Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Omibaba , mai sunt copii la noi in odisee care au luat in jur de 500 in luna a3a , inclusiv al mau, doar ca el a luat cate 1200 in primele 2 luni , asa ca pediatra mi-a spus ca mai mult decat bine. Vad ca luna asta cam tot asa o sa aiba , vreo 500. 600 luat.
Dar daca ti-a spus sa ii faci analize poate ca i s-a parut ceva suspect , nu stiu , dar eu le-as face..
Si mi-e mi se rupe inima ca in fiecare luna trebuie sa ii ia sange sa faca analize din cauza la nenorotitul asta de tbc, dar stiu ca e pt binele lui, asa ca ii fac. Chiar maine , adica azi ca e deja 4, trebuie sa mergem iar la analize.
Va pup si sa aveti un inceput de week-end cat mai linistit

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

sa fie intepatura pt Gabriel cat mai usoara si insanatosire grabnicaaaa, eu nu stiam exact de boala si nu am intrebat dar sunt alaturi de voi si ma rog sa fie bine cat mai repede. Cand puii nostri sunt bine si noi suntem bine. Doamne ajuta!




mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

sa fie intepatura pt Gabriel cat mai usoara si insanatosire grabnicaaaa, eu nu stiam exact de boala si nu am intrebat dar sunt alaturi de voi si ma rog sa fie bine cat mai repede. Cand puii nostri sunt bine si noi suntem bine. Doamne ajuta!




mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)




La spitalul unde am nascut a fost o imfirmiera bolnava de tbc , despre nu stiau cica . In momentul in care s-a descoperit o fetita bolnava de tbc,au inceput sa faca analize la toti copii nascuti acolo din ianuarie pana in iulie, peste 1000. din acestia , 122 au iesit pozitivi , printre care si Gabriel. acest lucru nu inseamna ca este bolnav ci doar ca a venit in contact cu microbul , fapt pt care trebuie sa facem o terapie de 6 luni cu antibiotic pt a fi siguri ca nu se va imbolnavi .
desi , repet , nu e bolnav , este f dureros pt mine ca trece prin asa ceva , sa il supun zilnic la chinul de a lua acel antibiotic , stiind ca e vina medicilor , e cel mai greu lucru care trebuie sa il fac ,dar incerc sa il fac cu zambetul pe buze pt ca stiu ca eu sunt forta lui, eu trebuie sa fiu puternica pt el , ma rog zilnic la D-zeu sa nu se imbolnaveasca niciodata, sa fie sanatos , asta ii doresc cel mai mult, insa din pacate nu depinde doar de mine ... fac tot ce pot ca sa il ocrotesc de lumea asta dura in care s-a nascut , care si-a aratat coltii inca de cum a vazut lumina zilei...
Sa va dea DD copii sanatosi la toate!

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Omibaba, ma bucur ca ai revenit!
Daca esti incantata de scutece, eu cred ca ar fi bine sa iei mai multe. De care ai? Ma bate gandul sa incerc. Cu ce le speli?
Unde mai locuiti? Parca tu locuiai cu parintii si erai f nemultumita, sau ma insel?

Eu m-am inscris la o campanie de testare nuci de sapun si detergenti facuti din ele, sunt f curioasa, d-abia le astept

Mi-am comandat si ingrediente pentru o crema de scutec pentru Filip si un deo pentru mine, sunt pusa pe treaba dis de dimineata

Ieri am facut o baclava care e f gustoasa dar nu sta legata, se imprastie, of, of, mai, mai, si ce-am mai curatat la nuci

Oana, si al meu se agata ca o maimuta in parul meu, eu umblu numai ca parul strans, d-aia sunt si tentata sa ma tund fff scurt

Filip isi roade si el mainile si baleste la greu. Mie chiar mi se pare ca se vad mugurii incisivilor inferiori, sotul zice ca nu, dar si Evei i-au dat dintii f devreme



Sa aveti o zi minunata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Andra sa stii ca si eu vad la rares mugurii de jos...si el baleste si roade mainile,lui razvi i-a dat primul dinte la 4 luni juma dar avea gigia umflata de la 3...

al meu bb e varza,are o tona de mucii,tuseste,a fost doc la noi luni k tusea asa incet de luni,dar acum mai tare.... l-am aspirat ca nu se mai putea si mananca asa greu!ma bate gandul sa iau ap de aerosoli...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

cu doi copii mici, cred ca-i o investitie buna. Eu am, de anul trecut, inca nu l-am folosit, si tine-l Doamne asa, nefolosit, dar tare am tras vara trecuta cu ea, cu o raceala alergica, se infunda, nu mai putea sa respire noaptea, se trezea plangand, eu nu adormeam de frica. Dupa raceala aia l-am cumparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d spune:

Buna dimineata. Cu toate ca n-am mai scris zilele astea v-am urmarit.Nu am avut o stare exclenta asa ca am stat pe tusa...
MihaH, imi pare bine ca ai moralul mai ridicat, cum mai este Imi?
Omibaba, si al meu tot in jur de 500-600 ia pe luna, asta de la inceput, oricum intervalul este intre 500-1000g/luna
Adra , te rog sa ne impartasesti si noua impresii despre "noile achizitii".Am luat la citit blog-ul tau...f util.Multumesc
Anaemi, cum te mai simti?
Gliana, m-am uitat si eu pe site-ul dat de tine?Sunt mai buni colaceii respectivi?calitativ ma refer.Si pe noi ne tenteaza sa luam, dar nu stiu de unde
Laura, cum mai este Dani?
La multe lunite celor sarbatoriti astazi

Noi Ne trezim noapte pe la 2-3 si apoi din ora in ora...nu pot sa inteleg de ce....
sper sa scriu mai des...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neata!

la toate fetele!

M-ati innebunit cu colaceii aia , cred ca o sa iau si eu

omibaba bine ai revenit.

Eu nu iau scutece refolosibile. Folosim doar de unica folosinta. M-au tentat la Anastasia cand nu mai facea asa des pe ea (dupa 1 an), dar n-am apucat sa iau .

Acum nici nu ma mai gandesc. Numai la scutece nu mai stau sa spal acum !

Burocika si eu zic ca aluat bine Miruna. Dar tu acum faci cum crezi!

Mamutz, nu stiu despre ce aparat spui, dar daca tot il ai eu zic sa faci cateva sedinte de fizio.

Eu am mai facut fizio pt spate acum vreo 2 ani cand era A mica, dar doar exercitii, fara unde scurte, ultra sunete sau electo ionizari cum fac acum.

Mady multa sanatate lui bebe! Eu zic sa va luati un aparat de aerosoli pt ca este f bun. Noi am scapat de ceva raceli pana acum. Si cum ii vad cu muci sau putin tuse ii bag repede la aerosoli cu ser.

Daca are secretii coborate, poate nu ar fi rau sa va duceti si la spital pt aspirare profunda, daca aveti pe acolo, sa nu ajungeti ca noi la un pas de bronsiolita.

In rest, toate bune. Eu tot cu burta mea, dar ma mai salveaza no-spa inainte de mese, ca altfel...

Mainile sunt tot cu fizioterapie.

Petru este un scump si nu mai pot de dragul lui. In general este cumintel, dar mai are si el toanele lui...ca fiecare de altfel!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Neatza!

Fetelor, am vazut nebulizator la sensiblu in oferta, omron c28. Din asta avem si noi si e ok. Dupa ce am inceput gradi l-am folosit destul de des. Prefer sa inhaleze medicamente decat sa le ingurgiteze.

Miha si eu alaptez, nu ma mulg si nu ii dau nici lapte praf.

Nu stiu ce inaltime si ce greutate mai avem, ce stiu e ca nu-i mai vin hainele de 3 luni, purtam deja de 6 luni.

Noaptea trecuta a fost destul de ok, dar cea dinainte m-a trezit de 7 ori. Ieri am fost turbo. Ca vorbeati de tipat la copii: mi-a facut Maria un circ ieri pe strada. Are niste fite de la o vreme. Nu ma mai inteleg cu ea. Am lasat-o sa urle, dar tare greu se mai calmeaza. Unii o opreau sa o intrebe ce a patit (eu vb. la telefon) si ea incepea si mai tare. Voia pantofi pe vremea asta si i-am explicat ca e prea frig, in plus nici nu stiu pe unde erau pentru ca inca mai avem o groaza de saci nedespachetati. Toata ziua tre' sa trag de ea sa faca ceva, afara reusim sa iesim dupa 2 ore, ba nu vrea la joaca, ba nu vrea sa se imbrace, din astea. Nu mai am nervi. Voi va confruntati cu asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Buna dimineata,


V-am citit rapid si tot asa o sa scriu, nu de alta dar am un munte de rufe de calcat .

Am fost si noi ieri la cantar, avem 7 kg si 64 cm, aproape ne-am triplat greutatea in 5 luni.....la noi e ceva mai diferit pentru ca el s-a nascut f mic si atunci eu sunt foarte fericita de astea 7 kg .
In rest suntem bine, singura problema este ca inca nu i-a aparut floricica de la vaccinul facut in maternitate si daca nu apare pana la 6 luni va trebui repetat . Mi-e groaza de intepaturi .

Va pup pe toate, ma duc sa ma apuc de treaba.

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput