Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hop si noi!
Ne-am trezit cu o greata in dimineata asta, leleee. Si n-am mai avut de cel putin o saptamana.
Am papat ceva insa si s-a rezolvat.

Deea suntem bine, multumesc. Burtica nu ne mai doare si cred ca suntem ok, sper. Vedem luni, cand mergem la dr.
Am inceput tratamentul cu Canesten pt candidoza, sper sa fie bine.
Pup bobita luptatoare!

Joana ei zic ca fara analiza de confirmare si fara antibiograma sa nu iei antibiotic, doar asa pe niste suspiciuni ale medicului. E total neprofesionista recomandarea lui de antibiotic.
Pt infectie urinara trebuie sa faci urocultura. Vezi ce iese, vezi ce zice si antibiograma si apoi iei tratament.
Pt ca se poate sa iei tratament degeaba, daca infectia e rezistenta la antibioticul pe care il iei. De aia se face antibiograma.

Sa aveti o zi excelenta, burticutelor!

Elly 13+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.Va invit la un fresh .

Joana eu cand am avut eminenta de avort am primit nospa injectabil, e mai puternic decat medicamentele si cred ca isi face efectul mai rapid. Primeam cate 3 injectii pe zi. La inceput am primit in spital si pe urma mi le-a dat sora mea(e asistenta). Am primit injectii 2 saptamani pana deja am facut alergie la njectii si atunci am trecut pe pastile. La inceput beam cate 2 pastile forte de 3 ori pe zi, si pe urma cam dupa o saptaman cand durerile nu mei erau asa de tari si dese cate una de 3 ori pe zi si pe urma 2 pe zi si pe urma am trecut la 3 simple pe zi. Si am continuat treptat sa le scad. Dar a durat cam 5 luni pana am reusit sa iau doar 1 la doua sau 3 zile. Cam asa luam eu nospa.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Joana, eu n-am luat No-Spa, dar stiu ca maxim 3 pe zi se iau. De asemenea, pentru calmarea contractiilor, se foloseste si MagneB6, 2 tb pe zi.
Eu ma simt foarte rau, am racit, ma doare capul, am vomat azi dimineata, sunt ametita si nici nu-mi vine sa ma ridic din pat. Iar peste o ora va trebui sa plec la munca... O sa beau putina cafea sa ma puna pe linia de plutire cu nivelul energiei. Febra n-am, 36,9.
Va pup, aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui josefine

Aww, ce cute sunteti - titi, tigrutza si Corina.


***

Multumim asteptam cat mai multe sa ne cunoastem

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
As vrea si eu parola de la contul comul sa va cunosc si sa ma cunoasteti!
In sfarsit am dormit si eu toata noapteaadica de la 22 pana azi dimineata la 6.30.Imi era tare dor
Azi dimineata m-am cantarit ,am luat deja 4kg,la sarcina trecuta al luat 23kgIar acum am zis gata acum incerc s ama abtin sa nu mai ingras asa rau dar.............
Nu mananc mult dar ca nu fac nimik ,tocesc canapeaua
Am acasa banda de mers,credeti ca este ok daca fac macar 15 min.pe zii?
Va doresc o zi frumoasa fara greturi

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Maine trebuie sa ma duc la un verisor in vizita, trebuie sa ne vedem nepotica care are 2 luni si nu stiu ce sa ii duc. Dupa cum am inteles de la matusa, fetita are de toate , incepand de la haine la tot ce vrea inimioara ei. Am luat deja un album de poze, dar nu stiu ce sa ii mai duc. Imi dati va rog niste idei.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Netaza fetele..
Astazi ma simt mai bine, mai am nasul infundat dar in rest e mai bine..
Stii ce am mancat eu aseara? slanina cu ceapa care asa ustura de ne-a facut si pe mine si pe Luca sa plangem, a fost un moment tare comic..ca sa vedeti si voi ce imi cade bine.
Multumim de aprecieri..
Si eu stiu ca no spa ai 3 pe zi si asa scrie si pe prospect..nu stiu ce sa zic daca e ok sa iei mai multe.
deea nu stiu ce sa zic dar poate ar fi bine totusi sa faci si o antibiograma..
Nu mai stiu cine iontreba de biblioteca online, imi cer scuze ca nu am retinut dar daca ai cont pe facebook acolo gasesti mai multe..la odiseea de mai iunie 2010 era cineva din Canada care initiase asemenea proiect am sa intreb acolo.
In legatura cu kg nici nu am curaj sa ma cantaresc

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am vazut poze cu voi!!! Foarte frumoase, familii frumoase si fericite, prichindei tare reusiti! Cu asa realizari trebuie sa stati foarte linistite in ce priveste bebele mic, sigur o sa fie cel putin la fel de frumusel si dragalas ca cei pe care-i aveti acasa. Eu sincer n-am poze asa frumoase, va trebui sa fac si eu o selectie sa pun si eu macar una cu mine sa ma vedeti. Cu greturile astea nu prea am energie si chef de nimic.
Am inceput sa am pofte.In general poftesc la chestii despre care aud, dar selectiv asa. Azi mi-e pofta de sarmale. Am tot auzit cu sarmale pe aici si mi s-a facut asa o pofta!! Aseara mi se facuse pofta de iaurt cu fructe, mai precis iaurt cu gem de fructe si ieri pe la pranz vroiam neaparat branza de vaci proaspata. Da, de-aia dietetica fara gust. Din pacate pana acum n-am reusit sa-mi satisfac nici una din poftele de mai sus, mai ales aia cu sarmalele cred ca n-am nici o sansa la cat de lesinata zac cand sunt pe acasa. Si mi-ati facut pofta sau dor de ceapa. Doamne, ce-mi mai placea ceapa! Am evitat-o pana acum pt ca imi facea gaze urate si inainte de sarcina, incepusem s-o evit dinainte de asta. Si acum in sarcina am zis ca nu ma ating de ea ca sa nu-mi faca niste crampe urate. Nici stomacul n-o tolereaza uneori, mai ales daca o mananc seara. Insa asa o pofta mi-ati facut!

Andreea, 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Antibiograma este lista aia cu antibiotice la care este sensibil streptococul?

Sa ne dea Dumnezeu sanatate! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea_Deeutza

Antibiograma este lista aia cu antibiotice la care este sensibil streptococul?

Sa ne dea Dumnezeu sanatate! 8+



Da.

Andreea, 7+

Mergi la inceput