intrebare carte de munca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Marius, printre responsabilitatile pe care eu le am la serviciu, am si responsabilitatea REVISAL-ului , eu personal eliberez aceste adeverinte, la cererea angajatului .Nu vad de ce sa nu-i elibereze asa ceva.
Singura varianta neplacuta, ar fi aceea de a nu exista acest REVISAL pt. firma respectiva dar asta este alta mancare de peste.
Prin lege orice companie are obligatia sa infiinteze acest registru de evidenta a salariatilor.

o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

lilib72, multam ca m-ai mai luminat un pic. CAnd a cerut adeverinta, i s-a dat numai cu datele despre salariu (a zis ca ii trebuie la banca). Ideea e ca persoana si managerul de HR au o relatie incordata ca elasticul de la chilorii lui Piedone si totul se face taras grapis. Firma e marisoara si cred ca are instalat acest Revisal. Intrebarea este: sub ce pretext poate cere o copie din revisal a raportului pe salariat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am sa caut si HG161, macar sa stim ce drepturi are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

lilib72, multam ca m-ai mai luminat un pic. CAnd a cerut adeverinta, i s-a dat numai cu datele despre salariu (a zis ca ii trebuie la banca). Ideea e ca persoana si managerul de HR au o relatie incordata ca elasticul de la chilorii lui Piedone si totul se face taras grapis. Firma e marisoara si cred ca are instalat acest Revisal. Intrebarea este: sub ce pretext poate cere o copie din revisal a raportului pe salariat ?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!





Sa spuna ca are nevoie pentru un interviu


sau ca i-a cerut nevasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

aia cu interviul e tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

n-are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai acum serios Ioana, de ce ar avea nevoie musai de vreun motiv daca e dreptul lui sa ceara asa ceva, nemotivat? Poate omul chiar vrea sa stie pe ce pozitie lucreaza in firma aia, cata vreme nu a semnat nici un document referitor la schimbarea functiei?

E foarte buna ideea cu cererea inregistrata. Daca il intreaba de ce are nevoie, poate sa glumeasca si sa raspunda cu una din variantele de mai sus. Si daca nu are nevasta, poate are mama sau sora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Intrebarea este: sub ce pretext poate cere o copie din revisal a raportului pe salariat ?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!








Cererea nu tb motivata, legal nu este prevazut nicaieri acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

te cred, dar vezi postul meu de mai sus... e cam complicat cu hr-u' la ei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

o are pe sor-sa :)))

Mergi la inceput