Dovleacul pentru placinta se congeleaza?

Dovleacul pentru placinta se congeleaza? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

hello

anul asta m-am dotat cu congelator si am congelat tot felul de legume si fructe...acum am descoperit dovleacul galben, am cumparat si am umplut niste foi din acelea congelate de foetaj, le-au placut alor mei.

ma intreb daca pot sa-l pastrez ras la congelator ca sa mai repet figura si iarna. si daca da, cum se comporta dovleacul dupa ce se decongeleaza oare? e apos? trebuie stors, mai e bun de facut placinta sau se inmoaie?

merci mult
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu sa-ti raspund in legatura cu pastrarea la congelator, insa daca ai loc, poti pastra dovleacul intreg, undeva la racoare, ferit de inghet. cred ca rezista cateva saptamani, fara probleme.
dar de ce nu faci o mica proba, cu 2-3 linguri de dovleac ras, puse la congelator 1-2 zile, apoi scoti si astepti sa se dezghete, sa vezi cum se prezinta.
si inca ceva : am vazut in supermarket placinta congelata cu umplutura de dovleac (marca bella). daca in placinta dovleacul rezista congelat, de ce nu s-ar comporta la fel si in congelatorul tau, pus in pungute sau cutii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

da, se congeleaza foarte bine. Eu am congelat dovleac si crud si semipreparat (adica usor calit cu zahar). Mama pune in fiecare an, de obicei doar dat pe razatoare, pe portii de-o placinta



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

noi in Moldova ii spunem "bostan turcesc"...cred ca e tot una cu dovleacul de placinta..ala rotund cu coaja verde(ou de rata) si miezul galben-portocaliu

eu, fie ii pastrez intregi...fie, cum spunea si boticelina, ii dau prin razatoare, pun in punga si bag la congelator!


Concurs "Amintiri de vacanta2011", un vot va rugam:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=19" target="_blank">AICI pentru fotografiile my1 si my2.Va multumim

27+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

http://camaramariutei.wordpress.com/2010/11/16/placinta-cu-dovleac/ - din asta iese placinta mai fina (seminte mici si nemancabile)

din asta http://gradinuca.ro/wp-content/uploads/2010/08/placintar1.jpg iese placinta mai nefinisata, ca sa zic asa, (dar are semnitele mai misto)

ambele variante suporta congelarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

corap..primul e dovleac placintar...nu?se gaseste si la supermarchet!
io la al doilea ma refeream..cel din gradina de la tara




Concurs "Amintiri de vacanta2011", un vot va rugam:www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=19" target="_blank">AICI pentru fotografiile my1 si my2.Va multumim

27+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

bai ce pofta mi-ati facut de placinta cu dovlec

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

razuit, in pungi, la congelator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Tine foarte bine la congelator. Cand il dezgheti este foarte apos si necesita stoarcere, in rest.....la fel de gustos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buuuun, mi-am pus cateva pungi acum dupaamiaza. am avut din toate cele 3 sortimente, unul mai lunguiet luat din supermarchet, unul rotund cu coaja culoarea oului de rata luat din piata, si altul portocaliu rotunjor din ala tipic Haloween-ului tot din piata. Ultimele doua le-am scobit si le-am facut copiilor cate o mutra de dovleac cum isi doreau, cu intarziere ca de Haloween am fost bolnaviori, si miezul l-am bagat la robot, apoi in pungi.
la bloc n-am unde pastra bostanul intreg, la racoare:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, cand dezgheti dovleacul, il pui direct in sita. asa se scurge si oricum se evaporta lichidul cand il calesti.

R

Mergi la inceput