Strugurasi de sept-oct 2011 **03**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

Citat:
citat din mesajul lui marryan

buna dimineata

In primul rind la multi ani tuturor MIHAITILOR, MIHAIELELOR, GABRIELELOR SI GABITILOR, SA CRESTETI MARI SI SANATOSI



La multe lunite MAIEI DE LENAC SI LUI FLAVIUS DE ANCARO SA CRESTETI MARI PUIUTI SI SANATOSI


Seidana, May multumim pentru cuvintele frumoase, mie toti copilasii grupului nostru imi par frumosi si dolofanei

nush ce are LERA azi ca e miriita rau, sa trezit plingind, si nici sa doarma dupa nu vrea, sta 5 minute cuminte si altele 30 le plinge
fetelor cu cezariana ati fost sa vedeti cicatricea de pe uter? se face echo? sau cum ca la mine se uita doar la taietura externa si atit....

cineva se confrunta sau sa confruntat cu cistita dupa nastere? eu nu mai pot deja si imi da medicamente interzise alaptatului iar eu nu le folosesc....ce sa fac oare, ca baitele calde nu le pot face iar altceva numai stiu ce sa fac

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




E posibil sa fie si o infectie cu candida cva si preventiv Ia Canesten ovule este tratament local 3 zile pt k sunt 3 ovule doza unica si nu afecteaza lactatia sau Gynofort(la pret sunt cam la fel) se alica o data si gt... Si sa iei pliculete de tantum rosa pt 2-3 zile 3 pliculete si se rezv imediat

Mami de Luca Alexandru & Mathias Valentin Unde.s 2 puterea creste
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La Multi Ani tuturor mamicilor si copilasilor ce poarta numele de Mihail si Gavril


Marina , stiu ca tu le dadeai copiilor Protectis
cum le dadeai ? 5 picaturi pe zi in doza unica ?
le dadeai ca atare in lingurita sau puneai in lapte ?
eu il tin la frigider si imi e teama sa nu fie prea rece sa il dau asa in lingurita

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Salutare!

La multi ani celor ce-si sarbatoresc azi ziua onomastica!

Felicitari intarziate Ionela si bine ai venit bb Tudor, frumos si voinic, adica PERFECT asa cum ti-am urat

Fetelor aveti niste bebelusi absolut minunati! Si a mea de asemeni V-am tot urmarit fotografiile pe grup si din cand in cand si pe DC, nu nominalizez ca nu vreau sa omit pe nimeni.

Lena si Didi - si Ilincuta mea are un hemangiom de vreo 3 cmp pe fesa si nu stiu daca sa merg sau nu cu ea la dermatolog. Neonat mi-a zis sa o las in pace, deocamdata e plan, nu e cavernos, insa are niste mici punctulete vascularizate intens pe suprafata Am intrebat la o clinica de chirurgie estetica si reparatorie si mi-au zis ca pot sa intervina cu laser numai dupa 8-9 ani. Neonat mi-a zis ca profu' de la clinica de medicina nucleara face nush' ce tratament, cu nu stiu ce radio izotopi, insa in cazuri in care acestea sunt pe fata sau in locuri unde deranjeaza. Eu momentan ma rog la DD sa ii treaca...sper...

In rest suntem bine, nu prea se omoara cu mancatul...mai ales ca si mie-mi tasneste laptele pe multe canale...nu stiu daca e posibil sa suga cat are nevoie in 4 min, dar peste zi cam asta e timpul pe care il petrece la san la un supt. Daca e somnolenta sta mai mult si noaptea de asemeni, insa mai si doarme , nu suge continuu; iar oarul meselor este 23-5-10-14-19... vreo 3 somnicuri, din care 2 afara intre 11.30 si 14 si intre 16-19...trag concluzia ca a mea fata sta cel mai mult creanga prin parc si prin oras

Mai am o nedumerire - daca ar fi flamanda n-ar dormi, nu? fie in casa sau afara? Pun si eu niste intrebari la al treilea copil...dar jur ca nu seamana unul cu altul, nici sarcinile , nici nasterea, nici copiii...in afara de sex si aspect

N-am facut inca vaccinul, mergem doar saptamana asta, vom face Infanrix si apoi sper sa ajung si la eco de sold sa ne asiguram ca e totul in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

la multi ani tuturor MIHAILOR, MIHAIELELOR, GABRIELELOR SI GABRIELILOR, SA CRESTETI MARI SI SANATOSI!

Natalia bine ca seamana ca aspect fetili...aveti orar bun, ia bine in greutate¿

seidana zilele astea te-am citit cu ceaiul de chimen si vroiam sa-ti spun ca pe langa faptul ca la primul copil era apa de ploaie, acum la Noa parca ne-a si facut rau, sau sa fie coincidenta ca a avut colici taman la 6-8 ore dupa ce-am baut o cana de ceai¿¿ nu vreau sa cobesc, dar ziceai ca stateati bine la capitolul iaurturi si lactate...

jade am dat si eu fetei protectis, efectele cica s-ar vedea dupa vreo 6-7 zile. Eu am dat 5 picaturi in bibe. Faceam o portie mica in bibe mititel, sa ma sigur ca va bea tot lapticul respectiv, apoi restul de lapte in alt bibe...nu stiu daca a facut efect(fetita mea n-a avut crize mari de colici, doar scrematuri, foiri si scanceli) mi s-a spus ca la copiii alaptati nu-i nevoie, ca ei primesc lactobacilii aia prin laptele de mama. Sincer, mi s-a parut ca facea caca mai rar zilele alea...

acusi facem 6 saptamani si inca mancam in medie tot la 2 ore, mai sunt ca noi¿ Noaptea rezista 3 ore, sau aproape 4.dar cum calculati orele¿ din momentul in care incepe operatiunea papa, sau cand se sfarseste¿ ca la noi dureaza cam 3o de minute papaciunea...

acu doarme in bouncer cu vibratia pusa...

eu sunt praf cu hemoroidu masii, azinoapte n-am dormit de durere, folosesc supozitor tot la 2 zile, iar dupa mersul la baie vad stele verzi ore si ore...am si fisura. Am primit Duphalac pt constipatie...stiti ceva despre el¿ e bun¿ doctorita mea de familie e fata buna de obicei, insa f nestiutoare...nu e sigura ca-i compatibil cu alaptarea si e pe baza de lactoza; atunci la ce folos ca beau lapte fara lactoza daca tre sa iau medicamente pe baza de lactoza¿¿ sunt momente in care sincer, doresc sa termin cu alaptarea cat mai curand sa pot sa ma tratez bine!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi !

Am scapat de canale infundate cu muuuulta rabdare ieri, insa bb mia facut zile fripte. Ieri de la 13 pana la 22 nu a dormit. Atipea 5 min si se trezea. Doamne, ce cosmar. Mi-am pierdut rabdarea. Intr-un final a adormit pe la 22 si a fost ok. Am scapat...pana data viitoare.

Jade, albumul Raducu este al meu. M-am grabit sa pun poze, insa nu am mai stiut cum sa modific

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

LA MULTI ANI TUTUROR PITICILOR SI MAMICILOR CE AZI ISI SERBEAZA ZIUA DE NUME!

Inainte de toate, vreau sa ii spun lui Lali ca am vizionat aseara filmuletele cu cele doua comori ale ei si m-am topit de emotie cand le-am vazut! Paul iti seamana perfect, iar Teo e leita taticul
Imi place mult cum socializeaza Paul cu mandra si cum o pupa el, doamne e atat de dulce. Iar dulceata aia mica cu par mult si des e haioasa foc, imi plac ff mult ochii ei . Ca o constatare dupa vizionarea filmuletelor: Paul te iubeste fff mult, iti cerseste atentia si se vede pe el ca este f iubit si nu sufera din pricina venirii sorei lui pe lume, din contra, se vede ca l-ati invatat f bine si cum sa se poarte cu ea si i-ati transmis (cred ca mai mult nonverbal) ca locul lui in sufletele voastre nu il va ocupa nimeni niciodata. Se vede asta, adica...eu vad

Buuun. Acum Sei, dr pediatru al lui Petru e undeva la un 50 ani, nu stiu ce sa zic, el tot asa mi-a recomandat landou in care copilul sta la orizontala perfect pana la 4-5 luni, apoi sport, NU scoica, NU manduca/marsupiu (wrap-ul sincer mi se pare complicat, pt mine , adica nu stiu cum m-as descurca sa il infasor in panzele alea si sa ma infasor si eu de nu-s cate ori, nu prea vad cum vine nici pt el nici pt mine). Despre marsupiu/ manduca (la el tot aia e) el spune ca nu sunt ok pt ca, asa cum si tu ai spus, copilul nu are o pozitie corecta a spatelui, respectiv a coloanei. E complicat....
Ideea e ca mi-e din ce in ce mai greu sa ies cu el afara, avem un carucior mare, landou, si trebuie 2 etaje sa il cobor pe trepte, si scara e ingusta si in spirala, asa e casa (bloculet de 2 etaje din ala vechi fara lift ) si innebunesc la fiecare iesire afara. Mai vine taica-miu sa ma ajute sa cobor landoul insa cand nu e el, nu am cum sa ies afara cu Petru si ma oftica rau treaba asta

Maine facem si "noi" 2 luni, waw, nu imi vine sa cred ce repede trece timpul! L-am cantarit aseara si raportam 5100 gr, lungime nu zic nimic pana la controlul de 2 luni ca sa nu gresesc, insa imi pare destul de lung, a crescut baiatul
La control+vaccin o sa mergem dupa botez, duminica e botezul, sunt asa emotionata.

Ionelaaaaa ce mai faci/zici?

Aseara am avut si noi o criza mai mare de plans, combinat cred, criza de seara+colici ceva, si greu am reusit sa-l adorm sa mananc si eu ceva. Eu nu mai apuc sa mananc mai deloc, am slabit si slabesc vertiginos, fac efectiv foamea si m-am ob asa, nici nu-mi mai e foame Poate nu numai din vina lipsei de timp, ci si a starii mele psihice; acum ma pregatesc de proces (pt stabilirea paternitatii) si e greu. Ionela, am luat pana la urma aceasta decizie, este o datorie a mea fata de Petru, eu asa o simt.

V-am pupat si revin, ma duc sa gatesc o ciorbita de perisoare si musaca pt bunicul mai mult ca eu nu prea mananc, cum va ziceam :(

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Buna ziua,

in primul rand la multi ani sarbatoritilor de azi!!! - atat copii cat si mamici, rude si oameni dragi ce poarta numele sfintilor mihail si gavril.

Natalia, eu ieri am ost la un dermatolog (cel mai bun din iasi).mi a zis clar ca trebuie sa asteptam cel putin pana la un an. se poate remite spontan si nu isi are rostul operatia cu laser. altfel, dupa un an ii poate face laser oricand hotaram numai ca fiind asa mica artrebui anestezie generala. eu am hotarat sa astept mai ales ca mie mi se pare ca se estompeaza roseata. adica cel mai des e roziu si pe vasodilatatie se inroseste, la baie, cand plange sau se screme. am vazut in poze ca si linca are pe frunte un hemangiom. si noi avem dar deja e si ala roz. mai vem si pete vasculare pe spatele capului si se pare ca alea raman asa dar nu ne deranjeaza pt ca sunt sub par.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny,,, stau bine la lactate, adik na sana, lapte , branza.. ieri insa iaurtul cu fructe ne-a lovit rau.. noua categoric ceaiul ne face bine , acum ca mie prin faptul ca titile sunt pline e o certitudine, ea poate nu neap de la ceai ci ca am eliminat unele mancaruri, insa fara ceai face parturi greu de tot, .. noua de ex ceaiul pt colici ne face rau.. deci sunt sigura ca fiecare copil e diferit..
Cum creste Noa?

Hellena.. manduca nu e chiar tot una cu marsupiu... Ce bunataturi facii tu acolo.. insa zic eu ca si perisoare si musaca poti manca..

Jade
.. sunt curioasa daca va merge bine cu protectis.. sa ne tii la curent

Eu propun sa facem ordine in grup.. Cine nu a pus poze cu bebelusi sau nu mai e activ sa fie sters.. ce ziceti?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

La Multi Ani tuturor mamicilor si copilasilor ce poarta numele de Mihail si Gavril


Marina , stiu ca tu le dadeai copiilor Protectis
cum le dadeai ? 5 picaturi pe zi in doza unica ?
le dadeai ca atare in lingurita sau puneai in lapte ?
eu il tin la frigider si imi e teama sa nu fie prea rece sa il dau asa in lingurita

_


bb T. 28.08.2011




Si euil tin tot la frigider...il dau in lingurita doza unica 5 picaturi la prima masa de seara adik 21-22 si ac l.am combinat cu infaacol care se da inainte de fiecare masa... sincer da rezultate destul de bune adik nu prea avem stari foarte foarte agresive de colici...protectisul in principiu se da pt refacere forei intestinale si pt a reduce per de colici de la 3-4 ore cat ar dura normal la max o ora dar dupa ce l.ai administrat pe o per de 28 de zile pt rezultate max

Mami de Luca Alexandru & Mathias Valentin Unde.s 2 puterea creste
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana
Cum creste Noa?

Eu propun sa facem ordine in grup.. Cine nu a pus poze cu bebelusi sau nu mai e activ sa fie sters.. ce ziceti?


Creste bine, zic eu, 22O grame pe saptamana in medie, avem falcute si bulanase avea 4,43O la 5 sapt, Dani era mult mai dolofan, 5 kg la 5 sapt, ca sa vezi ce face lp.

marina noua pediatrul ne-a dat simeticona(aka infacol, aerored) DUpA masa, nu inainte...si functioneaza bine

sei sunt de accord cu ordinea in grup

Mergi la inceput