Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***359**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Edit, iar apare textul subliniat...

adiris
am votat. Initial, am citit adi1 si am votat acolo, desi m-a mirat balonul. Apoi am recitit si am vazut ads1 si 2. Am votat si acolo :). Bafta!

Cine urmeaza..., anamaria

Stiu ca unele fete se asteapta sa nu fiu o admiratoare a aneimaria, pt ca au fost 2 momente clare in care nu m-au incantat vorbele ei, dar nu la modul grav, nu, ci similar cu povestea lui novus, opritul alaptarii, bianca, doar ca eu am mi-am permis sa scriu. Apropo, ca o paranteza, sufar un pic de nedreptate, adica sunt in stare sa ignor chestii aparent mai grave, cum a scris, aproximativ corect, gaza, si din contra, reactionez sa zicem, ciudat, la alte faze mai putin grave, dar in creierul meu nedrepte. De aceea "mi-am permis" sa imi exprim nemultumirea fata de anumite idei citite aici, pt ca forumul, pt mine, mi se pare o SANSA de sinceritate si curaj, chestii care nu sunt tuturor oamenilor la indemana in viata reala, de zi cu zi. Cele 2 faze au fost cea cu TONUL unei intrebari adresate mie, ton care ma lua un pic la bani marunti [cam ca la serv] ca de ce nu am livrat surpriza SI catre ea... si alta faza legata de Ela, cand autodescrierea aneimaria era pusa in antiteza cu Ela, lucru cu care iar nu am fost de acord. Insa raspunsul aneimaria, de ambele dati, a fost civilizat [chiar dc intors din condei] si am apreciat aceasta participare civilizata si fara agresiune [rece, atenta, dar FARA agresiune]. Din acest punct de vedere, este sigur ca fetele dinaintea mea au scris ff corect despre anamaria ca este foarte stilata, civilizata [in sensul de "sange nobil prin vene" ], delicata.

Revenind insa la joc, eu as spune ca la partea de destainuire sentimentala, este cea mai compatibila cu mine [cu mine - aia de nu ma stiti aici pe forum]. Au fost multe dati cand citind gandurile ei le gaseam perfecte. Perfecte din lumina mea . De aceea, va spun ca citesc postarile ei cu interes, frica, si de multe ori cu admiratie. Stiu, o sa ridicati din sprancene: cum frica? Da, mie imi este frica doar de ea, dintre toate fetele de la odiseea noastra, tocmai pt ca este cea mai civilizata, o vad cea mai asortata cu "ceaiul englezesc", si.. cum bine stiti, m-a speriat mereu discrepanta dintre eleganta discutiilor de la ceaiurile englezesti si adevaratele ganduri ale protagonistilor. Asta nu inseamna ca anamaria e nesincera cu noi, nuuuu, ci doar ca spiritul ei elegant si civilizat ma poate surprinde, adica, dupa o perioada in care m-as lasa in voia caldelor ei cuvinte, un cuvant "rece, calculat, civilizat" al ei m-ar prinde cu garda jos. Nuuuu, nu suntem in razboi, , nuuu, e doar o metafora. E ca in jocul cu umbra. Il vezi in fata, il vezi bine, si deodata ii simti respiratia in ceafa. Uuuups, cand ai ajuns acolo? Ca om, nu mi-e frica de ea. Sufletului meu insa da, ii e frica.

In rest, imi place la ea multitudinea de preocupari. Imi plac oamenii care nu se reduc doar la serv, drumul spre casa, facturi, etc. Poate pt ca eu ma simt impinsa cateodata catre asa ceva. Si ma bucur cand vad ca macar altii reusesc. .

Sii, novus? Dau enter si o iau de la rand nou. Cu aliniat :)

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Despre novus


stiu ca am patentat-o ca sefa de partid [si desi la acel moment s-a interpretat de catre altii ca ii fac oi, etc ], vad ca in timp, s-a inteles fb ideea si ma amuza ca e folosita acum de mai toti [chiar si novuselu', tot eu am patentat ;), uff, modesta de mine].

Sooo, pt ca nu fac parte din nici un partid , pot sa scriu liber nu? :))))

Novus este genul de om norocos, insa in sensul de om care isi merita norocul. E capabila de multe lucruri aparent disjuncte, adica e priceputa si la calcule cu cifre, dar si la prietenie calda cu Ada, cu alte fete, ii place comunicarea dintre oameni, nu se expune exagerarilor, gaseste linia de mijloc si se mentine acolo, si cand rar, simte ca nu se poate mentine pe acea linie, atunci are rabdare. Stie sa astepte un urmator moment mai bun.

Cum bine a explicat ilinca ideea mea cu sefa de partid [cand se necajisera degeaba unele fete], novus este genul de om [printre putinii in Ro, :(] care prezinta siguranta si incredere INTRINSEC, nu necesita "pre-verificare". E minunat. Eu recunosc, la capitolul asta sunt invers, :)))), eu si cu preverificare, tot risc in mintea celor din jur dubii, nelinisti, etc :)))))

Oricum, eu scot palaria in fata unui om valoros... care e semnul? [japonez]

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Am dat send sa vad japonezul, dar nu-i :(. Eu asa retinusem, ceva cu japonez/asiatic. Ma rog, ati retinut ideea :)

Sa continui si cu ceva necompatibil cu mine [doar am zis ca scriu la liber :)))]. Desi novusica e o persoana f corecta, poate avea mici si rare momente de pragmatism, usor la granita cu gandirea calata mai mult pe cerebral decat pe sentimental [insa repet, doar rare momente]. Imi amintesc in ultima zi din Bulgaria, parca ultima masa de dimi, cand noi eram cu gandul la plecarea spre ro, se vedeau nori fff desi, negri, urati, si se preconiza o vreme naspa, si ma trezesc uimita, dar foarte uimita, de... sa zicem, o gluma [eu nici in prezent nu reusesc sa o vad gluma, dar cum deduc eu gresit, sigur ca o fi fost gluma :)))]. Novus zise atunci: "ce bine imi pare cand vad norii astia urati, noi am avut vreme misto, acu gata, fb ca se strica vremea, ca noi oricum plecam spre casa". Deni a aprobat-o. Recunosc, pe mine m-a trecut instant un fior rece prin inima gandindu-ma la efortul financiar pe care unele familii le fac un an intreg pt o singura sapta de vacanta, si si aia sa fie ratata... Si stiu ca eu am raspuns ca pe mine nu ma bucura, mie imi este mila de cei ce sunt acu pe drum spre mare, vin plini de speranta etc... dar raspunsul lor a continuat in acelasi ton [probabil amuzant]: ee, pe mine nu ma apasa asa mult grija altora.... [:d]. Repet, probabil 99% a fost gluma, insa eu am simtit o clipa de incompatibilitate atunci. Desi, per total, ma simt ffff bine in compania lui novus. Oricand as merge cu ea oriunde :). Si acum o am in minte cum prima oara, la Moeciu, dupa drumul "ciudat si parca fara finalitate" am ajuns acolo si novuselu' ne-a INTAMPINAT extrem de SENIN si CALD! Toti "norii" s-au risipit cand ne-a facut cu mana si a zis: "hai ca ati ajuns si voi!!! hai aici!"

Pt mine novus este extrem de importanta in acest grup. Si nu legat strict de organizare excursii, nuu. Nu as vrea sa fie acesta motivul principal. Nu. Eu am perceptia ca, in pofida postarilor scurte, ea este unul din pilonii acestui grup [si cred ca nu doar acestui grup, ci in general, in mai toate grupurile cu care interactioneaza]. Este un "must have" :).

O sa nu se supere pe mine prea tare ca nu am reusit nicicum sa gust gluma cu norii bulgaresti :) [dar stiu ca EA nu se supara pe mine, ma ia la pachet :))))]



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Getelor sunteti SUPER!!! Imi doresc si eu timp sa pot sa raspund la chestionar si sa toc fetele, dar parca in ultima vreme nu mai reusesc sa ma organizez dloc. Toata ziua fac cate ceva, dar la finalul zilei nu se vad rezultatele. Sunt cam frustrata din aceasta cauza, ca nu mai am timp pt mine. Ma gandesc cu frica cum o sa fie si cu bebe mic.

Dar m-ati distrat bine de tot si m-ati tinut treaza pana la aceasta ora Fug acum la culcare, ca nu mai pot.

Va pup!!!

Olga, mamica lui David iepurasul si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si pt ca mi-am facut tema, sa va scriu fuga ce mi-a zis nasica lui bb3 cand am dus-o in seara asta acasa: "anca, vezi sa nu uiti sa deschizi forumul si sa scrii ceva legat de gaza, ca sunt niste discutii si e [u]asteptat[/] raspunsul tau!

Aoleu, eu uitasem, dar sa vedeti de ce. In capitolul trecut [sau pagini mai in urma] citisem postarea lui monvas, si pt ca suprinsese perfect esentialul, plecasem linistita de la calcu, crezand ca deja am si raspuns :)))))

Asa ca doar o sa mai adaug/"infloresc" pe langa, si NU pt a ma explica gazei, nici pt a lungi o discutie divergenta, ci doar pt ca am fost descrisa ca "deformatoare de adevar" [ca sa nu scriu mincinoasa, desi asta era ideea din mesajul gazei, dar e posibil sa nu fi fost fix cuvantul mincinos, si nici nu stau sa citesc acu in urma]. Nu pot lasa pe cei ce nu au fost la hanul cailor sa ramana cu ideea asta despre mine, ca doar v-am zis, sufar de nedreptate Aaa, de ex, la liceu, la o lucrare, profu a dat notele si a zis ca cine e nemultumit sa zica, s-au dus catva cu 4, ca vor 5/6, am fost si eu, eram nemultumita ca imi daduse 9 si meritam 7 .. s-a crucit profu... stiu, aveti "liber" sa radeti de mine 5 min, sunt tampitzica [asa ma alinta un gagiu pe net, in loc de buna zice: "Ma mai iubesti? Tot tampitzica ai ramas?" :))].

Ideea de baza a fost asa: dupa ce culcasem puii, iesisem la sueta/delectare/povesti pe "terasa". S-a format ideea de a povesti fiecare cum l-a cunsocut pe partener, etc. AICI poate am gresit eu, recunosc, eu am inteles sa povestim gandurile/ sentimentele/ circumstantele/ ciudateniile legate de sot/ partener/ amor/ ghiocei, adica sa retraim niste amintiri. Probabil trebuia sa inteleg ca lumea dorea doar un raport scurt, concis, politienesc cu locul, fapta, motivul :))) Ooo, sa nu cumva sa fac vreo infractiune si sa dau cu subsemnatul la politie, cred ca ma trimit aia de la politie nevinovata acasa, doar-doar sa reuseasca sa inchida sectia de politie si sa plece si ei la familiile lor, pana ajung eu sa zic cum am interactionat cu locul si subiectul faptei :))))).

Buun, am ascultat cu MARE placere povestea lui Pisik. Chiar a povestit detaliat, Austria, cladire, medici, etc.., insa pt mine ORICE petic din relatarea cuiva o sorb, poate sa imi povesteasca Pisik de 1 milion de ori de acu incolo, si tot ascult fericita, mereu gasesc ganduri din prezent impletite cu amintiri si sentimente din trecut. Aaaa, apropo, citesc o carte in care autorul sustine ca NU exista memorie, ci doar retraire a trecutului prin prisma omului din PREZENT. Asa am inteles de ce ma fascineaza orice povestire. Pt ca, desi poate fi egata de trecut, eu il sorb/descopar/redescopar pe omul din ACEST prezent... ce sa fac, imi place sa gasesc oameni de iubit. Asa cum inapreda e mereu in cautare de raspunsuri, eu sunt in cautare de subiecti de iubit, adorat, adulat :)

Cand a venit randul meu, vazand ca mult a povestit Pisik si lumea fusese fericita si implicata/conectata la poveste [dc citeste Pisik chiar o rog sa aproximeze cat a povestit ea], mi-am zis ca oauuuu, am sansa unei retrairi! Explic si de ce. Dupa despartirea de daddy e mi-am impus mie sa nu fiu deprimata, macar cat e soarele pe cer. Adica, zi lumina sa raman lucida, vesela, activa, prezenta in continuare pe planurile mele etc, ca doar ASTA inseamna sa fii om [stiu ca stiti de poezia aia cu IF]. Din acest motiv eu nu m-am plans la nima, mai mult, prietena ffff buna de a mea de la serv [pe care o iubesc] mi-a zis ca ea nu crede ca eu l-am iubit pe daddy, ca ar fi trebuit sa fiu la pamant, ca ea in facultate a plans mult dupa o despartire si a picat in examne, ori eu, tot "plina de veatza", vorba Ilincai, eram. I-am explicat ca nu imi permit mie insami sa cad, si in genrela, eu sunt stalp pt cei din jur, nu altii pt mine. Eu imi ling ranile singura, precum cainele, noaptea, dupa ce adorm copiii. Asa ca, in general, eu, care vorbesc mult , am vorbit ffffff RAR despre daddy. Aici pe forum am vorbit, dar altfel, in viata reala, nu. Si de aceea, acest subiect drag mie, l-am retrait rar. Acu, la hanul cailor, am crezut ca am un acest moment, o asa o sansa. Pt mine, finalul povestii nu e cel ideal ca la restul fetelor, si atunci, un pic similar [desi e grosiera comparatia, scuze ] cu inapreda, cateodata simt nevoia sa IL mai povestec pe daddy, sa il mai percep INCA langa mine... asa ca... m-am apucat sa povestesc. Si nu doar sa povestesc, ci sa retraiesc si mici detalii.. aparent neimportante. Pt mine erau... La un moment dat gaza a zis ca hai sa o scurtez, ca e neimportanta chestia cu tavanul cazut. Eu o spusesem doar pt a sublinia, inca 1 data, ca nici unul din noi doi nu avusesem planificat/intentia sa facem sex, in acea seara. Si am incercat sa explic gazei de ce pt mine era important. Dar gaza nu si nu, si atunci a fost momentul cand s-a enervat, parandu-i-se ca eu IGNOR dorinta ei de a scurta, si a decis [poate in numele intregului grup, poate nu] ca se stie DEJA finalul, dadyy voia sa ne despartim, eu nu, si atunci i-am trantit un copil etc. Eu am fost extrem de mirata NU de dorinta de a ma opri din povestit [ooooo, vorba omului meu arab, in 7 zile eu pot fi intrerupta de 1 MILION de ori :)))], ci de verdictul/eticheta pusa pe povestea mea. Chiar am raspuns atunci, live, ca nuuuu, nu am trantit pe bebe... ins agaza, ferma, a continuat sounand" bine, fieee, cum zici tu, oricum, stim finalul si vrem sa ascultam si alte povesti, si cu mana a indicat [predat legatura] urmatorului povestitor. Repet, nu dorinta de a ma opri m-a deranjat, ci modalitatea. Monvas a inteles f bine ca, povestea mea fiind discutabila, nestandard, a fost bagatelizata/redusa de diversi la acest mod, de cramponare a unei femei si de trantire a unui copil in speranta de a il tine legat pe barbat langa ea. Ori in cazul meu nu era adevarat, si ASTA a fost ce m-a intristat la vorbele gazei :(. Scurtatul nu era deloc grav, oricine mi-ar fi zis: baii, lasa povestea ta pt maine, hai acu sa ascultam pe x, era ok, nu ma suparam, doamne fereste, nu eram la concurs de povesti. Dar creionarea finalitatii da, nu am acceptat-o, mi s-a parut nedreapta . Acum, eu stiu ca dorinta gazei a fost legata de cedarea legaturii catre urmatorul, ea nu intentionase sa caracterizeze in vreun fel povestea mea, insa, astea au fost vorbele ei si asa au sunat [in prezent, gaza sustine ca nu a zis "trantit copil", ci doar facut copil.., nu, nu e adevarat, insa asta este, timpul inapoi nu-l putem derula]. Apoi au urmat fetele, e adevarat, cu povesti mai scurte, si evident, cu happy end [in general, povestile cu happy end se pot "rezuma" mai usor, insa restul nu... pe langa evenimentele in sine, repovestite, intervin si regrete din prezent... ma rog.]


Oricum, mult mai mult m-a frapat raspunsul gazei din capitolul trecut. Mi-a scris ca si cum ar fi fost o victima a mea, o viata intreaga. Ori eu [si oricine altcineva e obiectiv] stiu ca MAJORITATEA postarilor mele despre gaza au avut doar parti frumoase, si asta pt ca eu chiar o plac si o admir pe gaza, am spus de multe ori asta. Iar acel moment din acea seara a fost pt mine, un simplu caz izolat de uimire ca cineva de pe forum [unde eu am avut posibilitatea sa ma povestesc pe mine insami] a ramas cu acea idee despre mine si bb3. Aaaa, cand altii mai straini de mine m-au bagatelizat, nu m-a interesat, nu aveau valoare in ochii mei. Dar aici, pe forum, unde eu cu mana mea scrisesem ce am gandit si am simtit, aici da.., am fost dezamagita. Cu toate astea, mereu am fost fericita sa o revad/citesc pe gaza, si am multe idei deosebite ale ei in memorie. Uite, chiar acm imi amintesc povestea ei cu cuvantul simplu, "MAMA", undeva in cimitir, cand vorbisem noi despre mama vs nume [cum e la Bianca de ex]. Sau cand ne-a povestit gaza despre transbordarea unor ganduri/sentimente si chiar fiinte vizavi de mutarea Sibiu, Bucuresti, si iar Sibiu. Eu chiar o simt pe gaza legata de mine, de noi, si in continuare tot asa o simt. Indiferent ca a existat acel moment mai uratel, dpdv al meu. Si eu am vorbit prea tare si am trezit-o pe Phiphi, cu febra, si cu greu adormita, la Turc . Asa ca, un singur moment izolat nu ma poate indeparta de un om. Si eu culmea, chiar uitasem de moment :))) Pur si simplu, intrebarea Biancai legata de postinor, cumva parca abia acu aflase cu stupoare ca eu luasem postinor si ca deci, nu planificasem pe bb3 [impotriva opiniei lui daddy] mi-a readus pe tapet uimirea ca iata, e cineva care a crezut ca il planificasem pe bb3 si abia asa, mi-am amintit de momentul hanul cailor-gaza-eu-tavan -bb3 :))

Incheind, eu chiar o iubesc pe gaza si sper sa ne reintalnim in conditii mai calde, mai senine :).

Gata pe azi, maine serv, aaaa, e 3 noaptea?????? Noo, atunci chiar ca-i musai sa o scurtez , si dau si eu un verdict: fug la somn! [:))]

Va pup. Maa, ca mi-adusei aminte, Floric pe unde e???

O sapta buna!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Am schimbat si semnatura caci eram in urma - 25 +

Am vazut ca a mai scris Anca un mesaj luuuung, dar il citesc maine ca nu mai pot...

Va

Olga, mamica lui David iepurasul si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola tufrumoase!

Haideti sa bem cafea linga...tocana
Ma bucur mult ca Novus a avut o astfel de initiativa.
E cineve "pe fir"?

No, o saptamina minunata va/imi doresc


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatza si cafea!

Anca, io nu ma bag in discutiile voastre, ca eu nu am fost acolo, dar sa stii ca de postinor si eu abia acum "am aflat". Poate oi mai fi povestit tu, poate oi mai fi citit eu, dar e prima oara cind aud ca postinorul luat corect a ramas fara efect, si m-am mirat si eu alaturi de Bianca de chestia asta. Numa' ca eu nu am apucat sa vocalizez. Si m-am mirat fara nici o urma de repros, cinism, ironie, rautate sau cum vrei sa ii spui. Asa ca desi stiu ca fiecare dintre noi are "butoanele" proprii pe care daca se apasa, se declanseaza o reactie puternica si aparent disproportionata, de data asta io zic sa ne crezi pe cuvint ca nu am avut nici un fel de rele intentii

Mai vrem caracterizari! Mai vrem chestionare!

Am si eu o zi de luni care se prefigureaza a fi..."grele" si caut evadari :)




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Hihihi, Inapreda, io mi-s pe aici.
Tocanitza e mai putin "generatoare de inflamatii" decit ma asteptam , acum aproape ca am curaj sa ma propun carne de tun in seria urmatoare
Cre' ca tre' sa trecem la debate-uri "serioase", politica, religie, homosexuali, ceva :)))))

Novus, suna tentant propunerea voastra, cu intilnirea de Craciun, insa in perioada aia noi cred ca o ratam si pe asta




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Din pacate noi behaim din ce in ce mai tare.
Nu inteleg de ce. De vineri l-a luat (vineri dimineata i-am dat GrinTuss:))). Asa ca astazi o sa stam acasa si o sa mergem la doftor putin ma iincolo sa vedem care e buba. Sper sa nufie iarasi laringita. Nu se aude ca la laringita trecuta dar totusi are secretii....:(

Mergi la inceput