Exista vaccinare obligatorie pentru gravide?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

in Italia nu se face vaccinul TBC, pentru ca nu exista foarte multe cazuri, cum sunt in Romania, care este numarul 1 in Europa la cazuri de TBC.
La fel nu se face cel pentru hepatita A, care nu prea exista in Europa, ori Romania iar urca pe podium, din pacate.Eu de exemplu am cerut sa ii fac copilului, mai ales ca noi calatorim foarte mult in tara, si mi se parea normal sa il fac, desi medicii au ramasi surprinsi, si abia am reusit sa il facem rost, dupa mari asteptari.
Sunt multe boli eradicate in Europa de Vest si am gandesc ca si in alte tari, ori in Romania sunt la ordinea zilei din pacate.De aici si schemele diferite de vaccinare.
De exemplu in Spania se face foarte des vaccinul pentru meningita, ori in Franta au ramasi foarte surprinsi cate are Alex la 4 ani, aici nu exista o afluenta de cazuri, deci e normal ca statul nu le include.

Aici nu m-a intrebat nimeni daca am antitetanosul, nici medicul de familie si nici ginecologul.
Cat despre vaccinarea antigripala, mie personal mi se pare echivalent cu zero, mai ales ca vaccinurile au tulpini, care insa sufera mutatii, deci eficacitate zero.Doar daca ai sansa sa faci gripa cu tulpina cu care te-ai vaccinat, dar sansele sunt foarte mici.

Dar pana la urma, fiecare face cum crede el mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si eu am facut vaccinul anti-tetanos la prima sarcina ca m-a "programat" doctorita de familie.Stiam ca il mai facusem doar odata demuuult,in copilarie,asa ca nu l-am refuzat.Tin minte perfect si cand l-am facut in copilarie: eram in tabara la Navodari, m-am zgariat/intepat cu un cui ruginit si m-am dus din proprie initiativa la punctul sanitar sa mi-l faca Acum mi se pare cam haios ce "responsabila" eram,ca n-aveam mai mult de 9-10 ani pe vremea aia.Dar erau alte vremuri ,anii 80 can eram "indoctrinati" de mici cu multe chestii,dar multe chiar erau pozitive.

La a doua sarcina nu m-am mai dus sa mi-l faca,desi imi amintise asistenta iar de el, dar nu m-a tras nimeni de urechi ca nu m-am dus,asa ca presupun ca nu e obligatoriu.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

...Sa deduc ca daca trei doctori (medicul de familie+2 ginecologi) nu au mentionat nimic de vaccin, asta ii face incompetenti ?

Nu de alta, dar e realmente prima data cand aud de assa ceva. Profesia mea nu este legata de medicina, deci ma bazam pe ei sa-mi spuna ce si cum, nu ?

Dana & Amelia (21.06.2011)



Aici nu a mentionat nimeni nimic de asa ceva.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Legat de vaccinul antitetanos: cum am cabinet in Predeal, care-i plin de caini vagabonzi, vara si iarna imi calca pragul o gramada de turisti muscati sau raniti in diverse cuie ruginite. Dar eu primesc vaccinul antitetanos strict pt gravide si si atunci doar pe jumatate, de fiecare data am discutia (ca sa nu spun cearta ) in care eu le explic ca nu am cum sa-i vaccinez, ci doar la spital, in Brasov (cca 26 km distanta). Contra cost vaccinul este 40 de ron, vine doar la comanda in farmacii. Si chiar daca vaccinez turistul, in cazul in care vreo gravida a renuntat, tot pe un pacient de-al meu tb sa il scad.

Olim, si in tara se face vaccin anti hepatita A si anti meningococ/anti pneumococ la cerere, contra-cost. Am vazut in spital o fetita de 3 ani murind de meningita. Cumplit! Eu mi-am jurat ca voi face copilului tot ce pot sa previn o astfel de nenorocire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Uff... Va multumesc pentru pareri! Pana acum luam decizii doar pentru mine si era extrem de simplu...nu luam nici o decizie de fapt...totul curgea perfect. Acum trebuie sa schimb clar filozofia! Sotia nu e foarte incantata de medicamente in general si nu cred ca o sa vrea sa faca acest vaccin. In orice caz...se pune ca a facut o injectie antitetanos in urma cu 2 ani? Cand te ranesti si mergi la cabinet..e tot vaccin?! Am auzit tot felul de minuni despre efecte secundare ale vaccinurilor si parca nu as vrea sa complic lucrurile acum. O prietena i-a spus Deliei ca a nascut in noaptea urmatoare administrarii vaccinului. E posibil?

Off topic: Laura25 nu trebuia sa fii altundeva si sa nu stai pe net?! Va pup pe aman2!



Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi
[red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

sunt de acord cu tine olim , dar odata cu libera circulatie in europa , multe boli disparute demult in unele tari , au reaparut .
si noi calatorim mult in tara , de aceea ma informez despre vaccinurile care se fac in romania si care nu se fac aici (cand mergem acasa cu bebe o sa fac cele pe care nu le are si pe care aici nu mi-i le face nimeni).

si acum on-topic : AkaManah daca doctorul a recomandat vaccinul , ar trebui "premiat". nu o zic cu ironie . avand in vedere ca nu are nici o controindicatie in sarcina ci dimpotriva e o forma de "aparare" in plus impotriva "pericolelor" din sala de nasteri.
cred ca e bine sa-l faca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

vaccinul antitetanos este valabil 10 ani, deci se pune
da, este posibil si ca nasterea respectivei prietene a fost ca urmare a administrarii vaccinului, creste temperatura corpului, si este o reactie normala a corpului uman, de a expulza ceva ce este in plus, adica sarcina.
intr-adevar, ca au aparut multe boli in Europa odata cu imigratia, dar depinde foarte mult de zona in care stai si cu cine intri in contact.
De exemplu in Spania sud, se facea vaccinul pentru meningita, insa in Barcelona nu aveau mare tangenta cu imigrantii africani si nici nu sunt aproape geografic de africa, de unde si lipsa in schema de vaccinare.

Black, nu mi se pare normal ca vaccinul pentru hepatita sa fie contra cost, atata timp cat suntem campioni la cazuri de bolnavi de hepatita.Da asta e alta poveste.
Din pacate, in Romania sunt invitate mamele sa faca cam toata schema Europei de vaccinuri, si nici nu ma mira la ce comisioane si ce vacante petrec unii medici de familie cu familiile lor, dar nici asta nu mai conteaza aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

off-topic
blackgirl0 : vreau sa te rog , daca poti , sa-mi dai si mie o lista cu vaccinurile gratuite si cu plata care se fac in romania.ca sa pot sa fac o comparatie cu cele care se fac aici si sa caut sa le cumpar pe cele care nu se fac .
ps. nu prea am vazut fete din brasov pe forum ; eu sunt din brasov (plecata de 16 ani de acasa) si bunici stateau in predeal
mi-a venit nostalgia de casa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

AkaManah, tot ce-i bun se termina repede



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Blackgirl0, copilul meu a cazut in acesata vara in Busteni. A fost dus la spitalul din Sinaia unde a fost cusut. Nu i s-a facut vaccin antitetanos iar doctorita cu care am vorbit la telefon (eu nu eram acolo) si cu care am deschis si subiectul acesta mi-a spus ca nu trebuie facut, ca are efecte secundare si e mai bine fara. Drept sa spun nu mai tin minte sa fi facut vre-o reactie celalalt copil al meu care a servit antitetanos dupa ce a calcat intr-un cui ruginit.
Eu am avut 2 nasteri si am mers la fiecare din ele, in paralel, la 3 medici. Nici-unul nu a recomandat vre-o vaccinare. Citind pe forum, am intrebat si mi s-a spus ca nu e cazul, ca e o prostie (parerea lor ). Ideea e ca nu e obligatorie.

Mergi la inceput