Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Mihahegarty, am citit regulile si ce inseamna meditatia de care ai povestit ca ai practicat.....brrrrr...e prea dur pt mine tot ce spune, reguli prea stricte....nu as putea sa le respect....dar sunt sigura ca cine o face...are numai de castigat


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Mie mi-a zis pediatra sa il pun spri9jinit intre perne si l-am pus, numai ca a fost direct in fund. cum il pun putin ridicat cum e in fundulet si nu vreau inca sa il las ca mi se pare prea mic si isi solicita coloana. Asa ca ramanem la ridicatul direct de jos cat poate el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Mihahegarty, am citit regulile si ce inseamna meditatia de care ai povestit ca ai practicat.....brrrrr...e prea dur pt mine tot ce spune, reguli prea stricte....nu as putea sa le respect....dar sunt sigura ca cine o face...are numai de castigat


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)




Eu prefer mersul la biserica, e mai linistitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nici eu n-am pus-o pe Eva sprijinita, dar Eva era grasuta si lenesa, Filip e grasut si zbatator, mi se pare ca si-a facut un tel din a se ridica in fund.

Laura, tip rar, dar daca sunt obosita vorbesc printre dinti si ma rastesc. Eva deja m-a citit, cica "Mami, de ce te uiti ulat? du-te si culca-te" =))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Tot am vrut sa va povestesc cum colaboram noi la schimbat pempersul. Ii zic sa ridice funduletul si el ridica repede piciorutele spre gurita si funduletul sus, dupa ce il pun pe cel nou intinde piciorutele ca sa putem sa il prindem bine. Asa facem la fiecare schimbat de scutecel, o ajuta pe mami. Si cand vede ursuletul in care iesim afara il apuca o veselie si rade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Multumim mult tuturor pentru urari, sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa ne creasca puiutii mari si sa fie sanatosi

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

La multi ani si de la noi celor sarbatoriti azi.
Natalia azi a fost tare maraita, nu vrea sa doarma ziua, abia abia motaie cate 20-30 de minute, iar pe la 18 s-a pus pe un urlat ca nu mai stiam ce sa-i fac, de m-a apucat si pe mine plansul de disperare, pana la urma a adormit la mine in brate pe la 6 jumate. Si azi de agitata ce a fost nu a vrut la san deloc, asa ca m-am muls si i-am dat din sticla.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(5ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Mamutz, mi se pare f tare ce povestesti tu, cu schimbatul scutecului
Miha, de ce nu incerci sa te odihnesti in perioada in care Imi doarme?Am obs ca preferi sa scrii pe forum...

Cu toate ca totul este la dublu, se pare ca sunt o fericita.
Baietii mei se culca pe la 09.30-10.00, se trezesc la 03.00, apoi pe la 06.00 si mai dormim pana pe la 08.00
De cele mai multe ori, Matei se terzeste pe la 06-07.00.
Nu mananca mult la culcare (120 ml), deci Laura, nu cred ca la voi este de la foame!(apropo, ai niste copii ffff frumosi).
Ca sa doarma atat, eu le dau o masa pe la 18.00, apoi baita la 08.30.
Dupa baita (09.00-09.15), ultima masa a zilei.
Nici ai mei nu dorm f mult in timpul zilei.Adica dorm cam 4 ore, in reprize de la 15 min, la 1.5 h.
Si eu ma confrunt cu problema tipatului cand ii bag biberonul in gura.Solutia:il las sa se calmeze.Ii cant, il plimb, ii bag suzeta, iar dupa 15 min incerc din nou(Am obs ca tipa si atunci cand sunt obositi si eu ii "barai"sa pape).Uneori, ii las chiar sa adoarma un pic, si bag biberonul.
Uff, alte metode care sa dea rezultate nu am descoperit.
Colici nu prea am avut, iar de o luna as putea spune ca nu mai avem deloc...

La 3 luni, au cate 5.6 kg si 62 cm.(au fost raciti si nu prea au mai luat in greutate, in ultimele 2 s).

Va pup si va doresc o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Buna seara si de la noi.

In primul rand, multumesc tuturor pentru urarile de ziua mea. Am fost la Iasi si acasa la Roman, si desi in aceeasi zi am avut si un eveniment mai putin placut, seara ne-am adunat cu parintii, fratii, fini si cumetri, si ne-am simtit foarte bine.

Ireth - am ras o gramada de felul in care ai expus dezinfectarea spitalelor. Esti f f funny. Ca idee, nici eu nu-s exagerata.

Eructat - daca nu o tin, de cele mai multe ori se trezeste si se agita dupa juma de ora. In ultimul timp, vad ca da aer afara de mai multe ori....5-6 ori, in aprox 3o min. Doar noaptea, daca mananca in pat langa mine, la orizontala, mai adoarme si nu mai e nevoie s-o ridic.

Miha H - Eu am fost in Iasi la sora mea, dar stau in Bucuresti. Si mie mi-e drag Iasi-ul, ca am facut acolo facultatea si am amintiri minunate legate de Iasi.

Eu nu o pun pe Miruna intre perne, dar si ea se burica sa se ridice...exerseaza

Legat de somnul de noapte...sper ca noaptea ce vine sa fie mai buna, ca azi noapte s-a trezit de vreo 4 ori, iar de la 4.10 eu n-am mai inchis un ochi.

Vroiam sa zic mai multe, dar nu mai stiu...si asa mesajul asta e inceput de 2 zile.

Ne pregatim de baita.

Va pupam pe toate, si sa aveti o noapte linistita.



Mami de minune de fetita Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

a! si pentru ca am vazut si parerile cum sa bb nu se satura, tin sa spun ca alex papa in fiecare seara LP, 180 ml, la 8.30-9. si la 0.30 azi noapte il alaptam. dar NU de foame plange copilul meu. cel putin al meu. nu stiu de altii, dar, credeti-ma, ca nu de foame plange.
adra tu? tipi la copii? nu stiu de ce, dar m-a lasat masca faza asta.
lissa am pierdut ceva pe drum ... tu de ce te mulgi? de cand? cred ca am lipsit la ceva ...

in alta ordine de idei raportam 6.100 kg, adica fix dublu de la nastere si fix 500gr luna asta. ca la carte si nu prea mult ca strica . nu l-am masurat in lungime. a stat in fundulet, singur, fara a fi tinut de manute, iar cand asteptam la tanti doctor s-a ridicat de la 30 de grade direct in fund ca nu vedea bine un alt bb
deci, din punctul de vedere al dezvoltarii stam super bine.

in rest nu stiu ce sa mai zic.
a! ca mie imi scade dramatic productia de lapte cu antibioticul asta, dar nu am ce face, gatul tot in pioneze.
dani mi-a spus azi ca ii e tare dor de alex si ca ar vrea sa vina fratiorul lui acasa .
sper ca duminica sa ne mutam inapoi, chiar daca va mai aveacateva bubite, sper sa nu mai fie f contagioase, mai ales ca nu stiu daca copiii surorii mele nu vor face si ei.
na, acum cum o vrea DD.
dani e ceva mai bine, doar ca are 3 bubite in cap, pe care si le-a rupt de mai multe ori, sunt mari, urate si nu dau semne de vindecare.
sper din tot sufletul sa treaca o data boala asta ca mi-e dor de el si de casa mea, nu ca nu ar fi bine la sora mea, dar parca stau pe capul lor ..., na, tot acasa e acasa.

cam atat de la noi, stau prin zona.
gasca

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



Laura ,tu esti o SUPER-MAMICA si te apreciez ca vrei-nu-vrei trebuie sa stai si sa stai fara pruncul cel mare!
Intrebare:Alex sta deja in fundulet la 4 luni?Nu de alta,dar al meu sta doar tinut si nici nu am insistat!?

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput