Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (74)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Fetelor, multumesc pentru sustinere si ridicarea moralului! Nu sunt suparata, doar moale asa...fara chef de nimic.

Am pus poze
! Sunt de cateva saptamani primele...doar cele cu gluga rosie sunt facute astazi.

va puup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

am venit sa dau raportul...

am imbracat copchilu si pe maica-sa si la 8.45 ieseam pe usa, sa nu stam in casa sa ma maraie ca deja am par alb.. bun, iesim, ca ma gandeam ca doarme afara si sa nu stau in casa sa maraie si sa fiu tentata sa ii dau tzata sa suga, ca stiam ca afara doarme fara suzi si fara probleme, ii place leganata si in zgomotul de trafic... am fost afara, m-am dus pana jos la supermarket si in drum inapoi spre casa nu a adormit, ma gandeam, na ajung acasa si ea tot nedormita si nu mananca cand o sa ii dau... numa bine am facut coltul din strada mare sa intru pe straduta noastra, deci 50 m mai aveam pana in casa si zbang, a adormit instant am plimbat-o in cartier de am inebunit la deal si ;a vale pe dea;uri si coclauri, 40 min... am ajuns acasa, am lasat-o putin sa se joace pana desfac eu pungile de la magazin si m-am dus sa ii dau fructele, i-am cumparat niste bocarnele am vrut sa incerc si asa sa vedem daca vrea... am desfacut un paharut de mar cu para si iaurt, nu a vrut, i-am pus pe buzite, s-a strambat ca toate alea si era bun si dulce ca l-am gustat si eu ...bun am mai incercat eu de cateva ori si apoi am vazut ca nu vrea... am desfacut un paharut de banana si piersica, din toate astea numai piersica e noua... mar, para si banana a mai mancat... nici asta cu banana si piersica nu ai-a placut m-am dat batuta, daca nici dupa 4 ore de la ultima masa si 40 min somn nu a deschis gura, eu nu mai stiu ce sa ii fac, sa ii dau, cum si cu ce sa o mai incerc/pacalesc???

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)


Vezi ca au cei de la First years, si parca au scos si la Avent sau MAM, un sculet in forma de suzeta, iar partea de sus, unde ar trebui sa fie tetina, este un saculet in care pui un fruct si- i dai ei in mana sa suga. Mai in joaca mai in serios, o sa duca la gurita, si tot gustand ajunge sa se imprieteneasca cu gustul si sa pape.
Stiu ca e greu si frustrant, ca asa e Andrei in materie de mancare. El nici acum nu mananca nici un fruct si absolut nimic dulce.
Un alt sfat al meu ar fi sa renunti la masa de dimineata, asta de fructe, daca tot nu merge, si sa ramai la cea de pranz cu legume, care are gustul mai fad. Sa se obisnuiasca mai intai.
Si nu te grabi, ia- o usor, pas cu pas, si mai intai cu suculet de morcov, ca ea e obisnuita doar cu lichide, il poti pune la inceput in biberon, pe urma- i fierbi legume si- i dai efectiv doar zeama de la ele, si dupa cateva zile doar de zeama- i adaugi si o rondea de morcov, asa incat ce- i dai sa fie tot lichid, pe urma adaugi si o rondea de alta leguma, tot pentru cateva zile si tot asa.
Ei sunt reticenti daca e alta textura iar stomacelul e obisnuit numai cu lichid si probabil ca o doare daca dintr- odata- i dai altceva.
Incearca sa ii calma ca si asta simte piscoata, desi stiu ca e al naibii de greu. E si acum am sechele cand e vb de masa si Andrei si acum are doar cateva feluri de mancare pe care le mananca.
Am avut 2 luni cand i- am dat lui Andrei lapte cu lingurita si asta pentru ca nu vroia sa bea din biberon. Era un chin. Imi venea sa- mi smulg parul din cap asa de frustrata eram, ii dadeam si plangeam. E crunt!

Nu dispera ca piscoata este un copil sanatos si incet incet va manca. Poate ca are ea mai multa nevoie de timp!
Va tare!
Ma duc sa trezesc Andreiul sa ne pregatim.

O zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

cafeaaaaaaaa, lapteeeeeeee, ceaiiiiiii sa curga din belsug ptr toate mamicile!

Nu am citit din urma, o fac acusi...insa sunt pe fuga de la ora 5

Epilat, pensat, mani-pedi, apoi la tuns musai..am un cap

Mamici, lipsesc pina luni la prinz...Maine plecam la Vilcea ptr botez si azi am de facut multeeeeeeee

Va pupacesc, sa va gasesc voioase, iar copilasii nostrii care sunt inimile noastre sa fie cuminti, papaciosi (da strumphy?) si vorbareti mama-tata-papapapa
Zic si eu papapap si pe curind!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Pup fetele...
Azi a fost ziua cumnatului meu, maine a lui David, scumpul lui mami




Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"



LA MULTI ANI DAVID!!! SA FII SANATOS, LA FEL DE MAMOS SI MULT SUCCES LA SCOALA, ...IN VIATA! DUMNEZEU SA TE AJUTE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Am uitat sa va spun ce patesc eu cu David de cateva seri incoace:se trezeste plangand si foarte des..adica din 2 in 2 ore..sunt zombi credeti-ma,mai ales ca are si anumite reprize in care nu vrea titzi,nici ceai,nici apa..pur si simplu..II dau suzica si nimic..

Va dati seama ca nu cred ca voi reusi vreodata sa nu mai dorm cu el in camera..Nu stiu cum alti bebelusi sunt asa de cuminti iar el este un zbir..practic toata noaptea as sta sa fac planton dintr-o camera in alta!!



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




hai nu dispera..asa sunt unii copii, nu trebuie sa-i intelegi pe altii ci doar pe al tau..si sa-l accepti asa cum este..
au trecut 8 luni si ceva si eu inca sunt socata de andra mea, de cum se joaca ea singurica, de cum sta in patutul ei, de cum sta in tarc, de modul cum adoarme
asta seara i-am dat laptele , am pus-o in patut si ma duceam sa sting veioza si sa iau bibele gol si sa ies..dansa s-a trantit repede pe burta si pt ca nu m-am miscat mai repede ridica caputul de acolo din patut si protesta..sa ies odata din camera va vine sa credeti ? mie inca nu...nu e zi sa nu ma minunez..
eu, care am tras si trag cu somnul lui vlad la greu, care n-am inchis okii pana la 1 an cred ca doua ore legate, care n-am dormit cu lunile, cand multumeam lui dumnezeu cand inchidea okii pt 10 min si ma duceam in alta camera si puteam sa plang linistita, cand ma plimab toata noaptea cu el in vbrate prin camera si sotul ma schimba si el vreo 2 ore ca sa stau intinsa, cum imi era firca sa ies si pana in parc ca incepeau istericalele de nu mai stiam cum sa-l linistesc, si as putea sa continui o pagina intreaga..cum si acum stam cu inima stransa cand doarme el ca acum incepe sa tipe si sa faca crize dar in rest e un scum;p, e desept foc, cel mai iubaret copil, cel mai mamos, o minune ce mai..

deci fiecare cu ale lui..
hai ca peste ani o sa ne aducem aminte si o sa radem


mami de 2 prichindei





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

Catank ala este aparatul....si apropos ca tot te prinsei de ce ai ster pozele cu ioana?...mie imi place sa o privesc cand intru pe album..ti-am mai zis seamna cu fetitza ce am botezat-o eu si careia ii ziceam mereu ca imi vine sa o manc sa fie a mea ,in burtica mea si doamne doamne cand m-a auzit mi-a dat-o si mie pe anna....
------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



O mamica haioasa. Pai....in general las decit una, dar am tot astasat foto cu hainutele de botez si am dat delet una dupa alta pina nu mai aveam nici una

Ei... nu am stiut ca mai sunt mamici care le place sa mai revada foto, chiar daca le-a mai vazut odata... Si m-am gindit si la spatiu liber, ...nu am timp sa le ''fac mici''..si...mie drag sa pun mereu 3-5 noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

allySuperb Edy!!!
iony Eu cam mereu te-am sarit, sa-mi fie rusinica. Si am mustrari de constiinta ptr ca tu, impreuna cu viss si nu numai...mi-ati lasat vorbe frumoase la foto, si le-am sters inainte de a va multumi din suflet!

Ma bucur ca sunteti bine, ca pitica doarme mai bine. Mai nou, eu nu reusesc sa o culc mai tirziu de orele 20.20 si dimineata la 5 e frech.... culmea..ca doarme de 3 ori pe zi, ce sa mai pina dimineata la un 7 macar. Eiiiiii...e bun si asa!

Te pupic si sa ne scrii mai des.

Gata......am scris ptr 3 zile deci pot pleca linistita.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

fresh....si ce sa mai doarma pina la 7 dimineata...ei, dar ati inteles voi
Paaaaaaaaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ieri ma avut cea mai oribila noapte de la nastere incocae.nu stiu dc am dormit 2 ore adunate.acum sunt varza, imi ies ochii din orbite.sergiu a avut ceva..habar n-am ce..s-a culcat la 21.30-22 cam agitat.apoi eu/noi la 23.30, peste 15 min. s-a trezit, l-am readormit.apoi la 24.10 iar s-a trezit, si urla frate..nu reusea sa atipeasca decta tinut in brate pe verticala, cand il puneam pe orizontala maraia cu ochii inchisi, icnea..cum ma asezam la perna, cu el langa mine iar se rasucea ,nu-si gasea locul, iar urla, iar ma ridicam in picioare.si tot asa.adormea 5 minute, 10 minute, 20 minute-se trezea..pana la urma ne gandeam cu laur ca e de la burtica, ptr ca adormea lipit de burta lui sau a mea,in picioare..si icnea, ca si cum ii venea inapoi ceva, scotea aer pe langa suzeta..
-hororrrrrrrrrr!!!! m agandeam de la dinti? dar nu mai vad nici un semn..de la rinichi? doamne-fereste! ce ne asteapta- operatia clar!
-de la burta? nu am introdus nimic nou.am dat dim. mar fiert pasat-cu banana si 1 cupa cereale.pranz legume, aceleasi de cateva zile-cu piept pui,seara pufuleti dizolvati in iaurt si cu o para.oare de la para sa fi fost?o fi avut crampe?si iaurtul cred ca era desfcaut de 1 zi..s-o fi alterat ala, desi era tinut la frigider?off..nu-i mai dau decat desfacut atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele
este o vreme la noi zici ca este 7 seara....innorat si a plouat. nu stiu inca ce frig este afara dar banuiesc...

catank eu servesc un ceai de lactatie si tu mai bei din ala? ca si eu

alexina daa, cu pizza aia...ai vazut ce bine arata pai eu va dau cioco si voi sunteti la regim? eeee, degeaba am facut-o?
am pus laptele praf cu cacaoa direct peste sipropul fiert , l-am pus treptat am amestecat, iar am pus iar am amestecat foarte bine si energic dar tot a ramas putin lapte praf netopit dar este bun si asa. am amestecat cu lingura nu cu telul, ca cu ala nici atata nu se topea cred.

deea eu pun dovlecelul de la congelator direct in mancarea care deja fierbe pentru ca eu il pun mai la urma ca se fierbe foarte repede si sa nu se pleosteasca chiar de tot daca fierbe mult.

fetelor, nu stiu daca este tocmai ok sa invatam bebeii sa pape la tv, nu? zic si eu

iony bafta cu dieta, sa devii manechina bine ca ai alaptat si pana acum, este super.

strumphitza eu tot as zice sa faci pauza de 2-3 zile cu papa piscoatei. si vezi dupa aia, mai uita si ea .... eu asa am facut cand nu mi-a mancat atunci cand v-am zis. apoi dupa 2 zule i-am dat iar si a inceput sa pape si nu am mai avut treaba. si o iei incet asa, nu fortat. cat vrea atat ii dai.

j MN MMMMMMMMMMMMMMMM ijijijjjjjm H

toate mamicile.
asta este un mesaj de la Anastasia...zice ca va pupa

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput