Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Greieras, ma gindesc acum ca ok...clasele 1-5 sunt poate mai usoare. Dar cum o sa faci fatza la materia din clasele superioare?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Citat:
citat din mesajul lui greieras



Si, da, in fiecare an mii de tineri care au facut scoala acasa sunt acceptati in Universitati in toata lumea. Sunt Universitati de prestigiu (cel putin aici in Statele Unite) care rezerva locuri pentru astfel de copii, pentru ca ii considera speciali. Sunt o gramada de copii cu 10 pe linie care nu intra in aceste universitati pentru ca la admitere notele nu sunt cele mai importante.



Poti da exemple de universitati de prestigiu si de universitati "normale" care "rezerva locuri pentru astfel de copii"?


"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Ivy League accepta studenti scoliti acasa dar in procent mic, sub 5- 10% si in anumite conditii.
In niciun caz insa NU le rezerva locuri!

Harvard accepta anual cam 10 studenti educati acasa, deci un nr extrem de mic.

"In addition to Harvard, prominent schools like Yale (CT), Princeton (NJ), Texas A&M, Brown University (RI), the Carnegie Mellon Institute (PA), the Universities of Arizona, Maryland, Virginia, Hawaii and many others all have flexible transcript criteria, accept parental evaluations, and do not require any accreditation or a General Equivalency Diploma (GED). At Kansas State University and others like Lipscomb University and Middlebury College (VT), transcripts are optional."

These colleges generally require SAT I (one) and/or ACT scores, letters of recommendation, and writing samples.


Nu stiu exact dar am impresia ca desi scoliti acasa pentru un colegiu de renume oricum au nevoie de testele standardizate, nu cred sa ii admita doar in baza eseului si pe principiul "te plac atat de mult si te iau chiar daca nu am cum sa vad cat de bun academic esti decat din ce spune mama/tatal tau"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

1.pe mine cel mai mult ma deranjeaza programul de aici.
Sta prea multe ore la scoala si multe nu sunt neccesare.Are program dde la 9-3 cu multe pauze, uneori 4 sau 5.Crafts,gardening, computer poate sa faca si acasa.
Mi-ar fi palcut sa mearga 3-4 ore pt studiu intensiv si atit.

2.O alta problema e ca eu-ca parinte treb sa insist sa ii schimbe curiculum.
Al meu e mai avansat decat restul pt ca ii place studiul. Invata singur fara sa-l pun eu...si stie deja f. multe lucruri care altii abia le invata in anii superiori.
Dar nu poate inainta in ritmul lui ca trebuie sa fie si in ritmul celor din clasa, si unii nici sa scrie nu stiu.
Eu acasa fac cu el individual dar nu-mi permite timpul dupa orele pierdute deja in scoala.
3.Ma dispera cu temele. Le de enorm de putin. Termina toate temele pe toata saptamana intr-o singura ora.

Asta e frustarea mea de moment. Dar stiu ca mai tirziu va putea face 2 ani intr-unul singur si asa va inainta mai repede.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Flaviutza, nu e chiar asa ca le spunem copiilor ca unii la rai si altii la iad, noi de ex la spunem ca unii cred asa si altii asa dar noi, familia noastra, noi credem asa, ca unii fac asa si altii asa dar noi, noi facem asa, pt ca noi consideram ca asa e adevarat si asa e bine , nu-i mintim nici ca toate-s bune si nici ca toate-s la fel, pai ce fel de credincios as fi daca le-as spune ca toti dumnezeii de pe lume sint la fel? De aceea eu una n-as face HS doar din motive religioase, imi trimit copiii oriunde-n lume fara frica, stiu ca Dumnezeu va fi cu ei.

Ruxij, asa o fi cu statisticile, n-am studiat nici bloguri si nici google, dar fetele de aici de la topic imi par ok,intru si eu sa vad ce mai fac si ce mai zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

din fericire nu pot sa ma supar pe cei care ii privesc pe cei religiosi ca fiind (ca sa ma exprim elegant ) sub standardele intelectuale. Fiecare e liber sa (se) creada cum doreste, problema apare atunci cand aceasta asa zisa superioritate le-ar da "dreptul" (autoproclamat) sa gandeasca si pentru "s#259;racii" religiosi aflati in dificultate intelectuala , bazandu-se pe "forta" pe care le-o da apartenenta la majoritate.

Eu consider ca e trist ca sistemul ne-a format in asa fel incat le dam in cap celor care sunt diferiti. Iar cel mai trist este ca facem acest lucru fara sa ne dam seama.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Greieras, stiu ca anumite universitati iau elevi si nu notele conteaza dar sunt ffff. buni intr-un domeniu. Sunt speciali sunt superiori in ceva...
Sper din toata inima ca, copiii tai sa fie in aceasta categorie.
Eu personal nu m-as baza pe asa ceva.De aceea nu vad alta sansa decat sistemul traditioanal asa cum il stim cu bune si rele...
HS poate fi bun pt clasele 1-5 dar mai tirziu...hmmm...nu stiu. Te astept cu interes sa ne mai scrii ce faceti.
Pacat ca nu sunteti la clasa a 2-a sa comparam mai bine.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Flaviutza, nu e chiar asa ca le spunem copiilor ca unii la rai si altii la iad, noi de ex la spunem ca unii cred asa si altii asa dar noi, familia noastra, noi credem asa, ca unii fac asa si altii asa dar noi, noi facem asa, pt ca noi consideram ca asa e adevarat si asa e bine , nu-i mintim nici ca toate-s bune si nici ca toate-s la fel, pai ce fel de credincios as fi daca le-as spune ca toti dumnezeii de pe lume sint la fel? De aceea eu una n-as face HS doar din motive religioase, imi trimit copiii oriunde-n lume fara frica, stiu ca Dumnezeu va fi cu ei.

Ruxij, asa o fi cu statisticile, n-am studiat nici bloguri si nici google, dar fetele de aici de la topic imi par ok,intru si eu sa vad ce mai fac si ce mai zic.



De acord cu tine, Katya. Si noi credem la fel.

Am vrut sa click-uiesc butonul dar la mine nu merge...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

din fericire nu pot sa ma supar pe cei care ii privesc pe cei religiosi ca fiind (ca sa ma exprim elegant ) sub standardele intelectuale. Fiecare e liber sa (se) creada cum doreste, problema apare atunci cand aceasta asa zisa superioritate le-ar da "dreptul" (autoproclamat) sa gandeasca si pentru "s#259;racii" religiosi aflati in dificultate intelectuala , bazandu-se pe "forta" pe care le-o da apartenenta la majoritate.

Eu consider ca e trist ca sistemul ne-a format in asa fel incat le dam in cap celor care sunt diferiti. Iar cel mai trist este ca facem acest lucru fara sa ne dam seama.

Cred ca gresesti aici ...diferiti sunt cei care practica religia cu fanatism, considerand ca cei care nu gandesc ca ei sunt inevitabili daunatori lor si familiilor lor. Diferiti sunt cei care isi cresc copiii dupa dogme religioase extrem de rigide, izolandu-i de celelate optiuni ale vietii, sub pretextul ca acestea sunt daunatoare. Diferiti sunt cei care le inchid perspectivele copiilor lor si nu le ofera posibilitatea de a experimenta viata cu bune si rele si nu le ofera dreptul de a alege la maturitate ce li se potriveste. Copiii aceea nu sunt protejati de rele ci sunt manipulati cu buna stiinta spre un destin stabilit inainte de parinti si probabil de "alesul Domnului" ...

Bine, eu vorbesc in general - nu cred ca e cazul lui Greieras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui patou

din fericire nu pot sa ma supar pe cei care ii privesc pe cei religiosi ca fiind (ca sa ma exprim elegant ) sub standardele intelectuale. Fiecare e liber sa (se) creada cum doreste, problema apare atunci cand aceasta asa zisa superioritate le-ar da "dreptul" (autoproclamat) sa gandeasca si pentru "s#259;racii" religiosi aflati in dificultate intelectuala , bazandu-se pe "forta" pe care le-o da apartenenta la majoritate.

Eu consider ca e trist ca sistemul ne-a format in asa fel incat le dam in cap celor care sunt diferiti. Iar cel mai trist este ca facem acest lucru fara sa ne dam seama.

Cred ca gresesti aici ...diferiti sunt cei care practica religia cu fanatism, considerand ca cei care nu gandesc ca ei sunt inevitabili daunatori lor si familiilor lor. Diferiti sunt cei care isi cresc copiii dupa dogme religioase extrem de rigide, izolandu-i de celelate optiuni ale vietii, sub pretextul ca acestea sunt daunatoare. Diferiti sunt cei care le inchid perspectivele copiilor lor si nu le ofera posibilitatea de a experimenta viata cu bune si rele si nu le ofera dreptul de a alege la maturitate ce li se potriveste. Copiii aceea nu sunt protejati de rele ci sunt manipulati cu buna stiinta spre un destin stabilit inainte de parinti si probabil de "alesul Domnului" ...

Bine, eu vorbesc in general - nu cred ca e cazul lui Greieras.


daca e asa ce rost avea sa amestecam fanatismul in discutia de fata? sau sa legam religia de optiunea HS. in ce ma priveste eu am ales HS in perioada cand gandeam despre religie exact ce ganditi voi acum (de aceea am spus ca nu pot sa ma supar)

Cel mai bine ar fi sa discutam acum despre HS si peste vreo 10, 15 ani despre restul, ca abia atunci o sa avem rezultate concrete care pot fi comparabile. Pana atunci vorbim doar de dragul de a ne contrazice. parerea mea.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

1.pe mine cel mai mult ma deranjeaza programul de aici.
Sta prea multe ore la scoala si multe nu sunt neccesare.Are program dde la 9-3 cu multe pauze, uneori 4 sau 5.Crafts,gardening, computer poate sa faca si acasa.
Mi-ar fi palcut sa mearga 3-4 ore pt studiu intensiv si atit.


Eu cred ca este mai folositor pentru copii sa coloreze in grup decat individual acasa ... eu nu vad scoala doar un loc de studiu intens. Pentru mine este un loc unde copilul se dezvolta in mai multe directii decat academic, interactioneaza cu diversi factori externi (colegi, profesori, cluburi, biblioteca) pe care eu nu ii pot mima in casa ... si nici nu vreau sincer sa fac asta pentru ca in paralel, am si eu echilibrul meu interior care cuprinde si alte componente decat copilul (profesia, interactiunile mele sociale la nivel de adult, cluburile mele). Deci dupa mine cele 6 ore pe care copilul le petrece in scoala sunt exact cat trebuie in a pastra echilibrul unei familii domestice.
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
2.O alta problema e ca eu-ca parinte treb sa insist sa ii schimbe curiculum. Al meu e mai avansat decat restul pt ca ii place studiul. Invata singur fara sa-l pun eu...si stie deja f. multe lucruri care altii abia le invata in anii superiori.
Dar nu poate inainta in ritmul lui ca trebuie sa fie si in ritmul celor din clasa, si unii nici sa scrie nu stiu.
Eu acasa fac cu el individual dar nu-mi permite timpul dupa orele pierdute deja in scoala.

Cred ca este prea mic, dar mai tarziu va avea posibilitatea sa avanseze peste clasa lui, daca vrea si este capabil ...nu ar trebui sa fie o ingrijorare in clasa a 2 a.

[quote]citat din mesajul lui michelle-usa
3.Ma dispera cu temele. Le de enorm de putin. Termina toate temele pe toata saptamana intr-o singura ora. [/qote]
Asta depinde de scoala si lipsa temelor se poate suplini acasa cu lucru suplimentar.

Mergi la inceput