Strugurasi de sept-oct 2011 **03**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hellena, citisesi :P

Scuze, dar Maia ma tinea in priza si am uitat... nu mai pot da vina pe neuronul gravid . Foarte tare faza. nu am sora geamana :). ai nume, nr tel de-al mamicei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutari si de la noi!
Abia v-am prins din urma...Suntem colicoase, scancite, oparite la fund, cu milium, dar avem 4200 gr la 6 saptamani, in conditiile in care am avut 2550 gr la nastere.
Mai citesc si mai scriu, ca am multe nedumeriri.

Pupici!

Fericita mamica de iubita Maria Clara, nascuta pe 20 septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mi s-a parut geniala explicatia :)

"Pot să vă povestesc – pentru că toată lumea știe că eu sînt mama lui Carlos, cîntărețul – că, atunci cînd
Jean (acesta e numele lui adevărat) era la grădiniță, într-o zi m-a întrebat: „Dar cum de există atîția Moș
Crăciun? Unii sînt albaștri... alții violet... alții roșii!“ Ne plimbam pe stradă și peste tot vedeam o mulțime
de Moș Crăciun. Atunci, i-am spus: „Să știi, pe Moș Crăciun, acela de-acolo, eu îl cunosc, e Cutare“; era
unul din angajații magazinului de jucării sau ai patiseriei, deghizat în Moș Crăciun. „Vezi, s-a deghizat
în Moș Crăciun, iar celălalt e un vînzător îmbrăcat și el în Moș Crăciun.“ Și m-a întrebat: „Dar atunci,
cel adevărat?... – Cel adevărat e doar în inima noastră. E ca și cum ne-am închipui un spiriduș uriaș. Cînd
sîntem mici, ne place să ne închipuim că spiridușii și uriașii există. Dar tu știi că spiridușii nu există. Și
nici uriașii din poveste. Moș Crăciun nu s-a născut, nu are un tată și o mamă. El nu e viu; el trăiește
numai de Crăciun în inima celor care vor să facă o surpriză plăcută și o bucurie copiilor lor. Și tuturor
oamenilor mari le pare rău că nu mai sînt copii; atunci le place să le spună celor mici: „«E Moș Crăciun»;
cînd sîntem mici nu știm să deosebim lucrurile adevărate vii și lucrurile adevărate care sînt doar în inima
noastră.“ A ascultat ce i-am spus și, pe urmă, a întrebat: „Atunci, a doua zi, el nu pleacă în sania lui trasă
de reni? Nu urcă înapoi la cer? – Nu, din moment ce e doar în inima noastră. – Atunci, dacă-mi pun pantofii,
nu o să-mi lase nimic? – Cine n-o să-ți lase nimic? – Nu o să găsesc nimic în pantofi? – Ba da. – Dar
atunci, cine o să-mi pună?“ Am zîmbit. „Tu și tata îmi puneți ceva? – Sigur – Atunci și eu pot să fiu Moș
Crăciun? – Bineînțeles că și tu poți. O să ne punem și noi pantofii eu, tata și Maria. Tu ai să pui lucruri
în ei și ai să știi că tu ai fost Moș Crăciun pentru noi. Iar eu voi spune: Mulțumesc, Moș Crăciun; tu știi
că e pentru tine, dar eu mă fac că nu știu. Iar lui tata n-am să-i spun că ești tu, va fi o surpriză pentru el.
Era încîntat, fermecat și mi-a spus cînd am ajuns acasă: „ – Acum, cînd știu că nu există de-adevărat,
Moș Crăciun mi se pare și mai frumos.“
Imaginația și poezia copilăriei nu înseamnă nici credulitate, nici naivitate, ci inteligență într-o altă
dimensiune.“

Cine vrea cartea:
Cînd apare copilul
O psihanalistă dă sfaturi părinților de FRANÇOISE DOLTO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

salut
may, scuzer, nu am citit atenta. Nici la mine nu tasneste laptic... dar curge uneori din celalalt san
Nu e obligatoriu sa si vezi puseele sau sa le aiba in grafic. Una peste alta... crize de plans au si in puseu de crestere nu doar la colici. Puseul poate dura 1 zi sau 1 sapt
Bebeii elimina mucozitatile prin stranut. Cea mai mica particula care ii gadila "trebuie"negresit eliminata si cat mai zgomotos

Natalia, acum stii de la bebe 2 ca si episodul asta trece, acusica ai copii mari mari si nu mai sunt probleme din astea ( vor fi insa altele). Si la Mihnea au aparut regrese si mici tensiuni. Speram sa le rezolvam repede

Lena, eu wrap-ul l-am luat de pe "poarta-ma ". Tot de ;a Diana am si slingul. Fetele spun ca sunt ceva mai scumpe decat in alta parte. Mie imi plac mult lucrurile ei... asa ca sunt client fidel
Pun wrap-ul pe sub geaca mea. Nu o pot insa inchide asa ca pun bebe in over-all gros descheiat in fata( acolo unde e in cotact cu mine)

lore. Ma bucur mult ca sunteti mai ok
Despre program... poti nota la cat mananca si scutce, alte alea... pana inveti tu programul fetei. Ei au un oarece program... si sa te poti orienta aproximativ. Orcum... alaptarea exclusiva e la cerere si nu la program. La ceas nu va fi niciodata... dar un oarece program isi definesc singuri in timp si il si modifica in timp

Sei, eu spun ca glicerina e mai putin nociva decat alte medicvamente. Pune putin cand ajungi la disperare ( 1/4 sau chiar mai putin)si ai rabdare ca nu are efect instant

Bunny, dar la san cum merge?

sei, ce bataita iei! Mihnea nu a spus agu niciodata si ai vazut ce vorbaret e.... Cine spune ca trebuie sa gangureasca toti in acelasi mod?!?!?
Data viitoare sa nu te mai joci cu acul.!!!!!!!!!!


May, fata ta are 6 sapt, adica e apogeul colicilor!!!!

Didi, ca suteti ok si cu febra si cu restul

irinush, e bine ca ai gasit raspuns intrebarilor la medic. macar stii ca e ok bebe

matzo, da-ti face statuie sotul???
revin.. sper


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Sei mamico calm.
Eva e nascuta in aceeasi zi cu Ela si cu toate astea nu face nici jumate din cate ai insirat tu.Adica nu rade cu zgomot (zambeste doar cu gura pana la urechi), nu se intoarce de pe o parte pe burta, nu apuca jucariile sa le duca la gura........ea numai scoate acolo niste zgomote, tine capul teapan cand o tin la verticala si cam atat.Dar nu ma sperii.........desi a ta e mult mai avansata.Asa ca stai calma.
Plus ca si cu greutatea suntem asa mai siluete.........daca avem 5400 gr.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Camady.. Ela nu rade cu zgomot toata ziua, la fel si cu untorsu pe burta.. s-a intors o data...jucariile le apuca daca sunt langa ea, dar nu contient, sau daca ii le pun in mana

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Noi am adormit in sling... in sfarsit, de vreo 3h ma chinui :D. Nici afara nu am iesit, ca atunci cand ar fi fost momentul era tarziu si cam ceata :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

noi cred ca trecem un puseu.. a mancat la 5.30, 8, 10.30, 12.30, 14 , 15.30.. si toata ziua a vrut in brate, si un plans nebun,.. somn din parti...

Scuze pt mesajul anterios e cam plin de greseli..

Ionela.. supozitor 1/4 nu merge, am stat si 1/2 zi..,
Cua cul am rezolvat problema, repede , sper sa nu se repete..
Cu ganguritu m-ai linistit.. o sa imi schimb si dr dupa 6 luni ca prea ma sperie si dr asta...

revin urlam iar.. si e in brate..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai daca tot va plangeti d euna de alta vin si io sa ma plang ..... a mea ghinduta are 4, 250 Kg la 2 luni si 2 saptamani.Vi se pare normal?





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Fetelor eu curat nasucul Maiei cu ser fiziologic si betisoare cu vata inmuiate in ser fiziologic, cum mi-a aratat la maternitate. Am citit pe net si am vazut k nu se poate curata cu betisor de vata...
Voi cum faceti... as incerca cu aspiratorul nazal, cum scrie in mai multe articole (2-3 pic de ser si apoi aspirare cu aspiratorul), dar pe al meu scrie de la 4 luni... oare nu e ok aspiratorul, sau asa scrie pe toate...

Racheel, cat a luat bb in fiecare luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Pana la cat a scazut dupa nastere , rach? sa inteleg ca iti plac copilutii grasuti?f

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput