Copilasi iubiti de sept-oct 2010(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Histamina, mi-ai facut pofta de peste. Maine fac si eu, tot la cuptor, dar eu il pun in tava cu multe legume si-l servesc cu cus-cus. Lui T. ii place la nebunie ... bine, lui ii place cus-cus-ul dar asa il mai pacalesc si eu

Camelia,mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cum faci un cus-cus mancabil.eu il detest

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Pe#351;te
Categoriile de pe#351;te dup#259; consumarea c#259;rora apar adesea simptome de intoxicare apar#355;in familiei Scombridae (macrou). De aceea în literatura englez#259; cazurile de intoxica#355;ie sunt descrise sub numele de “scombroid poisoning”. Pe#351;tii din aceast#259; familie (mai ales tonul #351;i macroul) au o cantitate mare de carne ro#351;ie cu un con#355;inut crescut de histamin#259;. Dar #351;i la alte tipuri de pe#351;te s-au m#259;surat cantit#259;#355;i crescute de histamin#259;: heringi, sardine #351;i sardele. Produc#355;ia de histamin#259; este influen#355;at#259; de temperatura la care este #355;inut pe#351;tele pân#259; la pregatirea sa culinar#259;. În cazurile în care s-au g#259;sit cantit#259;#355;i mari de histamin#259; în conservele de ton sau macrou afumat, cercetarile au dovedit c#259; pe#351;tele n-a fost transportat în condi#355;ii de refrigerare corespunz#259;toare sau a fost depozitat inadecvat. În mod surprinz#259;tor s-au g#259;sit cantit#259;#355;i mai mari de histamin#259; în marinat#259; decât în carnea de pe#351;te.
• Ton: pân#259; la 8000 mg/kg
• Macrou afumat: p#259;n#259; la 788 mg/kg
• Macrou (conserv#259;): pân#259; la 15 mg/kg
• Sardin#259;: pân#259; la 1500 mg/kg
• Sardele: pân#259; la 180 mg/kg
• Hering: pân#259; la 12 mg/kg (mai ales marinat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Salutam copilasii si mamicile aferente
Vai , am niste emotii , azi mergem sa-i facem vaccinurile , asta daca da doctorinta unda verde ca avem mucisori ; oricum de azi dimineata sunt cu stres.
Eu la D nu i-am dat inca peste , decat la borcan , la fel si carne de vita .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

pai nu fac nimic special: il fierb 6 min sau cum scrie pe el, il spal in apa rece si il strecor. Il folosec pe post de paste pentru Tudor, ca-i gata maruntit. De obicei il servesc cu peste sau cu branza.

Camelia,mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Just_me, eu i-am dat lui Tudor peste (pastrav si somon) si carne de manzat. Culmea ca pestele la borcan nu i-a placut (a fost singurul borcanel refuzat si de atunci nu i-am mai luat).

Edit: la noi este o zi superba si piticot inca doarme. Eu stau imbracata si astept sa se trezeasca sa iesim in parc)

Camelia,mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

atentie ca mancarea la borcanel nu kosher.
in timp are ca efect faptul ca bebeii nu se familiarizeaza cu gustul legumelor si fructelor adevarate si nu vor consuma nici in copilarie ,nici mai incolo.stiu n cazuri.
si aportul de vitamine e exclusiv artificial.
e mai comod pt mame,dar nu e bine pt bebe.
puneti voi carne cu cartofi,sterilizati cat vreti si vedeti ca nu tine mai mult de 3 zile, nicidecum un an.
orice aliment,exceptand dulceturile,zacustile care poate fi conservat 3 luni, 6 luni etc,nu-i kosher.
stiu asta de la pediatrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

La multi ani mamicilor, taticilor si/sau puiutilor care sarbatoresc azi Sf. Mihail si Gavril!

Va spuneam zilele trecute ca am inceput campania de intarcare. Momentan stationam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna seara!

e oficial, asteptam sa sparga si a doua maseluta.
Am fost la medic azi, dar este doar o raceala in zona capului, doar mucisori si cica putin urechiusele.
Noi peste papam de ceva timp. Procur peste proaspat, il porpotionez si il servesc cu multe legume. Ieri de exemplu a papat salau +brocolli +morcov+smantana+zeama de lamaie.Vad ca ii place la nebunie lamaia.
o seara minunata


Mami Anca cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Neatza pe la pranz
Va dau eu cafeaua , cu toate ca stiu ca ati baut deja
Am aflat ieri la doctor ca vaccinul de 1 an nu doare si ca atare am facut cu asistentele "chef " , am pus la telefon Daca vesel se traieste , am batut toti din palme si gata
Febra nu a facut , dar mai astept , am inteles ca la priorix efecte apar intre 5-10 zile ,iar infanrix am mai facut .
Va doresc o zi cu soare


Mergi la inceput