Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea



Mie mi-a scapat aspectul religios si as vrea sa stiu daca aceasta este motivatia HS din cazul de fata … eu m-am concentrat strict pe argumentele care s-au oferit pana acum, argumente din care factorul religios a fost omis … e important de stiut daca parerile puse in discutie au la baza o convingere religioasa, pentru a putea purta discutia din alte perspective ...



Ti-a scapat aspectul religios?



Here:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Valorile noastre sunt diferite de ale altora si nu simt deloc nevoia ca ea sa adopte valorile lor, sau sa fie ca ei, tocmai de asta vreau sa o feresc. Un copil poate fi usor manipulat. Ex: In scoala publica din SUA se preda stiinta dpdv numai evolutionist si ateist. Poate un copil sa verifice veridicitatea informatiilor primite? Nu. El va crede cum va fi invatat. Nici macar nu au bunul simt sa predea ambele variante (creationism, evolutionism). Eu ii vorbesc din punctul nostru de vedere, dar ii mentionez si ce cred altii, deci eu sunt mai obiectiva decat sistemul de aici. Spun ca sunt obiectiva pentru ca teoria evolutionista nu a fost demonstrata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras



Si, da, in fiecare an mii de tineri care au facut scoala acasa sunt acceptati in Universitati in toata lumea. Sunt Universitati de prestigiu (cel putin aici in Statele Unite) care rezerva locuri pentru astfel de copii, pentru ca ii considera speciali. Sunt o gramada de copii cu 10 pe linie care nu intra in aceste universitati pentru ca la admitere notele nu sunt cele mai importante.



Poti da exemple de universitati de prestigiu si de universitati "normale" care "rezerva locuri pentru astfel de copii"?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ruxij , imi imaginez ca in primul rind s-ar citi o istorioara din biblia pt copii, iar in al 2-lea rind un text din cartea de lectura/manual etc, ca in pr rind s-ar zice inainte de masa un multumim, Doamne si abia pe urma s-ar minca, ca in general s-ar zice un Doamne ajuta inainte de orice actiune importanta, cam asa inteleg eu un "in primul rind".Si n-ar insemna decit ca cineva ia in serios ceva in care crede.

Dar, daca cei care fac HS pe motive religioase ar pune copiii la post si la stat la rugacine din zori si pina-n seara sau daca li s-ar lua din biblioteca orice carte de orice alta natura sau ce stiu eu ce alte actiuni,imbracat ponosit si oprit de la vorbit cu altii atunci da, ar fi abuz. Nici Dumnezeu nu permite asa ceva, nu ne vrea decit liberi si sa venim singuri si din vointa noastra la El, chiar zice ca sta la usa si bate, deci nu e vorba de forta.

Eu nu cred ca cei care fac HS o fac in pr rind pe motive religioase, daca ar fi asa, ar fi si musulmani cu HS, si citi si citi, care mai de care de mai altfel.

Ce sa zic decit ca sper sa se depaseasca discutia despre acest aspect si sa vorbeasca cei implicati despre ce si cum fac, e interesant sa afli diverse direct de la sursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm


Citat:
citat din mesajul lui greieras

Valorile noastre sunt diferite de ale altora si nu simt deloc nevoia ca ea sa adopte valorile lor, sau sa fie ca ei, tocmai de asta vreau sa o feresc. Un copil poate fi usor manipulat. Ex: In scoala publica din SUA se preda stiinta dpdv numai evolutionist si ateist. Poate un copil sa verifice veridicitatea informatiilor primite? Nu. El va crede cum va fi invatat. Nici macar nu au bunul simt sa predea ambele variante (creationism, evolutionism). Eu ii vorbesc din punctul nostru de vedere, dar ii mentionez si ce cred altii, deci eu sunt mai obiectiva decat sistemul de aici. Spun ca sunt obiectiva pentru ca teoria evolutionista nu a fost demonstrata.



"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."



Strict referitor la mesajul lui Greieras.In USA macar predau ambele variante. In ro, in scoala, desi suntem un stat laic se preda o singura varianta. Aia pe care o vrei tu si n-o vreau eu.Hai facem schimb de state?
Poate stabili un copil veridicitatea informatiilor?nu, crede cum va fi invatat. De catre tine sau scoala, tot abuz e Totusi, de la o varsta , incepe sa-si formeze propriul crez.asta daca nu e suficient spalat pe creier.de catre tine(mine) sau stat.
Teoria evolutionista a fost mai mult demonstrata, zac fosile peste tot si e demonstrata in fiecare zi de catre orice organism viu ce evolueaza si se adapteaza la un mediu si /sau areal nou.mai ales de cand cu schimbarile climatice evolutia plantelor si animalelor si adaptarea lor tot demonstreaza evolutionismul.Creationismul-pauza dovezi clare,cel putin eu n-am nici o certititudine .N-a reusit nimeni sa ma convinga , cu nici o religie si-au incercat destui.Din punctul meu de vedere, spunand ca teoria ev nu a fost demonstrata propriului copil sau altuia, nu esti deloc obiectiva. Cum nu e nici cel ce-i preda lu fi-mea religie. Dar asta nu e un capat de lume pentru mine, convingerea religioasa a fi-mii, poa sa ma anunte maine ca-i budista si e treaba ei.
Vorbind despre obiectivism, cat de obiectiva esti tu in explicatii? Ii spui mami, alti oameni sunt de alte credinte sau atei si e BINE si ca ei sau noi si gruparea noastra vom merge-n rai si restul in iad, ei nu-s buni , noi da, cum am vazut eu ca se practica in anumite familii sa-i spunem mai religioase decat media.Pentru ca varianta din urma naste extremism religios .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Eu cred ca, indiferent de motivatie, depinde foarte mult si de copil.
Pentru mine ar fi fost pedeapsa suprema sa nu ma dai la scoala. Acolo puteam sa ma joc cu alti copii, sa vorbesc, nu m-a terorizat nimeni niciodata cu nimic. Sa fim seriosi, si la noi poti sa inveti mai serios la materiile care te intereseaza si mai putin la altele.
In concluzie, parerea mea este ca nu se potriveste orice pentru orice copil sau parinte.
Din punctul meu de vedere, nu as opta pentru homeschooling (dupa mine si dupa cum imi vad copiii).
Dar bineinteles ca ajutor acasa va fi, si daca se vor simti nedreptatiti, marginalizati, noi ca parinti vom fi langa ei si nu ii vom lasa sa se simta "bullied" etc

Nu stiu multe despre motivatia din spatele homeschooling, dar pot sa confirm ca in jurul meu cei cu convingeri mai puternice religioase vor asta. Insa motivele invocate nu tin de religie.

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hai mai Katya, nu crezi ca HS fac in mare parte familiile religioase, sunt dovezi clare ca asa e si uite ca greieras iti si confirma motivatia ei. Ce e rau in asta? E vorba de creationism, care nu se preda in scoli (pe buna dreptate dupa parerea mea), printre altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Nu am citit decit postul intitial, abia am descoperit subiectul si nu am avut timp sa parcurg 7 pagini.

Dupa cite stiu homeschooling nu este permis in EU.

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)


Eu citisem un blog public celebru, al unei familii cu trei copii care faceau inconjurul lumii sau calatorii lungi de cate un an, cand citeam eu strabateau America de sud. Cei doi copii mai mari erau scolari si faceau homeschooling. Sunt romani, dar traiesc in Franta. Am dedus atunci ca in Franta e posibil, sau numai pentru anumite motive bine intemeiate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

As vrea ca Greieras sa continue jurnalul. MI se pare interesant ce face.
Nu am avut timp sa citesc toate mesajele dar o intreb:
cum te-ai decis sa alegi acest curiculum?

In zona noastra HS se numeste de fapt Independent Study.Dar asa cum am spus curiculum e facut impreuna parinti si scoala si este obligatoriu sa mearga 1 data pe saptmana la scoala sa se intilneasca cu profesorul sa predea temele si sa treaca de testele obligatorii de stat.
Nu pot intelege cum poate fi acceptat un copil la un colege sau universitate daca nu a facut materiile obligatorii.

Pun aici linkul de la HS din zona noastra:
http://buckeye-ca.schoolloop.com/file/1298974079221/1298974070089/1158017967978906579.pdf

Ce mi se pare cel mai interesant si important e ca daca au capabilitate pot termina scoala mai repede...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Hai mai Katya, nu crezi ca HS fac in mare parte familiile religioase, sunt dovezi clare ca asa e si uite ca greieras iti si confirma motivatia ei. Ce e rau in asta? E vorba de creationism, care nu se preda in scoli (pe buna dreptate dupa parerea mea), printre altele.


Si Patou, daca nu ma insel, cel putin asa reiese din blogul personal cu vadita tenta religioasa. Ma rog, nu scrie ca asta e motivatia pentru care a ales Hs, dar si eu am remarcat ca Hs fac familiile religioase, in ideea de a nu avea acces copiii la alta informatie pe tema religiei decat cea de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

vad ca se dezbate aspectul religios.
Si noi suntem o familie crestina, citim Biblia, aplicam conceptul...
Baiatul nostru merge duminica la biserica cu noi si sta la ora de religie.
Ok, in scoala de zi cu zi...nu spun si noi am avut discutii, dar le iau ca pe ceva normal.
Nu ai cum pt tot restul vietii sa te izolezi , sau sa iti izolezi copilul. Trebuie invatat de mic sa discearna raul de bine.

Sunt aspecte care nu-mi plac la scoala dar nu le consider importante.
Da, o sa invete despre evolutie, dar are un bagaj solid si despre creatie.Mai tirziu e lasat sa traga singur linie si sa aleaga.
Singura sarbatoare care ma deranjeaza ca e sarbatorita este Halowenul...dar e vorba doar de o zi dintr-un intreg an.

In rest da, aude cuvinte urite,vede gesturi urite dar cu atit mai mult invata ca el sa nu faca ce face restul lumii.

Daca as fi avut banii neccesari l-as fi dat la o scoala crestina privata...dar cu sigurantza si acolo sunt copii... si copii.

michelle

Mergi la inceput