MONTIGNAC (164) ...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

aolo puisoaro ce-mi faci tu mie? tu ai vazut cat unt/grasime au chestiile de le-ai dat?.. browni am facut si io si is super mega delicioase..se executa numai de sarbatori insa

cred ca o sa ma uit la o reteta normala de negresa si o sa pun in loc de faina tarate50% si 50% faina de naut

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusiko, eu faina de naut nu o vad in combinatii dulci. Are un gust prea puternic. Daca ti-e frica de grasimi fa-o pe cea cu mere sau una din celelalte si o parte o congelezi . No, amu te-am innebunit de cap...Fa cum vrei numai sa ne zici si noua ce-a iesit,

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si daca va plac pozele mele sa le votati. Particip la concursul de pe forum "Vara 2011", pe la pagina 23-24, pozele pui1 si pui2.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

executa asta care am pus-o mai sus: http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12754/Retete-Montignac-Negressa/ si inlocuiesc faina cu tarate si naut(o cana tarate o cana naut)..pentru gustu de l-ai spus am luat esenta in sfarsit as putea spune ...ca tot uit.
nu am mai incercat niciodata dulce cu faina de naut da cert e ca nu-mi place neam mirosul la aia de soia

eu azi:
MD: conserva de peste afumat cu wasa si ceapa
G: vreo 3 clementine
P: orez fiert numai cu sare si suc de rosii si putin patrunjel
G: struguri albi si probabil ceva clementine
C: am in plan o salata de fructe sper sa nu-mi fie ff foame sa ma faca sa mananc altceva



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro io nu inteleg cum se voteaza ca nu vad nici o optiune de vot pe acolo

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mai acu ca zici nici eu nu o descopar. Desi zice ca se poate vota din 4 noiembrie

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Citat:
Hai ca ma provocasi si maine vreau sa fac si eu reteta cu mere. Aici arata mai bine http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/21668/Triunghiuri-cu-ciocolata-si-mere/ .Doar ca nu stiu cu ce sa o indulcesc


Eu am facut-o in varianta originala......Este o idee buna sa o adaptam si pentru sufletul nostru...

Eu mai des am facut tortuletul pufos..este f. bun.Este si pozica mea pe pagina 3.
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12831/Retete-Montignac-Tort-pufos-si-cremos/

Azi am papat:
md: cascaval putina sunca si almete pe ardei rosu
p: 1 mic 2 carnatei si fasole uscata-cam porcesc meniul
c: struguri

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanse spune:

Puisoaro ce zici...pentru fete cum sa modific tortuletul pufos?

Ma gandesc sa le fac blatul din faina integrala si tarate sau doar integrala dar nu stiu cu ce sa-l indulcesc.
Tu pentru copil ce folosesti?
Merge mierea?

Brandusik eu nu am facut reteta aia dar arata bine...Si ce a postat puisoara suna super

Triunghiurile alea sunt super bune...Cred ca merg si pentru grasuta mea.

Cand mai adaptati retete scrieti si varianta pentru copii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Sanse, eu am facut tortul pufos pt ai mei dar l-am facut in varianta monti indulcit cu fructoza. Doar ca mie mi s-a parut cam sec doar cu crema aia asa ca am amestecat-o cu fructe de padure. Iese de poveste . Cand fac dulciurile si pt restul familiei nu prea pun tarate,le fac doar cu faina integrala sau cu faina de migdale. De indulcit pana acum o faceam cu sirop de agave care e tot un fel de fructoza deci nu prea imi place. Mierea nu ar trebui folosita la temperaturi peste 40 de grade ca se degradeaza si rezulta ceva compusi toxici( Menicicopschi a zis chestia asta la o emisiune).

Maine fac varianata triunghiurilor monti indulcite cu stevia pudra.Sper sa fie comestibila.

Bun de indulcit ar mai fi xylitolul dar e mult prea scump, vreo 80 de lei kg

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

facut si eu tortu pufos si cremos si la fel am amestecat frisca aia cu fructe

azi am facut ceva: 4 oua, 2 cani tarate, juma de naut, 3 linguri fructoza, 3 de cacao, 250g iaurt si 2 linguri ulei. si niste aroma de migdale ...o iesi ok am pus si niste fistic si alune de le aveam si nu le mancam
prima oara am dat in jumate si am incercat sa umplu cu gem si deasupra frisca...am aruncat ca mi se pare frisca aia extrem de grasa....deci am ramas cu jumate de prajiturica ca atare fara nimic arata ca o negresa da fara ciocolata deasupra

am facut si snitele de pui si vita pentru sapt viitoare...si acum au iesit mai crocante (puisoaro am fauct cum ai spus si am uns putin cu ulei hartia....mi-am luat un spray cu ulei ca sa nu pun mult)

azi am mancat ca vita...dupa prinz..pentru ca orezu ala nu tine de foame...am tot balotat cate o boaba de strugure, ma o clementina....pe la 6 am mancat si restu de orez...si acu 10 minute am mancat un snitel de pui si unu de vita

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput