Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Ah ce-as veni sa va cunosc si eu ,dar is departeeeeee.
Intalnire frumoasa si asteptam ca de obicei poze!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


sotul meu zice ca vrea sa vina el la intalnire, daca tot are treaba la Bucuresti vreo 5 zile
eu aici nu prea am mamici cu bebei pe care sa le cunosc, dar nici spatiu unde sa stam, parcuri nu sunt decat unul destul de departe de noi si singurul deocamdata in care as putea merge.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Ah ce-as veni sa va cunosc si eu ,dar is departeeeeee.
Intalnire frumoasa si asteptam ca de obicei poze!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


sotul meu zice ca vrea sa vina el la intalnire, daca tot are treaba la Bucuresti vreo 5 zile
eu aici nu prea am mamici cu bebei pe care sa le cunosc, dar nici spatiu unde sa stam, parcuri nu sunt decat unul destul de departe de noi si singurul deocamdata in care as putea merge.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Hi!Hi!Hi!

Eu nici nu am cum sa ajung la timp ca fac 2 zile numai dus cu avionul!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna seara fetele!

Am fost si noi la vaccin si masuratori.Raportam 4 luni 6,570 kg,66 cm. Alexia este super cuminte, isi mananca piciorusele gangureste toata ziulica si se ridica aproape in fund,nu exagerez,cand a vazut-o astazi doctorul a ramas socat

Astazi a venit si Manduca noastra

Ma duc sa recuperez si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Fetele, voi puneti copilasii sa ragaie dupa fiecare masa, chiar si noaptea?
al meu daca e adormit nu ragaie si-l tin in brate si-l bat pe spate cam degeaba.


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)

Gliana, eu o pun pe a mea sa ragaie dupa fiecare masa. In trecut o puneam sa ragaie si noaptea, acum nu chiar asa de mult.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

buna seara mamici nedormite.
Noi incercam sa dormim si nu reusim. ultimul somnic a fost pana la ora 2 pm. De atunci nimic inca, doar atipiri scurte si cu treziri in plans sau cautare de san.
vreau sa dormmmmm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Seara buna si de la noi.

Am venit cu vesti despre cum a decurs noaptea trecuta si ziua de azi. Dar nu inainte de a ura pentru sarbatoritii zilei:
ALEXANDRU de Laura13
SOPHIA ADRIENNE de Liv1300
IARINA-MARIA de Dado
MIRUNA-MIHAELA de Burtocika

Pufi multumesc mult pentru raspuns si ma bucur nespus de faptul ca Eduard e bine, vesel si fericit si tu desigur pe langa el!! Si eu visez la acest moment, cand incepe sa exploreze singura si sa se bucure de propria prezenta. A mea a inceput sa se intoarca pe o parte, mai ales pe cea dreapta, si a ddescoperit piciorusele si tot le apuca si se face covrigel, dar inca mai plange chiar si atunci cand se joaca. Se plictiseste uneori repede si vrea inca in brate. Oricum nu mai e mult si va fi si ea ca bebe Eduard!!!

In legatura cu noaptea trecuta: Imi a adormit la 10, s a trezit la 1 si de atunci a inceput calvarul. Am alaptat o la 1 noaptea si am pus o la ea in cosulet. Dupa 20 minute: uau, uau!!! Ma duc la ea, o iau in brate, o plimb un pic, tace. Am pus o in basket inapoi. Dupa 30 minute din nou plange. I am mai dat san, am incercat sa dorm cu ea in acelasi pat, dupa 40 minute hop din nou. SE mai chircea ea, dar cert e ca asa m a tinut toata noaptea. La 5.30 dimineata, s a trezit sotul, probabil a auzit o si i s a facut mila si de mine. Am inceput sa plang si i am zis ca trebuie rezolvata situatia ca eu nu mai pot. E a treia noapte fara somn. A propos de asta, oare asa se manifesta un puseu de crestere? De mancat nu mananca mai mult ca de obicei, dar nu doarme deloc!!! Are 3 nopti unde intre 1 si 10 dimineata sau 3 si 10 dimineata efectiv nu doarme!!!
Am reusit sa dorm vreo ora jumate intre 5.30 si 8.30 dimineata. Nu am reusit mai mult din cauza ca plansul ei e ca un constant zgomot in capul meu, e acolo permanent chiar si cand nu plange!! Mi e foarte greu sa ma mai relaxez!!!
La 8.30 dimineata am sunat la medic care mi a zis ca s ar putea sa nu ia suficient lapte. Eu o alaptez exclusiv pe Imogen. Mi a zis ca trebuie sa incerc o singura data sa fac experienta sa vad cat ia intr o singura masa. Mi a zis doctorul sa ma mulg si sa i dau lapte cu biberonul (doar laptele meu). Mi a zis ca la varsta ei, un copil bea 150 ml intr o singura masa si trebuie sa o tina cel putin 3 ore intre mese. De asemeni, mi a zis ca la varsta ei de 3 luni si 12 zile, trebuie sa se trezeasca doar o singura data pe noapte. Si atunci m am speriat, caci a mea se trezeste de 20 ori pe noapte, cel putin in ultimele 3 nopti!!
Si azi am dormit impreuna rupte de somn intre 10 si 12 dupa amiaza, dupa care am inceput sa ma mulg. Fetele, intr o ora jumate-1 ora si 45 minute am reusit sa ma mulg de la ambii sani si am scos 150 ml. Fetele care se mulg (parca Roberta), e normal in asa timp sa scot atat lapte?
Cand i s a facut foame, i am dat biberonul ala cu laptele meu pe care l a baut dintr o rasuflare in 15 minute!! Nu a avut nici o problema in a accepta biberonul!!
La urmatoare masa, pe la 5.30 am alaptat o la san. L a acceptat fara probleme si a stat dela 5.10 pana la 5.45 cu mici pauze (in toata aceasta perioada a baut 30 minute). La fel si acum, cand am pus o la nani, a acceptat sanul fara probleme. Sunt curioasa sa vad cum va fi noaptea asta.
Alta intrebare: atunci cand te mulgi, laptele isi pierde din proprietati sau raman la fel ca si cum suge direct de la san?
Ma duc maine sa iau pompa electrica de la prietena mea, in caz ca o sa mai am nevoie, dar o data ce a mancat 150 ml intr o singura masa, inseamna ca ea nu are probleme cu stomacul, adica intra atata.. Oare ce sa fie??? Colici, puseu?? Tare s confuza......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

pufi, dar de ce spui ca ai rezistat numai 3 sapt cu pompa? te intreb de curiozitate pt ca eu ma storc de doua luni la toate mesele lui Eric

ai dreptate, bebelusii si florile cred ca sunt cei mai cei.....nu te saturi sa te uiti la ei/ele


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana, cred ca unele persoane gasesc greu sa se mulga incontinuu.... Mie de exemplu azi singura greutate pe care am intalnit o a fost faptul ca pompa e manuala si trebuie sa dai la manivela de numa numa.... Dar tare m am bucurat cand am vazut ca a baut tot biberonul in 15 minute. Si sincer, pe moment, am fost tentata sa continui mulsul si sa i dau doar biberon, dar imi dau seama ca nu vreau sa pierd contactul ala sublim cand sta la san si suge!!! Imi place tare mult acum, ca m am obisnuit cu ea asa!! Dar din puncutl meu de vedere (poate fi unul rau, din cauza ca am facut o doar o singura data), mulsul si administrarea laptelui in biberon e mult mai usoara decat alaptatul. Dar asta e parerea mea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara_d

MihaH, cum a fost Imi noaptea trecuta?Tu te-ai mai odihnit?

Un cuvant rau poate face un om bun rau, iar un cuvant bun poate face si un om rau...bun
Cu ajutorul lui Dumnezeu...mami fericita de pui scump(5.08.2011)


Mara multumesc de intrebare!! Of of of si-un pantof!!! Si o rochita mov!!! Asta e o zicala de a mea!!!
Nu m am odihnit deloc, am scris mai sus patania mea!!
Dar somnul de la 10 la 12 dupa amiaza m a refacut!! M am trezit fresh!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

mihahegarty esti colega mea de suferinta vad ca.
Sincer nici eu nu mai stiu ce sa fac cu a mea matza plangacioasa (plange doar dupa baita cand trebuie sa doarma). De la ora 2 sa nu doarma un copil mi se pare foarte mult. O pun la san si dupa cateva inghitituri imi adoarme, cum scot sanul e prezenta ca si cum nu ar fi atipit iar apoi incepe sa planga foarte tare zici ca e pe foc.
Acum e cu sotul ca eu nu mai pot am tras si un ropot de plans, cedez nervos.
Sincer nu mai stiu cum sa procedez.
Maine vorbesc cu doctorita sper sa imi dea o solutie.
Degeaba o pun in patut sau ii vorbesc, o netezesc ca ea nu doarme oricat as sta eu, ba din contra de la un moment se enerveaza si plange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Neata
Natalia a dormit de la 10jumate aseara pana la 7:15 dimineata, nu stiu ce o fi patit, pe la 7 m-am trezit eu si ma uitam la ea oare o fi patit ceva?

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(5ANI) SI NATALIA(6AUG2011)


Anca!!!!!!!!!!!!!!! Vreau si eu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Te rog zi mi secretul draga mea, ca eu nu mai pot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput