Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Desiree,normal ca religia nu are logica daca nu crezi/simti c adevarat.In asta consta totul!Nu incerc acum sa te conving eu ce exista si ce nu,dar cineva spunea "Exista sau nu Dumnezeu?Ei bine,daca el nu exista si eu cred in el nu am nimic de pierdut.In schimb,daca el exista si eu nu cred,pierd tot!"

Reflecta putin la asta!Poate cine a zis-o nu a fost asa tampit!


P.S Inlocuieste "Dumnezeu" cu orice divinitate.In fond,nu asta conteaza ci,sa crezi in ceva suprem asa cum crezi in tine-zic eu! Poate ma insel..

Sa fii om e lucru mare!


Si daca as zice asa, "hai sa cred si eu pentru orice eventualitate"... cu ce m-ar ajuta? Ca oricum nu as crede cu toata fiinta mea si daca Dumnezeu e asa cum ne e prezentat, atoatestiutor, etc., El se presupune ca stie ca in mintea mea cred, dar in suflet, nu. Sau nu cu tot sufletul. Si sa cred doar asa, de frica unor posibile consecinte, nu stiu cata 'greutate' are.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Mda. Eu cred in Dumnezeu (al meu sau al evreilor, sau Allah - sincer, e unul si acelasi), si in Iisus, si in Sf. Treime. Recunosc totusi, nu merg la Biserica in fiecare duminica, si nu umblu doar in fusta lunga si cu capul acopert...
Pe de alta parte, am avut oareste tangenta in ultima vreme cu fundatia Art of living, care e bazata pe complet altceva decat crestinism. Fara, totusi, sa excluda ideea de Dumnezeu.

Ce vreau sa spun pentru tine, Desiree: in ambele cazuri, exista aceeasi idee: NU implica LOGICA/GANDIREA, in ceva ce SIMTI. Ori simti, ori gandesti. Nu exista amandoua in acelasi timp. Sunt diferite, se deruleaza in paralel. Daca vrei sa simti ceva bazat pe logica, sau daca vrei sa gandesti ceva ce simti, te sabotezi singura sa luam de exemplu membrii familiei tale - sunt convinsa ca te supara din cand in cand, si totusi ii iubesti, fara sa te opreasca asta. Pentru ca atunci cand iti iubesti membrii familiei, nu intervii cu judecata peste asta. Ori ii judeci, ori ii iubesti E o alegere pe care o faci tu, pur si simplu.
Acelasi lucru ar trebui sa se intample si cu religia - ori iubesti, ori judeci e alegerea ta. Dar absolut toate religiile sunt bazate pe iubire si sunt convinsa ca toate ar avea parti de "judecat". Judeci "partea" cu Iisus - esti libera sa o faci, dar iubeste-ti si accepta-ti aproapele fara sa il judeci - s-ar putea ca asta sa fie cel mai important

Edit: rasfoiam site-ul fundatiei amintite, si am gasit asta: "Unwrap the present. The whole world is there for you to enjoy. The wise know how to enjoy the gift inside, while the ignorant get stuck to the paper"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

diana_jors

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Mda. Eu cred in Dumnezeu (al meu sau al evreilor, sau Allah - sincer, e unul si acelasi), si in Iisus, si in Sf. Treime. Recunosc totusi, nu merg la Biserica in fiecare duminica, si nu umblu doar in fusta lunga si cu capul acopert...
Pe de alta parte, am avut oareste tangenta in ultima vreme cu fundatia Art of living, care e bazata pe complet altceva decat crestinism. Fara, totusi, sa excluda ideea de Dumnezeu.

Ce vreau sa spun pentru tine, Desiree: in ambele cazuri, exista aceeasi idee: NU implica LOGICA/GANDIREA, in ceva ce SIMTI. Ori simti, ori gandesti. Nu exista amandoua in acelasi timp. Sunt diferite, se deruleaza in paralel. Daca vrei sa simti ceva bazat pe logica, sau daca vrei sa gandesti ceva ce simti, te sabotezi singura sa luam de exemplu membrii familiei tale - sunt convinsa ca te supara din cand in cand, si totusi ii iubesti, fara sa te opreasca asta. Pentru ca atunci cand iti iubesti membrii familiei, nu intervii cu judecata peste asta. Ori ii judeci, ori ii iubesti E o alegere pe care o faci tu, pur si simplu.
Acelasi lucru ar trebui sa se intample si cu religia - ori iubesti, ori judeci e alegerea ta. Dar absolut toate religiile sunt bazate pe iubire si sunt convinsa ca toate ar avea parti de "judecat". Judeci "partea" cu Iisus - esti libera sa o faci, dar iubeste-ti si accepta-ti aproapele fara sa il judeci - s-ar putea ca asta sa fie cel mai important

Edit: rasfoiam site-ul fundatiei amintite, si am gasit asta: "Unwrap the present. The whole world is there for you to enjoy. The wise know how to enjoy the gift inside, while the ignorant get stuck to the paper"

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Diana_jors, & ! Asa este! De multe ori ne rezumam la a privi o imagine de ansamblu,la ceea ce e atat de superfial! Ni se pare mai usor (de ex.) cand vedem o femeie la cersit sa ii intoarcem spatele,sa o mai si "alintam" cu cateva vorbe,decat sa ii intindem 1 leu,sa-i zambim si sa mergem inainte!
Desiree,daca tu consideri ca nu poti/vrei/trebuie sa simti,nimeni nu-ti pune pistolul la tampla! Daca preferi sa judeci,e foarte bine!Daca vrei sa crezi orbeste in credinta e iarasi alegerea ta!Nimeni nu iti poate baga pe gat ceva ce pentru mintea ta de om inteligent nu are logica!Cand(si daca) ai sa te regasesti in vreuna din aceste optiuni 100%,impartaseste-ne impresiile tale!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mami_stefi, asta e problema mea: ca nu sunt 100% de nici o parte, sunt chiar impartita, adica sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara. Deci, sunt 50-50! Ei, uite aici logica!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara

Eu zic ca e foarte bine sufletul sa ramana asa, iar mintea - pur si simplu ocup-o cu altceva si nu vei mai avea nicio dilema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara

Eu zic ca e foarte bine sufletul sa ramana asa, iar mintea - pur si simplu ocup-o cu altceva si nu vei mai avea nicio dilema

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)



Mintea o mai tin ocupata cu Misterele Universului, cand o ia razna. Dar hai sa ramanem la botez

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

AkaManah,
Lucrurile astea nu trebuie sa te sperie.
In primul caz preotul nu a astupat caile respiratorii ale copilului si nici nu i-a tinut capul.
In al doilea caz preotul l-a scunfundat cu capul in jos.

Astfel de cazuri sunt izolate si iau nastere din prostie si necunoastere.

Daca alegeti un preot cu experienta nu o sa fie nicio problema.

Am botezat 2 copilasi. Si totul a fost ok asa cum este in 99,99% din cazuri.
Amandoi au fost botezati ortodox. Unul la biserica romaneasca si celalalt la biserica greaca.
Un bebelus a avut 6 saptamani, altul 6 luni.

Si pe propira-mi fiica am botezat-o la 6 luni.


Edit: la greci nu l-a scufundat doar i-a pus apa pe cap. Nu stiu daca este o practica curenta.
Si apoi gandestete-te la o persoana matura nebotezata la bebelusie, care se duce sa se boteze. Nu o scufunda in cristelnita.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Eu am avut parte de un bou de preot care nu numai ca a tinut musai sa o scufunde pe Ilinca in apa cu totul, dar a bagat-o cu capul in jos !!!!
Si azi sunt dispusa sa ii rup picioarele daca imi mai iese in cale vreodata.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intimplat nimic. Si ma rog sa ne tina Dumnezeu sanatosi in continuare.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Desiree, buddhismul nu intelege conceptul de "suflet" precum crestinismul. Buddhismul accepta reincarnarea si karma.

The Buddha taught that the goal of life is to escape the cycle of birth and death by achieving a state of spiritual understanding called nirvana.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...







Ok, si, totusi sufletul meu ce face??? Hai sa zicem ca duc o viata 'ca la carte' (indiferent ca acea carte e Biblia sau o carte de invataturi Budhiste... habar nu am daca exista) si mor si sufletul meu cine-l ia? Dumnezeu sau... Nirvana? Ca deh, am fost botezata la crestini si am trecut la budhisti!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Depinde in ce si in cine crezi. Faptul ca ai fost botezata la crestini sau la buddhisti nu te face, automat, crestina sau buddhista. Dupa botez urmeaza convingerea - DACA apare. Prin practica. Mie cea buddhista mi se pare mai... palpabila. Invatatura, adica. Da' nu-s buddhista. Is ce aleg sa fiu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Desireer2002, la buddhisti nu exista concept de moarte a ''sufletului'' sau constiintei, este o perpetua reincarcare (samsara) pana cand ai atins nivelul suprem de iluminare( conduita morala perfecta dpdv al buddishmului) si atunci intri in Nirvana care nu e paradis, ei neavand concept de rai si iad. Nirvana e un soi de spatiu mental unde constiinta ta ''traieste'' fara a se mai reincarcan intr-un alt trup. Acolo intalneste alte ''constiinte''. Eu asta am inteles, momentan citesc mult despre buddhism dar nu sunt sigura daca citesc cartile bune sau doar niste rubbish. O sa-mi dau seama mai incolo. Dar din ce am citit pana acum nu cred ca buddhismul exclude crestinismul ca mod de conduita morala, pt ca exsita similitudini, doar ca in buddhism TU ca individ trebuie sa te inalti nu prin smerenie si pocainta ci prin reducerea ignorantei si iluminare a constiintei, nu primesti ajutor divin, si nici nu-ti sunt iertate ''pacatele''. Dar buddhisti nu comit pacate in sensul crestin, ce poate fi considert pacat la ei e sa traiesti in ignoranta deplina, fara a te ambitiona sa vrei mai mult de la tine, spiritual si mental vorbind. Iad nu au, nimeni nu ajunge acolo oricat de rau ar fi pt ca dupa moarte constiinta ta impura se va intrupa intr-un alt organism, mai impur decat predecesorul daca ai fost ''rau'' sau mai pur daca ai fost ''bun''. Si tot asa. Paan cand la final o sa ajungi la nirvana. Ce e interesant la buddhisti e ca ei percep altfl decat noi, crestinii, realitatea. Pt ei exista mai multe ''realitati'' ei cred ca prin putere amintii poti schimba la propu lumea, ca ceea ce noi vedem si traim e produsul mintii noastre colective, noi suntem un soi de ''programatori'', dar daca ne antrenem ( yoga, meditatii) o sa atingem un alt nivel de constiinta si dobandim un soi de putere mentala mai mare, care ne va elibera de ingoranta si nefericire. Un scop al buddhismului e sa te faca fericit aici pe pamant, dar pt asta sunt niste metode de urmat, cea mai grea este sa nu ai atasament de nimic. In fine deja am zis prea mult.


en_kvinna, au si buddhistii niste reguli de conduita morala, in genul "sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu te dedai desfraului"... Vezi ca scrie si pe Wikipedia.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput