Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Natalia este in continuare cuminte, aseara a dormit de la 10 jumate pana la 5 jumate cand a papat 5 minute si a dormit pana la 8jumate.Despre noi: Natalia rade toata ziua la mami si la tati, cand apare cineva strain sta serioasa, se joaca mereu cu manutele rade si scoate tot felul de sunete si se vede ca nu isi da seama de unde apar aceste sunete, e o scumpa foc, da intr-una din picioare si cateodata se suceste pe o parte.
la toate fetele, noi acum mergem la biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multi ani tuturor mamicilor si puiutilor ce poarta numele Sfintilor Mihail si Gavril

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mlutumim pt urari si doresc si eu de asemenea LA MULTI ANI! tutuor sarbatoritilor si sarbatoritelor de azi !
Va invitam la o placinta si o felie de tort! .
Noi suntem maraiti de vreo 3 zile , dar sper sa nu dureze mult . I n rest , joaca si iar joaca . apuca tot ce vede in fata , jucariile il fascineaza , cat mai colorate si cat mai zgomotoase, ca sa le zdrangane el. Nu mai poate manca decat daca tine el bibe. Se intoarce pe toate partile si ii place la nebunie pe burta . Am descoperit ca se gadila la solduri si in talpa si trage niste rasete cand il pup pe acolo.
M-a speriat acum 2 seri ca s-a trezit din somn tipand taree , visase ceva , trebuie sa ajung cat mai repede la biserica sa il mai impartasesc ca nu am mai fost de vre-o 3 samptamani , rusine mie.
Si el transpira cand suge uneori , sau cand urla tare, dar am crezut ca nu ar fi o problema , el fiind f sensibil , nu ii place infofolit sau cu caciula , ii mai pun o bentita dupa baie dar si-o trage singur de pe cap si radeeee.
Cam atat despre noi , va pup pe toateee si sa aveti o zi super frumoasa!

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Ramona eu am folosit la fetele mai mari cereale de la 4 luni jumate, eu foloseam si de la Nestle si de la Humana si de la Milupa alternativ, pt ca bebelusii se plictisesc repede de acelasi gust.


mercic de sfat. i-am dat aseara. a dormit 8 ore legate. era hamesit. nu se mai satura. manca si 300 ml la o singura masa si tot nu se satura. se umfla de lapte.


pana la urma cred ca vechii pediatri care incepeau uneori diversif si la 3 luni, nu erau chiar tampiti. decat sa ti urle de foame, mai bine ii dai si ceva mai consistent. cred ca mai depinde si de copil. al meu e mare mancau si eu sunt f obosita dc el nu mi doarme noaptea.

a dormit dus si a facut caca normal. deci vad ca nu a fost nicio prb ca i-am dat cerealele astea. o sa i le schimb dc nu mai vrea.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Ramona si bubulina mea se ridica in fund dar eu ma tot chinui sa nu o las pt ca ma gandesc ca e micuta...tu care esti medic ce imi recomanzi? sa o las sau nu? Doctorul pediatru mi-a zis ca sa nu o las...dupa ce face 5 luni abia sa o las sprijinita intre perne...sunt in dilema mai ales ca acum trebuie sa o tin mai mult culcata pt ca daca sta un pic inclinata vrea sa se ridice

Legat de cereale si eu vreau sa incep cu cereale...tot nestle pe principiul ca folosesc si nan...dar eu nu vad la Sara ca nu s-ar satura...mai degraba sunt nemultumita ca mananca putin...cam 800 ml pe zi...saptamana asta nu a luat deloc in greutate dar joi merg la medic si la vaccin si vedem ce mai zice el.

Sunt din ce in ce ami stresata cu diversificarea asta..ar fi fost mult mai simplu daca reuseam sa alaptez pana la 6 luni... Oricum eu vreau sa incep cu cerealele si sa introduc sucul la 5 luni atunci cand o sa o pot pune si in fund...sincer mie asa mi se pare normal...sa incep cu altceva decat biberon atunci cand imi permite si pozitia corpului ei.

Azi am folosit steamerul pt prima data si ma declar fan foarte practic si bun

Sara e la fel ca si Iustin ...fascinata de mine in primul rand dar e normal ca sta aproape numai cu mine dar cand vine taso acasa si il vede ii trage un zambet strengaresc si lasa capul mai jos si se uita pe sub ochi la el...e topita cand il vede...jucariile o atrag cate 2 minute si apoi muta privirea...e vorbareata dimineata si apoi e preocupata de suzi...are zile si zile cu vorbitul...ii mai pun eu in manuta jucarii dar inca nu e ff abila cu ele.



ruxi, eu sunt de principiu sa lasi copilul sa faca ce vrea in ritmul sau. dc se ridica singur, lasa l sa se ridice, oricum pica, deci dc pica, lasa l culcat. cand va sta singur, e clar ca acela va fi momentul cand coloana sa il va sustine. nu e atat de complicat nimic, dc lasam natura sa si faca cursul ei.


coloana asta nu e chiar asa de sticla, sa se strice imediat. remarc ca lumea este efectiv obsedata ca se strica coloana la copil. dar nu e asa. coloana se va strica mai tarziu de la ghiozdanul prost tinut, de la pozitia vicioasa de la calculator, de la lipsa de sport..etc. nu acum ca l tii tu intre perne.


si dc il pui intre perne, el oricum aluneca. cel putin iustin se foieste pana aluneca.

eu ma joc cu el, il tin pe genunchii mei la 45 de grade si l las sa faca exercitii si sa se ridice singurel, il sustin de manutze. cand obos sau aluneca, pica inapoi. apoi il las pe pat si l ajut, adica il invat, sa se intoarca de pe o parte pe alta. asa cum il invat sa si tina singur biberonul sau jucariile. ca pe un motanel. evident ca scapa jucaria si biberonul.

il mai pun pe o perna la 45 de grade sa se uite la noi sau la tv, ca e fascinat de miscarea imaginilor (asta cu tv-ul se va pupa pe bot cand va fi mai mare). sau sa se uite la jucarii. sta o vreme asa si rade sau vb cu noi, apoi adoarme si aluneca usurel pana ajunge pe pat intins. il las acolo. sau dc adoarme pe perna, il las sa doarma asa. n are nimic. mie mi-a dormit oricum pe perne cand avea reflux, ca se ineca cu produsul de regurgitare.

alteori il pun pe burta si l las sa ridice capul si sa se uite la mine, in timp ii fac masaj in joaca la coloana, pe gatut, ca i plac si rade cu gura pana la urechi.

dc sta cateva secunde, sau zeci de secunde in fundulet, cand ne jucam, il las sa stea. de multe ori se balangane si vine ori in fata, ori in laterale. nu i se strica coloana.

nu l lasa ore in sir in fund, pt ca el la varsta asta nu sta. lasa l sa stea cand sta, asa cum ii vine lui sa stea. natura nu greseste.


sara a ta este o frumoasa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Fetele care vreti sa introduce-ti cereale:cu ce fel de lapte le omogenizati???(*LM sau LP)

Merci!


Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


loredana, iustin al meu e pe LP de la 2 luni, l-am intarcat pt ca am luat antibiotic o luna de zile si am avut prb de sanatate. deci eu il dizolv cu LP humana antiregurigitare ca din asta ii dau.

doar o singura cupa in biberonul de seara. i am dat aseara la 10.30 si a dormnit pana la 7.30 dim. cand m-am uitat la ceas m-am speriat cat am vazut ce ore e. iar eu era fresh si speriata.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Am pus si eu un mic videoclip pe FB cu Imi!!!!
Imi plac tare mult videoclipurile lui Oana (babylicious) si m am decis sa pun si eu.
Ramona, asa face si Iustin al tau? Am intrebat o pe prietena mea in legatura cu cerealele. Ea foloseste HIPP sau ORGANIX, nu i plac alea nestle.
Imi a mea continua sa fie o serioasa. Da cate un zamber cand si cand, dar majoritatea timpului e o serioasa. Eu nu cred ca am mai vazut asa copil serios, care pana la varsta de 3 luni jumate sa nu rada in hohote!!! Si eu cred ca ma recunoaste dintre ceilalti, pt ca la mine zambeste cel mai mult si ma cauta cu privirea.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


nu m am uitat inca la filmuletz pt ca nu l-am gasit, unde e?

iustin al meu rade cu gura pana la urechi in hohote si de cate ori ma vede zambeste la mine. zambeste non stop. si rade si tipa cand ii vine, in ras asa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

La multi ani
EDUARD-GABRIEL de Pufi,
GABRIEL-CONSTANTIN de Rammy,
GABRIEL de Roberta,
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V,
MIRUNA-MIHAELA de Burtocika,
RARES-MIHAI de Mady,
Miha Hergarty,
Mihaela_v!!

Sa fiti sanatosi cu totii, iubiti, frumosi si baftosi!
La multi ani tuturor ce se serbeaza azi!





Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


la multi ani si din partea mea!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Buna dimineata,

In primul rand vreau sa spun La multi ani tuturor celor care poarta numele de sfanti Mihail si Gavril inclusiv puiului meu mic Gabriel Te iubeste mami nespus de mult, sa cresti mare si sa fii sanatos si fericit !!


Ramo parerile sunt impartite in ceea ce priveste introducerea cerealelor la 4 luni, ce te pot sfatui este sa fii atenta ca cerealele care le cumperi sa NU contina gluten, acesta este permis numai dupa varsta de 6 luni . Dr. meu mi-a spus sa introduc cerealele dupa 6 luni, eu i-am dat aseara ptr prima oara, am pus numai 1 masura la un biberon.


Vad ca vorbiti de ce fac bebeii, Edu se da de-a rostogolul de nu-l mai pot lasa deloc nesupravegheat, de cateva zile a descoperit ca stie sa "tipe" si se amuza teribil , am invatat sa facem "mai-mai" si sa batem palma .
Trage tot ce este in jurul lui cu o forta de uneori zici ca este adult si-l iubeste pe tati de nu mai poate, cand il vede gangureste, chiuie si da din maini si picioare, aaaaaa si uraste caruciorul .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi




si eu tot aseara i-am dat si tot doar o cupa la 160 ml de lapte.
de care i ai dat? i au placut?

eu i-am dat de la nestle. nu au gluten.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d spune:

La multi ani tuturor celor care isi serbeaza ziua de nume astzi.Multa sanatate si multe, multe impliniri.Si nu in ultimul rand, la multi ani si pt sotul meu

Aveti dreptate in privinta faimosului colacel.El stie cel mai bine.
MIhaH, am vazut si eu site-ul piticot.Sunt absolut superbe caciulitele.Comandam si noi.Cat despre varza "englezeasca", incearca sa cauti in Asda pe la raionul polonezilor.Stiu ca era acolo, sau n-ai vreun magazin polonez pe langa tine?Ei au mancare asemanatoare cu a noastra.
Stiu ca zicea cineva despre arcuirea lui bb,(imi cer scz ca nu stiu cine), ei bine la fel face si D.Se arcuieste si se inroseste la fata.Munca multa.
Se pot da cereale la 4 luni si in cazul alaptarii exclusive?
Noi tot cu treziri noaptea...00:45, 3:30, 5:20si 7:20...oricum trebuie sa-l iau in pat cu noi pt ca adorm eu in timp ce suge el.Efectiv nu pot sta treaza.
Adra, cum mai este Eva?
Laura, v-ati intors acasa?cum este Dani?

o zi buna...

Mergi la inceput