Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Delia, aveti un copil tare destept e clar, sunt sigura ca daca facea mate ca in romania era f bine la nivel, la voi se merge pe alte sisteme de invatare si sunt sigura ca e f f bine.

e f greu sa cresti un copil supradotat, asa este.
Sunt multe carti pe tema asta din fericire .

fetita mea nu stie atatea si nu are rabdare sa citeasca chiar carti despre atacuri cerebrale.

Michelle, nu stiam ca HP e de clasa a 7-a, a mea a citit toate volumele in 2 luni si cred ca stie si acuma totul din ele :))
eu cred ca impartirea pe clase la citit nu e prea ok, si eu la 9 ani citeam doar carti pt adulti si nu-s vreun geniu.
un geniu inoveaza, inventeaza fundamental (si eu inventezi si inovez, dar nu stiu daca schimb soarta omenirii :D, adica stiu sigur ca nu o schimb )
copiii mei nu-s geniali, au spirit creator insa f f f dezvoltat si asta e iarasi greu de gestionat (de pilda, la scoala invatatoarea nu ii intelege picturile)





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




am gasit un site in care iti arata nivelul cartii(dupa criteriile de aici)nu toate HP sunt de clasa a 7-a...unele volume sunt de a 5-a ...dar iti dau un ex. mai jos.

ATOS Book Level: 7.2 asta inseamna ca e de clasa a 7-a

http://www.arbookfind.com/bookdetail.aspx?q=69785&l=EN&slid=234878309


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Delia, aveti un copil tare destept e clar, sunt sigura ca daca facea mate ca in romania era f bine la nivel, la voi se merge pe alte sisteme de invatare si sunt sigura ca e f f bine.

e f greu sa cresti un copil supradotat, asa este.
Sunt multe carti pe tema asta din fericire .

fetita mea nu stie atatea si nu are rabdare sa citeasca chiar carti despre atacuri cerebrale.

Michelle, nu stiam ca HP e de clasa a 7-a, a mea a citit toate volumele in 2 luni si cred ca stie si acuma totul din ele :))
eu cred ca impartirea pe clase la citit nu e prea ok, si eu la 9 ani citeam doar carti pt adulti si nu-s vreun geniu.
un geniu inoveaza, inventeaza fundamental (si eu inventezi si inovez, dar nu stiu daca schimb soarta omenirii :D, adica stiu sigur ca nu o schimb )
copiii mei nu-s geniali, au spirit creator insa f f f dezvoltat si asta e iarasi greu de gestionat (de pilda, la scoala invatatoarea nu ii intelege picturile)





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.



cat despre impartirea copiilor pe clase/nivel de citit eu o consider extraordinar de buna. in clasa lui William sunt copii care si acum abia citesc. nu exagerez dar abia urmaresc cu degetul si citesc carti cu cite o singura fraza scurta pe pagina. ma mai duc la scoala si stau cu ei cand citesc asa ca ii stiu bine.

cum ar fi fost ca unii care citesc romane,sa astepte sa termine de citit unul care abia stie literele?...eu cred ca ar fi fost plictisitor.

in felul asta de 2x pe saptamna cand se duc la grupele pe nivel avanseaza fiecare in ritmul lui.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Imi merge foarte prost internetul, dar am sa incerc sa caut ceva clar sa postez.

Dar, pana una alta, in clasa a 6-a, ale carei cunostinte copilul meu le-a demonstrat in testul de placement, NU SE FACE FIZICA, NU SE FACE CHIMIE, STIINTA INSEAMNA BIOLOGIE IN GENERAL, STIINTE ALE NATURII, DESPRE VREME, DESPRE AMIMALE, PASARI, ETC. Matematica abstracta (nici nu sunt sigura ce presupune, nu am reusit sa deschid linkul de pe pagina precedenta) se face abia in liceu. Din ceimi amintesc eu ca am facutbin clasa a 6-a, adica geometrie serioasa, parca si trigonometrie, algebra grea, etc, nu se face absolut nimic din toate astea.

La literatura, copilul meu citeste absolut orice, nu Harry Potter, alea le- citit toate inainte sa implineasca 6 ani. Citeste carti de adulti, in general il intereseaza cele istorice, despre razboaie, despre cuceriri, etc si cele stiintifice, devoreazaorice are legatura cu descoperiri, cercetari stiintifice, medicina-- a citit o carte despre atacuri cerebrale cand a avut socrul meu unul, acum un an si ceva si a citit si sotul meu cartea aia si o discutau. Se cheama My Stroke of Insight -- eu nu am reusit sa o citesc, mi s-a parut prea tehnica. Citeste ziarul in fiecare zi, din scoartain scoarta, chiar si pe pagina financiara se uita.

Are o memorie nemaipoomenita si face asocieri care te lasa cu gura cascata. De exemplu, se uita in cartea e matematica acum vreun an si ceva si am discutat despre inmultiri. Si apoi a dat la capitolul de impartiri si doar uitandu-se pe prima pagina a exclamat a, asta e invers decat inmultirea. Am ramas masca. Avea mai putin de 7 ani. Retine nume, date istorice, date stiintifice, care planete sunt cele mai mari, mici, departe, aproape, nu stiu cum. La nivel de cunostinte acumulate de cultura generala este peste mine, marturisesc cu mana pe inima.

Nu, nu are cunostinte de fizica si chimie. Uite chiar ma gandesc ca poate ar trebui sa il las sa ia un curs online, sigur i ar placea. Eu am urat subiectele astea si taica su la fel, suntem amandoi umanisti, eu insa cu o pasiune pentru matematica pe care am avut-o pana prin liceu cand am inceput sa facem integrale si nu am mai priceput nimic.

Si da, si mie imi e frica oarecum de at e de destept, din multe motive. In primul rand, nu vreau sa ajunga increzut, ne luptam cu asta mult, sora lui, la aproape 6 ani, abia acum citeste, insa silabiseste, ca orice copil normal care invata sa citeasca. Si nu o data l am auzit apunandu i ca el a invatat singur sa citeasca la 2 ani si la 4 ani citea fluent. Asa atitudine nu ii poate aduce multi prieteni in viata si ne luptam mult sa o schimbam, sa inteleaga ca faptul ca este atat de destept este un dar de la Dmnezeu, pe care trebuie sa il foloseasca intelept, nu sa se dea mare cu el. In afara de asta, ma tem sa nu devina vreun cinic si sa isi piardaorice credinta, oamenii foarte inteligenti au tot felul de incerari din astea. Mi a fost frica sa nu ajnga vreun ciudat, am avut si eu unul in clasa, numaimla el ma gandeam and vedeam ce copil destept am. Dsr vad ca are prieteni, socializeaza normal, iimplac jocurile pe calculator, este extrovertit, asa a zic eu ca nu va fi un ciudat.

Am sa revin, cand imi permite internetul, cu programa de clasa a 6-a conform curcullumului nostru.



Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



baietelului tau.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ma refer la impartirea dpdv asta e nivelul de a doa, asta e nivelul de a treia si sa ii consideri mai inteligenti sau mai putin inteligenti dupa asta.
pai inseamna ca eu eram geniala da nu stiam
insa eu consider supradotat mai degraba unul care face matematica grea decat unul care citeste literatura mult peste varsa lui....nu stiu de ce, poate din cauza ca lectura mi se pare mai usoara decat stiintele exacte? :)

daca un copil ar scrie un roman bun si valoros la 8 ani, atunci da, e supra dotat. dar ca doar le citeste...hm.

la asta ma refeream, si vb desigur la modul general.
eu stiu doi copii care au scris deja romane , unuia ii cunosc doare mamic,a , se stie ea:) si cealalata e buna prietena cu noi.
Nu le-am citit productiile, dar daca sunt coerente, mi se se pare ca sunt totusi supradotati.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina


insa eu consider supradotat mai degraba unul care face matematica grea decat unul care citeste literatura mult peste varsa lui....nu stiu de ce, poate din cauza ca lectura mi se pare mai usoara decat stiintele exacte? :)

daca un copil ar scrie un roman bun si valoros la 8 ani, atunci da, e supra dotat. dar ca doar le citeste...hm.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Asa zic si eu - daca doar citeste - e normal, daca scrie o nuvela la 8-9 ani ar putea fi supra-dotat. Si eu sunt genul "matematica" , mi-a facut mama compunerile toata scoala dar am citit si inca citesc foarte mult.
Fi-mea e mare fan HP, acum citeste romane de 2-300 de pagini fara probleme, ii place sa citeasca si ma bucur dar in nici un caz nu are talent la compuneri, nici nu-i place sa scrie (din pacate pentru ea nici eu n-am talent si nici nu-mi place sa fac, deci nu stiu cine i le va face ).

Iar iq-ul mare nu inseamna neaparat performanta scolara. E posibil (si stiu persoane) sa ai un iq mare (mensa level) si sa te plictiseasca scoala, sa incepi 5 facultati si sa renunti dupa 1 an, sau sa termin cu nota minima, etc. De fapt asta mi se pare riscul maxim in cazul unui copil cu iq mare - scoala este plictisitoare si trebuie sa-si gaseasca o motivatie sa aiba performante, pentru ca profesorii in mod sigur nu-l vor incuraja (e greu sa incurajezi pe cineva mult mai inteligent decat tine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

ma refer la impartirea dpdv asta e nivelul de a doa, asta e nivelul de a treia si sa ii consideri mai inteligenti sau mai putin inteligenti dupa asta.
pai inseamna ca eu eram geniala da nu stiam
insa eu consider supradotat mai degraba unul care face matematica grea decat unul care citeste literatura mult peste varsa lui....nu stiu de ce, poate din cauza ca lectura mi se pare mai usoara decat stiintele exacte? :)

daca un copil ar scrie un roman bun si valoros la 8 ani, atunci da, e supra dotat. dar ca doar le citeste...hm.

la asta ma refeream, si vb desigur la modul general.
eu stiu doi copii care au scris deja romane , unuia ii cunosc doare mamic,a , se stie ea:) si cealalata e buna prietena cu noi.
Nu le-am citit productiile, dar daca sunt coerente, mi se se pare ca sunt totusi supradotati.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




sunt de acord cu ce spui.

si eu cred la fel, ca nu cititul reflecta ca un copil e supradotat , doar ca e mai avansat. iar ceilalti in timp, in ritmul lor.
pot sa recupereze.

cu matematica e altfel...cred ca iti trebuie cap, capcitate intelectuala sa fi considerat avansat, supradotat.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Sorana -- tocmai de asta este pentru noi scoala acasa o binecuvantare, pentru ca sunt mai mult decat sigura ca daca John ar fi mers la o scoala normala, ar fi ajuns sa aiba probleme. Mai ales la o scoala din Romania, unde totul se bazeaza in mare parte pe memorare, pe tipuri de probleme, nu se iese din tipar.

Si vorba lui Michelle, este rau pentru un copil care citeste romane sa stea sa asculte cum altul ia 5 minute sa citeasca opropozitie. Saunde exemplu, la matematica, eu sunt school teacher si am sa explic cum se preda impartirea la Singapore Math. Se deseneaza un dreptunghi cu sa zicem 6 biscuiti, apoi se deseneaza 3 farfurii si pe fiecare cate 1 biscuit si 3 ramasi in cutie si apoi pasul urmator cele 3 farfurii cu cate 2 biscuiti si nici unl ramas in cutie. Si apoi se face acelasi exercitiu timpmde 3 zile, pana se prind toti copiii ce e aia impartire. Ei, daca ai un copil care arunca ochiipe primul exemplu si gata, s a prins cum e treaba, nu o sa innebuneasca deplictiseala in banca timp de 3 ore? Sinun copil de 7 ani, cand se plictiseste, nu se gandeste la fete, ci incepe sa vorbeasca cu unu, cu altul. Ceilalti, fiind si ei tot copii de 7 ani, nu mai dau atentie invatatoarei, ci se joaca cu ala care iiprovoaca si uite asa ala ajunge sa fie oaia neagra a clasei, pus singur in banca sa nu deranjeze pe nimeni, aratat cu degetul de ceilalti pt ca e oaia neagra si cand toti se asteapta de la un copil sa se poarte prost, el incepe sa sepoarte asa cum se asteapta toti... Ciclu viciosdin care greu se iese.

Flavia -- subiectele pe care le ai poostat tu sunt logice, am sa i le arat lui John maine dimineata dar sunt sigura ca le poate face fara probleme. Dar din ce inteleg eu, nunacest tip de subiete se practica la scoala in Romania, ci cele ca in linkurilepostate anterior, unde se merge pe aplicarea de metode de rezolvare invatate, memorate, adica copilu identifica tipul de problema si pac aplica rezolvarea invatata. Nu rezolva logic. Daca nu a invatat tipil de rezolvare, nu are cum sa o intuiasca logic.

Sabina -- nu toate geniile schimba soarta omenirii. Eu am avut in clasa o fata care citea romane grele in scoala primara. RazboinsinPace, Idiotul, filosofie indiana, Eliade. Citea carti din asteaimense in cateva zile. Era o fata tacuta, nu ridica mana decat cand era clar ca nimeni altcineva nu stie, dar lua consistent 10 pe linie la toate materiile si profesorii discutau cu ea la alt nivel decat cu restul. Nu stiu ce a ajuns, stiu ca intrase la ASE si imi amintesc ca am gandit ce pierdere, in opinia mea ASE-ul este pentru cei care nu au nici un talent special, iar ea ari fi putut face atatea lucruri deosebite, cercetari arheologice, literatura, chiar si ceva stiintific. Ma gandesc ca or fi impins o parintii simmi aparut rau ca a ales ceva atat de plain... Dar sunt convinsa ca fata respectiva, Lucretia o chema, este un geniu. Genialitatea nu se masoara dupa cum impactezi lumea, ci din interior.

Si tot Sabina -- in State, exista un sistem, de fapt cred ca mai multe sisteme, cre masoara nivelul de citit al unui copil. Mi se pare o chestie foarte misto, ca fiecare copil sa mearga intr o clasa la nivelul lui. Asa poate fi stimulat si unul care este peste medie, iar unul care este sub medie nu ramane si mai in urma, lucreaza la nivelul lui si profesorul foloseste materiale specifice ca sa il stimuleze sa prinda din urma. Sigur ai avut si tu in clasa colegi mai "slabi" pe are toti din claa ii stiau ca sunt "slabi" si radeau de ei, iar profesorii, marea majoritate, ii luau in zeflemea. Prin impartirea in grupe exact asta se evita. Nu iic atalogheaza nimeni ca mai destepti sau mai prosti pentru ca sunt in grupa aia sau ailalta. Se fac impartiri la mai multe subiecte, limba straina, instrumentul muzica, chiar si activitatea sportiva la unele scoli. Unele chiar si la matematica. Dar in clasele mici, cititul este esential, iar aceasta impartire le da tuturor sansele cele mai bune de a isi atinge potentialul.

Lala -- ii intelegperfect pe colegii fiului tau care voiau sa ramana in sistemul britanic. Tin minte ca la mine in clasa, intr-a 8-a, a introdus cineva febra SAT-urilor, care se dau in State la sfarsit de liceu. Si le faceam in disperare, noi eram o clasa speciala de matematica in generala, deci un pic peste nivelul celorlalti, dar innmod sigur sub nivelul de clasa a8-a de acum, din ce vad la subiectele postate de voi. Si noi,in clasa a 8-a aveam cumostinte sa facem 80-90% din subiectele lor de sfarsit de liceu si tin minte ce ne mai umflam in pene... Dar acum ma intreb la ce mi-a folosit, dupa cum spuneam, nu imi mai amintesc nici macar Teorema lui Thales. Nu mai retin mai nimic din toate rezolvarile complexe pe care le stiam... Asa ca nu stiu cat e de folositor...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Supradotarea in sine e un avans amplu pe toate palierele intelegerii, include o perceptie avansata si altfel asupra lumii in general.sunt copii care gandesc altfel, inclusiv se joaca altfel, nu instilul clasic. nu plimba papusa in carut la 6 ani ci observa insecte, mod de hranire,etc,gasesc jucariilor alte intrebuintari decat cele clasice.un supradotat este de asemenea extrem de curios in legatura cu tot ce se intampla in jurul sau. se maturizeaza precoce, pune intrebari legate de stiinta, politica,etc, la varste la care altii se joaca cu masinutele. Un copil de 7 jumate normal nu are dezvoltarea intelectuala pentru a i se trezi interesul asupra atacului cerebral,una e sa citeasca cursiv si alta e sa fie interesat sa afle despre istoria antica,geografie,medicina la 7 ani. tot supradotare, avans intelectual e si asta.

Matematica da, masoara mai bine capacitatile astea pentru ca sunt praguri. pe care aia de fac programa in ro nu le prea cunosc.programa din anii 80 era in concordanta cu pragurile intelectuale, asta, sincer, e varza , parere pur personala.ca sa nu mai vorbim de enunturile atat de alambicate si pompoase de-ti ia,tie,adult timp sa le intelegi.daca la 7 ani un copil are capacitatea sa gandeasca algebric si sa rezolve algebric exercitii la prima vedere, nu doar sa reproduca schema simpla gen a+5= 10 atunci e avans. se vede avansul mult mai usor in cazul matematicii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

As vrea sa ne intoarcem la home school... Mamicile care faceti homeschool, ce activitati speciale de Craciun faceti, academic si extra?

Noi anul asta, din cauza sarcinii care ma tine mult in par, fara vlaga, nu am facut prea multe. Nu am mers la colindat, nu aau paeticipat in programul de Craciun de la Biserica, John a avut un program chiar ieri cu scoala unde merge part time, a fost chiar dragut, dar imi pare rau ca Jodie nu a facut nimic artistic anul asta.

Am participat la unprogram care se numeste The Giving Tree -- am luat doua pungi goale, fieare cu datele unui copil orfan (varta, inaltime, hobbyuri, preferinte, etc) si am mers si am umplut pungile. Copiii au ales, haine, jucarii, rechizite. Dar nu am mers personal sa ducem ungile, ci se colecteaza in mai multe locurimsimse duc la orfelinate toate impreuna.

Joia ce vine, avem cativa copii invitati sa faca, impreuna cu copiii nostri, sarmale. O sa recapitulam atuncimpovestea Craciunului, ii pun pe ei sa povesteasca, ca sunt mari, toti 6-8 ani si deja cred ca sunt capabili sa spuna povestea cu o gramada de detalii, fiecare ce isi aminteste.

Poate vom face si Chritmas cookies, sa vedem cum mai simt.

Altceva? Art activities? Ceva mess free, ca am mai spus ca nu imi place deloc arta si cu at e mai messy, cu atat mai mare mi e disconfortul...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

As vrea sa ne intoarcem la home school... Mamicile care faceti homeschool, ce activitati speciale de Craciun faceti, academic si extra?

Noi anul asta, din cauza sarcinii care ma tine mult in par, fara vlaga, nu am facut prea multe. Nu am mers la colindat, nu aau paeticipat in programul de Craciun de la Biserica, John a avut un program chiar ieri cu scoala unde merge part time, a fost chiar dragut, dar imi pare rau ca Jodie nu a facut nimic artistic anul asta.

Am participat la unprogram care se numeste The Giving Tree -- am luat doua pungi goale, fieare cu datele unui copil orfan (varta, inaltime, hobbyuri, preferinte, etc) si am mers si am umplut pungile. Copiii au ales, haine, jucarii, rechizite. Dar nu am mers personal sa ducem ungile, ci se colecteaza in mai multe locurimsimse duc la orfelinate toate impreuna.

Joia ce vine, avem cativa copii invitati sa faca, impreuna cu copiii nostri, sarmale. O sa recapitulam atuncimpovestea Craciunului, ii pun pe ei sa povesteasca, ca sunt mari, toti 6-8 ani si deja cred ca sunt capabili sa spuna povestea cu o gramada de detalii, fiecare ce isi aminteste.

Poate vom face si Chritmas cookies, sa vedem cum mai simt.

Altceva? Art activities? Ceva mess free, ca am mai spus ca nu imi place deloc arta si cu at e mai messy, cu atat mai mare mi e disconfortul...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE


art activities fara mess? nu prea e posibil. glumesc!

azi la scoala am avut petrecere de Craciun.

iti dau idei:
-au avut niste prajiturele simple (de la mag)si ei le-au decorat cu sprinklers..crema la tub...oricum nu a fost mare mess-ul ca am pus bombonelele, decoratiunile pe o farfurie si ei isi luau de acolo si punea fiecare pe prajitura lui si apoi am facut poze si au mancat-o.

-au avut niste jocuri cu un titirez si castigau puncte, altul cu unul sus-jos
-apoi pe farfuri de carton au facut cu acoarele cite un mos sau bradut.

-cu niste betisoare (ca cele de la inghetzata) puse in triunghi au facut ca un bradut si au lipit stickere ori decoratiuni mici.

-pe o coala de hirtie colorata si-au pus palmutzele cu acoarele ...asta a fost messy.

Craciun fericit tuturor!

michelle

Mergi la inceput