Strugurasi de sept-oct 2011 **04**

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare dupa o lungaaaa absenta. Nu am avut stare sa intru pe forum, am avut vesti f proaste si nu am fost in stare de nimic.
Despre noi ... toate bune, cate de cat. Theo e crestinat, il tot laudam ce cumintel e, dar de ieri s-a sucit, plange cum il las jos, nu pot sa fac mai nimic. Suge un pic, adoarme, iar cand dau sa il pun in patut, hopa ochii mari si incepe scanceala.

loredana ce spui tu despre dermatita etc etc... se aseamana cu [,] cazul fetitei mele. Nu detaliez prea mult, dar ca idee, daca ati constatat ca ar putea avea alergie la laptele de vaca, cel mai bine e sa il eviti. Fetitei mele i-au facut f mult rau lactatele consumate de mine in timp ce o alaptam, dar am ajuns la concluzia cu alergia la l.de vaca prea tarziu, cand raul era deja facut. Acum la bb2 eu nu consum pic de lactate de vaca, pt a evita o posibila alergie ca la sora-sa. La ce pediatru mergi? Eu am mare incredere in Aurica Rugina, pediatra, alergo-imunolog. De cand merg cu fetita la ea, am dat de capat problemei si fetita e muuult mai bine

lena Bia a avut derm.atopica dar bubitele nu erau purulente. Avea zone cu piele aspra, un pic in relief, inrosita
Am si eu sling, dar inca nu i-am dat de capat cum sa il folosesc corect, am impresia ca sta incomod Theo in el

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Andreea imi pare bine ca sunteti bine amandoua

Marina, mersic

Sei, am cautat pe google dermatita atopica si am dat imagini. Maia cu siguranta nu are asa ceva, noi avem asa cateo bubita doua. La voi e asa?



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena nu e chiar asa dar seamana. diferenta consta in faptul ca bubele noastra nu sunt purulente, insa sunt multe bubite una langa alta, uscate si uneori f rosii.. la voi nu sunt bubite de caldura?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore... nici la asemanarea asta dintre fetele noastre nu scapam.. voi ati fost la dermatolog? o speli cu ceva?

Inutza voi cum ati scapat de dermatita.. asa zic si eu uneori rosii , in reloef, alteori nu sunt f rosii insa f uscata pielea.. si se extind repede

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Ne confrntam si noi cu o acnee de nau-nascuta. Bubitele seamana cu ce ziceti voi. Unele au varf alb. Aveau, ca am dat cu Bepanthen si au trecut. Ne-a recomandat pediatra.

Cat despre mine, la fel de mancacioasa ca si voi. Am probat azi o fusta la Lindex si am pus-o in raft la loc ptr cand voi slabi. Beau ceai de alaptare, nu am probleme cu laptele, dar nu mai e asa mult ca in zilele in care mananc dulciuri. Daca vomita asta mica si ii e foame dupa, cu greu fac fata, mai ales cand se intampla dupa alaptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Fetelor= TOATE va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine si la Petru ieri! Nu am citit inca nimic din urma insa stiu ca v-ati gandit pt ca...v-am simtit prezenta spirituala, dragele mele, voi sunteti cele mai bune prietene ale mele si tare rau imi pare ca suntem asa "imprastiate" care mai de care mai "aruncate" in colturile tarii, si dincolo de ea, ca altfel zau asa ca veneati la botezul lui Petru negresit! Eu totusi sper la o intalnire la un moment dat cu voi....

Am pus poze pe contul yahoo, mai urmeaza sa pun

In cateva cuv ca sunt obosita rau (nu din pricina botezului ci a laptelui dupa care am alergat azi, a nervilor facuti ca nu am gasit si Petru nu mai vroia deloc Milupa , a stresului ca maine e ziua vaccinului si dupa ziua de ieri care clar l-a dat peste cap, azi care iar a fost teroare ca nu a mancat, urmeaza maine, cireasa de pe tort! In fine, asta e acum, scapam noi si de asta ! Sunt optimista!

Sunt fericita ca am un baiat exemplar de cuminte, cum o sa vedeti si in poze, Petru NU A PLANS DELOC LA BOTEZ :) Nici cand parintele l-a bagat in apa, nici cand l-a miruit, nici , nici, nici! Ba mint! A plans cand nasa i-a pus caciulita! dar aia face parte din repertoriul normal Am un mic crestin! Sunt happy! Slujba slujba (adica nu varianta prescurtata ), am avut noroc daca pot sa numesc asa de un preot f constiincios .

Va pup si va urez noapte buna si vise frumoase, puricii sa nu va pupe

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

revin si eu ca moara stricata

mi-am adus aminte ceva

loredana exista un probiotic, Dicoflor 30 ii zice, recomandat de dr Rugina. Pe prospectul lui zice cam asa: reduce riscul de aparitie a alergiilor la copii, iar pt asta gravida il consuma in ultima luna de sarcina, iar bebelusului i se da in primele 6 luni de viata. Sper ca ai inteles , m-am exprimat cam nasol dar la ora asta nu sunt in stare de mai mult :) si nici nu am prospectul la indemana sa citez exact. Am gasit cate ceva pe net despre el, dar nu e complet ca prospectul din cutie
http://www.solartium.ro/produse.php?p=34
Vad acum ca ar fi bun si pt dermatita atopica. "PROFILAXIA SI TRATAMENTUL DERMATITEI ATOPICE
• Actiune modulatorie a sistemului imunitar
• Impiedica aparitia alergiilor la pacientii cu boli atopice
• Reduce simptomatologia specifica bolilor atopice"


Intreaba pediatrul la care mergi de acest probiotic. Eu cred ca e ok sa i-l dai fetitei , nu are nimic daca nu l-ai luat si tu in ultima luna de sarcina. Eu i l-as da, tinand cont si de faptul ca pitica are un risc crescut de a dezvolta alergii, pt ca ai fost si tu alergica.


seidana ai mers cu fata la dr sa vezi daca e sau nu DA ce are ea pe piele? Poate totusi nu e. La Bia DA s-a manifestat initial doar prin piele f aspra, iar in alte episoade ii apareau si bubite, mai multe una langa alta si nu erau tot timpul rosii, piele in relief.
Am folosit crema emolienta Avene Trixera, pielea am spalat-o cu emulsie de tarate [tarate oparita, lasata un pic pana apa e suportabila pe piele], alte dati am folosit si gama Bioderma [au sapun, creme]. Dar a avut si DA care nu trecea cu absolut nimic, si a tinut luni bune, pana cand am gasit alergenul si l-am eliminat din alimentatie, si i-a disparut si DA in scurt timp ca prin minune

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

vad ca nu sunt singura care mananca ca sparta. Degeaba am fost manechin in timpul sarcinii, acum bag la ghiozdan mai ceva ca atunci, mi-e foame mai tot timpul. Si uite asa am o mandrete de burta care nu se mai retrage . Daca se intampla sa nu mananc f bine, lapticul scade imediat. Si cum intentionez sa alaptez vreo 2 ani... vai de burta mea

hellena sa iti traiasca micul crestin!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata fetelor...

eu mananc si masa...asa mi e de foame.

ma uitam cata diferenta face aerisirea camerei. scade umiditatea si cu 15procente.

ma duc sa mananc lapte cu paste.

sei cred ca ar trebui sa ne apucam de numarat kg si in jos cu tabelas si tot acaretul.

revin...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

deci eu innebunesc de nervi!!!! Luca mananca de ieri ingrozitor de prost. Am ajuns sa ma mulg si sa il indop cu forta.,Mie mi-a scazut laptele, abia mai am..Azi noapte nu cred ca a mancat 30 de ml.. M-am gandit ca poate a renuntat la masa de noapte, dar ieri peste zi ce mama lui a avut? Oare de la colici? Ca nu a plans de mult cum a plans ieri..
Avem si noi dermatita, o zona aspra pe nasuc si pe un obrazor, dar nu se vede decat la caldura,Pe obraz vad ca ii trece, treptat.. Sper sa treaca si pe nasuc.. O sa incerc cu tarate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2011 spune:

Buna dimineata proapetelor mamici!
Lena-c incerc sa pun linkul:
http://www.aldedra.ro/produse-pentru-bebe-si-copii/topfer
Eu am cumparat sare de baie, ulei de masaj si gel de dus. Toate foarte bune. Le folosesc si eu.


Mergi la inceput