Strugurasi de sept-oct 2011 **02**

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Maryyan nu-i bun daca alaptezi, probabil marina nu stia...
Ma repet : fa-ti ceai de chimen, noi suntem fara colici de cand il beau.. si am reintrodus laptele si iaurtul

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


sei am cautat a disperata la noi ceai de chimen si nu gasesc doar in hip combinat dar eu vreau curat sa beau....
da imi dau seama ca daca alaptez nu e bun sa i dau NAN

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui MARINAENACHE

Maryana eu zic k e bun noi folosim Prenan si copii nostri au luat foarte bn in greutate...Ac nu stiu ce sa spun k tu alaptezi stiu k se face un tratament nu mai stiu cum se numeste

Mami de Luca Alexandru & Mathias Valentin Unde.s 2 puterea creste
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari


Marina noi am facut un mik tratament adica am inceput dar nu a dat roade si lam abandonat...acum nu ii dau nimik, o shimb ori de cite ori se uda de la regurgitare..nustiu cind o sa scapam de asta

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, multumesc de incurajari o sa incerc in fiecare zi, pana o sa ne placa si noua :)

De maine ramanem singurele... sper sa ne descurcam

Sotul meu insista sa ii dau suzeta... voi dati suzeta la bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Marryan cumpara chimen la punga de la alimentara, pui o lingurita la o cana, apoi strecori.
Si noi facem faza cu tipatul la san, imi scoate peri albi.Eu am chemat dr ca am crezut ca are otita de tipa asa cand suge..Si la noi tot seara de obicei apar crizutzele
Aseara a dormit 5 ore, in sfarsit.Sunt rupta de obosita, dar ma chinui sa il tin seara treaz ca sa nu stea noaptea, ca a avutun program la inceput, tot la 5 ne culcam..

34+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Noi avem asa adoarme singur in patut, doar daca ii dau suza in guritza


34+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Sei eu incerc sa fiu cat mai calma in relatia cu sotul meu insa ma dispera cu faptul ca isi iese din fire atat de repede. Pur si simplu daca se mai intampla vreodata sa trec printr-o faza de genul: noi tipam unul la celalalt si copilul tipa si el intre noi, chiar imi iau lumea in cap, mi se pare o scena desprinsa dintr-un film de groaza si nu imi vine sa cred ca am trait chiar eu asa ceva.

Fetelor eu cand citesc la voi despre bebelusi care dorm cate4- 5 ore, singurei in patutul lor, ma apuca depresia, nu stiu exact unde am gresit eu de copilul meu nu vrea sa doarma neam in patut de cand l-am adus din maternitate, nu vrea suzeta, nu vrea biberon deci nu pot nici macar sa ii dau laptele meu cu bibe, ziua sta la san din ora in ora (sunt constienta ca de cele mai multe ori nu de foame pentru ca suge de 3 -4 ori si adoarme), nu adoarme decat leganata la san, noaptea se trezeste dupa primul somn de 4 ore cam la o ora-o ora jumate, de la ora 4 jumate-5 dimi nu mai doarme pana la 7-8, e vioaie, pedaleaza de zor si are chef de orice numai de somn nu. Acum a stat la san o ora jumate, a mancat cam jum de ora, in rest a stat efectiv cu sanul in gura, cum incercam sa ma desprind, cum se trezea si urla. Abia a adormit si am reusit si eu sa mananc si sa intru putin sa vad ce faceti.
Ma gandesc mereu ca o sa creasca, nu va mai fi bebelus si imi va fi dor de perioada aceasta, imi este tare, tare draga insa cand vad atatia copilasi cuminti parca m apuca un pic disperarea

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

mikka, tu vrei sa mai lase sanul, eu vreau sa-l mai apuce :)
a mea iar face crize de isterie la san. suge 10 minute, apoi face crize si trebuie sa-i dau biba cu ce ma mulg
eu n-am de ce sa ma plang. am totusi un copil cuminte. ziua intr adevar nu vrea sa doarma in patut. ori in carut, ori in brate, altfel se trezeste rapid. dar noaptea doarme in patut cu trezire pt papa din 4 in 4 ore. ziua mananca la 3 ore. parca are ceas. cum se fac 3 ore incepe foiala sau urletele , depinde cat de foame ii e.
vad ca a inceput sa stea cate 10 min sa se uite la jucarele din centru de activitati. caruselul ii atrage atentia doar 1 min-2.
si de plans nu plange fara motiv.
dar ea plange cum se simte un pic uda. schimb cate 8-10 scutece pe zi.
iar afara doarme dusa. bine iese scandal pana ajungem jos si incepem sa mergem. apoi adoarme.
dar n-am stat mai mult de o ora. deci nu stiu cum se comporta dupa o ora de stat. si ies la aceeasi ora in fiecare zi, cand stiu ca e cam ora de somn.
iar seara de colici. astia ne mananca. mai ales ca ii are asa tarziu.
acum e soacra de servici pana la 12. de la 12 ma duc eu si cred ca azi iar imi sta pana la 1 jumate...



mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

May tu ziua ii dai numai san sau ii dai si biberon? Are program fain bebelina ta

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Pai eu sunt invatata minte cu leganatul, ca George adormea doar leganat sau la san de ma innebunea.Acum pe Luca l-am cam invatat sa doarma cu noi in pat, ca il puneam la san si adormeam asa amandoi.Noaptea il mai mut la el..Eu nu il mai fortez sa doarma ca stiu ca nu am cu cine.Prefer sa ma joc cu el, macar asa nu mai imi fac nervi ca se trezeste imediat ce il pun in patut.Azi a dormit cam mult.Parca vad ca la noapte avem concert.

34+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Mama ce copil cuminte am!
'nseara fetelor cucuietelor, n-am putut sa ma abtin si sa nu constat cat de cuminte e baietul meu
Pai prog. lui Petru cam asta e:
dim trezirea 7-8 pt masa, dupa mai doarme 1-2 ore si gata, veghe pana pe la 2-3 dupa amiaza , in rastimpul asta papa, ne plimbam, mai si urlam la cate o basinuta si tot asa.
la 2-3 somn pana pe la 5-6 cand se trezeste pt papic si adoarme iar (cateodata) si se trezeste la 7:30- 8 cand stie ca e ora baitei si apoi masa de seara si somn pana la 3-4-trezire 20-30 min pt un supt scurt si apoi somn pana de dim
Colici...nu stiu daca mai are si nici nu ma intereseaza daca are sau nu, nu sunt sesizabili asa ca....sunt multumita.
De plans aiurea nu plange, ma lasa sa dorm noaptea fara nici un fel de pb, iote insa ca nu dorm ca n-am eu somn (se vede ca-s odihnita ca am bebe bun si cuminte ) si cam asta.

Acum:
Ionela am vazut pozele/filmuletele, ce pot sa zic, zic asa: MORTALE
fetele, m-am prins pana la urma si eu ca tre' sa fie ok cu formele alea de relief din bostanelul piticului
Hayat, mami, te admir mult pt ca meriti, sper din tot sufletul sa va gasiti echilibrul caci aveti o bomboana de bb-eu
May, am vazut pozicile cu fata, e o frumoasaaaaaaa, dar cel mai cel m-au distrat filmuletele, e haioasa foc si-ti seamana

intrebare: ce parere aveti de manduca/marsupiu/wrap? Dr ped zice NU.

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput