Strugurasi de sept-oct 2011 **01**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata si de la noi

camady ai mai fost cu Eva la oftalmolog? cu ochisorul? ce ti a spus?


revin mai tirziu ca plinge zina mea

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata, fetelor!

Daca nu ati baut inca, v-am pregatit si eu un frappe decof si ceai cu miere

Fetelor, va admir ptr ca ati trecut prin ce ati trecut si totusi ati reusit sa va pastrati echilibrul si sa fiti puternice

Didiana, ma bucur ca ai revenit Felicitari ptr baiat!Sa va bucurati cat mai mult timp impreuna!

Lena, eu am ales vaccinul platit. Cica ar fi concentratia diferita de cele de la stat si ptr mai multe tulpini ale virusilor decat cele de la stat.

Jade, eu am fost la cntrl de 6 saptm. S-a uitat la operatie, apoi mi-a facut un cntrl vaginal. Cam atat.

Povestea noastra e una banala, ne-am cunoscut cand eu aveam 22 de ani iar el 25. De atunci (12 ani ) suntem impreuna. Am avut si noi momente mai neplacute, certuri, ca in orice cuplu, dar am trecut cu bine. Ne-am casatorit cand ne-am hotarat sa facem copil, adica acum 4 ani si jumatate. Ambii copilasi au aparut rapid, Iannis dupa 4 luni de cand am renuntat la protectie, Dimitris din prima luna.

Ups...Dimitris da semne de trezire! Pe mai tarziu!


mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

mA gandeam sa nu fie stafilococ k pt ALA SE DA fucidin


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena noi folosim apa termala de la Uriage contine si aloe vera...
Fetelor povestilevoastre deviata sunt uimitor de impresionante... Greutatile vietii ne fac mai puternici,si totul are in cele din urma o rezolvare...

Mami de Luca Alexandru & Mathias Valentin Unde.s 2 puterea creste
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata!

Hellena, mi-e atat de drag sa te citesc. Asa de frumos te exprimi si mi-a placut tare ideea unui jurnal pentru puisorul tau. Chiar aseara ma uitam si eu la pozele piticeilor din odiseea noastra. Care mai de care mai frumos si mai scump. Al tau Petru , a evoluat asa de bine si e tot mai dulce. Cele mai pretioase poze mi se par ultimele puse de tine, dragostea radiaza prin monitor cand te uiti la ele. Atata gingasie si intimitate intre voi doi.. Despre tatal copilasului, ce sa zic? Sunt convinsa ca intr-o zi va regreta ca nu a fost langa voi in cele mai frumoase momente din viata voastra. Ma bucur totusi, ca ai reusit sa treci cat de cat peste, ca ne consideri surioarele tale de suflet si ca alaturi de noi, te simti Acasa.

Didiana....imi pare rau pentru evenimentele mai putin placute din noua voastra viata. Sincer, m-am gandit la tine zi de zi si pana am fost acasa am intrebat mereu de tine.Mi-ai lipsit tare. Si daca vreuna dintre noi am fi stiut ceva, cu siguranta ca ai fi fost bombardata cu mesaje sau telefoane. Numar de telefon nu aveam si eu de la 1 august am intrat in spital si nici ca am mai fost acasa, pana in 15 septembrie cand am nascut, decat asa, 2-3 zile ..... sa nu zic ca nu am fost, ca a trebuit sa ma intorc urgent , ca bebe Razvan se grabea sa vina pe lume , inainte de termen.Fetele mi-au fost alaturi cum au putut, prin orice mijloace ,in toata aceasta perioada. Da, inteleg prin ce ai trecut foarte bine. Stiu cum este sa iti vezi copilul cu portia in primele ore de viata. Eu l-am vazut pe Razvan cand s-a nascut 2 secunde, atat cat sa ii dau un pupic pe frunte si mi l-au rapit. A doua oara l-am vazut din nou , dupa 12 ore. Socul a fost imens cand l-am vazut atat de mic si neputincios si alb, acolo in acel incubator cu multe cifre pe monitoare. Apoi, sa il tin in brate 2 minute, cand s-a indurat una dintre asistente de mine, vazandu-ma cu cat jind ma uit la copilul meu prin gemulet....apoi, cand neonatoloaga de garda a venit cu o mina victoriasa la mine in salon si mi-a spus ca in seara asta o sa stea domnul B cu mine 4 ore sa socializam , ca pe urma sa il puna din nou in "cuibusor" sub lampa....Au fost cele mai pretioase 4 ore din viata mea.

Pana acum nu v-am spus....insa, la nastere, neonatoloaga care l-a luat in primire pe Razvan , a venit la vreo 3 ore dupa ce am nascut, la mine, cu o mina grava si panicoasa, sa imi spuna ca bebele meu s-a nascut cu o malformatie....ca are nevoie de interventie chirurgicala ....sa imi spuna ca :"dar totusi, poate urina, nu este atat de grav".....Doar ca pentru mine a fost suficient sa aud cuvantul MALFORMATIE , sa ma strang toata si sa ma gandesc la ce e mai rau pentru puiul meu. Pana la urma, am aflat ca Razvan s-a nascut cu o malformatie la una din uretre si doar cealalalta este functionala, ca penisul lui este putin curbat si urineaza mai jos decat normal, ca trebuie operat (doar asa se poate remedia), dar nu chiar acum...ci mai incolo, cand e mai marisor. Aceasta malformatie se numeste Hypospadias.

De aceea spun ca iau mereu lucrurile asa cum vin. Ca uneori ma panichez mai tare decat e cazul, ca de cele mai multe ori, sunt singura care reuseste sa se monteze la loc.....ca...Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem duce.

May, ai o scumpete de fata. E atat de dragalasa in filmulete. Ieri nu ma mai saturam vizionandu-le. Ce amintiri frumoase, Doamnee...

Lena, si noi am optat pentru vaccinurile de la stat. Pediatra ne-a spus ca singura diferenta intre cele de stat si cele de cumparat, sunt doar 2 intepaturi in loc de 1. Insa, zilele trecute mi-a venit sotul acasa de la munca,unde un coleg i-a spus ca a platit o groaza de bani pe vaccinuri, ceea ce l-a intrigat pe sotul meu, care stia ca astea de la stat sunt gratuite. Colegul lui, a carui sotie este farmacista, i-a spus ca ei au optat pentru cele cu bani, pentru ca au mai multe tulpini in ele....decat celelalte. Dar, daca stai bine si te gandesti.....niciodata nu sunt suficiente "tulpini" , care sa iti apere puiul de eventuale inbolnaviri in viitor.


Seidana, multumesc pentru cuvintele frumoase. Fiecare copil se dezvolta atat de frumos.....mi se pare ca avem odiseea cu cei mai frumosi copii din lume.

Didiana,noi astazi implinim 7 saptamani , iar aseara Razvan a inceput sa "vorbeasca" cu mine si sa imi zambeasca controlat. Se uita fix in ochii mei si imi spunea in limba lui cate in luna si in stele. A avut atata chef de vorba, ca dupa ce s-a plictisit de mine, i-a luat pe rand la povesti pe buni si pe tati. Are un zambet in coltul gurii atat de strengaresc, de imi vine sa il pap tot.. De ras in hohote si cu chiot, o face in somn mereu, inca de pe la 7 zile. Pe burtica nu ii place deloc sa stea, dar daca il tin cu burtica la mine pe piept, isi tine capul ridicat minute in sir si se uita la mine curios.

Noi am fost acum 2 seri la eco abdominal cu Razvan. Medicul ne-a spus ca avem un copil sanatos tun, doar ca care burtica plina de gaze.Ieri am fost si la spital la control si totul este bine cu puisorul meu si dna doctor ne-a dat pentru gaze si colici niste picaturi noi, numite Gas Bimbi.Aseara i-am dat prima data, iar acum asteptam sa vedem care vor fi rezultatele. Ne-a si cantarit si avem 4050gr.Sambata dimineata avem programare la chirurg, sa vedem ce ne spune legat de problemuta lui si cand o sa trecem si prin interventia chirurgicala.


Aseara, mi-a facut temperatura 38,3. L-am ajutat sa faca kk si a scazut la 37,9. Azi dimineata avea 37,5(intrarectal). Asa de tare mi-as fi dorit sa fie Ionela prin preajma, sa ma lamureasca. Voi fetelor ati trecut prin asta????? Sa ma ingrijorez?

Lena, cu punctisoare de genul celor descrise de tine ma confrunt si eu pe fata lui Razvan. Dna dr ieri ne-a spus ca poate are tenul mai sensibil si face alergie la gelul de dus folosit. Mi-a recomandat sa ii cumpar sampon de baie de la Avene.Cu ser fiziologic l-am spalat si eu si parca nu are nici un rezultat.O fi doar acneea atopica, pe care o fac bebelusii la un moment dat sau cum spune Seidana, ceva de la caldura....de la pe ce a dormit sau san, in cazul vostru( ca alaptati).

Scuze pentru carnatul de informatii, dar se pare ca iar sunt nevorbita de mult.Povestea cu procreerea buburuzei noastre, in episodul urmator.





Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

Neatza fetele am dat si eu join la grup
LenaC bubitele rosi si noi le facem de cand sa nascut mie aici mi-au spus ca sunt de la hormonii din lapte sunt exact asa cum le descri punctulet alb si rosu inprejur si cand dispare rosata ramane doar punctuletul alb asa ca un cos si in cam 2 zile dispare si el don`t worry
o cafeluta decof si o wafa calda careva pofteste?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, e posibil sa fie de la supt. daca sunt mai mari ala e stafilococ. noi am avut din alea si le am tratat cu fucidin. in cuza se ia proba din nas pt stafilococ. cica peste 50% ies pozitive. si eu il am in nas...deci e peste tot.chiar daca fugeam de el...tot eu eram cu buba, ca s purtatoare deci nu e exclus sa fie si la tine la fel...

totusi, daa sunt mici si pe fata poate sunt de la supt.

sei, a fost f cumintela baita. a plans la imbracat in schimb.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata mamici!

Ne-am trezit si noi, am papat putin si acum iar la somn!

M-am uitat la poze! Ce de bebelusi frumosi! Sunt tare simpatici piticeii tai marina, si cand ii vezi acolo doi te topesti!
Oanaiasi, ce simpatica e fetita intr-o poze, scoate limbuta!

Didiana,sa-ti traiasca baietelul! L-am vazut in poze, e tare simpatic!

Hayat, ce bine seamana cu tine puisorul tau!

Hellena, ce frumos va sta impreuna!

Am reusit sa pun si eu trei poze

NU mai reusesc sa termin mesajul...mergem afara, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

fetelor de Alex2011 si bebe Clara mai stiti ceva nu am ami vazuto sa scrie demultisor
oare Ionela cand iasa din spital?
Noi iesim afara e asa o vreme frumoasa profitam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hayat, mamica, prin cate ai trecut..

stiu ca e un medic ff bun la zalau care opereaza cu succes hypospadias. dr hadidi se numeste. e unul dintre cei mai buni am inteles. da un search pe gugal.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Hayat
si baietelul tau e un scump si tare incercat saracutul

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput