PCOS (22)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Aruam felicitaaaaaaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana29 spune:

aruam, felicitari si sarcina usoara!1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, vin si eu sa va incurajez ca n-am mai scris de mult la subiectul acesta dar iata ca acum am ce spune. Am renuntat la ACO in Decembrie. In Martie am inceput stimularea cu Colstylbegyt 1 pastila pe zi in zilele 2 - 6 si am obtinut ovulatie. In Aprilie cu 1 singura pastila nu am mai ovulat. In Mai am crescut doza si cu 2 pastile in zilele 3-7 am ovulat iarasi frumos. In Iunie am facut Histerosalpingografie ca tot ovulam dar nu ramaneam. Avea si sotul probleme cu spermograma (6% forme normale doar) dar le-am reparat cu Vitamax, L-Carnitina, L-Arginina, Cetebe cu Zinc, Polen, Macca, Napraznic, Q10 (in 2 luni a ajuns de la 6% la 26% forme normale)
La histero s-a vazut ca am trompele permeabile dar substanta de contrast nu trecea de intersectia dintre ovare si trompe deci erau obturate in capatul dinspre ovar. Mi-am luat inima in dinti si am facut laparoscopie exploratorie, aveam aderente in abdomen din cauza apendictomiei si au fost indepartate si am beneficiat si de drilling ovarian. In luna iulie am facut stimulare tot cu 2 pastile de Closty in zilele 3-7, am ovulat si am ramas insarcinata. Acum am 5 saptamani si vineri merg la ecografie.
Sper sa fie totul bine si sa ma urmati ca mi-ar placea sa ma intalnesc cu voi la Odiseea sarcinii.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Multumesc fetelor
Emilia felicitari ,sarcina usoara si un bebe sanatos !
Ne vedem la odisee.
Noi suntem la buburuze de martie aprilie.


PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
9+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am postat deja la Odisee ieri seara

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamia spune:

Buna!
Sunt noua aici. Am 19 de ani si am fost diagnostizat acum un an dar nimic nu s-a intamplat. Imi cade parul, n-am avut menstuatia de la ianuarie. Doctorii n-au spus nimic. Folosesc Metformin 500 de la octombrie si fac dieta de la ianuarie. Sunt foarte slaba dar nu ma deranjeaza. Acum o luna am fost la un endocrinolog si mi-a dat Utrogestan dar na mi-a venit menstra. Doctorul vrea sa faca analize, de prima data trebuie sa-mi vina menstra. Acum incerc o alta doza. Sunt foarte nefericita.
Exita aici cineva pentru care nu a fost bun metforminul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pentru mine nu a fost bun Metforminul pentru a obtine ciclu regulat si ovulatie, dar in combinatie cu Clomid am ovulat si a fost totul ok. Eu te-as sfatui sa asculti de medic si sa iei anticonceptionale Diane 35 o perioada (o luna-doua-trei) sa se mai resoarba din chisturile de pe ovare, sa se mai stopeze caderea parului si sa iti vina menstra la timp. Iei si Metformin intre timp si ai mai multe sanse sa fie ok dupa cand renunti la ACO si ramai doar pe Metformin. Esti tanara, banuiesc ca nu vrei inca copii, nu?

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamia spune:

Vreau copii numai cand voi fi 25. Sper ca totul va fi in regula pana atunci. Diane 25 e un antibaby. Un gineologic a vrut sa-mi dea dar a vazut rezultatele mele de inzulin si mi-a trimis la endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Diane 35 este un antibaby intr-adevar dar are si alte efecte. Primul dintre ele este scaderea nivelului hormonilor masculini care produc caderea parului. In combinatie cu Metformin te poate ajuta mult.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamia spune:

Rezultatul meu din ianuarie de 120 minute este 9,97 mmol/l sau 179 mg/dl. Are cineva atat de grav? Am inceput dieta dupa data acesta.

Mergi la inceput