Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ancahai odihneste te bine si sa revii in forta. Eu trebuie sa ma duc sa fac bagajele ca plecam spre caravana dragostei vorba Glianei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna si de la noi fetele!

Multumim pentru felicitari celor ce si-au amintit de noi

Noi azi ne-am plimbat,am cumparat pentru Luca husa cu blanita pentru scoica,am dormit si acum asteptam restul trupei acasa.
O sa venim la raport marti dupa ce ne intoarcem de la doctor.

Urez sanatate tuturor puiutilor bolnavi,putere Laurei;sanatate maxima pentru Anaemi;odihna si noapte usoara pentru Anca si...toate cele bune tuturor!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Miha, bunica ta nu cred ca specta reteta, cu outze si smantanica:))))), dar na...posibil si asa sa nu- ti placa..nu conteaza...noi papam cu mare pofta
Legat de domnul tau,..vezi ca scrii in engleza si asta intelege...:))))))))), dar daca ceva te scoatem noi
Sper sa te simti bine la caravana.



mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
burtocika nu mai tin minte exact cum si cat a luat alex, dar orientativ a fost cam asa: 600gr in prima luna, un kil si un pic in a doua, 750 de grame in a treia, 500 de grame in a patra. acum are 6.100, deci la 3 luni avea 5.600, nascut fiind cu 3.050. nu as renunta la LM, as incerca la fiecare masa cu LP (daca tie ti se pare slabutza), as face un sumar de urina ca nu doar si eventual o eco, pe acelasi considerent. dar, in afara de greutate, cum se prezinta? e vesela, doarme, etc? in lungime cum a luat? (pediatra spunea ca unii bb-lusi iau in unele luni in greutate mai mult, in altele in lungime, ca nu toti bb-lusii iau si in lungime si in greutate concomitent ... ma rog, iau dar nu "ca la carte"). si apoi daca e ok pe curba cresterii, de ce are pediatra dubii? sau e invatata numai cu "pufosi"?


Laura, copilul mie mi se pare ok. E vioaie, vesela, ne recunoaste si ne zambeste, doarme bine, a crescut in lunigme ... Evident, are maraielile pe care am citit ca le au toti copiii de varsta asta, dar in pricnipal am dedus eu ca din cauza "lipsei de comunicare" intre noi, adica nu intelegem noi ce vrea ea si de-aia se enerveaza
Probabil pediatra e nedumerita de evolutie (750 - 650 - 520) si s-o fi asteptat sa ia mai mult in fiecare luna, nu sa scada ... Dar asta s-a intamplat in primul rand din cauza vaccinului pt rotavirus si a unei raceli, care i-au redus pofta de mancare vreo 2 saptamani, si pe urma datorita faptului ca de la mine nu prea accepta LP si nu a avut cine sa i-l dea ...
Pe de alta parte nici nu ma simt sigura sa risc, daca Doamne fereste are copilul ceva si eu nu depistez ca mi-e mila sa-i fac analizele ?

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele




poate stiu eu aiurea, dar eu stiam ca e normal din luna a treia sa nu mai creasca la fel de mult ca in primele doua.
dar, pana la urma, parerea mea este sa iti urmezi instinctul, fa analizele daca asa iti spune inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Mady, insanatosire grabnica lui Rares!


PUFI, bravo pentru parametrii lui bubu. 7 kg??? Wow ce mare e!!! Pufi te referi la floricica de la vaccinul TBC? Ca nici lui Imi nu i a aparut si l a facut pe 7 oct. Nu mi a zis ca ar trebui repetat.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha este vorba despre vaccinul BCG ( bacil Calmette-Guerin ) - vaccin impotriva tuberculozei care se aplica in romania inca din maternitate si a carui citire se face la 6 luni, daca floricica este sub 2 cm atunci se face IDR-ul si daca acesta iese negativ se repeta vaccinul pana la varsta de 1 an. Asa mi-a spus mie pediatrul .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi





mie mi-a spus 3mm pediatra. cate bordeie, atatea obiceie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

nu-l cunosc Miha pe acest doctor.

fetele , eu fac tocinei...moldovencele trebuie sa stie ce gust au......iaaamiiiii, cu smantana...bestiale, poate va dau o idee sa faceti la cina si voi.





mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






ce-s aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

cartofi razuiti pui oua, sare si faina alba si prajesti si apoi papi cu smantana


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

in seara asta crizele au inceput dupa bibe, imediat
s-a linistit in scaunul de masina, cu muzica si cu copiii surorii mele maimutarindu-se pe langa el (excluse noaptea).
pana la urma a adormit, e prima data cand nu adoarme imediat dupa baie si bibe. poate si-a facut acum criza si ne scuteste o noapte, ca de 2 sapt nu mai stiu ce-i ala somn.
vesti proaste in schimb de la dani, cica nu am avea voie acasa duminica, deoarece bubitele, chiar daca au coaja, inca sunt pline cu microbi si deci este contagios.
offff, mi-e atat de greu, stau si pe capul surorii mele, alex plange noaptea, ea se trezeste mereu sa vada daca nu ma poate ajuta cu ceva si la 6.30 ii suna ceasul sa isi pregateasca proprii copii pt scoala/gradi.
imi vine un pic sa plang, ma simt cam down in seara asta.
no, ma duc sa beau un nesquiq cu lapte si cu dulceata si sa ma pompez si apoi in pat.
poate maine ne vor astepta timpuri mai bune.
n usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

cartofi razuiti pui oua, sare si faina alba si prajesti si apoi papi cu smantana


chiar vroiam sa intreb si eu ce-s aia, ca eu sunt din neam de moldoveni, da' n-am mancat pana acum ... Par buni

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
poate stiu eu aiurea, dar eu stiam ca e normal din luna a treia sa nu mai creasca la fel de mult ca in primele doua.
dar, pana la urma, parerea mea este sa iti urmezi instinctul, fa analizele daca asa iti spune inima.


Pai asa stiam si eu, nu stiu de ce e doctorita asta asa de panicata ... Instinctul meu mi-ar spune ca e totul ok si nu-i nevoie sa intep copilul, dar daca totusi e ceva si nu descoperim la timp ? N-o sa-mi dau palme ?

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput