Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.


De ce nu poate petrece eternitatea cu amandoua?! Hmm... asa devine musulman...



Vise, taica...
Si daca cele 2 sotii mai au alt sot la activ?... nu mai sunt 3, sun deja 5!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

in Rai nu vom mai fi soti si sotii. e similar cu ce i-a raspuns domnul Isus femeii la fantana(femeia avusese 5 barbati)

michelle


???

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...


michelle


Nu mai vreau in rai!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Desiree,
Budha nu este Dumnezeu este un titlu dat unor persoane-spiritual teachers.Au fost mai multe persoane cu acest titlu...
Din cate stiu eu budhistii nu cred intr-un creator...
pun un link care mi-a venit acum la indemana.
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddha

deci la tine chiar e un ghiveci, cat priveste credinta,religia-no offence...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Desiree,
Budha nu este Dumnezeu este un titlu dat unor persoane-spiritual teachers.Au fost mai multe persoane cu acest titlu...
Din cate stiu eu budhistii nu cred intr-un creator...
pun un link care mi-a venit acum la indemana.
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddha

deci la tine chiar e un ghiveci, cat priveste credinta,religia-no offence...



michelle


None taken, my dear! La mine sunt 2-3 ghivece nu doar unul. In sufletul meu e una, in mintea mea e cu totul altceva...
Eu altceva vroiam sa zic, cu Budha... era doar un exemplu... putea fi Allah, putea fi orice alta zeitate in locul lui Budha.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Michelle, lipseste logica din religie, ori eu se pare ca nu am destul credinta sa cred asa, orbeste, fara nici o logica. Dar ma incanta discutia, ca am atatea intrebari.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...


michelle


Nu mai vreau in rai!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Am 5 minute si o sa va spun foarte pe scurt ce cred eu: (va rog, nu dati cu pietre )
1. Biblia: biblia a fost scrisa de oameni, nu cred ca Dumnezeu are ceva de-a face cu aceasta carte. S-a scris de 'mai-marii' care au fondat secta crestina.

2. Iisus a fost un om si atat! Un om bun, care a invatat omenirea sa faca bine. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, nici ca facea miracole, nici ca a schimbat apa in vin, nici ca a inviat morti sau a tratat invalizi. Nici nu cred ca a inviat el insusi dinn morti. Cred ca familia lui i-a scos trupul din mormant si apoi au spus tuturor ca trupul i-a fost ridicat la ceruri. Asta, insa nu ma face sa nu cred, in inima mea. Insa, mintea si logica imi spun ceva cu totul diferit.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Desiree,normal ca religia nu are logica daca nu crezi/simti c adevarat.In asta consta totul!Nu incerc acum sa te conving eu ce exista si ce nu,dar cineva spunea "Exista sau nu Dumnezeu?Ei bine,daca el nu exista si eu cred in el nu am nimic de pierdut.In schimb,daca el exista si eu nu cred,pierd tot!"

Reflecta putin la asta!Poate cine a zis-o nu a fost asa tampit!


P.S Inlocuieste "Dumnezeu" cu orice divinitate.In fond,nu asta conteaza ci,sa crezi in ceva suprem asa cum crezi in tine-zic eu! Poate ma insel..

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mami_stef, eu in sufletul meu cred! Daca nu gandesc deloc, cred. Problema e cand incep sa gandesc si sa imi pun tot felull de intrebari, carora nu le gasesc raspuns. Atunci, Mintea si logica imi spun altceva.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput