uite jobu', nu-i

uite jobu', nu-i | Autor: ary_v

Link direct la acest mesaj

Vreau si eu sa intreb pe cine se pricepe daca e normal ce se petrece.

S-a scos un post la concurs, la stat, se afiseaza pe site-ul lor si la fortele de munca, azi cand vreau sa depun dosarul, au dat in balbaiala, ca de fapt s-a amanat, ca mai intai vor face redistribuiri din interiorul sistemului si ca daca nu se face nimic asa abia apoi se scoate iar la concurs. Pai atunci de ce l-au mai scos? Dupa ce am vb la tf m-am uitat pe site-ul lor si am vazut ca au scos anuntul, la fortele de munca a ramas.
Ma tot bate un gand ca de fapt concursul se va tine dar intentia lor e sa fie cat mai putini inscrisi. Voi ce credeti? Poate cineva din SISTEM ma lamureste si pe mine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu cred ca se stie deja cine va ocupa postul respectiv. L-au scos la concurs doar pentru ca asa este procedura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceea ce nu te impedica absolut deloc sa faci demersurile in aceasta directie.
Si chiar sa participi la concurs
Si chiar sa faci contestatie daca nu-ti convine rezultatul
s.a.m.d.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Sunt obligati sa faca anuntul public, dar de obicei se stie dinainte cine il ocupa. Chiar facand ce a scris Marius, nu ai mari sanse la postul respectiv. Presupunand ca se va da examen, cum e firesc, cu certitudine persoana respectiva va sti exact ce subiecte se dau pe cand tu va trebui sa inveti toata legislatia care are tangenta cu postul respectiv. Si e posibil sa te anunte doar cu cateva zile inainte...

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sa va explic un pic procedura...fratele meu a lucrat in ministerul de finante si una din sarcini era sa faca subiectele pentru concursuri la care stia dinainte cine - pe ce loc va fi, pentru ca in functie de loc erau distribuiti concurentii. E doar o formalitate...
M-am ambitionat si eu sa ma duc la 2 astfel de concursuri, gandindu-ma ca daca stiu foarte bine nu au cum sa ma dea la o parte.
Ei bine...se poate, pe 8 locuri am fost 9 persoane cu aceeasi nota si evident eu am fost pe dinafara, cu mentiunea ca la primul post scos mi se va oferi direct, fara concurs.
Cum l-ati vazut voi l-am vazut si eu!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc1.jpg" target="_blank"> VREM PE SKYJET!!
www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/dcc2.jpg" target="_blank"> NU MAI VREAU SABII TOATA VIATA!!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=7" target="_blank"> A INCEPUT VOTAREA!



www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A renunta este cel mai facil lucru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

A renunta este cel mai facil lucru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu pot fi sub nici o forma de acord cu aceasta opinie!
Este revoltator ce se intampla in sistem, nici macar nu se mai deranjeaza sa "camufleze" cumva angajarea celor cu pile...
Daca toata lumea renunta, daca toti se dau in laturi si fac loc smenarilor care invart pe degete vietile (profesionale) ale oamenilor, atunci nu mai e speranta pentru Romania.
In primul rand postul e publicat pe un site numai dupa ce procedura de recrutare interna e finalizata. Daca pretind altceva, sunt tampiti (habar n-au de proceduri).
Ary_v, fa rapid un print-screen pe postul publicat la fortele de munca pana nu-l sterg si de-acolo. Apoi mergi cu hartia in mana la fortele de munca si cere-le socoteala pentru situatie, pentru ca toate recrutarile in parohia lor pica.
Sper sa reusesti sa zgaltai cumva constiintele adormite de pe-acolo...
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu ma mai mira nimica! si aici este asa daramite in Ro! numai ca aici o face "mai cu perdea" decit in ro. imi aduc aminte cind am incercat sa ma angajez asistenta in ro, pe un post,si mi s-a spus asa in fata ca postul nu mai exista pe cind au angajat pe cine "trebuia"....
degeaba te vei agita ca nu vei schimba nimic, doar iti vei face nervi degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui marius

A renunta este cel mai facil lucru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu pot fi sub nici o forma de acord cu aceasta opinie!
Este revoltator ce se intampla in sistem, nici macar nu se mai deranjeaza sa "camufleze" cumva angajarea celor cu pile...
Daca toata lumea renunta, daca toti se dau in laturi si fac loc smenarilor care invart pe degete vietile (profesionale) ale oamenilor, atunci nu mai e speranta pentru Romania.
In primul rand postul e publicat pe un site numai dupa ce procedura de recrutare interna e finalizata. Daca pretind altceva, sunt tampiti (habar n-au de proceduri).
Ary_v, fa rapid un print-screen pe postul publicat la fortele de munca pana nu-l sterg si de-acolo. Apoi mergi cu hartia in mana la fortele de munca si cere-le socoteala pentru situatie, pentru ca toate recrutarile in parohia lor pica.
Sper sa reusesti sa zgaltai cumva constiintele adormite de pe-acolo...
Succes!

Sa inteleg ca exista ceva si mai usor decat a renunta? Asta inteleg eu din ce spui.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui marius

A renunta este cel mai facil lucru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu pot fi sub nici o forma de acord cu aceasta opinie!
Este revoltator ce se intampla in sistem, nici macar nu se mai deranjeaza sa "camufleze" cumva angajarea celor cu pile...
Daca toata lumea renunta, daca toti se dau in laturi si fac loc smenarilor care invart pe degete vietile (profesionale) ale oamenilor, atunci nu mai e speranta pentru Romania.
In primul rand postul e publicat pe un site numai dupa ce procedura de recrutare interna e finalizata. Daca pretind altceva, sunt tampiti (habar n-au de proceduri).
Ary_v, fa rapid un print-screen pe postul publicat la fortele de munca pana nu-l sterg si de-acolo. Apoi mergi cu hartia in mana la fortele de munca si cere-le socoteala pentru situatie, pentru ca toate recrutarile in parohia lor pica.
Sper sa reusesti sa zgaltai cumva constiintele adormite de pe-acolo...
Succes!

Sa inteleg ca exista ceva si mai usor decat a renunta? Asta inteleg eu din ce spui.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Da. Si mai usor e sa nici nu-ti cauti un astfel de post. Ca sa nu ai la ce renunta.

E dificil sa etichetezi intreg sistemul (adica e usor, dar nu-i corect); si e normal, in unele cazuri, sa fie desemnata persoana pentru acel post. Nu-s toti cu pile, nu dau toti spagi si nu toate doamnele se culca cu sefii pentru postul ala. Pur si simplu lucreaza in acelasi sistem, aceeasi institutie, minister, etc, la cunostiinte egale e mai calificata decat un altul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

normal nu este...dar pentru tine e mai bine, e clar ca nu ti-ar placea acolo, mai ales daca ai ajunge sa iei postul "cuiva anume"

Votati-ne www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/vi1.jpg" target="_blank">aici

Mergi la inceput