Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (16)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Fetele din Brasov cand facem si noi o intalnire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Multumesc de raspunsuri! Nu m-am putut abtine si am mancat jumatate. Sper sa nu avem probleme. Noi am terminat cu colicii de pe la 2 luni, insa am observat ca anumite mancaruri, bauturi il deranjeaza. Dar imi face des crize din cauza oboselii (prefera linistea deplina) si cred ca il dor si gingiile, asa ca, de fapt, concret nu stiu cauza plansetelor lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi

Avem voie ardei iuti?

Maria (27 nov. 2007) si Matei (27 iunie)

Eu am mancat si nu a avut nimic,dar cred ca tine de organismul fiecaruia!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Carmen, daca eram singura cu ei, 12 ore pe zi eram demult internata la nebuni. Eu ii spun Evei ca suntem egale, am si eu limite, ba chiar am dreptul sa ma supar si sa fac crize de nervi cum face ea.
Dar sa stii ca e bine si pentru ele sa se mai tranteasca cu fundul de pamant, mai exteriorizeaza din frustrari si suparari, apoi un copil care manifesta langa parinte e un copil care are suficienta incredere in parintele respectiv incat sa nu se ascunda. Cand e ziua Mariei?

MihaH, copiii nu stiu din prima sa manance, la inceput nici macar nu reusesc sa formeze bolul alimentar si sa-l impinga cu limba, ei incearca sa suga mancarea, dau p-afara. Apoi invata, dar le vine ambitia de a manca singuri si trebuie sa-i lasi, ca asa invata. Aici e momentul de maxima distractie pentru parinti, Eva statea in scaun si arunca cu mancare in jur, se freca si in cap, norocul meu ca era vara, numai in scutec, parchet pe jos, curatam imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Apropo de cafea - vreau sa va spun ca dupa botez, cand mi-am dat drumul si am baut si cafea, si alcool (2 pahare de campari orange, cam botezate) mi-am dat si eu drumul la cafea si beau o ceasca pe zi, dimineata, destul de strong. Si Miruna mea n-are nimic, nu e mai agitata, doarme bine ... Oare e posibil sa aiba cafeaua efectul opus si sa o "turteasca", sa o faca mai somnolenta ???

In schimb daca scap in cola, e jale !!! Se agita fata mea intruna, nu poate dormi, are crampe ... Nu stiu de ce, ca teoretic in cola e mai putina cofeina decat in cafea.

Apa minerala pot sa beau fara probleme, de fapt eu numai din asta pot bea; nu are crampe.

In schimb daca mananc fructe crude, iarasi am impresia ca are crampe. Azi am incercat din nou cu un mar, sa vedem maine reactia. Ieri am incercat banana, pare sa fi fost ok. Iar cand mananc oua, nu va spun ce e la fundul ei, sconcsul e mic copil pe langa ea Dar macar nu are crampe.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele



Eu sunt pericol cu pepsi si toata sarcina si primele 2 lui ale bebelusului nu am baut.Dar a fost rau tare ca-s dependenta Si apoi mi-am intrebat prietenii care-s medici si care au studiat medicina/psihologia copilului si mi-au zis ca pot sa beau imediat dupa ce alaptez pt ca varful este la o ora dupa ce am consumat.Si de atunci....-si bebe nu are nimic

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Venim cum am promis la raport:
la 4 luni si 4 zile avem 68 cm si 7750 g
Ne- a zis ca este super bine;l-a controlat peste tot si-i ok.I-a placut ca vrea sa se ridice daca-i un pic inclinat,ca are reflexe bune,dar ne-a dat sa facem analize la sange pt ca i s-a parut ca are buzele cam palide si asta poate fi o lipsa de calciu.Sa vedem!
Am facut si vaccinurile si a plans si el si eu ca mi se rupea inima si el ma strangea cat de tare putea de parca-mi spunea:"Ajuta-ma!"Off,tare-i greu cu vaccinurile astea.
Acum s-a linistit si de o ora doarme.

Va pup pe toate si sa auzim de bine!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

La multi ani tuturor care isi serbeaza azi sfanta zi a numelui, la multi ani mamici si bebelusi si tuturor celor dragi voua
Azi am avut si noi vizita la pediatru, vizita de patru luni. Matei are 6,5 kg si 64,5 cm, nu stiu daca e bine sau nu pentru ca am incetat sa ma mai uit prin reviste si pe internet si am obosit sa compar cu alti copii de cand cu boala lui Emma. Pediatra zice ca e in norme.
Azi vaccin, Infanrix si Prevenar, in Franta vaccinul este obligatoriu, nu toate, dar cele inscrise in carnetul de sanatate pe care il primim la nasterea lui bebe. Daca nu, am avea probleme la inscrierea in colectivitate, scoala. Deci, vreau nu vreau le fac, desi si eu am dubii in privinta lor;
Despre diversificare, Matei nu e alaptat, mi-a zis sa incepem la cinci luni, cu Emma am inceput la sase luni, cu suc de morcov. Deci mai avem o luna de liniste. Apropo de roboti, eu m am gandit sa imi procur pe acesta :
http://www.vertbaudet.fr/robot-beaba-babycook-2-multicolore.htm?ProductId=703253000&FiltreCouleur=0005&CodBouw=3008028708
Avem un blender care nu mai e asa grozav dupa atata folosire, si un robot care imi este util in bucatarie dar este prea mare pentru mancarica lui bebe.
In alta ordine de idei, pediatra m-a apostrofat ca nu l misc pe bebe de pe o parte pe alta, din aceasta cauza are un cap de extraterestru matei al meu, adica tine capul mult pe stanga, pozitia in utero. spate plat, fese plate, cap plat offf
Am incercat eu sa ma apar zicand ca nu prea ii place pe burtica, ca Emma imi acapareaza timpul, ca sotul si cand e prezent nu prea e si totul cade pe mine, ca am momente de oboseala crunta dar degeaba
are dreptate, in fond, trebuie sa il pun mai des pe burtica, acum se intoarce singur bietul de el
In plus capul tot asa mai moale nu l tine inca bine, dar vad ca pe partea psihica a evoluat corect, zambeste rade, apuca cu manita, si tine obiectul in mana, e atras de jucarii de noi, ne cauta cu privirea asa ca sper sa nu aiba nimic si el
Mihaaa,la multi ani, ca tot "vorbesc cu tine" multumesc inca o data ca raspunzi la toata lumea, si ca ai raspuns si mie, deci mie imi place covorasul ala de zici tu ca nu ti place, eu o pun pe pat, avem un paaaaaat mare. Desi pediatra a facut ochii cat cepele cand i am zis, dar nu n are cum sa cada. Pe jos nu pot pentru ca avem gresie in salon si in camera prea putin spatiu
Gargarita aceea cum se foloseste, m ar interesa si pe mine pentru pozitia pe burtica , daca poti sa dai niste detalii, ca nu mi dau seama din poza.
Te felicit ca ai renuntat la carne, daca poti sa imi spui cu ce te hranesti ; eu nu pot sa renunt pentru ca am o anemie puternica si n as putea sa ma dispensez de carne, dar as vrea sa mananac mai sanatos pentru ca am colesterol mare si, in acelasi timp as vrea sa iau in greutate, stiu e aproape imposibil
Emma nu vrea carne , are trei ani si nu vrea, o mai pacalesc cu diverse combinatii, preparate in care se afla si carnea dar asa carne pur si simplu nu mananca.
Multumesc tuturor mamicilor care s-au gandit la noi, si celor care mi-au scris pentru fiecare cuvant care mi-a atins sufletul va pup pe toate
O seara placuta



Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

un site bun, cu retete sanatoase, inclusiv vegetariene, inclusiv pentru bebei este bebster.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

La multi ani
EDUARD-GABRIEL de pufi79
EDUARD-CONSTANTIN de Florina_g
GABRIEL-CONSTANTIN de Rammy
GABRIEL de Roberta84
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V -
RARES-MIHAI de madybulancea
si
MihaH
MihaelaV si tuturor Mihaelelor, Gabrielelor, Mihailor si Gabrielilor!


Daca am sarit pe cineva ma trageti de maneca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Multumesc Adra

Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput