Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Lol, nici eu nu mai stiu teorema respectiva!!

Deci, testul nu este de clasa a 7-a, se numeste placement test, pentru a evalua nivelul unui copil. Fiecare scoala are placement test pentru copii care vin de la alte scoli sau din HS. Copilul meu a fost testat la toate materiile care se studiaza incepand din clasa 1. Adica Engleza, Mate, Social Studies si Spelling.testul a demostrat ca are cunostintele de clasa 1 la toate aceste Materii. Asa ca atrecut la clasa a doua. Unde a adaugat si Science. A trecut si asta. Apoi a trecut la a treia, unde a adaugat literatura si compozitie. A trecut si de asta. Si asa a ajuns ca ar trebui sa inceapa in clasa a7-a. Asta strict din punct de vedere academic!!! Avea cateva gapuri, la Matematica si la Gramatica, pe care le ar fi acoperit inainte sa inceapa curicullumul de clasa a 7-a.

Vad ca toate intrebati de Matematica. Nu stiu de ce asta e cea mai importanta si arata nivelul academic al unui copil. In primulmrand ca se stie ca in State, Matematica este in urma Romaniei. nu se face geometrie avansata, trigonometrie, etc pana in liceu. John se uita in carti singur si deduce cum se face. Citeste si aplica. De asta am zis ca e super dotat. Si tot de asta am zis ca se misca asa de repede prin materia de studiu, incat vreau sa il tin inapoi, ca sa nu termine liceul la 12 ani.

Ce exercitii face la matematica? Am spus ca acum lucreaza la clasa a treia. Face inmultiri, impartiri, probleme, bani, timp. Cand ajung acasa, am sa iau caietele in care lucreaza si am sa scriu exemple concrete.

Dar din nou ma intreb de ce nivelul de la matematica da, dupa atatea mamici, nivelul academic generalmal unui copil...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Atunci, daca nu mate, cam ce ar insemna literatura pentru clasa a VII a pe care o intelege un copil de aproape 8 ani? Sau la Stiinte, spre exemplu la fizica? Poate ne dai exemple ca sa intelegem.
Eu una nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dpoar ca am un copil inteligent cam de aceeasi varsta si vreau sa compar.
Eu cred ca matematica este importanta si in State chiar daca sunt unii care zic altceva.
Si ce inseasmna Bible memory? Nici macar in Ro nu-i pune asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Mate pentru ca matematica presupune anumite praguri de dezvoltare mentala pe care le atinge copilul. de ex un copil cu un intelect normal sau usor superior nu abstractizeaza la 7-8 ani. deci nu va intelege in veci probleme ce presupun abstractizarea. un copil obisnuit la 7 -8 ani este in etapa operationala, pana la 7 ani, pre-operationala ca si nivel de intelegere.
De asta am dat exemplu si am cerut matematica.

La 12-13 ani, varsta minima pentru inceperea cls a 7 , copilul poate abstractiza deja .

Acum,culmea eu nu mai inteleg nimic. din site-urile cu programa din US postate de Michelle , la subiectul cls a II a, am vazut ca pe palierul 7-8 ani US este mult in avans, deja fac numere cu zecimale, nu mai vb de inmultiri, impartiri pe cand in ro cls 1 si 2 sunt mai in urma cu materia.Copilul lui Michelle cam face ce povestesti tu acolo ca face baiatelul tau si este si al ei peste media clasei dar nu am auzit-o ca ar fi nivel de intrare in clasa a saptea.poate nu am inteles eu bine, e posibil si asta.
Asa ca imi imaginam ca in clasa a saptea sunt cu muuult inaintea clasei a saptea din ro. Si cum cls a saptea, evaluare initiala deci materie de clasa a sasea , din ro presupune cam asta:
http://subiecte.edu.ro/2012/testeinitiale/gimnazial/
So dupa capul meu, daca un copil de fix 7 ani jumate face exercitiile puse de mine mai sus, jos palaria...mi-ar fi si frica , sincer , sa am un asa copilas....eu in ro nu am auzit de vreunul cu notiunile astea la matematica la sapte ani juma...nu mai vorbesc de al meu, ca nici n-ar reusi sa le citeasca cum trebuie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui flaviutza

Mate pentru ca matematica presupune anumite praguri de dezvoltare mentala pe care le atinge copilul. de ex un copil cu un intelect normal sau usor superior nu abstractizeaza la 7-8 ani. deci nu va intelege in veci probleme ce presupun abstractizarea. un copil obisnuit la 7 -8 ani este in etapa operationala, pana la 7 ani, pre-operationala ca si nivel de intelegere.
De asta am dat exemplu si am cerut matematica.

La 12-13 ani, varsta minima pentru inceperea cls a 7 , copilul poate abstractiza deja .

Acum,culmea eu nu mai inteleg nimic. din site-urile cu programa din US postate de Michelle , la subiectul cls a II a, am vazut ca pe palierul 7-8 ani US este mult in avans, deja fac numere cu zecimale, nu mai vb de inmultiri, impartiri pe cand in ro cls 1 si 2 sunt mai in urma cu materia.Copilul lui Michelle cam face ce povestesti tu acolo ca face baiatelul tau si este si al ei peste media clasei dar nu am auzit-o ca ar fi nivel de intrare in clasa a saptea.poate nu am inteles eu bine, e posibil si asta.
Asa ca imi imaginam ca in clasa a saptea sunt cu muuult inaintea clasei a saptea din ro. Si cum cls a saptea, evaluare initiala deci materie de clasa a sasea , din ro presupune cam asta:
http://subiecte.edu.ro/2012/testeinitiale/gimnazial/
So dupa capul meu, daca un copil de fix 7 ani jumate face exercitiile puse de mine mai sus, jos palaria...mi-ar fi si frica , sincer , sa am un asa copilas....eu in ro nu am auzit de vreunul cu notiunile astea la matematica la sapte ani juma...nu mai vorbesc de al meu, ca nici n-ar reusi sa le citeasca cum trebuie :)



Am studiat si eu cand a postat Michelle programa de mate alaturi de copilul din dotare, elev in clasa a sasea.
La clasa a treia sunt mai avansati, cu mult fata de noi insa ei o lasa usor dupa aceasta clasa.
Programa de a cincea e superba si extrem de placuta la ei fata de un elev din Ro ce intra cu bocancii in matematica abstractizata la maxim.
La nivel de a sasea ei studiaza doar matematica "aplicabila" ca sa ma exprim asa, ai nostrii continua cu notiuni ce includ abstractizarea la greu.

La a opta categoric deja sunt ai nostri in fata, cu mult insa ai lor (US) continua sa studieze matematica "frumoasa" si in clasele de liceu reintra pe acelasi fagas cu noi insa mai rapid, probabil pe grupele de avansati, recuperand decalajul.

Astea sunt observatii personale, nu generalizez!


Pt un elev in Ro este foarte improbabil sa poata sa fie ca varsta de clasa a treia dar ca nivel de cunostinte de gimnaziu deoarece la noi partea de matematica/fizica se bazeaza mult pe abstract, cognitiv nu ar putea pricepe ce se intampla, partea de gramatica de clasa a cincea/a sasea sunt foarte complexe si implica extrem de multe notiuni.
Un elev la noi poate sari o clasa, poate doua la nivel primar, apoi la fel la gimnaziu/liceu dar nu pragurile dintre ele adica din primar clasa a treia in gimnaziu a sasea sau chiar a cincea.
Oricat de supradotat este il va omori complexitatea programelor de la toate materiile deoarece trebuie sa treaca la toate nu doar la cateva.
Bine legal oricum nu au voie sa sara decat cate o clasa si aceea o singura data pe nivel de primar/gimnaziu/liceu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Flavia ai fost chiar modesta cu linkul de clasa a saptea , acela e un model extrem de facil, un elev mediocru ar trebui sa ia usor un 7 pe acel model.Acesta a si fost scopul acelor teste initiale, de altfel, modelele propuse de minister au fost foarte, foarte slabe astfel incat toti sa poata sa demonstreze ca stiu macar de un 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

No, multam, acum am priceput si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Lala, intentionat l-am postat, dar am uitat sa precizez ca acestea sunt cerintele minime de intrare in clasa a sasea, bine ca mi-ai atras atentia.
Oricum se abstractizeaza la greu, incepand din clasa 1, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu consider ca de aceea la noi HS nu va prinde foarte mult deoarece daca acel copil educat acasa va dori candva sa reintre in sistemul traditional romanesc ii va fi foarte greu.
Programa noastra scolara frizeaza absurdul la multe materii ca sa fiu draguta si sa nu spun la toate.
Sincer, am tot respectul pentru acei copii care invata si inca invata bine in sistemul nostru deoarece chiar stiu ce presupune efortul constant de a invata bine zi de zi, la toate materiile, fara exceptie deoarece acesta este "dansul" la care s-a ajuns.
Pentru copiii de 6-7 , note medii este infinit mai usor iar cei slabi sunt mereu "carati" in spate si ajutati de 10 ori mai mult decat cei foarte buni , de 10, pe care se trage la greu pentru prestigiul clasei/scolii/liceului.

Pentru mamele din diaspora banuiesc ca alternativa HS este una cu adevarat viabila, aplicabila si de ce nu chiar placuta.
Pentru mine ca mama aici...nu intra in discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

freedelia, eu am zis de mate ca mi se par mai usor de cuantificat notiunile, absolut strict din motivul asta, adica f pragmatic.

Si eu cred ca scoala romaneasca pune f f f mare presiune pe copii.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Laura25 multumesc.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput