mine e bezna totala de imi bag si eu degetele in ochi. daca ai geamul spre strada de exemplu si ii vezi macar conturul fetei bebelusului cred ca e bine si cum zici tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

IONELA BUJO, ANYBODY..
Toata lumea imi zice sa o las mai mult de 5 zile pe Elena sa faca caca singura si sa renunt la supozitoare, insa daca dupa cele 5 zile, caca pe care il face e verzui si miroase urat ,ar trebui sa o mai las mai mult? eu ma gandeam sa nu o las nici atat in situatia data..dupa 2-3 zile fara caca face parturi puturoase..

Daca eu slabesc si mananc mai putin caloric, insa lapte am , e posibil ca laptele sa fie slab si fetita sa scada/mentina in greutate? intr-o saptamana a pus mai putin de 100 gr..

Super pozele cu bebelusi..

IRINUSH.. da da ati gasit seful.. noi ii zicem general..

Hellena ff faine pozele de la botez...

MAy cum stati cu kk?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Daca scaunul nu e tare nu ar trebui sa te ingrijorezi...

e posibil sa se schimbe consistenta lapticului daca papi ma putin gras, dar nu obligatoriu. Poti incerca... si daca pare ceva revii


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Sei eu ce sa mai zic?Ca doar v-am spus ca intr-o luna mi-a luat 250 g.A mea este cea mai silueta dintre toti strugurasii.Acum are 4, 400 Kg dar, in ultimele 2 saptamni a luat 400 g.

Noi dormim cu veioza aprinsa.Poate renunt si eu la ea asta-seara sa vad cum este.

Fetelor cum trebuie sa fie kk de bebe care papa LM?Tare?Moale?
Noi facem kk de cate ori papam.daca papam de 7 ori de 7 ori facem.

Imi pare rau ca va confruntyati cu dermatite, iritatii si alergii.


Ionela iti mai cer o data parerea.
Eu ii dau LM la cerere 3-4 chiar 5 ore noaptea.Mananca intre 80-100 ml(cantarita inainte si dupa ce papa)Face kk dupa ce mananca.Este moale cu graunte(nu stiu nici eu cum sa-ti explic)Suntem vioaie.De ce nu luam mai mult in greutate?
Oare nu este bun laptele meu?Oare sa-i bag un bibe de lapte praf seara?Mentionez ca eu mananc lactate, supe si carne de pui la gril sau totul fiert.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

a folosit cineva nebulizator/ap cu aerosoli?
nu se ineaca bebe de la aburul ala?
a avut efect?
mi-a venit si mie aparatul, dar cand vad aburul ala gros mi-e si frica sa-i pun masca...

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

am sunat si eu la pediatra. mergem vineri la 12 sa vedem ce e cu fatuca fetei...
astept sa vad ce ti-a zis si tie sei medicul.

Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


Lore.. am fost , am venit..
Elena are dermatita seboreica, mai ales ca avem rustele in cap, am avut acneea bebelusului si milium pronuntat..
Remediu.. sa nu o mai dau cu crema, sa o spal 1 data pe zi cu apa si sapn, apa termala sau ser la greu,sa am grija ce mananc ,(fara grasimi ) haine numai de bumbac, sa incerc cu bepantene

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MAy... off azi e a cincea zi .. o mai las pana maine poimaine.. Voi faceti caca verzui?
Si noi dam basinoace de sconcs.. mereu o intreb daca vrea sa ma intoxice.. si rade..

Irinush
.. felicitari pt crestin.. a mea a plans la vaccin, cam 2 zile a fost f suparata.. insa atat

Klaudita.. noi dormim fara lumina de pe la 6 saptamani, am insa o veioza care o aprind in surdina noaptea cand simt nevoia sa o vad sau cand ii dau sa pape..

Ionela
.. bravo.. mamica de nota 10..
/Multumesc

Rach
.. lasa ca ia acum in greutate ca la carte..kk e normal sa faca si dupa fiecare masa si 1 data la 2-3 zile, dar nu la 7 .. kk e cam ca si o smantana..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Sei eu ce sa mai zic?Ca doar v-am spus ca intr-o luna mi-a luat 250 g.A mea este cea mai silueta dintre toti strugurasii.Acum are 4, 400 Kg dar, in ultimele 2 saptamni a luat 400 g.

Noi dormim cu veioza aprinsa.Poate renunt si eu la ea asta-seara sa vad cum este.

Fetelor cum trebuie sa fie kk de bebe care papa LM?Tare?Moale?
Noi facem kk de cate ori papam.daca papam de 7 ori de 7 ori facem.

Imi pare rau ca va confruntyati cu dermatite, iritatii si alergii.


Ionela iti mai cer o data parerea.
Eu ii dau LM la cerere 3-4 chiar 5 ore noaptea.Mananca intre 80-100 ml(cantarita inainte si dupa ce papa)Face kk dupa ce mananca.Este moale cu graunte(nu stiu nici eu cum sa-ti explic)Suntem vioaie.De ce nu luam mai mult in greutate?
Oare nu este bun laptele meu?Oare sa-i bag un bibe de lapte praf seara?Mentionez ca eu mananc lactate, supe si carne de pui la gril sau totul fiert.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)




uite. Tudor a facut azi kk in direct( ii schimbam scutecul) Nu era moale, era apaaaaa.... cu presiune. Face de N ori pe zi... habar n-am de cate ori... 10 scaune pe zi sunt ok

e drept ca 250 g pe luna e putin dar 400 in 2 sapt e perfect. Poate a fost un episod si a crescut in lungime mult atunci...
Laptele tau nu are cum sa nu fie bun. e IMPOSIBIL. Poate fi poate mai slabut daca ai eliminat toate grasimile din alimentatia ta, dar daca fata e bine, vioaie, doarme bine... nu e motiv de ingrijorare deloc
Eu nu i-as da LP atat timp cat starea grenerala e buna.
Incearca sa mananci macar salate cu ulei de masline sau alte grasimi vegetale neprelucrate

May, noi folosim aerosoli si are efect


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mersi Ionela.Inca nu-i dau lapte praf, mai astept.asa mi-a zis si doctora de fam.

Sei, Elena face kk la 7 zile?!!!offffffff




Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput