PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamia spune:

Incepand de vineri, am o sectetie bruna. Intotdeauna asa a inceput menstra mea dar acum nu s-a schimbat nimic, a ramas fluxul maro. Saptamana trecuta am terminat a doua tratament cu Utrogestan 200 deci intr-adevar trebuie sa-mi vina menstra. Are cineva astfel de secretie inaintea menstruatiei? Cat timp dureaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

poate este nevoie de mai mult progesteron . asa am eu aceste scurgeri vreo 2 saptamani inainte de menstra daca nu iau progesteron . si oricum vine la 45 - 90 de zile . nu stiu niciodata cand apare .

daca iau progesteron chiar de 100 de 2 ori/zi dupa 2 zile de cand am terminat de luat apare menstra . normal , fara acel maro de 2 saptamani de ma seaca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

acum revin cu rezultatele la teste sa ma ajutati .

am ovare cu chisturi , menstra la 45 - 90 de zile . insulina mare . pilozitate exagerata -peste tot . colacel de burta de nu resuesc cu nimic sa-l dau jos . acnee . par gras si care pica - mi-a ramas jumatate din el , noroc ca era mult - raportul lh/fsh este de aproape 3 ( unul este 4 , iar celalalt 13.8 ) in limite normale luate separat ( ziua 3 ) dar raportul este de 3 . pcos mi s-a spus ca am de un singur endocrinolog la care am fost , dar am mai fost la 2 si nu au spus asta , iar ginecologii pe care i-am vazut au spus ca este normal asa . ciclu anovulator . raspund bine la stimulare cu clomid . progesteron mic .

am sau nu pcos ?

oricum voi vedea un alt endocrinolog si vad parerea lui , dar ma amcina pana ajung la el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Gabriela - eu am pcos si:
- nu am avut niciodata vreun folicul (si am facut ceva monitorizari)
- cu clomid nu am niciodata nici jumatate de folicul ...
- progesteron ff mic
- am ten ff uscat
- par - nu am ff mult .. cade in anumite perioade , dar mai am .. si este ff uscat ... o sapt daca nu ma spal pe cap- nu se cunoaste ... se ingrasa ff greu ..
- nu am acnee (am observat ca inainte sa imi vina .. cu o sapt imi iese cate un cos .. )
- nu am pilozitate in exces ... am si eu pe picioare, inghinal, pe maini ... dar nu am pe fata
- nu sunt exagerat de umflatica ... sunt putin peste medie ..
- sunt ff dereglata .. nu stiu niciodata cand imi vine

Deci .. eu am PCOS?? cica da, dar in afara de dereglare eu nu am alte simptome...
Si ovarele au aspect de "cascaval" .. multi foliculi ff mici si nici unul nu reuseste sa-si depaseasca comditia ...

Cunosc ff multe fete cu aceasta problema care au ramas insarcinate natural .. deci se poate ...
Majoritatea luau: metformin (1500 mg/zi), branca ursului (Z1-11) si utrogestan din Z 17-26 ...

La mine nu a functionat ....



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

deci cu siguranta am . urmeaza acum sa ma revad cu endocrinologul care ar vrea sa-mi dea tratament cu clomid si metmorfin . pana atunci tot caut variante naturale . nu stiu insa cu ce sa incep .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Gabriela, am citit ca scortisoara scade nivelul insulinei (cam ca si metforminul) si nu are contraindicatii. Deci adauga scortisoara la orezul cu lapte, vinul fiert, lapte si la orice altceva mai merge.
Tinctura de mladite de zmeur ca varianta naturista pentru sindromul ovarelor polichistice e foarte apreciata. Si capsulele de napraznic.
Eu am raspuns bine la tratamentul cu Clomid.

9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Buna ziua (surori de cruce) ..:)) ...revin si eu pe metereze dupa ce am avut un an plin...in sfarsit am reinceput sa ma pot gandi si la mine..asta fiind ca simptomele mi-au amintit ca am pcos si trebuie tratat...eu de 2 ani jumate nu am mai luat nici un fel e tratament pt el..ci doar Euthyroxul pt tiroida ( care app dupa nastere mi-a luat-o rau de tot razna..mi-a fost aproape 10 tsh acum il am 6 si ceva..si nu ma simt prea ok.)..de ceva vreme.. vreo 2-3 sapt m-am tot uitat la cutia de Siofor..daca sa incep sa o iau (ca o am cumparata de 3-4) ..sau nu..si am hotarat ca NU..pt ca tare rau m-am simtit perioada aia cand am luat..si mi-am amintit toate pastilutele naturiste care le-am luat si care m-au ajutat sa-mi reglez insulina si glicemia ( de la 250 insulina acum o am 28..de 3 ani nu a mai crescut)..asa ca o sa-mi comand iar..
pt cele care nu va simtiti bine luand Metformin sau Siofor...puteti incerca o cura de Furnica ( extract pulbere furnica salbatica) ..http://www.my-tianshi.com/furnica.html ..aici puteti citi despre el..asta m-a ajutat mult atat cu insulina ct si cu reumatismul..caderea parului...la rinichi si gastrita mea veche...la fel si uleiul de primula drajeuri (evening primrose)...pt cresterea imunitatii ..si multe alte afectiuni...INSA..astea se pot lua si in paralel cu metforminul...eu am ales sa nu-l mai iau niciodata ...ca mari batai de cap mi-a dat la ficat..pt care am facut tratament cu Silimarina forte..pentru pofta de dulciuri Garcinia cu crom(cura 3 luni)..
Acum vad ca mi-au revenit petele mai inchise de pe/ si /de sub genunchi.. am 2 fire ciudate de par care-mi tot cresc..unul pe stomac sub sanul stang si altul pe gat tot in stanga..in rest nu mai am problema mare cu mustata..doar pe picioare creste intr-o veselie..insa testosteronul mi-a iesit 1..si e ok..marea mea problema insa e greutatea...dupa nastere am pus 10 kg pe mine fara sa prea mananc..si astea s-au depus toate exact pe burta de zici ca iar sunt gravida in 8 luni.de vreo 4 luni mai mult fac foamea..nu am apetit pt mancare mai deloc si asta am citit ca se datoreaza tiroidei...insa metabolismul meu e blocat..acul cantarului nu se misca delok...si sunt disperata..am 90 de kg...nu stiu ce sa mai fac sa slabesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Ce liniste pe aici...nu mai aveti nimic de zis? nici o veste buna?

eu am ajuns la ginecolog in sfarsit ca de la nastere nu am mai apucat...am 5 chisturi pe ov.drept si 4 pe stangul...m-a diagnosticat cu hipoplazie uterina ..uterul imi e mai mic decat limita inferioara normala..asa ca o viitoare sarcina o sa fie si mai greu de purtat...mi-a spus ca nu e de mirare ca am nascut prematur si ca nu s-a dezvoltat normal..si nici nu s-a putut intoarce...ca nu a avut loc deloc..asa ca va trebui mult tratament si pt asta...mi-a prescris pastilutele Melleva 35 ..cica au un nr mai mare de hormoni care sa ma ajute sa nu mi se mai micsoreze uterul..am facut comparatie intre ecog trecute..si se vede clar cum s-a atrofiat...asa ca am 3 belele pe cap cu care sa ma lupt..de care stiu...

multa bafta voua..sa auzim numai de bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana5 spune:

Buna ziua.
De cateva zile am inceput si eu sa citesc despre acest subiect si incep sa ma gandesc ca sufar si eu de aceasta boala, fara ca sa imi fi dat seama macar...Am 31 de ani, din adolescenta am avut probleme cu acneea care nu a putut fi stopata deloc, am folosit zeci de creme, doar in perioada in care mi-a fost prescris Roaccutane timp de 1 an an scapat de ea, am tenul si parul gras de cand ma stiu, am 1, 72 cm si 75 km, am inceputy sa ma ingras din adolescenta cate un kg pe an, am si mai mult par pe corp si fata decat ar trebui, am noroc ca e blond si nu se vede asa tare, ciclul neregulat la 35-40 zile dar am avut si la 3 luni acujm cativa ani, s-a reglat numai cu Yasmine pe care le-am luat un an de zile.Nu stiu daca am rezistenta la insulina, o sa imi fac testele de care spuneati ca trebuie pt a depista SOP, simptomele exista, analizele or sa imi spuna daca am ghinion sau ba..
Acxeste analize se platesc? Am fost plecata din tara cativa ani, nu mai stiu formalitatiile de pe aici..se pare ca totul se plateste:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Luciana, normal, cu trimitere de la medicul de familie, nu se platesc analizele.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput