Strugurasi de sept-oct 2011 **04**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

rach, te obisnuiai tu daca era colicioasa bibi a ta :) zi merci ca nu e

lena, era dupa masa gagica. obosise
suntem binisor, merci. ieri a adormit la 23:30. deci juma de ora mai scurta perioada de colici dar s-a trezit mai des noaptea si ne-am decalat programul cu o ora. sa vedem cum il reglam azi.

didiana, asa mi-a facut si mie vreo 3 zile. apoi a revenit la sentimente mai bune, o fi apogeul de 6 sapt si la tine.

camady

sei, azi facuram iar cacacea singura
dar da niste basinute mirositoare de te scoate afar din camera
incearca s-o lasi si tu pe a ta mai mult. poate se regleaza.

sper ca am raspuns la toata lumea ca am citit de dimineata si raspund din amintiri



mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

sei, lasa fata in pace ca-i strici rostul la fundulet.
poate face si fisuri anale naibii de la supozitoare.
las-o 6-7 zile.
daca ar durea-o, ar plange rau.


mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna ziua la toate mamicile.

noi sambata ne-am crestinat.am crezut ca mi-a scimbat cineva copilul.a fost super cuminte, a dormit non stop.vom pune poze pe grup de indata ce ni le aduce fotograful.
maine suntem programati la vaccinul de 2 luni la spital la sanador.infarix-ul il facem.cine s-a vaccinat deja?cum a fost?am emotii cu duiumul.sa mai astept, sa ma duc?cum au fost ai vostri?

va pupam



Irinush4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinush4u

buna ziua la toate mamicile.

noi sambata ne-am crestinat.am crezut ca mi-a scimbat cineva copilul.a fost super cuminte, a dormit non stop.vom pune poze pe grup de indata ce ni le aduce fotograful.
maine suntem programati la vaccinul de 2 luni la spital la sanador.infarix-ul il facem.cine s-a vaccinat deja?cum a fost?am emotii cu duiumul.sa mai astept, sa ma duc?cum au fost ai vostri?

va pupam



Irinush4u


noi mergem saptamana viitoare la vaccin. Sa ne spui si noua cum e ! Deja avem emotii...



It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

voi stingeti lumina complet noaptea la bebe sau stati cu veioza?
Eu as vrea sa inchid de tot lumina, poate doame mai bine, insa mi-e teama. Nu stiu de ce, simt nevoia sa supraveghez bebe din cand in cand.

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Noi azi avem fontanela un pic deprimata...la pipait se simte...la vedere se observa numai pulsul. nici nu stiu ce sa fac...oare sa merg la medic?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



e absolut nosrmal sa pulseze fontanela.
lasa copilul in pace

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

copii dorm si eu ma invart ca o curca beata! Am atatea de facut in casa.... si atatea de scris pe forum si blog si de citit de nu stiu de unde sa incep si unde sa termin.

Mai intai va las si voua o feliuta de tort de la ziua lui Mihnea .... si va multumesc pentru gandurile bune

apoi va spun ca alaptarea in tandem e tare frumoasa.... dar , cumt totul e haotic sanii mai mai au putin si tipa sa se faca ordine...
ne organizam noi...

Tudor are colici dar fie sunt mai ok fie m-am invatat eu deja
Incepe sa se contureze un oarece program de masa/somn.... mai exact nu mai sunt mesele la 10-20 de minute una de alta ci la vreo 2 ore in perioadele bune... ceea ce e multumitor. DOARME CAT 1 ORA FARA INTRERUPERI SEMNIFICATIVE asa ca mai apuc si eu sa fug dupa celelalt printisor.

Eu de dormit aproape dorm.... ceea ce e acceptabil tinand cont ca Tudor are 2 sapt... iar de mancat.... cam haotic si prost... dar am laptic cat pentru 3 copii, nu 2.

La mine nu curge in jet laptele, picura, dar Tudor se ineaca de la flux asa ca am doptat pozitit burta pe burta.... cred ca tot pozitia asta a ameliorat colicii fiindca asa inghite mai putin aer

Ma intreba cineva cat de des poate primi bebe LM. Daca retin corect , Bunny. Pai la cerere inseamna si la 20 de minute de la ultima masa. Fetita ta totusi primeste din bibe si e posibil sa pape mai mult decat are nevoie. Si cei ce primesc direct de la san pot inghiti mai mult cand e flux puternic ( ca in cazul meu, de ex) Consecinta e ca se poate sa regurgiteze surplusul

Ca veni vorba de regurgitat... De 3 zile Tudor are cate un episod zilnic de regurgitare puternica... ( balta jos, balta eu, balta el... tot) Pun deocamdata asta pe seama fluxului puternic de laptic... sper sa nu fie si la el reflux.... dar daca e.... sanatosi sa fim ca nu tine o vesnicie


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

voi stingeti lumina complet noaptea la bebe sau stati cu veioza?
Eu as vrea sa inchid de tot lumina, poate doame mai bine, insa mi-e teama. Nu stiu de ce, simt nevoia sa supraveghez bebe din cand in cand.

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George


eu am o lampa cu un bec de 15W. e si pt supraveghere dar eu daca strig orice sursa de lumina nu vad sa ii bag tita in gura. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui didianana

deci eu innebunesc de nervi!!!! Luca mananca de ieri ingrozitor de prost. Am ajuns sa ma mulg si sa il indop cu forta.,Mie mi-a scazut laptele, abia mai am..Azi noapte nu cred ca a mancat 30 de ml.. M-am gandit ca poate a renuntat la masa de noapte, dar ieri peste zi ce mama lui a avut? Oare de la colici? Ca nu a plans de mult cum a plans ieri..
Avem si noi dermatita, o zona aspra pe nasuc si pe un obrazor, dar nu se vede decat la caldura,Pe obraz vad ca ii trece, treptat.. Sper sa treaca si pe nasuc.. O sa incerc cu tarate.

mami de doua minuni George-Alexandru (15.09.2007) si Luca-Gabriel (01.09.2011)


Mie imi suna a "greva suptului" Nu e laptele tau... e un episod, indiferent daca era pe LM sau LP. E greu tare... dar trece...
Nu am timp sa detaliez dar iti las acum link-uri
http://www.llli.org/nb/nbstrikes.html
http://www.llli.org/faq/strike.html
http://www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html
http://kellymom.com/bf/weaning/how_weaning_happens.html
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html#strike

unele sunt despre intarcare.... le trimit ca sa excluzi varianta... nu sugerez ca se intarca bebe.... copii se autointarca dupa 1 an.... chiar mai tarziu ( in general dupa 18 luni pana pe la 4 ani)




Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar
eu am o lampa cu un bec de 15W. e si pt supraveghere dar eu daca strig orice sursa de lumina nu vad sa ii bag tita in gura. :))

Lori fericita mamica de MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )


ma gandeam sa aprind lumina doar cand hranesc bebe si in rest.... pe intuneric sa dormim. Oare e ok?

It's a boy !!!

Mergi la inceput