Votarea la concursul Vara 2011

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Lady, eu una admir gestul tau de a te retrage din concurs. Nu are rost sa ne ascundem dupa degete, voturile pe care le-ai primit nu au fost spontane. Prima poza, cea cu sotul si copilul este una din pozele dragute cu copii si mare. Exista multe altele, unele mai bune decat ale tale, altele mai slabe (din diferite puncte de vedere). Oricum, nu este evident ca poza ta este cu mult mai buna decat altele; daca ar fi fost pe primul loc la un vot-doua-trei de altele as fi putut accepta ideea ca sunt mai multi utilizatori care apreciaza poza ta mai mult decat altele. In conditiile in care are insa zeci de voturi in fata altor poze asemanatoare, da-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca a fost considerata cea mai frumoasa poza. Criteriile au fost altele, nu le cunosc. Daca ai atatea prietene pe forum, te felicit. Daca sunt atatia cei carora le-ai facut bine (cineva spunea ceva in acest sens) te admir. Inseamna ca esti o persoana extraordinara - dar nu si autoarea celor mai minunate fotografii. Si textul este special, esti talentata...la scris. Este insa un concurs de fotografii.

Cea de-a doua poza nu are nici cea mai vaga legatura cu concursul. Adica nimic nu simbolizeaza vara. Poza putea fi facuta primavara, toamna, oricand. E ceea ce as numi o poza-amintire. Cele mai multe avem asemenea poze cu sutele, le iubim, ne uitam la ele cu drag - nu sunt poze de concurs.

Am cunoscut candva un artist fotograf. Venitul lui principal era insa din developat filme si facut poze diferitelor persoane. Si mie imi developa filmele, imi facea pozele, mi le aducea acasa si facea diferite comentarii (din pacate nu s-a prins prea mult de mine, asta e, nu toti avem talent in toate domeniile). Imi amintesc de un comentariu la o poza de care eu eram foarte incantata. Era o poza cu un monument, nu mai stiu care si i-am atras atentia ca "asta e o poza buna". El mi-a raspuns serios (era un tip tare glumet!): "Daaa, e buna. E facuta din groapa." "De unde?!?!" "Din groapa. Din groapa pe care au facut-o fotografii fotografiind monumentul." Adica, la un monument toti avem tendinta de a face poza dintr-un anume unghi. Poza facuta ne aminteste de monument, de excursie, e o amintire. Dar nu este o poza de concurs de fotografie. A, si mai era pe vremuri poza cu bebe gol pe blana de urs. Am una cu tata (desi cred ca blana e de oaie). Asta ar fi cu poza de pe tun...Specific faptul ca de cate ori mergem la Disneyland ne oprim intr-un anume loc si facem "poza din groapa". De cele mai multe ori trebuie sa stam la o mica coada - toata lumea vrea poza acolo.

Si inainte de a-mi spune cineva - da, eu sunt frustrata cu concursul asta si va explic si asta.

Citesc reclamele cu reduceri si particip la o multime de concursuri cu "trimite codul de pe ambalaj". Imi place sa evaluez concursul sau reducerile sau premiile la diverse promotii. Sigur ca nu ma astept sa castig mereu, stiu ca probabilitatea este minima dar imi place sa stiu ca totul e "pe bune". Particip la concursuri daca cred ca sunt pe bune. Sau merg la un magazin unde sunt reduceri daca eu consider ca nu sunt trasa pe sfoara. Daca scrie "reduceri la sute de produse" nu ma duc, spre exemplu.

Recent am trimis un SMS la "Dr.Oetker". Niste puncte de la pizza. Scria acolo ca la un anumit numar de puncte primesti automat ceva (la alegere in functie de numarul de puncte). Am cerut un ceas de perete. Si am primit SMS ca primesc ceasul de perete, sa ma duc sa-l iau de undeva de pe soseaua de centura. Ma simt frustrata, consider ca "au facut misto de mine". Asta simt. Ma simt frustrata ca nu am evaluat concursul respectiv (daca il putem numi asa).

Tot asa ma simt frustrata ca nu am evaluat corect concursul acesta de fotografii. Dupa atatia ani de forum nu am stiut cum va fi. Da, da, da, ma simt frustrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

m-am uitat acum la clasament...nr3...nr4...samd... si intre poza lui Lady si poza celorlalti..eu nu vad diferenta
Locul 3...e un copil gol...sincer...habar nu am a cui e poza, e clar ca pentru ei inseamna ceva, asa cum si pt Lady cele 2 poze au reprezentat vara ei...

..astept sa vad cum sariti si la gatul lor...
..si vreau sa vad cum ii afceti si pe ei sa iasa din concurs...asta asa, ca sa nu afecteze imaginea DC-ului




Votati-ne www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/vi1.jpg" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

va propun un mic exercitiu; trageti aer in piept, asteptati 3 secunde apoi expirati. si repetati de cateva ori. nu-i asa ca e ceva mai bine?

sunt multe alte lucruri importante ptr voi decat acest concurs. e doar un concurs, va trece si va ramane amintire. poate ca vor fi cativa care vor invata ceva. pretuitii pe cei dragi voua. si pastrati pozele la loc sigur, peste ani vor fi amintiri la care ve-ti privi cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Formalhauti, vream sa-ti dau de fapt ca te aprob si te-am dezaprobat din greseala. si nici nu pot retrage.



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

va propun un mic exercitiu; trageti aer in piept, asteptati 3 secunde apoi expirati. si repetati de cateva ori. nu-i asa ca e ceva mai bine?

sunt multe alte lucruri importante ptr voi decat acest concurs. e doar un concurs, va trece si va ramane amintire. poate ca vor fi cativa care vor invata ceva. pretuitii pe cei dragi voua. si pastrati pozele la loc sigur, peste ani vor fi amintiri la care ve-ti privi cu drag.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




Bravo!!!! ai mare dreptate!!!...


Votati-ne www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/vi1.jpg" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Draga Muffin, eu am votat cu 5 stele cele 2 fotografii ale lui MyLady...ca despre aceste poze discutam!
Multumesc pt complimentul de a nu avea "bun-gust" si ii multumesc pe aceasta cale, deschis, lui MyLady care mi-a trimis o tava de mici congelati, prin posta, tocmai in Cipru! Si ca sa nu existe nicio urma de indoiala, uite cum a procedat: a cumparat tava de la un supermarket, de la ea din Bacau, a trimis-o mamei mele in Orastie(sti unde e localitatea asta?)ca nu stia adresa mea in Cipru intrucat utilizez DC din august a.c., iar mami a trimis micii prin FedEX! Asa am dat eu votul meu poponetului lipishtoacei lui Lady!!
Aaa, am luat in considerare, totusi, atmosfera destinsa pe care ea o creeaza in grupul bulgarsailor din ian-feb 2012 si sfaturile neconditionate oferite nu doar mie, ci tuturor..Daca Alina, Cati, Olga, Matza, Toni, etc oricare dintre fetele din mica noastra odisee ne-ar fi aratat fundul odraslelor lor intr-un concurs similar, as fi votat cu acelasi mare drag...cu mici sau fara mici (congelati/prajiti/pe gratar)
Sincer imi cer scuze pentru "prostul meu gust". Am sa-i fac observatie taticului meu ca si-a stricat banii degeaba scolindu-ma pe mine :(
Si imi pare nespus de rau pt nelinistea si tristetea pe care, unele comentarii rautacioase, i le-au provocat concurentei INSARCINATE!!!

25+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mihaela, inteleg ca iti este draga MyLady, inteleg si de ce.

Te-as intreba daca poza cu copilul pe tun chiar iti place. Si mi-ai putea raspunde ca iti place fiindca vezi niste persoane care iti sunt dragi.

Dar te intreb: poza cu copilul pe tun ti se pare o poza deosebita, demna de a ocupa unul dintre primele locuri intr-un concurs de fotografie? Ti se pare o poza cu adevarat remarcabila? Din ce punct de vedere? Surprinde un moment deosebit? Are o incadrare speciala? Este deosebita din punct de vedere tehnic? Ilustreaza deosebit de sugestiv tema concursului? Este ceva original? Are ceva original in ea?

Discutam despre poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Sunshine2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

sunshine2009 ai fost criminala, rad singura in hohote

am si eu o intrebare mai impertinenta cei drept dar o am, asta este concurs de fotografie sau concurs de prostie??

am vazut si premiile si probabil, mai mult ca sigur cineva are acasa nevoie de o camera sau un aparat ceva, pentru a face poze drepte, si le poate procura de aici , asta este concluzia mea dupa aceste mesaje unele stupide cei drept.

lady parerea mea mare pacat ca te-ai retreas din concurs, acum unu si altu bat din pinteni, oau ce au facut ei, dar eu daca as fi fost in locul tau si aveam poze in concurs pe locul 1 si 2 nici, nu ma agitam sa citesc aici, lasam lucrurile sa curga de la sine.

oricum acest concurs a fost, este si va fi plin de reclama, si cu PM care se trimit: daca va place poza x,y votatio, cum ramane?

getik mami de mica aricica 29.12.2009
povestea unui aricy bijuteriile lui getik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009

Draga conducere de forum,
dragi moderatori,

pt a se ajunge la un consens,dreptate si claritate in acest concurs v-as ruga sa eliminati din concurs absolut si fara exceptie toate pozele din urmatoarele categorii de poze:
- pozele indecente cu copii goi
- pozele prost incadrate gen taiat de la brau in jos, mainile iesite din cadru samd
- pozele cu orizontul stramb
- pozele supraexpuse
- pozele subexpuse
- pozele cu colorit deficitar respectiv prost scanate
- pozele cu blitz (modificarea culorilor originale)
- poze cu personaje cu ochi rosii
- pozele cu data pusa automat de aparat
- pzele cu format 3/4
- pozele modificate cu programe de prelucrare digitale
- pozele in altfel de format decat TIFF, CMYK, rezolutie 300dpi
- pozele cu minori care la momentul intrarii in concurs nu au avut declaratie semnata de ambii parinti cu acordul pt participare
- pozele cu adulti inclusiv terte persoane al caror accept pt participare nu exista in forma scrisa la momentul inscrierii in concurs
- pozele facute cu aparate digitale de orice fel.

Pt a evita pe viitor astfel de probleme, ca orice concurs foto care se respecta, as ruga pe langa cele mentionate mai sus si introducerea urmatoarelor clauze in regulament.

Pozele se fac cu aparat cu film dia, granulatie maxima 100, developate la laboratorul care ni-l spuneti dumneavoastra.
Se admint doua cadre pe persoana, cadru alb etichetat cu scris arial 4*24 mm format dintr-un cod personal din 6 cifre si litere. Cadrele vor fi trimise intr-un plic alb a5 prevazut cu acelasi cod personal scris in partea de sus stanga, scris de 10 arial. Intr-un al doilea alb a5, plic prevazut cu acelasi cod personal, pe hartie de 200gr se scriu datele participantului si se impatura in 2, pt a se evita desconspirarea datelor personale inainte de premiere.
Pozele astfel primite se vor scana in prezenta juriului complet, pe acelasi scanner, sistem CMYK,Tiff, la 9600 dpi, fara prelucrare digitala, si vor fi puse printr-o firma intermediara pe un server independent. Va rugam sa ne trimiteti apoi celor care dorim sa votam datele pt calibrarea monitorului.
Acestea fiind spuse va multumesc anticipat si ma voi bucura pt participare numeroasa si calitativ ridicata a lucrarilor!
O seara placuta tuturor!




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere


Super tare !

http://community.webshots.com/user/allexa06

Mergi la inceput