Matematica in romania - preluare

Matematica in romania - preluare | Autor: OanaP

Link direct la acest mesaj

Mentionez ca nu am verificat calculele, dar mi se pare interesanta gandirea!

Matematica din Romania !!! Este... MORTALA !!! Adica te omoara cu zile...

Sa facem urmatorul calcul (de dragul demonstratiei, vom presupune ca traim într-o lume în care nu exista inflatie si în care preturile, salariile si taxele sunt înghetate la nivelul de acum).

Gigel e un tânar care tocmai se angajeaza. Ca orice tânar, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: sa presupunem ca e de 1100 de lei. Gigel are 23 de ani. Întrucât e criza si criza va dura - sa presupunem! - multa vreme de acum încolo, hai sa zicem ca în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.
Ia sa vedem însa câti bani plateste Gigel CAS-ul timp de 5 ani (adica 60 de luni) la o leafa mizera de 1100 de lei. Pai la valorile actuale va plati 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei. Ei, aici e buba. Gigel are numai 28 de ani si deja a platit în contul statului toata suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar iesi la pensie la 65 de ani si ar mai trai înca 3-4 ani, cât e speranta de viata a barbatilor din România.
Cum asa? Pai sa facem un mic calcul. Daca nu ma însel pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contributiile date statului pâna la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând ca timp de 37 de ani banii sai vor sta undeva într-o valiza, nu într-un cont care îi va multiplica macar prin dobânda) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39, adica 28 de luni.
Adica peste 3 ani. Pai e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai traieste 3 ani si la 68, dupa cum zic statisticile, moare!
Totusi, nimeni nu îi explica lui Gigel, si nici noua, ce se întâmpla cu CAS-ul pe care Gigel îl plateste între 28 si 65 de ani, adica timp de 37 de ani. Adica 444 de luni.
Presupunând ca Gigel va ramâne toata viata un tâmpit caruia nu i se va mari niciodata salariul, asta ar însemna ca timp de 444 de luni va varsa în buzunarul statului înca 444 x 491 lei, 218.004 lei. Destul de mult, daca e sa ma întrebati pe mine. Si daca Gigel, totusi, e un ins dezghetat, leafa i se va mari si cotizatia la stat va fi pe masura.
SI ACUM UIMIRILE SI MIRARILE MELE:
1. Unde se duc banii astia?
2. Ce se întâmpla cu ei?
3. Cum e posibil ca dupa numai 5 ani de munca, fara un salariu deosebit, orice tânar sa-si fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la batrânete, înainte sa moara?
4. De fapt, ce gauri acopera munca de o viata a lui Gigel?
5. Si de ce trebuie Gigel sa munceasca 37 de ani pentru ca banii lui sa se duca în alta parte decât în propria bunastare de dupa pensionare?
6. Si cât credeti ca mai poate rezista un sistem în care 5 ani muncesti pentru tine si 37 de ani pentru o cauza nestiuta de nimeni, în afara de... politichie.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu matematica-i de vina.
Bugetul de asigurari sociale nu suporta doar pensiile ci si alte chestii (cum ar fi: asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, conditii speciale de munca, ajutoare de tot felul, inclusiv de inmormantare, in fine, finantistii ne pot lamuri).
Adica banii pe care-i dai nu-s toti ai tai, ca nu traiesti singura; mai adauga si faptul ca pensionarii-s muuuult mai multi decat contribuabilii...si uite ca nu-i vorba de matematica.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Pai Gigel in momentul asta plateste pensia la patru pensionari.

Nu e greu deloc de inteles cum la credite mai intai platesti dobanda si abia apoi ratele, la o asigurare mai intai comisioanele si apoi banii intra in cont -la fel si la pensii mai intai platesti comisioanele catre stat (ca doar statul nu o sa-ti gestioneze tie banii pe degeaba ) si abia apoi raman si banii tai pe care ii primesti la pensie.
In ceea ce priveste procentele asta e alta discutie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Pai contributia de CAS (banii pentru pensie) este de 10.5% din venituri, adica 6930 lei pe 5 ani.

De unde a iesit 491 lei pe luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

O carte de economie, de nivel mediu, valoreaza cat 1000 de preluari sau 1000 de useri. Exceptand cazul fericit in care un Daianu ar fi unul din useri si-ar explica mai scurt si mai clar decat o face o carte de economie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu cred ca gigel doar isi "cumpara" dreptul de a avea o pensie.
din contributia lui sunt platiti pensionarii din ziua de astazi, iar gigel isi va primi pensia lunara din contributia platita de cei care vor fi atunci "in campul muncii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La 1.100 lei se platesc 348 lei/luna catre asigurari dar aici intra, banii platiti de Gigel si banii platiti de firma. Oricum daca ar avea un contract de asigurare ar plati el singur 348lei/luna
Foarte pe scurt ideea este ca daca Gigel face gestul de a pune 348 lei/luna deoparte in 20 de ani de activitate (ca sa iau o cifra a unei vechimi medii) ar avea cel putin 83.520 lei
Daca luam o bonificatie minima a sumelor de 4% anual fara a calcula dobanda compusa desi asa ar fi corect modo grosso ar mai avea cel putin 3.500 lei dar ar fi mai mult asa incat estimarea de 90.000 lei ar fi destul de realista.
Daca am considera o folosinta medie nu de 4 ani ci de 8 ani de "pensie" acesti bani i-ar asigura in mod absolut facil un venit returnat de 940 lei net/luna. Dar este o chestie pur matematica care nu are legatura cu realitatea.
In mod real insa cine are capacitatea si daca doreste sa isi asigure un venit exista la modul real oferte de asigurare extrem de diverse.
Nu cred insa ca poate cineva sa spuna "Ok eu voi trai X ani la pensie"
Trebuie sa mai intelegem ca asa cum specifica Rufus sistemul asiguarilor sociale este mult mai complex nu este doar o chestiune de calcul aritmetic. In afara de acest aspect nimeni nu spune nimic ce raspuns se da in cazul in care Gigel are un accident de munca la varsta de 30 de ani de exemplu. Ce facem cu Gigel? Il omoram? sau daca Gigel s-a nascut cu handicap sever. Ce facem cu Gigel? Il omoram?
Sau daca un copil al lui Gigel este bolnav... ce facem cu copilul? Il omoram? sau daca gigel desi om harnic ramane fara serviciu fara voia lui. Ce facem cu Gigel? Il omoram? Sau daca sotia lui Gigel a muncit acasa pe branci a crescut copiii lui Gigel a gatit a spalat a avut grija de toate ca Gigel sa poata sa lucreze .... si atunci ce facem cu sotia lui Gigel? o omoram?
Trebuie sa pricepem ca exista componenta sociala de aceea traim in societate si oricare dintre noi cu sau mai ales fara voia noastra ne putem gasi la un moment dat in situatia de a fi sustinuti de ceilalti de societate in general. Pentru ca daca am trai stricto senso natural probabil eu tu sau oricine altcineva cu sau mai ales fara voie ar veni un moment al "adevarului" in care ar trebui sa murim pentru a nu incurca socotelile matematicii naturale (apropos de ce din Romania?)




Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Marius, ai uitat sa-l omori pe gigel cand depaseste varsta de 68 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

(!Am tinut cu guvernul actual) si am facut un calcul de asa maniera incat sa nu-i iasa pensia prea mare/luna ca sa nu iasa vreun scandal, asa incat am marit (matematic) speranta de viata a lui Gigel peste cifra 68.
Stii cum se zice: ce vrei? banii? sau viata?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
... incat estimarea de 90.000 lei ar fi destul de realista.
Daca am considera o folosinta medie nu de 4 ani ci de 8 ani de "pensie" acesti bani i-ar asigura in mod absolut facil un venit returnat de 940 lei net/luna. Dar este o chestie pur matematica care nu are legatura cu realitatea.



Mai este un aspect: pe timpul celor 8 ani, in care sa zicem ca banii ar fi suficienti, Gigel nu are asigurare medicala; acuma ce sa zic, proasta-proasta asigurarea asta (adica serviciile asigurate), dar parca fara ea la batranete...

Eu ma gandesc, insa, destul de serios: oare o mai exista vreun buget de pensii in cadrul asigurarilor din care sa beneficiez eu? Si eu ca eu...dar cei care au acum in jur de 30 de ani?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput