Strugurasi de sept-oct 2011 **03**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

am mai pus poze pe cont
sa nu radeti (prea tare) de poza cu tata si Petru

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

noi inca suntem in adaptare. va citesc dar greu cu raspunsul...

Hellena, manduca/wrap/sling conform ortopezilor americani si canadieni sunt perfecte pt bebe.

felicitari bebelusilor crestinati!

klau, sub dus cu pompa daca nu merge cu compresele
frunze de varza zdrobite puse pe san
pozitia de alaptare astfel incat, pe cat posibil, bebe sa fie cu barbia spre zona AFECTATA
cum sunteti azi?
trece in 2-3 zile daca golesti sanul. Dupa desfundare mai doare inca zona ca e inflamata. Daca e gol pune rece pe zona respectiva
paracetamol daca faci febra

revin


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am revenit si noi de la plimbare. Am stat aproape 2h, e asa frumos afara si soare, daca nu trebuia sa infulec si eu ceva, k nu am mancat de la 9, mai stateam putin
De iesit, am iesit sa ne auda tot blocul, dar in lift ne-am linistit si am dormit frumos cu fata la soare ca sa ne bronzam :)

La multi ani tuturor mamicilor si bebeilor care isi serbeaza ziua de nume.
Tortul e servit, avem cu ciocolata si fara .

Of, ma strange sufletul cand ma gandesc la picii vostri care au colici. Multi sa le treaca repede.

Natalia, cum suge continuu ca ai si un orar?. Sa o vezi pe Maia. La noi e cam asa

sa incep cu baita, ca mie mai usor
1. dupa baita papa de 2-3 ori asta dureaza cam 1 sau 1h30 min (20-22) apoi somn
2. Pe la 00:00 o schimb, se trezeste si iar vrea papa. In tura asta mananca frumos si la somn
3. pe la 3:00 papa frumos si somn
4. pe la 6:00 papa frumos si somn
5. pe la 9:00 papa de cateva ori, prima data fiind cea mai consistenta, doarme putin
6. pe la 12:00 papa, apoi iesim afara - somn bun
7. pe la 15:00 (adica acums se trezeste si tb sa o hranesc) papa de cateva ori si somn iepuresc
8 pe la 18:00
seara iar e program de stat la san...

Orele sunt aproximative, in general in jur de orele astea se intampla asa. Cateodata facem baie la 7, cateodata la 8 cateodata la 9. Depinde cum se trezeste. Trebuie imediat, pt k daca taraganam e scandal ca ii e foame. daca e mare scandalul o hranesc si astept 30 min (dar ma chinui mult sa o tin departe de san 30 min :()

In general eu calculez de la ora de cand a mancat. calculul acesta il fac doar noaptea. Ziua nu mai am nici curaj nici timp sa numar atatea mese. eventual verific doar mesele serioase, nu alintaturile la san . Natalia, daca doarme bine copilul si e vioi eu spun ca mananca tare bine.

Ca idee spunea asistentele de la maternitate ca sunt copiii care cand le dau cu seringa trag pistonul, asa putere de suctiune au...

Dbunnu, crezi k nu e ok la 2h? pai a mea cand nu doarme e nonstop la san :)
Mai nou citesc de pe kindle si nu ma plictisesc
Imi pare rau de hemoroizi, sper sa treaca repede.

Felicitari Klau_ditza pentru canale, ai rezolvat repede , cred k ti-a fost greu cu bebe atata treaz.

Hellena, unde ai vazut filmuletele cu bebeii lui Lali... vreau si eu :P
Eu legat de iesit afara stau la 8. Carutul l-am luat pe principiu sa fie mic si usor. E foarte ok din punctul asta de vedere, dar ieri s-a stricat liftul si am urcat 8 etaje cu bomboana in brate :(. bine ca am avut unde lasa carutul.
Tu nu poti vb cu cineva sa lasi carutul intr-o boxa, ceva?

May asteptam poze cu rochita

Apropo de chelie, eu azi in patut unde tine Maia capul am vazut multe fire de par.... ii cade puful

Ma duc sa imi pun niste sfecla la fiert... pentru fier :P










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

am laudat-o ca i cuminte si de fapt...
azi noapte mi s-a trezit la 3 jumate cu colici ceea ce nu se mai intamplase. pe la 5 i am bagat dsupozitor ca m am gandit ca o doare fiindca nu iesise de 3 zile. mai rau cred ca i am facut ca a plans isteric pana la 7 cand in sfarsit a adormit un pic. pe la 7 si un sfert s a trezit si a facut cacacea. de atunci dormit iepureste cate 5 10 min, scandal aproape nob stop, mancat alandala
am baut ieri o gramada de ceai de chimen ca ati zis voi.
o fi de la ala?

i-au venit analizele. i-a scazut bilirubina de la 9 la 3
mai are analizele iesite din parametrii. peste o ora si ceva vb cu dr si vedem ce zice.

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Ionela, ma bucur ca sunteti bine si ca ai scris, ma gandeam de dim la tine, de fapt, ma trezisem cu tine in gand
Lena uite https://picasaweb.google.com/108644730335869449240/November72011?authkey=Gv1sRgCN3Ln9KwkeXfHA pozele cu piticii lui Lali.
Da, o sa incerc o "negociere" cu vecinii de la parter si et1 sa il las jos, in scara blocului, ca e cam mic spatiul.

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Noi am iesit ieri in wrap . Suuuper a fost!!! am umblat vreo 4 ore. Am alaptat din mers doar pe cel mic, cel mare nu mai cere decat acasa)


andr@, ne descuram

marry, din alimentara chimen de pus pe prajituri

Lali, pup sa treaca repede episodul! Multumim pt aprecieri!

Mikka, si Tudor suge noaptea numai cateva minute! e eficient elefantelul meu. daca doarme ok nu e deloc inbgrijorator
Mikka, ai totusi grija ca cu bibe. e mai greu oricum sa scoti la pompa...

Eu am mare noroc de tati care Nu comenteaza. Ma uit insa ca si el a facut progrese mari.Pe Mihnea se temea sa-l tina. Pe Tudor il ia cu multa dezinvoltura

Lena, inca luna si e cat Tudor fiica-ta

Simmo, interesant ce spui cu 3. Mie lumea imi spune ca e mai usor cu 3 , ca cei mari au treaba unul cu altul. Eu sincer nu cred. Dar esti de admirat ca te descurci singura

Oana i si noi face baie de laptic, si sunt 2 copiluti...
Super vesti de la medic!!

May , e foarte posibil sa o deranjeze jetul puternic. Pune fata peste tine la alaptat sa nu mai tasneasca asa tare. Burta pe burta

Sei, ufff. ce sa zic... practic nu ar trebui sa vb de constipatie la bebe alaptat exclusiv. Nu stiu ce sa spun... eu una as lasa medicamentul pe ultimul plan. Tu fa cum simti.

Lore, intai calm. Scaunele apa nu sunt o problema in sine. Si Tudor are scaune lichide. Cresterea in greutate de 200g in 2 sapt poate fi relativa iar proba suptului nu e deloc relevanta.
Totusi: lichide multe. mancare ok, hrana sanatoasa si bogata , comprese fierbinti inainte de alaptare, fata la san non-stop pana revine laptele ( personal cred ca nu a scazut semnificativ ci doar s-a reglat bine si incepi sa fii prea stresata sa si iasa din sani)
Piele pe piele...
Poti incerca si tu ceva papa pe baza de orez
Ce zici??

Didi sa treaca si supararea si febra!( paracetamol la febra, stii nu?)

Oana B, nu trebuie sa mulgi sanii daca nu dor

Natalia, multumim. Voi cam rarut...
4 minutepot fi suficiente. Reperul sunt scutecele si stare bebelui
Singurul lucru netolerat de bebeii sanatosi e foamea.

klau, vad ca s-a rezolvat cu canalele

Hellena suntem ok. multumim de gand


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci ionela, dar eu ziceam ca la mine nu tasneste :)

stiti vreun site cu hainute cu mesaje haioase de bebei?


sei, ma intrebai de carusel. se vede ceva aici:
http://www.youtube.com/BeatriceAna2011#p/u/2/zWovMU1Sqxg

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Ionela - rarut ca-i cam greut cu 3, din care una - adica cea mijlocie e in criza - din copilul care facea totul singur s-a ttransformat in cel care nu poate nimic fara mine si se impotriveste la tot...nu mai vrea la gradi, nici la sport, nici la baie sa se spele pe dinti...simt ca o iau pe ulei...am avut aceste episoade si cand s-a nascut Stefania...doar ca atunci erau numai doua si le faceam fata cat de cat... mai bine decat acum cand uit toate regulile si tip ca o apucata...oare cum sa ma educ?

Bunny - luna1 -950g, in luna 2 n-a crescut grozav - 550g, deci putin...sa vedem in luna 3...

Lena - n-am mai pus la socoteala incercarile de a o pune la titi in care respinge sanul de parca ar arde-o la buze...din care trag concluzia ca fie o doare burta si refuza sa manance, fie nu-i e foame

Oana - pe frunte si nasuc sunt pete vasculare care trec pana la 2 ani; asa au avut si celelalte, ba poate chiar mai intense, insa cel de pe fesa e total diferit...din pacate. Probabil din cauza anesteziei mi-au zis mie ca nu fac cu laser la copii sub acea varsta.
Sa speram ca ne trece fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


IIonela cam asa.da fetitele tb sa fie mai finute :p
spunemi de unde ai luat wrapul
cum il pui acum pe frig... peste geaca?

filmuletele lui Lali sunt mortale.Paul e tare istet,u Lali ai o voe ft calda
iar Teo este o dulcica.e tare cumintica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

va multumesc pentru incurajari si sugestii. am citit tot din urma, insa nu am retinut mai nimic. sorry!

zic totusi la multi ani celor care isi sarbatoresc ziua de nume si Maiei si lui Flavius pentru lunita implinita! sa cresteti mari, sanatosi, frumosi, voiosi.

eu incerc sa ma remontez. ca de obicei fara ajutorul mamelor binevoitoare nu stiu ce ma faceam, m-au ajutat sa ii fiu alaturi Marei cu ce pot eu mai bun: san si imbratisari. apele par sa se mai linisteasca, scaunele au mai capatat constistenta, a doua analiza la scaun a iesit si ea buna, a ramas episoadele de plans pana la suspine si refuzul sanului uneori in mod inexplicabil. punand acum cap la cap evenimentele cred ca e cel mai probabil e sa fie puseul de 8-10 , 10-12 saptamani. daca e asa sper ca voi sa treceti mai usor peste el. norocul meu major e ca, intamplator, sotul e in concediu 2 saptamani. singura chiar o luam pe campii.

dar gata cu smiorcaielile. :)) sa va mai zic ce face nou:
- isi "musco-suge" buza de jos sau coltul buzei de sus. categoric e cel mai simpatic lucru pe care l-a facut pana acum! e adorabila
- scoate limba de un cot si o intoarce pe toate partile ca sa scoata sunete noi cu ajutorul ei si face niste fatuci de ne prapadim de ras
- cand e pe burtica foieste din fund si din picioare si "merge" spre inapoi - desigur f putin , dar e cred preambulul pentru mersul cu spatele pe burtica ... ce repede trece timpul.
cam atat imi amintesc acum.

m-am topit uitandu-ma la fotografiile de pe grup. ce copii frumosi avem!

credeti ca bebelusii mici trebuie "ghidati" spre un program de masa/somn sau asta trebuie sa se faca dupa 6 luni? vad ca voi aveti o oarecare evidenta asupra meselor si orelor de somn. eu as putea aproxima un program sa zicem prezent in majoritatea zilelor, insa nu imi intra in reflex sa ma uit la ceas cand mananca, cand adoarme. sau ma intreba pediatra: cate scutece uda? mmmmmmm pai nu le numar. si ma intrebam sunt eu semi-neglijenta ? voi faceti zilnic lucrurile astea?

va doresc distractie placuta daca aveti petreceri aniversare.



Calendare personalzate pentru bebelusi! http://primulmeucalendar.blogspot.com/

Mergi la inceput