Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(102)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MAIMUTICA - felictari ! Ce va invidiez eu pe fetele cu bebelusii apropiati ca varsta, n-aveti idee. Se vor juca impreuna, vor avea multe activitati comune, desi la inceput va fi greu pentru voi... LA noi de exemplu, Patrick e in perioada de bricolaje, toata ziua vrea sa taie, sa lipeasca, vine Kevinul ii da tot jos de pe masa, ii mananca autocolantele (toata ziua ii scot cate un autocolant din gura, stau in stress continuu), mananca lipiciul, etc. Cand ma gandesc ca abia peste vreo 2-3 ani o sa stea si el la o masa cu frate-su sa lipeasca si sa taie... (pe vremea aia probabil Patrick nu va mai fi interesat). Oricum, Patrick a gasit metoda de a-l indeparta, ii arunca cate o minge ca la un catel si-l trimite sa o recupereze

MUltumesc fetelor de raspunsuri la intrebarea mea. Contextul era in relatiile de familie, daca se mai aplica ideea ca respectul se castiga. Avem dreptul sa reclamam respect neconditionat, sau trebuie mereu sa ne pliem pe cererile celorlalti, intr-o familie? Trebuie mereu sa demonstram ca suntem valorosi, sau trebuie sa fim noi insine si sa cerem respect pentru propria persoana din partea celorlalti, no matter what? Sa presupunem ca partenerul ne zice : E decizia mea, trebuie sa o respecti. Ce facem, ne ascundem dezaprobarea? Ce se intampla daca il respect asa cum este si il iubesc, dar imi dau seama ca nu pot trai alaturi de el? E vorba si despre relatiile cu copii, cum facem sa le comunicam faptul ca ii respectam pentru simplul fapt ca exista, desi toata ziua stam cu gura pe ei, fa aia sau cealalta? Nu le comunicam de fapt ca numai in cazul in care au anumite comportamente, care raspund manierei noastre de a vedea lucrurile, numai in acel caz pot castiga respectul nostru si admiratia?

LAVINIA - nu citesc Kant (am incercat si n-am reusit, filosofii germani mi se par asa precum limba lor, greoi, complicati) citesc Jesper Juul, sau mai bine zic, aprofundez, am citit cartea si acum o iau la puricat din nou cu creionul (eu subliniez pasajele care imi plac si le copii, apoi divaghez pe marginea lor, am vreo cateva caiete pline cu divagatii de genul asta)

LORICH - of, ce rau imi pare de Robertel! Nu ai putea sa il retragi sau sa schimbi gradinita? Mi se pare inadmisibil sa il oblige sa manance. Atata control ar trebui si el sa aiba, intr-un mediu si asa destul de controlant, macar ce baga in gura. E ca o abdicare de la controlul asupra corpului lui si nu mi se pare prea corect. Aici nu ii obliga nimeni sa manance sau sa doarma. Le da o jucarica intr-un colt si gata, la masa urmatoare sigur vor manca de foame. Dar sa obligi copii, de dragul unei uniformitati demne de 1984 al lui George Orwell sa inghita cand nu vor, mi se pare aberant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

DE_EA - ti-am zis eu ca isi revine ea, are perioade. Poate gresesc, dar s-ar putea sa se intoarca perioada. Asa e Patrickul meu, perioade cand nu mananca mai nimic. Si cand ma gandesc cat m-am stressat si am plans, m-am framantat, si eu am fost la doctori, si am incercat toate tertipurile din lume. Avea zile in care manca alune si bea suc de rosii, o zi intreaga. Nimic altceva (si bineinteles, lapte)Imi smulgeam parul din cap de nervi. Acum ma uit in urma si ma gandesc ca cu cat ma stressam mai tare, cu atat il inversunam si pe el. La Kevin - la fel. Dar nu ma mai stressez deloc, Alaltaieri n-a mancat mai nimic, nici fructe, nici legume, doar supa de linte. Ieri a fost mai binisor, azi vad ca a acceptat fructele in sfarsit dupa vreo 2 zile de greva. Dar n-am o treaba, nu vrea, le mananca mami si la urmatoarea masa mai vedem noi.

IRINUKA - o solutie ar fi o pompa buna, electrica, mai mult de 3-4 ori pe zi nu cred ca trebuie sa o folosesti. Eu ma mulgeam de vreo 8-10 ori pe zi, asta timp de 2 luni. A fost greu, dar zic eu ca a meritat. Si stai linistita, sa stii ca in majoritatea cazurilor, copilul accepta din nou sanul, fara probleme. Dar un antibiotic permis in alaptare nu se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Vanilia si Razvan transpira. Cel mai tare la lapticul de dupa baie, dar si noaptea. Uneori, dimineata, ii miroase pijamaluta a transpiratie de om mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Ziki ai primit cuponul??? Eu nu am primit nimic. Oare mai primesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

vezi sa nu fi ajuns prin junk ceva, eu intotdeauna am primit cupoanele pe unde am participat. da-le la aia un telefon eventual

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Helau gagici

intru repede ca nu am prea mult timp, nasol cu munca si apoi acasa cu bb atomic, mancare, chestii din astea.

Nu stiu ce s-a mai intamplat ca nu am timp sa citesc , sper ca sunteti toate bine si bbii sunt sanatosi.

RAysa ESTE BINE LA FEL SI raZVANEL CEL NAZDRAVANEL, mami nu se plange ca nu are rost.

VA trimit un pooop dulce si o imbratisare.

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011) si 10+

povestea printesei de zapada
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Uauuuuu a nascut Petro, mii de ganduri minunate si mii de floricele pentru mami si Eliza.

Felicitarii Maimu, vad ca a noastra casutza se umple de fratiori si surioare

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011) si 10+

povestea printesei de zapada
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ALINUSH...cine este Razvanel? Tu stii ceva ce noi nu stim? Sau am ratat eu ceva???

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Simo..da si eu am patut de la ei si sunt tare multumita.am si carucior,e bunut la banii pe care i-am dat pe el..si i-a scos cu vf si indesat

www.facebook.com/media/set/?set=a.196760250402336.49917.100002050865534&type=1&l=02a4ec60dc br / " target="_blank"> poze Tudor 9 luni



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

tanti Vanilia, as face orice, numai sa nu i vad bolnavi
transpira de jale, i am schimbat azi dupa fiecare somn, si body si bluza ude fleasca
de obicei numai Robi transpira, la cap in special, dar acum, transpira grupa mare ca s raciti rupti

eu sunt praf, n am mai fost asa de cand haul si paraul, am luat si eu niste panadol extra, ma ustura gatul si sunt super infundata
la fel ca picii
fara febra, numai o stare de oboseala, fara chef de nik, muci si raguseala

au mancat 2 borcane de lagume, n am fost in stare sa fac ceva, asa ca le am dat borcane, daca am vazut ca l au mancat pe primul, le am mai desfacut unul
sa vedem ce le dau acum seara

pupi la toate fetele

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput