Nasterea la Arcadia- Iasi(25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Fetelor, referitor la articolul postat de Clau, am postat si eu stirea atunci cand a aparut ..insa aici nu e spus intregul adevar..mama avea un micorb care l-a transferat la fat si din aceasta cauza el s-a nascut cu intestinele putrezite, cititi articolul in intregime si apoi comentariile de mai jos referitoare la articol.
http://www.telem.ro/telem/local/37706-arcadia-nu-face-fata-cazurilor-grave-.html


Danyelas
, imi pare rau pt micuta ta, si sunt convinsa ca nu e asa grav si vei trece si peste asta, intr-adevar socul e mare la inceput, dar Arcadia nu cred ca are vreo vina daca se naste un copil cu vreo afectiune...Dr care monitorizeaza sarcina poate fi in masura sa vada unele afectiuni, insa multe dintre ele nu se depisteaza ecografic.Important e ca micuta ta care e deja voinicuta a luat in greutate, ceea ce e f bine!cum zicea si Lena sunt multi copilasi cu aceasta afectiune, si o mamica din randul nostru; Loredanar s-a nacut cu o afectiune la inima, dar uite ca nu a impiedicat-o sa creasca mare, voioasa si sa aduca pe lume natural o fetita sanatoasa! Asa ca fii mai optimista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Mada deci colici nu fac la 1-2 zile de la nastere, in general apar pe la 3 saptamani. Initial am crezu ca te referi la fenobarbital sau ceva sa nu le deranjeze noaptea!

Problema cea mai grava mi se pare ca nu a fost anuntata in start de problema copilului, sa admitem ca nu se poate vedea ecografic TOTUL, dar 3 zile sa nu spui nimic?????

La Matei, la CV cand m-au adus de la terapie intensiva mi-au adus copilul, mi l-au asezat in brate, apoi asistenta cu mana ei mi-a scos sanul, l-a prins si l-a bagat copilului in gura, timp in care imi explica ce si cum (si asta de cate ori era necesar, pana vedea ca te descurci). Prima data mi l-au schimbat ele, apoi m-am descurcat eu, dar repetau ele de cate ori vroiai si crede-ma ca explicau de fiecare data cum sa-l speli, cum sa-l tii, cum sa faci cu buricul...raspundeau cu rabdare la intrebari. Pe Matei l-am dus doar odata la camera de bebelusi pentru ca era aer inchis in camera si am vrut sa aerisim, in rest l-am tinut numai si numai cu mine. LP i s-a dat cu lingurita si asta numai pana am urcat eu pentru ca mi-a venit laptele imediat si chiar daca nu era suficient cantitativ si cerea foarte des, imi spuneau sa ii dau de cate ori cere si sa am rabdare ca totul o sa fie foarte bine.

Sincer incep sa adun minusuri pentru Arcadia! Si nu sunt minusuri peste care sa pot trece usor. Cel mai mult am ales Arcadia pentru ca medicul meu nu va mai lucra la CV si parca nu m-as da pe mana altuia...

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si30+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Simo si la Arcadia iti explica de toate, poti sa tii bebe-ul cat vrei langa tine. Sunt unele asistente mai dragute unele nu chiar asa dragute. La mine asa s-a intamplat ca nu a venit sa ma ajute, probabil li s-a parut ca ma descurc ok. Sincer vreau sa iti spun ca eu din clipa in care am vazut-o pe Maia am avut impresia ca stiu ce sa fac si nu am nevoie de nimeni sa ma ajute. Sa vezi cum o manevram si totusi e o pitica mica... avea 2700 gr :).
Legat de picaturile alinan pt colici le dadeau cu scopul de a linisti bebe-ul nu pentru colici.
Si din cate stiu la Cuza nu mai exista bebe si mami rooming

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Simo eu nu cred ca le da fenobarbital la micuti..exclus asa ceva, de unde ati preluat ideea asta fetelor?? Pai asa putem sa zicem si de Cuza cate-n luna si-n stele ca misuna streptococii la greu..etc..

Nu eu ziceam de colici, ci alinuta parca..

Faza cu "omisul" diagnosticelor nici mie nu mi se pare ok..nu stiu de ce au politica asta, abia aici vad eu un minus real

Mie personal la Arcadia, mi s-a arata cum sa alaptez, si in m multe pozitii, ca si tie Simona, m-au pus sa scot sanul sa il pun fetitei la gurita si tot asa, mi-au aratat cum sa ii fac baita, cum sa ii fac toaleta,deci la acest capitol nu vad unde ar fi minusurile..aa, ca aveau bebeii in patuturi ceiut si LP, asta e altceva, biberoanel;e alea sunt puse acolo mereu, nu inseamna ca sunt si date la bebelus, mai ales daca mamica are laptic!!Acu daca vrem sa cautam nod in papura desigur gasim noi ceva, nu asta e problema.Eu una as mai naste la Arcadia de 1000 ori, nici gand sa aud de Cuza, am fost internata acolo de 2 ori si mi-a ajuns pe toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Fetelor imi pare sincer rau pentru problemele ce le au unele mamici cu bebelusii lor.Se putea intampla oricui.Acum nu trebuie sa aruncam cu pietre in stanga si in dreapta.Asa e soarta.Nu se intampla la Arcadia se putea intampla si in alta parte.Si referitor la acel articol...mor oameni si in spitalele de stat.Nu vreau sa fiu rautacioasa insa doamne fereste cand e sa se intample o nenorocire se poate intampla ori ca esti la Cuza ori la Arcadia ori in alta parte pe pamantul asta.
Cat priveste alaptatul la Arcadia eu am primit consiliere de nota 10.Mi s-a explicat cu lux de amanunte tot ce vroiam sa stiu.De la pozitii de alaptat la beneficii etc.Tot personalul a fost de nota 20 si nu regret o clipa alegerea facuta.E normal sa se intample si tragedii pentru ca asa e viata si se pot intampla nu neaparat din cauza medicilor ci si din cauza neglijentei parintilor: boli netratate, monitorizare ineficienta sau deloc a sarcinii, analize nefacute pe parcursul sarcinii, neglijente alimentare, fumat, baut in timpul sarcinii etc. Nu poate fi totul roz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Si eu as naste la Arcadia de 1000 de ori.Imi aduc aminte cu placere de momentul nasterii si experienta de acolo.Daca as putea as sterge cu buretele experienta mea cu bruta de Carauleanu de la Cuza care mi-a facut prima parte a sarcinii un calvar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

subscriu MADA SI DADA
SE PARE CA NOI AM PRINS VREMURI MAI BUNE LA ARCADIA.. NU STIU, DAR NU REGRET NIMIC SI NICI PRB NU AU FOST.
INTR-ADEVAR LEGAT DE AJUTORUL IN ALAPTAT, POATE CA AVEAU TIMP PT CA ERAU DOAR VREO 7 BEBEI CAND ERAM EU .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Ok, sper cu sufletul sa aveti dreptate si sa nu scada din calitatea serviciilor Sa vad ce mai povestesc fetele care nasc pana atunci. La CV nu mai am habar ce este, odata ce am hotarat Arcadia nu m-am mai interesat. Googalesc imediat si Alinan.

Mada nu am inteles ca le da fenobarbital, dar in timp ce citeam, cand ai scris ca seara le da "bomboane" imediat mi-a fugit gandul la asta, apoi am citit ca de fapt era vorba despre Alinan.

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si30+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Eu scrisesem de bomboane Simo. Asa le spunea asistenta la picaturi.

si eu sunt multumita de Arcadia si nu regret decizia k am nascut acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Sorry, neuronu` ocupat
Sper de data asta sa-mi revina mai repede memoria mea normala decat la Matei. Am ajuns la faza cu post-it cu mesaje pe usa de la iesire sa nu uit treburi importante, cum ar fi bagajul lui Matei cand mergem la inot

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si30+ cu Youssef Gabriel

Mergi la inceput