Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA


Eu cand aud asta cu "necuratenia" mamelor si a femeilor in general ma irit rau de tot dar ma gandesc apoi cu mila la frustrarea celui care a nascocit o astfel de dogma si apoi a impregnat-o in mentalitatea crestina...



O, Doamne, cine o fi fost???

Discutia asta e drobul de sare.

PS Cu parere de rau ii dau dreptate lui Michelle care a spus ca Romania e plina de crestini doar asa de mascarada. Ne inghesuim la nunti si botezuri ca am tocmit lautari, restaurant, rade lumea de noi

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA


Eu cand aud asta cu "necuratenia" mamelor si a femeilor in general ma irit rau de tot dar ma gandesc apoi cu mila la frustrarea celui care a nascocit o astfel de dogma si apoi a impregnat-o in mentalitatea crestina...



O, Doamne, cine o fi fost???

Discutia asta e drobul de sare.

PS Cu parere de rau ii dau dreptate lui Michelle care a spus ca Romania e plina de crestini doar asa de mascarada. Ne inghesuim la nunti si botezuri ca am tocmit lautari, restaurant, rade lumea de noi

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Eu cu al meu creier gravid nu prea inteleg mesajul tau. fii te rog mai explicita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ooo, androix, uitasi de crestinii care se calca in picioare pana lesina, la pupatul moastelor, la apa sfintita de boboteaza, la masa gratuita oferita dupa...
ca sa nu mai pomenesc de circul facut recent de niste asa-zis crestine, care se inghesuiau de mama focului sa intre in altar, la inaugurarea nu stiu carei biserici...jenibil, ca sa parafrazez pe altcineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Discutia asta e drobul de sare.

Am aceeasi parere eu n-am reusit sa o spun asa clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Offf, nu e de mirare ca nu intelegi, caci numai din ignoranta puteai sa emiti asa ceva. Repet si eu: cititi daca vreti sa intelegeti, daca va cheama ceva.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

E drobul de sare ...pana i se intampla copilului tau ceva, chiar si o sperietura zdravana.

PS. daca acum o luna, doua as fi deschis un subiect cu titlul "Gratiile ar trebui sa fie obligatorii la gradinitele cu etaj" si invocam motive de siguranta, asa, pe uscat, fara exemple, precis imi amintea cineva de celebrul drob de sare.... acum ca stim ca s-a intamplat o nenorocire, nu mai pare un subiect asa fantezist, parca... De ce trebuie sa asteptam sa se intample nenorociri ca sa luam masuri? Daca ziceam ca instalatia electrica din saloanele de nou nascuti trebuie inspectate periodic ptr a fi in perfecta stare, iar se gasea cineva sa-mi explice ca exagerez..insa..nenorocirile uneori trimit buzdugane inainte sub forma unor droburi de sare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

In primul rand, datoria unui parinte este sa se asigure ca (,) copiii lui nu ii repeta greselile.




un brat de flori ptr tine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Offf, nu e de mirare ca nu intelegi, caci numai din ignoranta puteai sa emiti asa ceva. Repet si eu: cititi daca vreti sa intelegeti, daca va cheama ceva.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


OK, ma fac ca nu vad atacul la persoana, treaca de la mine. Superioritatea cu care ti-ai criptat mesajul ma face sa rad. Imi dai si mie, ignorantei, un citat ceva unde spune treaba asta cu femeile? Ai vreo certitudine ca mesajul lasat de "sursa" asta de necontestat nu a fost manipulat de continuatori, nu a fost scos din context si aruncat in ochii mui-erilor care trebuia sa-si vada lungul nasului si sa nu mai nazuiasca atata la nemurirea sufletului.

Nu ma recunosc printre crestinii aia amatori de chefuri cu motiv religios de care amintesti tu... mi-am botezat primul copil pur si simplu din respect pentru familie si pentru ca lor li se parea o enormitate sa nu o fac. la al doilea am sa ma tin insa tare si o sa-mi urmez principiile de a-i da libertatea de a alege mai tarziu, cand va intelege cu ce se mananca religia.pana atunci, il cresc ca pe un OM, respectand natura si oamenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Andrushka, aveam 5 ani, eram pe trotuar, langa parintii mei. O masina a vrut sa intoarca, a dat cu spatele si s-a oprit PESTE MINE. S-a terminat fara consecinte grave, dar s-ar fi putut termina mai rau. Ar trebui ca toata viata sa nu mai ies din casa din cauza asta? e tot un drob de sare, si mi s-a intamplat MIE, si nu s-a intamplat altor cateva milioane.

Vara trecuta, eram cu Alex intr-o benzinarie, a venit cineva foarte grabit cu masina (nici macar nu avea intentia sa intre la pompe, doar a facut slalom pe langa ele) si a dat peste noi, fara sa apucam sa avem vreo reactie. Alex s-a ales cu multiple fracturi, care pana la urma s-au vindecat, dar a avut noroc cu faptul ca s-a ghemuit in cadere si nu s-a lovit la cap, ca putea fi mult mai grav. Ar trebui ca nici pe el sa nu-l mai scot niciodata din casa, sau sa il duc toata viata in brate (ca da, daca l-as fi avut in brate nu ar fi patit asta)? E tot o situatie gen drob de sare, si ni s-a intamplat noua, si a suferit copilul meu.

Oricate masuri ai lua, uneori un drob de sare, neprogramat, tot cade, intr-un fel sau altul... ne dorim mereu sa nu se intample, dar o facem degeaba cred ca ar trebui mai degraba sa ne dorim sa stim cum sa reactionam atunci cand se intampla ceva neprogramat/neasteptat...

Acum, da, depinde si de masura in care te expui riscurilor. Daca stai toata ziua in varful blocului, probabilitatea sa dea o masina peste tine este cvasiinexistenta (ca totusi, sa nu spui niciodata "niciodata" ). Dar ce fel de viata poti trai in varful blocului?

p.s. discutia asta mi-a adus aminte de urmatoarea povestioara, si mi se pare oarecum relevanta: era vorba despre un om caruia i se spune ca la data X va fi "omorat de un cal". La data X, omul si-a luat o tava cu mancare dimineata si s-a urcat in varful patului in apartament, sa se uite la TV, hotarat sa nu iasa din casa si sa evite astfel orice contact cu vreun cal. Si vine un cutremur, si ii cade in cap tabloul de deasupra patului, si moare. Surpriza: tabloul infatisa un cal
Mama lui de drob de sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Drobul de sare nu strebuie sa jigneasca pe nimeni. E o invitatie la actiune mai degraba decat la lamentare fara rezultat.

PS gratiile sunt interzise pentru ca in caz de incendiu se poate intampla ca geamurile sa fie ultimele cai de scapare, iar instaliile electrice din saloanele de nou nascuti ar trebui inspectate periodic. Dar sa te agiti legat de botez, un botez in care nici nu crezi, cand copilul nici nu s-a nascut inca este fix ca in povestea lui Creanga.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput