Pufi de 2010 (49) - LMA Miremia!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Dar, referitor la programul de gradi, am mai intrebat si eu, ca Dani inca nu a fost la gradi. Mamele cu copiii la gradi pot confirma sau infirma. Se pare ca exista un program si la gradi, adica nu e un loc unde poti ajunge cand ai tu chef. Toti copiii ajung pana la ora X (8.30-9 sau cat o fi), mananca, fac la olita, se joaca, pe grupe, ce-or face ei acolo. Cumnata mea imi spunea ca educatoarele nu erau f incantate cand intarziau ca dau programul peste cap si altor copii care sunt angrenati in alte activitati.
Nu stiu daca e neaparat asa la orice gradi, dar mie mi se pare logic. Pe de alta parte, daca intarzii intr-o zi, nu cred ca e mare suparare, cum de altfel cred ca nu poti sa intarzii in fiecare zi.....
Ia ziceti voi, mamici de copii mai mari, cum e cu programul la gradi? Fiecare ajunge in legea lui?






Sa-ti zic din ce stiu eu (de la verisorul mare). La gradinitele de stat nu prea e ok sa ajungi tarziu, la gradinitele private este strict problema ta daca nu ajungi la timp pt micul dejun, de platit il platesti oricum.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Dar oare nu se poate si fara mic dejun la gradi? Ca eu as prefera sa i-l dau acasa....macar stiu ce mananca.....zic si eu, ca oricum nu il dau inca la gradi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

BF, da maine e ziua mea...........nu as vrea sa iasa maine..lasa-l sa mai stea ca tre sa imi vindec gatul ca ma doare de mor..............


noi dormim la 9 jumate-10 seara dimi se trez intre 8-9 si la amiaza pe la 1 jumate 2 il culc..........


mai nou doarme doar 1 ora...max 1 ora jumate

nu mai iesie afara si nu e obosit...........sau nu stiu..........
sincer dar nu e prea bineeeeeeeee
bine ca doarme noaptea........nu se trez...cel putin ta-su nu il aude.....ca doarme cu el


ne auzim maine....intre timp,oricum nu cred ca va fi mare inghesuiala in searaasta asa ca va fac cinste...........

www.opiniatimisoarei.ro/wp-content/uploads/2010/12/9.jpg" target="_blank">o masa festiva

niste prajituri

si ceva de baut


Pofta mare!



_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 37+ cu Adam Eduard

In 14.11 cu ajutorul lui DD va veni pe lume bebe Adam!

Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am avut o zi... sa vedem ce noapte ma ashteapta...

Debutul vi l-am povestit. La 3 ma suna de la gradi sa vin mai devreme s-o iau pe Naty (care dormea la acel moment) ca are febra (38.6) si tusheshte. In 20 de minute cat mi-au trebuit sa ajung fetele erau deja trezite si echipate, iar Naty avea 39.7. Ce doctor?! Fuga acasa sa-i dau antitermic si sa-i pun o compresa ceva. Cu termometrul de acasa avea 39.4. I-am dat Panadol si dupa juma de ora avea 39.2 , apoi a inceput totushi sa mai scada, dupa 4 ore ajungand la 38, cand i-am dat Nurofen (la ora 20). Am mai verificat-o mai devreme (36.9) si i-am aspirat nasul, pus picaturi, sprayat gatul, pus in pat si... crizaaaa... de-abia ne-am linishtit. O voi monitoriza din 2 in 2 ore si daca se infierbanta bag antitermic, daca nu ii dau la 6 ore alternativ cele 2 siropuri pana ajungem maine la medic. Ca naiba, ca de fiecare data cand se intampla din astea cu fetele tati e de tura si ma lupt singura ...


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

LMA bea!

Sanatate, iubire, rabdare si putzin noroc macar! Restul vin de la sine...

Nashtere ushoara si un Adam sanatos si mancacios!





Mersi de tratazie... am ramas mask ... ce sa aleg ...


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

rux Eu le spal pe dinti de la 1 an dar doar dimineatza, seara le-ash fi "furat" somnul. Pana acum am folosit numai nenedent, dar eu stateam linishtita si nu-mi bateam capul sa le clatesc guritzele, ceea ce regret acum. Vreau sa-l inlocuiesc, ca la 5-6 spalari zilnice pe dintzi x 2 bucatzi fete, ajung la sapa de lemn cu pasta asta (e vreo 30 ron un tub minuscul). Am gasit (pe net) si pasta de dintzi de la Chico fara fluor dar nu am incercat-o. Acum prefer sa ma chinui sa le invatz sa clateasca guritza; pana acum au prins luatul apei in gura fara a o inghitzi si scuipatul imediat; urmeaza etapa gargara .

Plata la gradinitze variaza de la taxa fixa + tarif mancare/zi la plata fixa indiferent daca vine sau nu copilul sau cum e la noi, plata fixa, dar cu reportarea zilelor cand lipseshte pt luna urmatoare (plata facandu-se in avans la inceputul lunii), deshi nu shtiu daca reportul se refera doar la manacare sau la tot. Totushi daca lipseshte o singura zi nu se tzine cont.

dece Gemanutzelor deocamdata nu le place socializarea si indeosebi socializarea cu altzi copii de aceeashi varsta (de care nu prea au avut parte din pacate pana acum, cu copii mai mari da, dar de varsta lor nu am avut de unde), de aia nu le place la gradi sau se tem de ea. Si aceasta socializare nu le place pt ca nu se joaca impreuna cu altzi copii, ci solitar fiecare de capul lui si in plus, nu vor si nu intzeleg sa imparta lucruri si jucarii. Deshi teoretic ele au imparztit tot dintotdeauna ... asta este dealtfel una din chestiile ce m-au adus pe mine in pragul ieshirii pe campii, disputa continua dintre ele si cu toata munca de lamurire nu vor sa imparta si pace. Si se pare ca deja e o "problema" la gradi acest aspect, pt ca "acapareaza" si jucariile de acolo.
Ca tot ziceai ca istericalele si crizele de furie ar fi o etapa, oare cam cat tzine, ca eu nu mai rezist mult... deja greshesc prea des si imi ies din fire prea repede. Acum dupa ultima tura de urlete a Nataliei de vreo 10 minute (dupa ce in prealabil mai trasesera asta seara fiecare cate o tura extrema si lunga) sunt efectiv tzandari ... imi tremura carnea pe mine de nervi, incordare, neputintza si nu mai shtiu cate sentimente si emotzii traiesc in clipele alea.

mire Da si eu vad profilurile marite.
Gemanutzele au program de somn adaptat din prealabil oarecum pt gradi: trezirea la 7/8 (asha au vrut ele, dar de cand cu gradi se cam scoala singure la 6.30 deshi nici la 7 nu ar fi tarziu acum cat mai sunt eu acasa), somn la pranz la 14/14.30/15-16.30 (uneori le mai trezeam la amiaza ca sa apucam sa ieshim afara) (la gradi 13.30-15.30/16) si seara 20.30/21/21.30 (am incercat sa pastram ora 21 dupa vechiul ceas).

bf Programul (prelungit) la gradi a noastra e asha:
07-08.45 primire copii (nu am intarziat sa vad ce se intampla , dar nici nu am interesul)
09.15 mic dejun
12 pranz
13-15.30 somn
16 gustare
17 limita sa iau copiii

Mie imi convine micul dejun servit la gradi pt ca la trezire inca le dau bibe/canitza de lapte si apoi cam seamana (cel putzin cel de saptamana asta) cu ce le dadeam eu acasa (cereale cu lapte/ceai+unt+gem/cashcaval+unt+miere/iaurt+biscuitzi).


Sondaj de sezon


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

LA MULTI ANI BEA !


Eu nu prea le am cu urarile dar atat pot sa spun ca iti doresc sa fii sanatoasa ca asta e cel mai important, sa fiti cu totii sanatosi de fapt... sa fii iubita si sa te bucuri de o viata frumoasa in continuare.
Nastere usoara, multa putere, rabdare, copii super cuminti si ascultatori.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am avut o zi... sa vedem ce noapte ma ashteapta...

Debutul vi l-am povestit. La 3 ma suna de la gradi sa vin mai devreme s-o iau pe Naty (care dormea la acel moment) ca are febra (38.6) si tusheshte. In 20 de minute cat mi-au trebuit sa ajung fetele erau deja trezite si echipate, iar Naty avea 39.7. Ce doctor?! Fuga acasa sa-i dau antitermic si sa-i pun o compresa ceva. Cu termometrul de acasa avea 39.4. I-am dat Panadol si dupa juma de ora avea 39.2 , apoi a inceput totushi sa mai scada, dupa 4 ore ajungand la 38, cand i-am dat Nurofen (la ora 20). Am mai verificat-o mai devreme (36.9) si i-am aspirat nasul, pus picaturi, sprayat gatul, pus in pat si... crizaaaa... de-abia ne-am linishtit. O voi monitoriza din 2 in 2 ore si daca se infierbanta bag antitermic, daca nu ii dau la 6 ore alternativ cele 2 siropuri pana ajungem maine la medic. Ca naiba, ca de fiecare data cand se intampla din astea cu fetele tati e de tura si ma lupt singura ...

_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare

Sondaj de sezon


sa aveti o noapte linistita!




Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:



La Multi Ani Bea noastra draga!



Sa fii mereu cea mai fericita mamica si cea mai iubita sotie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Pana acum i-am spalat pe dinti doar seara inainte de culcare dar mi-am propus sa-i spal si dimineata de acum in colo. Folosim pasta Zendium pt dinti de lapte(0-5 ani) dar le pun atat cat sa se mazgaleasca un pic periuta pt ca primul lucru pe care il face (la David ma refer) este sa suga toata pasta si abia dupa aia deschide gura sa-i curat dintii.

Nu mai stiu ce am citit..

Larisel inca o data . Imi pare rau ca merge asa greu acomodarea cu gradi... si mai trageti acum si cu febra, tuse si ce o mai fi. Multa sanatate.

BF noi ajungem la gradi in jur de 8.30. Nu cred ca ar fi vreo problema daca am intarzia mai mult dar avand in vedere ca sta doar pana la 11.30 ce rost ar avea sa o duc mai tarziu?

In rest, cu somnul suntem ok, am scapat de perioada aia cu bagat sub saltea, sarit din patut samd... cel putin pt moment. Ieri imi spunea mama soacra ca doar le-a spus ca e timpul de culcare si s-a catarat singur in patut dupa care a adormit fara probleme. Nu stiu daca are vreo legatura dar si-au facut un ritual inainte de somnul de pranz... dam drumul la muzica pt copii (care e nelipsita la somnul de dupa-amiaza) si isi fac intai un numar de dans dupa care trec singuri la culcare. Sa fie asta un moment cheie care anunta ca e ora de culcare?

Crize de nervi mai facem si noi dar destul de rar. Am observat ca daca reusesc sa-l fac sa ma asculte in timpul ala dupa aia ne intelegem foarte bine. Si ca sa-l fac sa ma asculte, sa-i pot explica ce si cum, ma retrag cu el in dormitor, il pun in patut (ca daca il iau in brate se zbate si ma loveste sa scape de mine) si vorbesc pur si simplu cu el... gata David? gata, te-ai linistit? esti baiat cuminte? ... si imi raspunde printre lacrimi: da, da.. din ce in ce mai bland oricum ....eu: sa nu mai faci asa ca cutare si cutare... . De cele mai multe ori merge asa.


Cam atat retin la ora asta.

Ma duc la culcare ca sunt rupta de somn. Va pe toate.

Noapte buna.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza

haideti la


eu sunt cu capul/gatul/ochii/urechile in pioneze...ma dor toate de mor
aseara la 10 m-am dus sa ma culc....nu stiu cum a adormit sotul copilul, cand l-a adus in patut...peste noapte nu s-a mai trezit...ori de rau ce imi e nu l-am mai auzit....acum s-a trezit de tot cred

of..larisel...greu cu febra asta mare...sanatate multa

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput